عدسی تدریجی چیست؟

عدسی تدریجی چیست؟

فهرست مطالب

عدسی تدریجی همان عدسی هایی هستند که در عینک در دید دور، نزدیک و دید میانی فراهم شده است. همانطور که میدانید در گذشته افراد از عینک های دوکانونه استفاده می کردند که نسبت به این عدسی ها بسیار ضعیف تر عمل می کردند. همین دلیل باعث شد تا افراد بیشتری از عدسی های تدریجی استقبال نمایند، زیرا این نمونه از عدسی ها دارای عملکرد قوی تر در بینایی هستند و همچنین تفاوتی در ظاهر آن ها با دیگر عدسی ها ندارند.

عدسی عینک تدریجی چیست؟

عدسی‌ عینک‌های تدریجی، نوعی از عدسی‌های موجود در بازار است که در دسته‌ی چند‌کانونی‌ها قرار می‌گیرند. این عدسی‌ها برای اصلاح دید بسیاری از افراد اعم از نزدیک‌بین یا دوربین استفاده می‌شوند.

معمولا نیاز به این لنز، با افزایش سن بیشتر خواهد شد. معمولا در سنین بالای ۴۰ سال، چشم‌های بسیاری از افراد در تمرکز کردن روی اجسام و اشیاء نزدیک و دیدن آنها دچار مشکل می‌شوند. این عارضه به عنوان پیرچشمی شناخته می‌شود و به جهت رفع این مشکل و اصلاح آن، برخی از افراد برای دیدن اجسام در فاصله دور از لنز‌های تک دید و برای مطالعه و دیدن اجسام نزدیک، از عینک‌های مطالعه استفاده می‌کنند.

انواع عدسی عینک تدریجی

عدسی تدریجی چیست؟

عدسی عینک تدریجی کامپیوتری

این عدسی‌ها مخصوص اصلاح دید و وضوح دید افراد در محیط‌های اداری طراحی شده‌اند. استفاده از این عدسی‌ها باعث می‌شود که چشم‌های شما خسته نشوند و می‌توانید به راحتی بیش از ۴ ساعت از صفحه‌ی نمایشگرهای خود استفاده کنید.

اما مشکل چنین عدسی‌هایی این است که شما علاوه بر این عدسی‌ها نیاز به عدسی‌های معمولی نیز دارید. زیرا در موقعیت های دیگر، نمی‌توانید از این عدسی ها استفاده کنید. ولی به هر حال ایده‌آل‌ترین گزینه برای افرادی که بیشتر وقت خود را پای کامپیوتر می گذرانند، به حساب می‌رود.

عدسی تدریجی پیشرفته

عدسی‌های تدریجی پیشرفته به نحوی طراحی و ساخته شده‌اند که می‌توانند نمای بسیار واضح‌تری را به شما ارائه دهند. این عدسی‌ها برای تجویز و نسخه‌ی پزشک، قاب و فریم‌های انتخابی و آناتومی چشم‌ها ، کاملا قابل تنظیم هستند.

عدسی‌های تدریجی پیشرفته معمولا بیشتر چشم شما را در طراحی‌های خود می‌گنجانند. عدسی‌های پیشرفته انتقال از نسخه‌های مختلف را به راحتی هموارتر می کنند. معمولا این عدسی‌ها به دلیل ویژگی‌های خوبی که ارائه می‌دهند، قیمت نسبتا بالا‌تری دارند.

عدسی عینک تدریجی با دید طبیعی

این نوع عدسی‌های عینک‌های تدریجی به نام Ground-View هم شناخته می‌شوند. این عدسی‌ها برای کسانی که علاقه‌مند به دیدن فضاهای باز هستند بسیار عالی طراحی شده‌اند . این عدسی‌ها احساس طبیعی دیدن را به شما انتقال می‌دهند و انحرافات عدسی های دیگر را ندارند.

عدسی فوق، امکان دید بهتر را در کناره‌ها و قسمت‌های پایین عدسی را به خوبی فراهم می‌کند. این باعث می‌شود که شما هنگام رانندگی، موقع استفاده از رایانه و نگاه کردن به سمت پایین دید و احساس بهتری داشته باشید.

عدسی عینک تدریجی استاندارد

عدسی‌ عینک‌های تدریجی استاندارد دقیقا مانند نامش است ، کاملا معمولی است . این عدسی‌ها فضا‌های مطالعه و خواندن وسیعی را برای افراد فراهم می‌کنند، اما در مقایسه با سایر عدسی‌ها‌ کاربرد تخصصی کم‌تری دارند.

عدسی تدریجی کوتاه

عدسی‌های تدریجی کوتاه به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که در قاب ها و فریم‌های کوچک هم جا می‌شوند. این عدسی‌ها کاربردی بودن و تخصصی بودن را با ظاهرهای بهتر و شیک‌تر عوض می‌کنند. بعضی از افراد به دلیل اندازه این عدسی، هنگام عبور از راهروهای کوتاه مشکل دارند. به خاطر همین‌ دلیل، گاهی اوقات بینایی فرد دچار مشکل خواهد شد.

مزایای عدسی عینک تدریجی

در کنار اصلاح مشکلات و نقص‌های بینایی، این عدسی‌ها مزایای دیگری هم دارند که به آن‌ها می‌پردازیم.

عدسی تدریجی چیست؟

فقط یک جفت عینک می‌خواهید

به طور کلی عدسی‌های دو دید بهتر از عدسی‌های تک دید هستند. این عدسی‌ها این امکان را به شما می‌دهند که در تمام فواصل، وضوحی خوب را داشته باشید. این عدسی‌ها کار انواع عدسی‌های دیگر را انجام می‌دهند و دیگر نیازی به داشتن چند عینک برای کاربرد‌های مختلف خود، نخواهید داشت.

خط ناخوشایندی ‌ندارند

این نوع عدسی‌ها برخلاف عدسی‌های دوکانونه، خط نامناسبی ندارند و احساس بهتری را به شما می‌دهند. همچنین مجبور نخواهید بود که با تغییرات ناگهانی وضوح دید که در خطوط عدسی‌های دوکانونه معمول است، دست‌ و ‌پنجه نرم کنید.

ظاهری مدرن و جوان‌پسند

عینک‌های دو کانونه و سه کانونه معمولا در سنین بالا‌ی افراد استفاده می‌شوند. بنابراین استفاده از عینک‌ها و عدسی‌هایی با خط‌های دوکانونه به شما حس خوبی نخواهند داد. و ممکن است با عدسی عینک‌های تدریجی احساس راحتی بیشتری را داشته باشید، زیرا خط قابل مشاهده و اذیت‌کننده‌ای در آنها وجود ندارد.

معایب عدسی عینک تدریجی

آموزش چگونگی دیدن با این عدسی‌ها

عدسی‌های دو و سه کانونه دارای خط قابل مشاهده‌ا‌ی هستند، بنابراین تعیین محل دید به راحتی انجام می‌گیرد و آسان‌تر است. از آنجایی که عدسی‌ عینک های تدریجی خطی ندارد، یادگیری طریقه‌ی دیدن از طریق این عدسی‌ها، ممکن است تا چند هفته‌ای طول بکشد. اما بعد از آن شما مشکلی نخواهید داشت.

موج‌ها و انحرافات موقت

قسمت پایینی عدسی عینک تدریجی، بزرگ می شود؛ زیرا این قسمت برای مطالعه و برای خواندن طراحی شده است. بنابراین اگر افراد در هنگام پایین رفتن از پله‌ها یا راه رفتن به سوی بالا، چشم‌هایشان به قسمت پایینی عدسی‌ها نگاه کنند، ممکن است پاهایشان بزرگتر به نظر بیایند. این امر می‌تواند باعث اشتباه در محاسبات قدم‌برداری شما شود و ممکن است پاهایتان لغزش کنند.

قیمت بیشتر و بالاتر در مقایسه با بقیه‌ی عدسی‌ها

شما باید تفاوت قیمت‌های عدسی‌ عینک های تدریجی را به عدسی‌های دیگر مثل دوکانونه و… در نظر بگیرید. این عدسی‌ها از بقیه انواع آن گران‌تر هستند، زیرا شما با داشتن آن، درواقع ۲ یا ۳ عینک را همزمان خواهید داشت.

این نوع عدسی علاوه بر تمام مزایای خود، معایبی را هم دارد که ممکن است برخی را برای انتخاب این نوع عدسی مردد کند. اما بهترین روش برای انتخاب عدسی که مهم‌ترین بخش عینک شما هم به حساب می‌رود، مشورت با پزشک متخصص چشم است. پزشک متخصص تجربه‌ی کافی و دانش لازم را برای راهنمایی به شما دارد. اگر می خواهید در مورد دیگر عدسی ها مثل عدسی نواکس چیست؟ و یا اینکه عدسی تریوکس چیست؟ می توانید روی این کلمات کلیک کنید.

خرید عینک آفتابی از فروشگاه عثمانی اپتیک

عینک های آفتابی نقش موثری در بهبود بینایی ،شخصیت ، استایلی جذاب و متفاوت ایفا می کنند.انتخاب عینک مناسب می‌تواند تأثیر بسزایی بر روی سلامتی چشمان شما داشته باشد، از خستگی چشم جلوگیری کرده و محافظت لازم در برابر اشعه‌های مضر خورشید را فراهم آورد.در فروشگاه عثمانی اپتیک مجموعه ای گسترده از عینک های آفتابی زنانه ، مردانه با طراحی های مدرن و متنوع وجود دارد که می توانید با مراجعه به صفحه رسمی این فروشگاه نسبت به خرید عینک آفتابی با  بهترین قیمت اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها