علائم خشکی چشم چیست؟

علائم خشکی چشم چیست؟

فهرست مطالب

خشکی چشم یکی از بدترین حالت هایی است که می تواند برای هر فرد اتفاق بیفتد. متاسفانه این خشکی به دلایل مختلف در افراد اتفاق می افتد که یکی از مهمترین دلایل آن تابش نور افتاب و نور آبی لوازم الکترونیکی است. خشکی چشم چیست؟ علائم این خشکی شامل چه مواردی می شود؟ در ادامه بهترین روش برای پیشگیری از این خشکی در روزهای آفتابی را به شما معرفی می کنیم.

خشکی چشم چیست؟

 زمانی اتفاق می‌افتد که چشمان ما به اندازه کافی اشک برای مرطوب نگه داشتن سطح قرنیه،نداشته باشند. معمولا  می تواند با درد زیاد همراه باشد و در بسیاری از مواقع اختلال در بینایی فرد به وجود می آید. به طور کلی باید بگوییم این خشکی یکی از شایع ترین اختلالات در چشم است که سالانه صدها هزار نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

این عارضه اغلب در تابستان شایع تر از سایر فصل های دیگر سال است و از مهمترین دلایل آن، تابش نور آفتاب است. خوشبختانه باید بگوییم روش های بسیار زیادی برای پیشگیری از خشکی این عضو وجود دارد که در ادامه به یکی از ساده ترین و در عین حال کاربردی ترین این روش ها می پردازیم.

قبل از اینکه بخواهیم به روش پیشگیری از خشکی بپردازیم بهتر است با علائم این معضل بیشتر آگاه شویم. یکی از مهمترین این علائم احساس سوزش و قرمزی، تاری دید، حساسیت به نور آفتاب و حتی روشنایی لامپ و… است.  این خشکی معمولا به دلایل مختلفی در فرد اتفاق می افتد و علت های زیادی دلیلی بر ایجاد این عارضه چشمی هستند. در ادامه به مهمترین علایم خشکی چشم می پردازیم .

"علائم

علت خشکی چشم چیست؟

به طور معمول، غدد اشکی برای مرطوب نگهداشتن چشمان ما، اشک تولید می‌کنند . خشکی اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که اشک نتواند بصورت صحیح چشم مارا مرطوب نگه دارد که در نهایت این موضوع سبب خشکی خواهد شد. باید این نکته مهم را به یاد داشته باشید که اشک خیلی زود خشک می شود.

مصرف دارو

شاید باعث تعجب باشد که چگونه داروها می توانند دلایلی بر خشکی چشم باشند، اما باید بدانید مصرف برخی از داروها می تواند تاثیر زیادی در خشکی خشک داشته باشند. از اصلی ترین داروهایی که سبب خشکی چشم می شوند می توان به داروهای آلرژی، افسردگی، سرماخوردگی و فشار خون و غیره اشاره کرد.

لوپوس

بیماری‌هایی همچون لوپوس تاثیر مستقیم بر خشکی چشم دارند. از دیگر بیماری هایی که باعث این خشکی می شوند می توان به بیماری هایی مانند اختلالات خود ایمنی،تیروئید و… اشاره کرد

جراحی چشم با لیزر

در برخی از موارد جراحی این عضو با لیزر نیز ممکن است دلیلی بر خشکی چشم باشد. پس از لیزر چشم معمولا اشک کمتری تولید می شود که باعث می شود چشم ها برای مدت طولانی خشک بماند. لیزر در برخی از موارد باعث می شود تا چشم رطوبت کمتری تولید کند و همین موضوع ارتباط لیزر با خشکی این عضو را نشان می دهد.

برخی از انواع جراحی‌های چشم با لیزر ممکن است باعث شوند چشمان ما اشک کمتری تولید کنند.

عوامل مخرب محیطی

باید بگوییم گاهاً عوامل محیطی نیز می توانند دلیلی بر این اتفاق باشند. عوامل محیطی همچون دود، باد ، خشکی هوا و یا دمای بالای محیط می‌توانند باعث شوند رطوبت طبیعی داخل چشم ها سریعتر خشک شود و در کوتاه مدت منجر به خشکی خواهد شد.

استفاده طولانی مدت از صفحه الکترونیکی :

از دیگر دلایلی که باعث خشکی این عضو در کوتاه مدت می شود، نگاه کردن طولانی مدت به صفحات الکترونیکی مانند لپ تاب، گوشی، تبلت و… است. بهتر است در هنگام استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش بیشتر پلک بزنید.

آیا می توانیم با عینک آفتابی از خشکی چشم پیشگیری کنیم؟

همانطور که در مطالب بالا گفتیم، این خشکی به دلایل مختلفی برای ما اتفاق می افتد که یکی از مهمترین این دلایل تابش نور آفتاب است.

"علائم

اشعه های نور آفتاب به راحتی رطوبت چشم را از بین می برند و با تاثیرات طولانی مدتی که روی چشم ها می گذارند به مرور زمان باعث آب مروارید و سایر بیماری های چشمی دیگر می شوند. اما اینجا یک سوال برای ما پیش می آید که آیا می تون با خرید عینک و استفاده از آن مانع خشکی چشم شد؟ در جواب کوتاه به این سوال باید بگوییم بله؛ عینک آفتابی یکی از بهترین روش ها برای محافظت از چشم در برابر این معضل است. اما باید این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید که هر نوع عینک فیک و ارزان قیمتی نمی تواند محافظی برای چشم های ما باشد به همین دلیل توصیه می کنیم با خرید عینک آفتابی اورجینال و باکیفیت را از فروشگاه های معتبر همانند عثمانی اپتیک خریداری نمایید. عینک های یو وی 400 می توانند از چشم های شما تا ۹۳ درصد محافظت نمایند. همچنین می توانید از عینک های برند ریبن نیز برای محافظت از چشم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها