تاثیر آفتاب روی ضعیف شدن چشم ها

تاثیر آفتاب روی ضعیف شدن چشم ها

فهرست مطالب

فصل تابستان فصلی برای و شور و نشاط است، البته اگر می‌خواهید یک فصل بی‌نظیر را تجربه کنید باید حواستان به آفتاب سوزان در تابستان باشد و مراقبت‌های لازم را جدی بگیرید. ما در این مطلب می‌خواهیم در مورد مضرات نور آفتاب برای چشم و شیوه جلوگیری از آسیب دیدن چشم‌ها صحبت کنیم. فصل تابستان آفتاب به شکل مستقیم و به مدت زمان بیشتری به زمین می‌تابد و همین موضوع منجر به این می‌شود که بدن ما بیشتر در معرض اشعه‌های خورشیدی قرار بگیرد که این موضوع در آخر منجر به آسیب رسیدن به اعضای مختلف بدن می‌شود.

اشعه مضر آفتاب برای چشم

ممکن است که شما نیز شنیده باشید که نور آفتاب برای سلامتی بسیار خوب است ولی این قضیه در مورد چشم کاملاً متفاوت است زیرا مضراتی که نور آفتاب با خودش برای چشم در پی دارد از فواید آن بیشتر است، ممکن است در اینجا این سوال برایتان پیش بیاید که این آسیب‌ها به خاطر کدام اشعه آفتاب است؟

در جواب به این سوال می‌توان بگوییم که اشعه ماورا بنفش یک اشعه بسیار خطرناک و مضری است که فقط ۵ درصد از انرژی آفتاب را تشکیل داده است. ولی با این مقدار نیز می‌تواند خیلی خطرناک و همچنین آسیب رسان باشد. میزان تابش این اشعه مضر بر روی زمین در ساعت‌های متفاوت فصل تابستان گوناگون است. در نتیجه می‌توان گفت که به خاطر همین دلیل است که پزشکان به بعضی از بیماران توصیه می‌کنند که در برخی از ساعات فصل تابستان به هیچ وجه از منزل خارج نشوند.

اشعه مضر آفتاب برای چشم

چرا در فصل تابستان مضرات نور آفتاب برای چشم بیشتر است؟

اکنون ممکن است که در اینجا این سوال برایتان پیش بیاید که چرا در فصل تابستان نور آفتاب ضررهای بیشتری را برای چشم دارد؟

با توجه به تحقیقات انجام گرفته شده محققان کشف کرده‌اند که اشعه ماورا بنفش در فصل تابستان به مقدار بیشتری به زمین می تابد و در کل این دلیل علت اصلی به وجود آمدن بیماری‌های جسمی و همچنین پوستی گوناگون در فصل تابستان و در اثر نور آفتاب است.

مضرات نور آفتاب برای چشم

در ادامه با ما همراه باشید تا چند مورد از مضرات نور آفتاب برای چشم را برای شما بررسی کنیم همچنین برای جلوگیری کردن از هر کدام از آنها راه حل‌هایی را برایتان پیشنهاد کنیم.

التهاب قرنیه چشم

اتحاد قرنیه چشم به حالتی گفته می‌شود که در آن غشای مخاطی کره چشم ملتهب خواهد شد. در واقع این التهاب در پی برخورد اشعه ماورا بنفش خورشید به چشم به وجود می‌آید و یکی از مضرات نور آفتاب برای چشم است. می‌توان گفت که این التهاب مثل همان حالتی است که شما در هنگام نگاه کردن به نور جوشکاری برایتان اتفاق می‌افتد.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که هنگامی که می‌خواهید به بیرون بروید سرتان را بالا نگیرید و همچنین به آسمان آفتاب اصلاً خیره نشوید. به علاوه سعی کنید که حتماً از یک عینک آفتابی مناسب استفاده کنید، البته باید در نظر داشته باشید که یک عینک با کیفیتی را تهیه کنید.

تخریب لکه زد شبکیه

در این بیماری که همچنین دژنرسانس ماکولا نام دارد، چشم‌ها به خاطره برخورد بسیار طولانی با اشعه ماهواره به نفس خورشید قسمت شبکه آسیب می‌بیند. با گذشت زمان کم کم این بیماری باعث کاهش دید و همچنین کم بینایی مخصوصاً در افراد مسن می‌شود.

ناخنک

یکی دیگر از مضراتی که نور آفتاب برای چشم در پی دارد این است که در اثر رویش بافت عروقی غیر طبیعی از گوشه چشم به وجود می‌آید. در صورتی که این بیماری پیشرفت داشته باشد ممکن است که منجر به از بین رفتن وضوح دید شاد و همچنین برای درمان آن نیز بابد عمل جراحی انجام گرفته شود.

سرطال چشم

به طور قطع می‌توان گفت که سرطان چشم یکی از خطرناک‌ترین ضررهای نور آفتاب برای چشم انسان‌ها است. سرطان چشم یک نوع سرطان پوستی محسوب می‌شود و این نوع بیماری. یکی از تاثیرات بدی که این بیماری با خودش در پی دارد نابینایی کامل است.

پینگوکولا

پینگوکولا نیز یکی از مضرات نور خورشید به حساب می‌آید. در حقیقت این بیماری شباهت بسیار زیادی به ناخنک دارد ولی تنها تفاوتی که در بین آنها وجود دارد این است که پینگوکولا روی قرنیه چشم رشد نمی‌کند. البته با گذر زمان امکان دارد که این بیماری به ناخنک تبدیل شود ولی با این وجود نیز مانند سرطان خطرناک نیست.

پینگوکولا

شیوه پیشگیری از مضرات نور آفتاب برای چشم

اکنون که با هم چند مورد از مضرات نور خورشید برای چشم آشنا شدید در ادامه راه‌هایی را برای جلوگیری از به وجود آمدن این مضرات و بیماری‌ها را برای شما شرح می‌دهیم.

تا جای ممکن در فصل تابستان در ساعت‌های ۱۰ تا ۱۴ از منزل خارج نشوید.

همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم در فصل تابستان اشعه‌های مضر خورشید بیشتر می‌تابند و تابش آنها در ساعت‌های ۱۰ تا ۱۴ به بیشترین میزان خودشان می‌رسد. به خاطر همین ما به شما توصیه می‌کنیم که تا جای ممکن در این ساعت‌ها در معرض خورشید قرار نگیرید.

استفاده از کرم مرطوب کننده

بهتر است که حتماً از مرطوب کننده بر روی پلک و همچنین اطراف چشم استفاده کنید زیرا که قسمت پلک‌ها خیلی نازک هستند و به سرعت مضر خورشید را جذب می‌کنند.

استفاده از عینک آفتابی مناسب

استفاده و خرید عینک آفتابی یکی از روش‌های موثر برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی به چشم‌ها در برابر اشعه‌های مضر خورشید است. این نکته را به یاد داشته باشید که استفاده از عینک آفتابی برای تجملات و زیبایی نیست. در نتیجه هنگامی که می‌خواهید عینک آفتابی مردانه یا اینکه بخرید باید به کارایی آن بیشتر توجه کنید تا ظاهر و شکل آن. یعنی اینکه باید مطمئن شوید عینک آفتابی که تهیه می‌کنید اصل است و عدسی آن ضد انعکاس و ضد اشعه ماورا بنفش است. همه این موارد را شما می توانید در عثمانی اپتیک پیدا کنید.

ما در این مطلب چند مورد از مضرات مهم نور آفتاب برای چشم را برای شما شرح دادیم، همانگونه که فهمیدید این چند مورد مضراتی که نور خورشید در پی دارد عامل عفونت‌ها و بیماری‌های چشمی بسیار خطرناکی هستند. در ادامه چند راهکار مفید برای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری‌ها را برای شما شرح دادیم پس شما می‌توانید با رعایت این نکات با خیال راحت از خانه بیرون بروید و کارهای روزمره‌تان را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها