عدسی تریوکس یا عدسی نشکن چیست؟

عدسی تریوکس یا عدسی نشکن چیست؟

فهرست مطالب

به عدسی هایی که مقاومت بالاتری در برابر شکستن و ضربه دارند و از عینک های معمولی محکم تر هستند عدسی تریوکس و یا نشکن می گویند. عدسی تریوکس و یا نشکن بی شک تحولی نو و عالی در حوزه تولید عینک های طبی و عینک کودکان است. عدسی های پلی کربنات و تریوکس یا همان نشکن بهترین انتخاب برای عینک طبی و ورزشی و آفتابی است. هر دوی این عدسی ها خیلی باریک تر و سبک تر نسبت به لنز های پلاستیکی معمولی هستند.

عدسی های نشکن به طور طبیعی اشعه فرا بنفش را فیلتر میکنند و نیازی نیست که پوشش UV400 را روی درج عدسی نصب کرد و 10 برابر بیشتر از عدسی های پلاستیکی معمولی مقاومند. همچنین بهتر است که موقع خرید عینک طبی از پوشش آنتی رفلکس استفاده کنید این پوشش میکروسکپی باعث میشود که نور منعکس شده عقب و جلو، از بین رود و یک نگاه شفاف تر به شما میدهد. سبک بودن وزن، راحتی، مقاوم بودن در برابر ضربه و انسداد پرتوهای فرا بنفش باعث شده که عدسی پلی کربنات و تریوکس برای عینک طبی نوجوانان و کودکان نیز گزینه ای بسیار مناسب باشد همچنین این عدسی ها دید واضح تری برای افراد محیا می کند.

عدسی تریوکس و یا نشکن چیست؟

عدسی تریوکس و یا عدسی نشکن به عدسی های طبی و آفتابی گفته میشوند که از مواد اولیه ی بسیار سبک و همراه با شفافیت بالا ساخته شده است و به آسایش افراد در طول روز کمک میکند. در واقع این عدسی ها هم زمان میتوانند محافظت بهتر از چشم، بینایی قوی تر و وزن سبک تر را نسبت به سایر لنز ها در اختیارتان قرار دهند. این لنز ها اولین بار به وسیله ی موسسه ی PPG آمریکا ساخته شد و در حال حاظر در سراسر دنیا و در طرح ها و برند های مختلف تولید میشوند، مثل عدسی پروگرسیو و عدسی فتوکرومیک که در بازار موجود هستند.

ویژگی های عدسی تریوکس و یا عدسی نشکن

لنز های عینک بیشتر از نظر مشخصات قدرت و ایمنی دسته بندی میشوند و این موضوع به ویژه برای عینک کودکان و عینک های ورزشی و عینک آفتابی صدق میکند. بهترین گزینه ممکن در این زمینه عدسی های تریوکس و یا نشکن هستند. در حقیقت این لنز ها اولین بار برای ارتش تولید شد و از آن در شیشه هلیکوپتر و سایبان جنگنده ها به کار گرفته میشد. شرکت PPG آمریکا برای اولین بار در سال 2002 تصمیم گرفت که مواد شیمیایی مخصوصی را به عدسی عینک ها اضافه کند و از آنها لنز های اپتیکی (عدسی نشکن) طراحی کند.

ماده طراحی شده به وسیله ی این شرکت با عنوان تریوکس شناخته میشد و به عنوان ماده ای شیمیایی با وزن سبک و استحکام زیاد و مقاوم در برابر خط و خش شناخته میشد. توجه داشته باشید که در بازار فقط لنز های پلی کربنات هستند که میتوانند ایمنی لازم و راحتی عدسی تریوکس را به مصرف کننده بدهد.

لنز پلی کربنات و تریوکس از نظر ساخت

لنز پلی کربنات و تریوکس شباهت های زیادی دارند و این شباهت ها کاری کرده که به عنوان رقیبی مستقیم با همدیگر باشند. برای سالهای زیادی لنز های پلی کربنات به عنوان انتخابی عالی برای عینک طبی و عینک بچگانه بودند ولی اکنون با ورود لنز های تریوکس بیشتر چشم پزشکان استفاده از تریوکس را به جای پلی کربنات تجویز میکنند.

لنز های پلی کربنات بخاطر وزن سبک و مقاومتشان در برابر ضربه بسیار معروف هستند و بخاطر همین گزینه ی مناسبی برای عینک ایمنی و کوهنوردی و سایر عینک ها هستند. ولی تفاوتی که در بین لنز های پلی کربنات و طبی وجود دارند روش تولید آنها است.

عدسی تریوکس یا عدسی نشکن چیست؟

تفاوت های عدسی تریوکس با عدسی پلی کربنات

اگر موضوع استحکام و قدرت را در نظر بگیریم عدسی تریوکس استحکام کششی بالاتری نسبت به لنز های پلی کربنات دارد. در ساخت عدسی های نشکن از قالب گیری استفاده میشود. یعنی اول مواد مذاب میشود و بعد در قالب هایی ریخته میشود تا سرد شود و حالت بگیرد ولی در عدسی های پلی کربنات به شکل دیگری است و در آن تزریق صورت میگیرد، یعنی اینکه گلوله های پلی کربنات گرم میشوند و در قالب هایی تزریق میشوند و بعد به سرعت سرد خواهند شد. همین تفاوت در ساخت آن باعث میشود که عدسی های تریوکس شفاف تر باشند و قدرت دید بالاتری در آنها باشد. این موضوع باعث میشود تا روش تولید این دو لنز شباهت های زیادی داشته باشند ولی از نظر جزئیات متفاوت باشند.

عدسی های تریوکس را از ترکیب مونومر های مبتنی بر اورتان میسازند و مراحل ساخت آن نیز کاملا شبیه مراحل ساخت عدسی های پلاستیکی است، این موضوع باعث میشود که لنز های تریوکس اپتیک دقیق تری نسبت به لنز های پلی کربنات داشته باشند که به روش قالب گیری تزریقی ساخته میشود.

از دیگر تفاوت لنز ها با یکدیگر شاخص انکسار است. لنز های پلی کربنات شاخص انکسارشان نسبت به عدسی های تریوکس بالاتر است (1.75 در مقابل 1.53) این مسئله باعث میشود که افرادی با نمره چشم بالا لنز های پلی کربنات برایشان انتخاب بهتری نسبت به لنز تریوکس باشد و در واقع لنز های پلی کربنات نازک تر هستند. به علاوه شاخص انکسار در لنز های پلاستیکی 1.50 است و بخاطر همین میتوان از لنز های تریوکس با ضخامت کمتر استفاده کرد.

یکی دیگر از ویژگی های لنز تریوکس خواص اپتیکی مناسب و استحکام و کشش فوق العاده بالا، وزن مناسب است. در واقع موادی که در عدسی های نشکن استفاده شده اند کمترین وزن مخصوص را نسبت به مواد اولیه ی همه لنز های دیگر موجود در بازار دارند و این یعنی اینکه ما میتوانیم سبک ترین عینک ها را در حالی که عدسی آنها تریوکس هستند تهیه کنیم و لازم نیست هیچ نگرانی بر تاثیرات پل بینی بر روی قسمت فوقانی بینی داشته باشیم.

به علاوه شاید لنز تریوکس از نظر قدرت و کیفیت و ایمنی و ظاهر هیچ مشکلی نداشته باشند ولی موضوع نگران گننده قیمت آنها است و در حال حاظر از لنز های تریوکس به عنوان گرانترین عینک ها یاد میشوند هر چند که اگر فاکتور های دیگر مانند مدت زمان استفاده و عملکرد نوری و اپتیکی عینک ها را در نظر بگیریم درک قیمت بالای این لنز ها سخت نخواهد بود.

در نهایت توصیه میکنیم که که در هنگام خرید عینک آفتابی اصل دقت داشته باشید که  یک عینک شفاف و مقاوم و سبک انتخاب کنید تا طول عمرش بیشتر باشد از خرید عینک های تقلبی و فیک خودداری کنید زیرا این نوع عینک ها باعث آسیب به چشم نیز میشوند. سعی کردیم در این مطلب تمامی نکات مهم مربوط به عدسی را بیان کنیم و به شما بگوییم که عدسی تریوکس یا همان عدسی نشکن چیست و چه مزایا و چه معایب هایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها