آیا کم خوابی روی بینایی تاثیر می‌گذارد؟

آیا کم خوابی روی بینایی تاثیر می‌گذارد؟

فهرست مطالب

در زندگی‌های امروزه به دلیل مسئولیت‌های زیاد مربوط با شغل،خانواده و …ممکن است که خواب کافی نداشته باشید.کمبود خواب مشکلات اساسی را برای سلامتی افراد به وجود می‌آورد که عبارتند از فشار خون بالا، افسردگی، چاقی و غیره که بعد از کم خوابی به وجود می‌آیند. ما در این مطلب عثمانی اپتیک تاثیر کمخوابی روی چشمها را مورد بررسی قرار میدهیم.

کم خوابی هم چهره را خسته نشان می‌دهد و هم اینکه دور چشم‌ها حلقه تیره پدیدار می‌شود که اصلا چهره ی خوبی نیست. اگر وقت کافی برای خواب داشته باشید این نشانه‌ها به آسانی برطرف می‌شوند. بهتر است این را بدانید که کمبود خواب می‌تواند باعث بیماری‌های جدی دیگری برای چشم‌ها شوند که به سلامتی کلی چشم مربوط می‌شود.

چرا چشمام به خواب نیاز دارند؟

چشم‌ها از 6 ماهیچه تشکیل شده‌اند.ماهیچه‌ها در بدن برای ترمیم خود نیاز به استراحت دارند و این مورد درباره ماهیچه‌های چشم هم صدق می‌کند. اکثر ماهیچه‌های بدن در طول خواب حرکت نمی‌کنند اما چشم‌ها از حرکت باز نمی‌ایستند و فعال باقی می‌مانند حتی زمانی که بسته هستند.چشمها از زمان خواب برای پر کردن ذخایر اشک خود استفاده می‌کنند.

آنها در طول خواب خود را ترمیم می‌کنند در هنگام خواب خود را تمیز و آبرسانی انجام می کنند. اکثر پزشکان و متخصصان بینایی هفت ساعت خواب را برای چشم خوب می‌دانند اما تحقیقات نشان داده است که چشم به پنج ساعت خواب نیاز دارد تا به اندازه کافی خود را بهبود ببخشد. و عملکرد درستی داشته باشد خواب کمتر خطر جدی و تجربه تعدادی از شرایط تحریک کننده چشم را افزایش می‌دهند. از جمله تاری دید، خشکی چشم، عفونت‌های چشمی،چشم‌های پرخون و قرمز، خارش، آبریزش  همه به کم خوابی ما بستگی دارد.

اثراتی جدی که به سلامت چشم مربوط است و با کمبود خواب در ارتباط است گلوکوم میباشد. گلوکوم یک بیماری پیشرونده چشم می‌باشد که در نتیجه تجمع مایع در جلوی چشم به وجود می‌آید. با گذشت زمان اگر به آن توجه نکنید مایع تجمع یافته روی عصب بینایی که مسئول انتقال پیام چشم به مغز است را افزایش می‌دهد. پس کمبود خواب علاوه بر مشکلات حاد چشم مانند مواردی که در بالا بازگو کرده‌ایم به راحتی آدم را دچار مریضی گلوکم که علت اصلی از دست دادن بینایی در بزرگسالان می‌باشد می کند.

گزارش‌هایی که از آکادمی آموزش خواب در آمریکا تهیه شده است این است علاوه بر نگرانی آپنه خواب که یک عامل خطرناک مرتبط با گلوکم است به وجود آورده و همچنین الگوهای خواب را برای ۵۰ تا ۷۰ میلیون آمریکایی مختل کرده است.

بهبود سلامت چشم‌ها هنگام خواب

نگرانی‌های بهداشتی زیادی در ارتباط با کمبود خواب وجود دارد و باید بدانیم که خواب کم می‌تواند روی همه بدن تاثیر بگذارد چشم که می‌تواند در اولویت قرار بگیرد.

اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای داشتن خواب کافی و کیفیت آن و محافظت از چشمان آن را انجام دهید به طور مثال می‌توانیم در مورد آپنه خواب این را بگوییم پزشکان متوجه تغییرات در پلک‌ها و شبکه چشم و بینایی کلی می‌شوند با این حال زمانی که این پدیده به درستی تشخیص داده شود و درمان شود به راحتی می‌توانید چشم‌ها و بینایی کلی را به حالت عادی بازگردانید.

بهبود سلامت چشم‌ها هنگام خواب

مواردی  که به سلامتی چشمان شما ربط زیادی دارد.

هنگام خواب از استفاده از لنزهای تماسی خودداری کنید

گفتیم که چشمان در هنگام خواب خود را تمیز و ترمیم می‌کنند و نشان داده که لنزهای تماسی در مدت خواب به طور منظم در این روند اختلال ایجاد می‌کنند
استفاده همیشگی از لنزهای تماسی در زمان خواب خطرهای عفونت چشمی را افزایش می‌دهد و از دسترسی قرنیه به اکسیژن و جریان مورد نیاز برای سلامتی جلوگیری می‌کند. پس توصیه می‌شود همیشه قبل از خواب لنزهای تماسی را بردارید.آنها را بیش از اندازه مصرف نکنید حتماً به این توجه داشته باشید که سازنده آنها چه اندازه از استفاده آنها را توصیه کرده است.

قرار نگرفتن در معرض نور آبی قبل از خواب

تا آنجا که می‌توانید قبل از خواب نورهای آبی یعنی استفاده از تلفن‌های همراه، تلویزیون‌، تبلت‌های هوشمند و غیره را که نور آبی ساطع می‌کنند را از چشمان خود دور کنید.این شکل نور منبع مصنوعی نور آبی می‌باشد اما از منبع طبیعی آن یعنی نور خورشید تقلید می‌کند.قرار گرفتن در معرض نور آبی مغز و بدن را فریب می‌دهد فکر می‌کند که نور آبی مانند نور خورشید طبیعی است و ما باید بیدار باشیم.

اگر در معرض نور آبی مصنوعی باشید به ریتم شبانه روزی شما تداخل ایجاد می‌کند ساعت درونی را از بین می‌برد و  خواب رفتن و خواب آرام در طول شبانه روز را سخت می‌کند. برای جلوگیری از این اختلال تا آنجا که می‌توانید نیم ساعت قبل از خواب از نگاه کردن به منبع این نورها جلوگیری کنید.

معاینات سلامت چشم در اولویت باشد

معاینات سالانه چشمان نه تنهاسلامتی چشمان را تضمین می‌کند بلکه به چشم پزشک این اجازه را می‌دهد که در مواردی فشار خون، دیابت و… اطلاعات به دست آورد و آن را تشخیص دهد. همچنین اگر به مریضی چشمی دچار شده باشید با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته چشم پزشکی به آسانی آن را متوجه می‌شوید و به می‌توانید آن را درمان کنید. خواب و اندازه خواب روی سلامتی چشم‌ها و این عوارض تاثیر می گذارد.

در این مطلب عثمانی اپتیک با مطلب آیا کم خوابی روی بینایی تاثیر می‌گذارد؟ آشنا شدید اگر می خواهید از دیگر مطلب های عثمانی اپتیک همچون مطلب بهترین مارک عینک آفتابی در ایران دیدن کنید می توانید به قسمت بلاگ مراجعه کنید.

معاینات سلامت چشم در اولویت باشد

خواب با کیفیت چشم‌های سالم و دید بالاتر

خواب به طور مستقیم با سلامتی چشم‌ها می‌تواند در ارتباط باشد چون خواب کافی و به موقع چشمان را روغن کاری و تمیز می‌کند.و از به وجود آمدن مشکلات چشمی جلوگیری می‌کند.و همین این که خواب کافی از دیابت، فشار بالا و گلوکم نیز می‌تواند جلوگیری کند.

برای داشتن چشمانی سالم حتماً نکات بالا را رعایت کنید و موقع و اندازه ی خواب را در طول شبانه روز برنامه ریزی و مدیریت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید