راه‌های نگهداری و محافظت از چشم‌ها

نگهداری از چشم ها
حفظ سلامت و محافظت از چشم ها تنها به رعایت بهداشت چشم، رعایت فاصله مناسب از تلویزیون، کتاب و ... ختم نمی شود و لازم است که در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید از عینک آفتابی مناسب استفاده نمایید و چکاب سالیانه و یا هرچند سال یکبار زیر نظر پزشک متخصص را فراموش ننمایید.

فهرست مطالب

محافظت از چشم‌ها درست مانند حفاظت از سایر اعضای حیاتی بدن مهم است. چرا که در صورت ضعف بینایی و مبتلاشدن به بیماری‌های چشمی، با مشکلات عدیده بسیاری در زندگی روبرو خواهیم شد.چشم‌ها مهمترین پل ارتباطی ما با دنیای اطرافمان می باشد تا ضمن لذت بردن از زیبایی‌های آن، به یادگیری و آموزش نیز بپردازیم.

از این رو لازم است در حفظ سلامت چشم کوشا باشیم، قبل از اینکه این عضو بسیار مهم آسیب ببیند. در این مقاله به شرح مهمترین راه‌های نگهداری از چشم‌ها می پردازیم.

چکاپ چشم‌ها

راه‌های محافظت از چشم‌ها بسیار ساده می باشد و کافی است نکاتی را جهت حفظ این عضو حساس مورد توجه قرار دهیم و به آن عمل نماییم. چکاپ چشم‌ها از کارهای اساسی می‌باشد که هر چند سال یکبار باید با مراجعه به چشم پزشک از سلامت آن‌ها مطمئن شویم.

برخی بیماری‌های چشمی قبل از اینکه باعث اختلال اساسی در ظاهر و یا بینایی شما شوند با معاینه توسط چشم پزشک به راحتی قابل تشخیص می‌باشد و قبل از اینکه بیماری‌های چشمی از جمله آب مروارید، گلوکوما و غیره شدید شوند، با طی مراحل ساده‌تری از درمان، قابل حل و پیشگیری خواهند بود.

در صورتی که حداقل دو سال یکبار زمانی را برای چکاپ چشم در نظر بگیرید از سایر بیماری‌هایی نظیر مشکلات قلب و عروق، دیابت و فشارخون نیز آگاه خواهید شد، چرا که نشانه‌های این بیماری‌ها از طریق معاینه چشم‌ها قابل تشخیص خواهد بود. همچنین در صورتی که از عینک استفاده می نمایید با معاینه چشم‌ها از تناسب عدسی‌های آن نیز مطمئن می‌شوید.

محافظت از چشم‌ها در برابر نور خورشید

 در روز‌های آفتابی بهتر است همواره از عینک آفتابی مناسب و استاندارد استفاده نمایید. همانطور که بارها درباره مضرات تشعشعات اشعه ماوراء بنفش خورشید بر روی سلامتی پوست شنیده‌اید، لازم است که از چشم‌های خود نیز در برابر این اشعه محافظت نمایید.

اشعه ماوراء بنفش با عبور از قرنیه چشم به شبکیه رسیده و چشمان فرد را زودتر از موعد پیر و چشمان را مستعد ابتلا به بیماری های چشمی از جمله برف کوری، آب مروارید، فتوکراتیت و غیره می نماید. بنابراین اهمیت عینک در سلامتی چشم راجدی بگیرید و از عینک آفتابی که عدسی‌های آن اشعه ماوراء بنفش را به طور کامل مسدود می‌نماید، استفاده کنید.

در صورتی که دارای عینک طبی هستید بهتر است حتما عدسی آن از قابلیت مسدود‌سازی اشعه ماوراء بنفش برخوردار باشد. محافظت از چشم‌ها با سرمایه گذاری اندکی از جمله خرید عینک آفتابی بسیار ساده می باشد. البته دقت داشته باشید که برای خرید عینک حتما از مراکز فروش معتبر، این محصول را تهیه نمایید، چرا که استفاده از یک عینک تقلبی و غیر استاندارد، هیچگونه نقشی در محافظت چشم‌ها در برابر اشعه خورشید نخواهد داشت.

کسب آگاهی درباره بیماری‌های چشمی

برای اینکه همواره چشمانی جوان داشته باشید، بهتر است دانش خود را از بیماری‌های شایع چشمی و علل ابتلا به آن بالا ببرید. در واقع برای محافظت از چشم‌ها اطلاع از بایدها و نبایدها در این‌باره بسیار مهم است.

به عنوان مثال انجام کارهایی مانند سیگار کشیدن، مصرف زیاد مشروبات الکلی و داشتن رژیم غذایی ناسالم، درصد ابتلا چشم را به بیماری‌های مختلف چشمی مانند دژنراسیون ماکولا، خشکی چشم، رتینوپاتی دیابت و غیره تا حد زیادی بالا می‌برد.

همچنین برخی بیماری‌ها و ناراحتی‌های چشمی مانند بیماری ارثی گلوکوما، هیچ اثر و نشانه مشخصی ندارد. پس تنها با مراجعه و چکاب سالیانه می‌توانید زودتر از موعد آن را تشخیص دهید و قبل از اینکه اوضاع آن بحرانی شود، به درمان آن بپردازید.

حرف آخر

با توجه موارد ذکرشده دریافتید که حفظ سلامت چشم تنها به رعایت بهداشت چشم، رعایت فاصله مناسب از تلویزیون، کتاب و… ختم نمی‌شود. لازم است که در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید از عینک آفتابی مناسب استفاده نمایید و چکاپ سالیانه و یا هرچند سال یکبار زیر نظر پزشک متخصص چشم را فراموش ننمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها