ناخنک چشم چیست؟

ناخنک چشم چیست؟

فهرست مطالب

می‌توان گفت که ناخنک چشم یک بیماری تقریباً شایع در بین افرادی است که در طول روز زمان خودشان را مرتب در بیرون از خانه و در هوای آفتابی و آلوده می‌گذرانند. این عارضه به شکل بافتی معمولاً صورتی رنگ، و در امتداد پلک در داخل چشم به وجود می‌آید و بسته به بزرگی و محل آن می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی در بینایی و دید افراد شود.

در واقع این بافت از گوشه چشم‌ها و در نزدیک بینی شروع می‌شود و به سوی قرنیه چشم کشیده می‌شود و افزایش می‌یابد. به یاد داشته باشید که ناخنک سرطان نیست و با وجود شکل ظاهری عجیب غریب و گاهاً ترسناکی که این بیماری دارد رشد این عارضه در درون چشم ها پیشروی میکند و می‌توان آن را استخراج کرد. در ادامه این مطلب عثمانی اپتیک با ما همراه باشید تا به طور کامل مورد لازم را در مورد ناخنک چشم برای شما توضیح دهیم.

ناخنک چشم چیست و چگونه به وجود می‌آید؟

ناخنک چشم یا همان Pterygium، ضایعه گوشتی است که از طرف بینی شروع می‌شود و به تدریج به سوی قرنیه چشم شروع به حرکت می‌کند. این عارضه اضافی کم کم با مرور زمان سفیدی روی چشم‌ها را می‌پوشاند و زمانی که به سیاهی و یا همان قرنیه چشم می‌رسد می‌تواند مشکلات بسیار بزرگی را در بینایی مانند تاری دید و دوبینی را به وجود آورد. اگر ناخنک چشم در هر دو چشم‌ها رشد کند آن را ناخنک دو طرفه می‌نامند.

در خیلی از مواقع بیمار مشکل جدی را ندارد و فقط این احساس را دارد که یک شی مزاحم و اضافه‌ای درون چشم‌هایش وجود دارد. ولی اگر این بیماری کنترل نشود و آن را مهار نکنید ممکن است که قرنیه‌ها تغییر شکل داشته باشند و از شکل دایره‌ای به بیضی تغییر پیدا کنند. که این اتفاق منجر به تاری دید و به وجود آمدن بیماری آستیگماتیسم می‌شود. در واقع این بافت مزاحم و اضافی به خاطر رشد بافت پیوندی و رگ‌های ملتحمه چشم به وجود می‌آید.

هرچند که در کل این بیماری بسیار مهم و جدی و خطرناک نیست ولی برای فردی که به آن مبتلا است بسیار ناخوشایند خواهد بود.

و اینکه در تمامی طول روز این احساس را داشته باشید که یک جسم خارجی درون چشم‌های شما وجود دارد و یا اینکه چشم‌هایتان به التهاب و قرمزی دچار شده است بسیار آزاردهنده خواهد بود.

ممکن است در اینجا این سوال برایتان پیش بیاید که آیا ناخنک چشم قابل درمان است و اگر پاسخ بله است ناخنک چشم را چگونه می‌توان درمان کرد؟ شیوه های درمانی این عارضه بسته به اندازه و سرعت رشد آن با یکدیگر متفاوت هستند. موقعی که ناخنک چشم کوچک است بهترین گزینه برای درمان آن استقاده از قطره‌های چشمی و روان کننده‌ها است. در بعضی از موارد نیز یک لنز طبی برای پیشگیری کردن از رشد ناخنک در چشم فردی که به آن مبتلا است قرار داده می‌شود.

ناخنک چشم چیست و چگونه به وجود می‌آید؟

علائم ناخنک چشم

یکی از شایع‌ترین دلایل به وجود آمدن ناخنک چشم اشعه خورشید است. به خاطر همین است که این بیماری به بیماری چشم رانندگان معرفی شده است. زمانی که شما به طور مداوم در مقابل نور خورشید و رفلکس نور آن در آب باشید خطر به وجود آمدن عارضه ناخنک در چشم‌ها افزایش می‌یابد. بر اساس تحقیقات انجام گرفته شده در مورد این عارضه، این بیماری در افراد بالغ که سن آنها بین ۳۰ تا ۵۰ سال است بیشتر دیده می‌شود، و در کل این عارضه در بین کودکان خیلی نادر است. به علاوه همچنین پوست روشن و رنگ چشم روشن نیز شما را مستعد بروز ناخنک چشم خواهد کرد. برخی از نشانه‌های رایج ناخنک چشم را در ادامه توضیح می‌دهیم:

 • تاری دید و همچنین دوربینی در صورتی که بافت اضافی به داخل سیاهی و مردمک چشم کشیده شود.
 • تورم زرد رنگ بر روی ملتحمه.
 • داشتن احساس وجود شی خارجی در چشم‌ها که با انجام دادن مالش و فوت کردن و یا آب گرفتن از بین نخواهد رفت.
 • احساس سوزش در چشم.
 • داشتن احساس سوزن سوزن شدن چشم‌ها.
 • خارش و قرمزی چشم.

علت به وجود آمدن ناخنک چشم

در واقع علت اصلی مبتلا شدن به بیماری ناخنک چشم به صورت کلی هنوز کشف نشده است و نشناخته باقیمانده است ولی در این بین مواردی هستند که  مبتلا شدن به این بیماری را افزایش می‌دهند که در ادامه آنها را برای شما شرح می‌دهیم:

 • قرار گرفتن بیش از حد و دائمی در برابر نور ماوراء بنفش.
 • خشکی چشم.
 • قرارگیری در برابر محرک‌هایی مانند گرد و غبار، دود، باد و سیگار و قلیان.
 • استفاده نکردن از عینک آفتابی در شرایط آب و هوایی که نور آفتاب در محیط زیاد است، مانند هوای ابری، برفی و نور جوشکاری و…

پیشگیری از به وجود آمدن ناخنک چشم

پیشگیری از ناخنک چشم شامل روش‌هایی است که باعث رسیدن آب کافی به چشم و پیشگیری از ورود مستقیم نور خورشید به داخل چشم می‌شود.

 • اگر شما در نواحی گرمسیر و استوایی زندگی می‌کنید ممکن است که به مدت زمان طولانی در برابر نور خورشید قرار بگیرید، بهترین گزینه برای پیشگیری از به وجود آمدن ناخنک چشم استفاده دائمی از عینک‌ آفتابی های استانداردی است که می‌توانند اشعه ماورا بنفش را فیلتر کنند. در صورتی که قصد خرید عینک آفتابی با کیفیت را دارید می توانید روی این کلمه کلیک کنید و عینک مناسب صورت را خریداری نمایید.
 • استفاده کردن از فیلترهای مخصوص برای شیشه جلوی ماشین در حین رانندگی. فیلترهایی موجود هستند که می‌توانند اشعه ماورا بنفش خورشید را بازتاب کنند، دقیقاً مثل تکنولوژی که در ساختن شیشه‌ عینک های آفتابی و طبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • سعی کنید از کلاه لب دار استفاده کنید تا نور خورشید به شکل مستقیم وارد چشم‌ها نشود.
 • چشمانتان را با استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی و همچنین قطره‌های استریل چشمی همیشه مرطوب نگه دارید.

پیشگیری از به وجود آمدن ناخنک چشم

درمان ناخنک چشم

 • خود ترمیمی: اگر عارضه ناخنک چشم کوچک باشد و ظاهر ناخوشایندی نداشته باشد و منجر به قرمزی و سوزش چشم‌ها نشده باشد نیاز به درمان خاصی ندارد.
 • تجویز دارو: اگر این عارضه ملتهب شود و باعث قرمزی و سوزش چشم‌ها شده باشد استفاده کردن از قطره‌های اشک مصنوعی به صورت دائم امکان دارد که منجر به تسکین این علائم شود. موقعی که عارضه ناخنک التهاب شدیدی داشته باشد می‌توان با نظر چشم پزشک یک دوره درمانی با قطره‌های استروئیدی و یا بقیه قطره‌های ضد التهاب انجام داد.
 • عمل جراحی ناخنک: برای درمان ناخنک‌های بزرگ که از لحاظ ظاهری و زیبایی اهمیتی زیادی دارند و یا اینکه با به وجود آوردن آستیگماتیسم منجر به تاری دید شده‌اند می‌توان با انجام دادن جراحی ناخنک را برداشت، البته باید به یاد داشته باشید که اگر ناخنک را به صورت ساده برداشت احتمال عود آن بیشتر می‌شود و مخصوصاً در افراد جوان و کسانی که به ناخنک ملتهب مبتلا هستند، در نیمی از آنها عود دیده می‌شود. برای درمان ناخنک چشم در این افراد بهتر است که گذشته از برداشتن ناخنک از روش‌های تکمیلی مانند پیوند ملتحمه با استفاده از داروهای خاصی در حین جراحی استفاده کرد.

برای ناخنک‌های بزرگی که وسط قرنیه را نیز به خود درگیر کرده‌اند امکان دارد که گذشته از اقداماتی که در بالا ذکر کردیم نیاز به پیوند قرنیه نیز وجود داشته باشد.

خرید عینک از فروشگاه عثمانی اپتیک

عینک های تنها به عنوان یک اکسسوری جذاب و شیک مورد استفاده قرار نمی گیرند.استفاده از انواع عینک از خستگی چشم جلوگیری می کند و کمک می کند تا وضوح بیشتری در بینایی داشته باشید.همچنین عینک های آفتابی از چشم ها در برابر آسیب های ناشی از اشعه های مضر خورشید محافظت می کنند.فروشگاه عثمانی اپتیک  طیف گسترده ای از عینک های متنوع را با بهترین قیمت در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.شما می توانید با خرید عینک اورجینال علاوه بر سلامت چشم، استایل شیک و منحصر به فرد مطابق با سلیقه خود به نمایش بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها