مراقبت از چشم‌ها در تعطیلات

مراقبت از چشم‌ها در تعطیلات

فهرست مطالب

چشم‌های ما یکی از مهم‌ترین اعضای بدن به حساب می‌آیند چون پنجره ی نگاه هر انسانی به جهان هستند. کارهای زیادی برای داشتن یک چشم سالم لازم و ضروری است. این کارها عبارتند از استراحت دادن به چشم‌ها، خواب کافی، مراجعه منظم به چشم پزشک.تا آنجا که می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد چشم‌هایتان به دست آورید هر سوالی که دارید از چشم پزشکتان بپرسید.

همانطور که گفتیم نگهداری از چشم‌ها بسیار مهم هستند اما ما در این مقاله می‌خواهیم به مواردی اشاره کنیم که در تعطیلات چگونه می‌توانیم از چشم‌های خود محافظت کنیم؟آنها را از آسیب به دور بداریم؟

همه ما تعطیلات و خوشگذرانی را دوست داریم اما باید در تعطیلات بیشتر به اندام‌های خود به خصوص چشم‌ها اهمیت بدهیم چون نور خورشید،شن‌ها و آب دریا ممکن است برای چشم‌ها ضرر داشته باشند. مهم این است که راه های زیادی برای مراقبت از چشم‌ها و بینایی وجود دارد که اگر شما آن را در نظر بگیرید در تعطیلات هیچ مشکلی برای چشمای شما پیش نخواهد آمد و می‌توانید با خیال راحت به سفر و تعطیلات خود بپردازید.

برای مثال بعضی از عینک‌های آفتابی می‌توانند محافظت بیشتری را از چشم‌های شما در برابر اشعه ماورا بنفش داشته باشند، بعضی از فریم های عینک نور بیشتری را مسدود می‌کنند، و راه‌های بسیار ساده‌ای مانند استراحت در سایه یا آب نوشیدن به میزان مناسب علاوه بر آن میتوان به رژیم غذایی مناسب، محافظت از پوست اطراف چشم،استفاده از عینک شنا یا ماسک، استفاده از بهترین عینک آفتابی مثل عینک ریبن ، استفاده از قطره چشمی به طور مداوم و…اشاره کرد.

راه هایی برای نگهداری چشمانتان در تعطیلات

1. داشتن عینک آفتابی‌هایی باحفاظ‌های جانبی

استفاده از عینک‌های آفتابی با حفاظ جانبی مهم هستند چون نور خورشید در انواع زاویه‌ها به صورت انسان می‌تابد پس اگر حفاظ جانبی نداشته باشد نور خورشید یا اشعه ماورای بنفش به آسانی به چشم‌ها برخورد می‌کند و می‌تواند به آنها آسیب برساند.

2. استفاده از عینک‌های ۱۰۰ درصد جاذب اشعه ماورا بنفش

شاید شما در هنگام انتخاب خرید عینک آفتابی اکثراً زیبایی و طرح آن را در نظر بگیرید و از این نپرسید که 100 درصد اشعه ماورای بنفش از چشم شما به دور باشد. اما وقتی که به تعطیلات می‌روید چون اکثراً ممکن است در آفتاب و بیرون از منزل قرار بگیرید و نور مستقیم به شما بتابد پس مهم است که چشمان شما به طور کلی از اشعه ماورا بنفش به دور باشد.

مراقبت از چشم‌ها در تعطیلات

3. بیشتر در سایه باشید

اگر جایی را که برای تعطیلات در نظر گرفته‌اید دارای درخت و سایبان‌ها برای استراحت هستند سعی کنید که بیشتر وقت خود را در سایه باشید و کمتر در معرض نور قرار بگیرید.

4. مایعات کافی بنوشید

افراد شاید بگویند که آیا مایعات به چشم‌ها و سلامتی آن ها ربط دارد یا نه باید بگوییم که بله به آن وابسته است چون کم آبی و استفاده نکردن از مایعات زیاد باعث کم آبی چشم‌ها، خشکی چشم‌ها، حساسیت و خارش می‌شود پس تا آنجا که می‌توانید از مایعات استفاده کنید

5. استفاده از قطره‌های چشمی

در سفر و تعطیلات حتماً قطره‌های چشمی مرطوب کننده را با خود به همراه داشته باشید تا در مواقع ضروری از آنها برای مرطوب نگه داشتن چشم‌ها استفاده کنید.

6. جلوگیری از دست زدن به چشم‌ها

تا آنجا که می‌توانید از زدن دست به چشم‌ها خودداری کنید شما در تعطیلات و محیط باز اکثراً ممکن است به جاهایی دست بزنید که دارای کثیفی یا چیزهایی باشد که باعث تحریک چشم‌ها و عفونت چشم شود پس این نکته‌ها را حتماً در نظر بگیرید.

7. ساعات اوج تابش نور خورشید را در نظر بگیرید

نور خورشید از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر به اوج خود می‌رسد و تا آنجا که می‌توانید در این ساعت به خانه یا ویلا یا هر جایی که در دسترس است بروید و در آن جا بمانید.

درست است مراقبت از چشم در تعطیلات برای همه ضروری و مهم است اما کسانی که از لنز طبی یا عینک‌های طبی استفاده می‌کنند باید بیشتر مواظب باشند و دردسر بیشتری دارند. باید نکات را به خوبی رعایت کنند.

شاید اکثر عینکی‌ها این تجربه را داشته باشند که خراب شدن عینک‌ها باعث شده باشد در بسیاری از جاها به صورت کورکورانه حرکت کنند. این موضوع باعث می‌شود که افراد عینکی در تعطیلات حساسیت بیشتری داشته باشند. به این نکات در مورد مراقبت از چشم‌ها مانند یک راهنما در مسافرت‌ها از آن استفاده کنید.

مراقبت از چشم‌ها در تعطیلات

1. در هنگام پروازهای طولانی از لنز طبی استفاده نکنید.

استفاده از لنزها برای مدت طولانی در پروازها احساس ناخوشایندی به انسان می‌دهند و ممکن است بر روی سلامتی چشمان هم تاثیر منفی بگذارد چون در هنگام پرواز اکثراً فشار داخل کابین کم می‌شود و این باعث می‌شود که اشک داخل چشم تبخیر شود و نوعی خشکی چشم موقتی به وجود آید. این نوع خشکی می‌تواند در طولانی مدت به سطح قرنیه شما صدمه بزند اما در مدت کم هم بسیار آزاردهنده است.

پس اگر می‌خواهید به کشورهای خارجی سفر کنید و پرواز شما ۴ یا ۵ ساعت طول می‌کشد توصیه ما این است که از عینک طبی استفاده نکنید.

2. استفاده از عینک شنا یا ماسک

این مورد برای کسانی که از لنز تماسی استفاده می‌کنند مناسب است. شما اگر لنز دارید و می‌خواهید شنا کنید یا حتی اگر می‌خواهید در آب بازی کنید باز هم باید از عینک‌های شنا استفاده کنید. و این را بدانید که استفاده همزمان از لنز طبی و شنا کردن و غواصی یک اشتباه بزرگ است. چون استفاده از لنز هنگام شنا کردن یا اینکه در استخر باشید عامل بسیار مهمی برای تحریک چشم‌ها و عفونی شدن آنها به شمار می‌آید. در واقع این موضوع باعث جذب باکتری‌ها و مواد آلاینده در زیر لنزها می‌شود که به چشم‌ها آسیب می‌رساند.

3. رژیم غذایی مناسب

می‌توانیم رژیم غذایی را همیشه در همه موارد سلامتی برای بدن به کار ببریم. این مورد به مراقبت از چشم‌ها نیز ربط دارد. و یک کلید موفقیت محسوب می‌شود و به شما در مراقبت از چشم در تعطیلات کمک می‌کند وجود ویتامین آ برای چشم‌ها در برنامه غذایی بسیار ضروری است. ویتامین آ معمولاً در بین غذاها و خوردنی‌های خوشمزه پیدا می‌شود که آن عبارت است از انبه و سیب زمینی و انواع سبزیجات مانند کلم بروکلی، گوجه فرنگی و هویج که به اندازه کافی دارای این ویتامین هستند.

اسیدهای چرب ویتامین سی و ای روی و امگا ۳ نیز برای چشم‌ها مفید هستند و باعث می‌شود که میزان چربی موجود در اشک به صورت استاندارد حفظ شود و مانع تبخیر آن می‌شود. پس اگر در تعطیلات و مسافرت هم بودید از رژیم غذایی خود غافل نشوید چون به آسانی بر روی سلامتی بدن تاثیر می‌گذارد.

4. محافظت از پوست اطراف چشم

محافظت از پوست در تعطیلات بهار و تابستان در مناطق گرمسیر بسیار مهم است و مهمتر از آن نگهداری از پوست اطراف چشم شما در برابر اشعه ماورا بنفش است چون پوست دور چشم ظریف است و به نگهداری خاصی نیاز دارد تا آنجا که می‌توانید در تعطیلات بخشی از برنامه‌های خود را به استفاده از کرم‌های ضد آفتاب برای پوست اختصاص دهید و در میان آن به طور ویژه به پوست اطراف چشم خود رسیدگی کنید.

که این باعث می‌شود تاثیر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش روی پوست کمتر شود و در طول مسافرت کمتر اذیت شوید و پوست اطراف چشم قرمز و اذیت کننده نشود.

و اما اگر مجبور شدید در یک مراسم شرکت کنید و مدت زمان زیادی را بیدار بمانید و چشمان شما تحریک و قرمز شده است بهتر است که از یک چای کیسه‌ای مصرف شده خیس استفاده کنید و به پشت بخوابید آن را بر روی چشمان خود قرار دهید این کار را قبل از برداشتن لنزها انجام دهید.

محافظت از پوست اطراف چشم

و در آخر و به عنوان یک نکته مهم این را به خاطر داشته باشید که مراقبت از چشم در تعطیلات شامل چند مورد ساده است که اگر به آنها عمل کنید سفر خوشی را خواهید داشت.شما اگر از خشکی چشم و تحریک شدن آن جلوگیری کنید، از مواد آلرژی زا فرار کنید از تاثیر نور مستقیم خورشید و نور ماورا بنفش بر روی چشم جلوگیری کنید. اگر از لنز طبی و عینک طبی خود به طور کامل مراقبت کنید. شرایط مراقبت از چشم در تعطیلات را به صورت استاندارد رعایت کرده‌اید و برای چشمای شما اتفاقی نخواهد افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید