7 واقعیت در مورد چشم های کودکان

سلامت چشم های کودکان

فهرست مطالب

چشم‌های ما پیچیده‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین ارگان‌های بدن ما هستند. اما آیا ما همه چیز را در مورد آنها می دانیم؟ ما هر روز به آن‌ها تکیه می‌کنیم، اما چقدر از عملکرد آن‌ها آگاه هستیم؟ از اهمیت سلامت چشم‌های کودکان آگاه هستید؟

بگذارید از شما یک سوال بپرسم: آیا می‌دانستید که کودکان نیز مانند بزرگسالان دچار مشکلات بینایی می‌شوند؟ بله، آن‌ها هم دچار می‌شوند. آب مروارید، عیوب انکساری، گلوکوم، این مشکلات در نوزادان نیز رخ می دهد.

مهم است که همه چیز را در مورد بینایی کودک خود بدانید تا بتوانید تا زمانی که هنوز در حال رشد هستند، مشکلات بیناییش را تشخیص دهید. به همین دلیل است که باید سالانه معاینه چشم را برای کودکان خود انجام دهید تا هر گونه مشکل اصلاح نشده در بینایی آنها را تشخیص دهید.

بیاید به برخی از حقایق مربوط به بینایی در کودکان نگاهی بیندازیم و بدانیم که باید مراقب چه مشکلاتی در چشمان کوچک خود باشید.

سیگار کشیدن در دوران بارداری میتواند به بینایی نوزاد آسیب بزند

تاثیر سیگار بر جنین

سیگار کشیدن در دوران بارداری خطرات زیادی دارد اما بینایی کودک شما مهمترین آنها است. دود تنباکو بدن شما را در معرض هزاران ماده شیمیایی مضر قرار می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض دود سیگار در دوران بارداری می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات بینایی در نوزادان در مراحل بعدی زندگی شود.

حتی قرار گرفتن در معرض دود شخص سوم نیز می‌تواند به بینایی نوزاد آسیب برساند. سیگار کشیدن یک عامل خطر جدی برای استرابیسم یا لوچی در کودکان است. و بیشتر کودکانی که مشکلات بینایی انکساری دارند، کسانی هستند که مادرانشان در دوران بارداری خود سیگار می‌کشیدند.

اهمیت سلامت چشم های کودکان

در دوران نوزادی، بینایی کودک شما با یک سری تغییرات روبرو می شود. در بدو تولد، چشم‌های آن‌ها به شدت به نور حساس است، به همین دلیل مردمک‌های آن‌ها بسیار کوچک به نظر می‌رسند و نور وارد شده به چشم‌‌هایشان را کاهش می‌دهند.

یک نوزاد تازه متولد شده می تواند اشیاء نزدیک به خود را ببیند اما بینایی مرکزی او چند ماه طول می‌کشد تا رشد کند. در عرض چند هفته، با رشد شبکیه چشم، آنها قادر به تشخیص رنگ‌های روشن و زنده می‌شوند. آنها همچنین ممکن است شروع به تمرکز بر روی اشیاء روبروی خود کنند، اما اشیاء رنگارنگ نزدیک به خود را ترجیح می‌دهند.

مراقب استرابیسم (لوچی) در نوزادان باشید

لوچی چشم کودکان

استرابیسم به نامرتبی چشم‌ها اشاره دارد که در آن یک چشم مستقیم نگاه می‌کند و چشم دیگر به سمت داخل، خارج، بالا یا پایین چرخیده است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، از هر ۵۰ کودک در بریتانیا، ۱ کودک استرابیسم یا تنبلی چشم دارد. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک یا هر دو چشم نتوانند با مغز ارتباط برقرار کنند.

اگر کودک شما قادر نیست از طریق یکی از چشم ها اطرافش را واضح ببیند یا اغلب اوقات یکی از چشم‌ها را را به هم می‌فشارد و تنگ میکند، احتمالاً به استرابیسم مبتلا شده است.

بینایی کودک در سن ۸ سالگی به طور کامل رشد می‌کند. به همین دلیل است که درمان مشکلات بینایی در سنین پایین بسیار مهم است تا در آینده مشکلی ایجاد نکند. با آزمایش‌های منظم چشم، پیگیری رشد چشمی کودکتان آسان‌تر می‌شود.

رنگ چشم نوزادان تا 9 ماهگی ممکن است تغییر کند

تغییر رنگ چسم کودکان

بنابراین شما که عاشق چشمان آبی دلبندتان هستید، مطمئن نباشید که چشمان آنها همیشه یک رنگ خواهد بود. رنگ چشم کودکان در سال اول زندگی تغییر می کند.

مدت زمانی که طول میکشد تا چشمان کودک شما رنگ نهایی خود را به خود بگیرد متفاوت است. در حالی که برای اکثر آنها تا سن ۹ ماهگی رنگشان ثابت می‌شود برای برخی از نوزادان ممکن است تا ۳ سال طول بکشد تا رنگ چشم دائمی به دست آورند.

بیشتر کودکان دور بین هستند

دوربینی به طور طبیعی در اکثر کودکان در سن مدرسه وجود دارد. اما، آنها نیازی به خرید عینک ندارند. همراه افزایش سن چشمانشان بزرگ می‌شود و دور بینی خود به خود اصلاح می‌شود. با تغییر شکل عدسی چشم‌ها با افزایش سن، مشکل دوربینی نیز از بین می‌رود.

با این حال، برای برخی از کودکان، این تغییر اتفاق نمی‌افتد. و از آنجایی که آنها می توانند از ماهیچه های چشم خود برای تمرکز صحیح روی اشیاء استفاده کنند، ممکن است یک معاینه چشم ساده برای تشخیص هر گونه نقص در بینایی کودک شما کافی نباشد. بنابراین، باید یک معاینه جامع چشم برای آنها انجام دهید و آنها را تشویق کنید که از عینک های طبی استفاده کنند تا از کاهش بیشتر بینایی آن‌ها جلوگیری شود.

تماشای کمتر صفحه نمایش خطر ابتلا به نزدیک بینی را کم میکند

تماشای صفحه نمایش (شامل: گوشی، تبلت، تلویزیون، مانیتور و غیره) به مدت زیاد خطر ابتلا به نزدیک بینی در کودکان را افزایش می‌دهد. این مشکل در کودکان شایع‌تر از همیشه است و می‌تواند تاثیرات طولانی‌مدتی بر سلامت چشم آن‌ها بگذارد.

بنابراین، مطمئن شوید که کودک شما مدت زمان ایمن برای تماشای نمایشگر را رعایت می‌کند. این موارد را نیز رعایت کنید مثلا، نباید تلویزیون را از نزدیک تماشا کنند، از عینک‌های نور آبی برای محافظت از چشم‌های خود استفاده کنند و بین تماشای برنامه ها استراحت کنند تا چشم‌های خود را آرام کنند.

همه این‌ها می‌تواند احتمال خستگی چشم را در کودکان کاهش دهد. همچنین، به عنوان والدین، وظیفه شما است که مراقب باشید فرزند شما چند ساعت در روز از دستگاه‌های دیجیتال استفاده می‌کند و چه چیزی را در اینترنت تماشا می‌کند.

راه های محافظت از چشم ها را بخوانید.

کودکان نیز آب مروارید دارند

آب مروارید در کودکان

آب مروارید یک مشکل بینایی مرتبط با سن نیست، زیرا ممکن است در زمان تولد نیز وجود داشته باشد. بدون درمان مناسب، این مشکل می تواند مسیرهای بینایی را مختل کند و ارتباط بین چشم و مغز را تحت تاثیر قرار دهد.

در برخی موارد نوزادان از بدو تولد دچار آب مروارید شده‌اند، بعضی دیگر در اواخر زندگی به آن مبتلا می‌شوند. این مشکل ممکن است در یک یا هر دو چشم آن‌ها رخ دهد. از رشد کامل سیستم بینایی جلوگیری می‌کند و بر عملکرد تحصیلی کودک شما در مدرسه تأثیر می گذارد.

دید خوب برای رشد کلی کودک و کسب نمرات خوب در مدرسه بسیار مهم است. مطمئن شوید که معاینه چشم کودک خود را به طور منظم انجام می‌دهید و هر گونه مشکل بینایی او را اصلاح می‌کنید. چه کودک نوپا باشد، چه به مدرسه برود یا جوان باشد، معاینه منظم چشم برای سلامت چشم آن‌ها مهم است.

اگه قصد خرید عینک دارید و تو انتخاب عینک مشکل دارید با ادمین اینستاگرام ما در ارتباط باشید یا برای راه‌های ارتباطی دیگر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها