تفاوت عینک آفتابی پلاریزه با عینک آفتابی معمولی

فهرست مطالب

عدسی های پلاریزه ممکنه توسط ناسا برای محافظت از چشمای فضانوردان در برابر تشعشعات فضایی ساخته شده باشند، اما این روزها بیشتر احتمال دارد که عینک های آفتابی پلاریزه را در چشم ملوانان یا ماهیگیران و حتی توریست ها ببینید. البته نه اینکه فقط با نگاه کردن بهشون متوجه بشید پلاریزه هستن. جادوی واقعی زمانی اتفاق میافته که از پشت عدسی به بیرون نگاه می کنید. تو این مقاله میبینیم که چطوری کمی علم تفاوت زیادی ایجاد کرده و تفاوت عینک آفتابی پلاریزه و عینک آفتابی معمولی رو بهتون میگیم تا راحت تر بتونید انتخاب کنید.

عینک آفتابی پلاریزه چیست؟

عدسی های عینک آفتابی پلاریزه با یک لایه شیمیایی نازک پوشیده شده است. این لایه مقدار زیادی از نور مزاحم و درخشانی را که در روزهای آفتابی از سطح آب یا بزرگراه منعکس می‌شود، از بین می‌برد. کاربران عینک های آفتابی پلاریزه دید بهتری از نور در سواحل و دریا و نور پشت پنجره را دارند. در مقابل، عینک‌های آفتابی استاندارد و غیر پلاریزه، به سادگی شدت همه بازتاب‌های درخشان را بسیار کاهش می‌دهند.

عینک آفتابی پلاریزه چگونه کار میکند؟

سطوح انعکاسی مانند آب صاف، شیشه، برف یا سطوح کاملا صاف، نور طبیعی خورشید را قطبی می‌کنند و امواج آن را در یک جهت افقی متمرکز می‌کنند. این باعث خیره شدن بیش از حد می شود و چشم ها را تحت فشار قرار می دهد. مولکول هایی که عینک آفتابی پلاریزه را میپوشانند معمولاً به صورت عمودی قرار می گیرند. دقیقاً مانند پرده های روی یک پنجره، که برش های سوراخ کننده نور افقی را مسدود می کند. این پرده‌های مولکولی اجازه می‌دهند تا غلظت‌های طبیعی نور عبور کند، اما غلظت‌های شدید نور منعکس‌شده را مسدود می‌کنند.

عدسی های پلاریزه و غیر پلاریزه

عدسی های غیر پلاریزه تمام نور خورشید را به یک اندازه کاهش می دهند. این کار از چشم ها محافظت می کند، اما اگر در اطراف آب، برف یا شیشه باشید، از نمیتواند از درخشش منعکس شده جلوگیری کند. عینک های آفتابی پلاریزه نور محیط را نیز فیلتر می کنند، اما با حذف نور منعکس شده درخشان، جلوتر می روند. این عملکرد پیشرفته می تواند اجازه دهد:

  • برای ماهیگیران دیدن زیر سطح دریاچه یا رودخانه.
  • برای قایقرانان “خواندن” بافت امواج با وضوح بیشتری.
  • رانندگان بدون هیچ مزاحمت نوری در جاده تمرکز کنند.
  • برای بازدیدکنندگان ساحل تشخیص بهتر رنگ ها، خطوط و تضاد شن و ماسه و آب.

هر دو نوع لنز باعث راحتی بیشتر چشم در روزهای آفتابی می شوند. اما لنزهای پلاریزه به طور فعال با اثرات ناتوان کننده نور روشن خورشید مقابله می کنند.

عینک پلاریزه برای رانندگی

عینک آفتابی پلاریزه می تواند در هنگام رانندگی در روز آفتابی نجات بخش جان شما و دیگران باشد، به خصوص زمانی که نور خورشید با زاویه مناسب برخورد می کند تا بینایی شما را مختل کند. لنزهای پلاریزه نور خورشید را که از جاده ها، برف و شیشه های جلو منعکس می شود فیلتر می کنند و بیشتر یا همه آن را خنثی می کنند. نتیجه یک تجربه رانندگی ایمن تر، بدون حواس پرتی و ناراحتی تابش خیره کننده است. البته که در هوای ابری عملکردی مشابه عینک غیر پلاریزه دارد.

لازم به ذکر است که رانندگی با عینک آفتابی پلاریزه در شرایط خاص یخبندان می تواند نسبت به استفاده از عینک غیر پلاریزه ایمنی کمتری داشته باشد. هر تکه برف یخی یا یخ سیاه که در حال حاضر به سختی قابل مشاهده است، ممکن است بدون انعکاس سطحی حتی سخت تر شود.

عینک پلاریزه برای استفاده مقابل صفحه نمایش

صفحه‌نمایش‌های دیجیتال، مانند صفحه‌نمایش‌های روی گوشی هوشمند، لپ‌تاپ و تلویزیون شما، گاهی اوقات وقتی با عدسی پلاریزه بهشون نگاه کنید کمی متفاوت بنظر برسن.

برای مثال، صفحه‌هایی که نگاه میکنید بسته به زاویه‌ای که صفحه را از آن تماشا می‌کنید، ممکن است کمی محو یا در برخی موارد کاملاً تیره به نظر برسند. البته این معمولاً فقط زمانی اتفاق می‌افتد که صفحه‌نمایش با زاویه‌ای غیرعادی بچرخد، شایان ذکر است که عینک‌های آفتابی غیر پلاریزه این مشکل بصری را ایجاد نمی‌کنند.

با در نظر گرفتن این موضوع، اگر علائمی دارید که نشون میده موقع تماشا کردن صفحه نمایش به چشماتون فشار میاد، قبل از خرید عدسی های پلاریزه با متخصص چشم خود صحبت کنید. به جای عینک آفتابی، چشم پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که از عینک کامپیوتری استفاده کنید تا نور آبی را مسدود کند و استفاده از صفحه نمایش را برای چشمان شما آسان تر کند.

تشخیص عدسی پلاریزه

عدسی های پلاریزه و غیرپلاریزه یکسان به نظر می رسند، این یکی از دلایلی است که چرا باید عینک آفتابی با برچسب “پلاریزه” را آزمایش کنید. برای انجام این کار، از طریق لنزها به سطح بازتابنده نگاه کنید سپس لنزها را 90 درجه بچرخانید. اگر لنزها واقعاً پلاریزه باشند، انعکاس روشن ظاهر می شود. یک راه دیگه اینه که، لنزها را در مقابل یک صفحه نمایش LED با نور پس زمینه نگه دارید و بچرخانید. این بار، صفحه نمایش برای لنزهای پلاریزه تیره تر می شود، در حالی که لنزهای غیر پلاریزه هیچ تغییری را نشان نمی دهند.

حرف آخر

اگرچه لنزهای پلاریزه مزاحمت ناشی از منابع شدید نور را برطرف می‌کنند، اما وقتی صحبت از فیلتر کردن نور مضر UV می‌شود، مانند لنزهای غیرپلاریزه عمل می‌کنند. اگر سبک زندگی شما به طور منظم شما را به بیرون از منزل می برد، عینک آفتابی پولاریزه محافظت ضروری در برابر اشعه ماوراء بنفش را به شما می دهد. اگر دیدن دقیق رنگ ها یا خطوط براتون مهمه، عدسی های پلاریزه کمک خواهند کرد.

عدسی های پلاریزه می توانند به طور قابل توجهی فشار وارده به چشم را کاهش دهند، بازتاب را از بین ببرند و عملکرد را در شرایطی که سطح نور خورشید بسیار زیاد است، بهبود بخشند. اگر شرایط عادی و یا ابری است، یک عینک آفتابی استاندارد غیر پلاریزه باید برای محافظت از چشمان شما در برابر اشعه ماوراء بنفش کافی باشد.

اگه تو انتخاب عینک مشکل دارید با ادمین اینستاگراممون در ارتباط باشید یا برای راه های ارتباطی دیگر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید