آفتاب سوختگی چشم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

آفتاب سوختگی چشم چیست؟ و چگونه درمان می‌شود؟

فهرست مطالب

شاید برای شما عجیب باشد و تا به حال این واژه به گوش شما نخورده باشد اما ما همانطور که دچار سوختگی پوست در برابر نور آفتاب می‌شویم ممکن است چشم نیز دچار آفتاب سوختگی، برف کوری، نور زدگی یا فتوکراتیت شود. همه این موارد اصطلاحی است که برای آفتاب سوختگی چشم به کار می‌رود. این عارضه زمانی ممکن است به وجود آید که زیاد در برابر نورهای مختلف و شدت آن قرار بگیرید که زیاد جای نگرانی نیست چون به آسانی بعد از چند روز می‌توان آفتاب سوختگی چشم را درمان کرد.
 
اگر علائم آزار دهنده و شدیدی در چشمان خود دیدید و تحمل آن برایتان سخت بود می‌توانید به پزشک مراجعه کنید اما آفتاب سوختگی چشم را می‌توان به آسانی در منزل هم درمان کرد. در کل همه جوانب را رعایت کنید و مراقب چشم‌های خود باشید چون همانطور که می‌دانید یکی از اجزای مهم که با کمک آن می‌توانیم زیبایی‌های دور و بر خود را ببینیم چشم‌ می‌باشند. تا آخر این عثمانی اپتیک مطلب با ما باشید که می‌خواهیم بیشتر در مورد آفتاب سوختگی چشم صحبت کنیم.

علائم و نشانه‌های آفتاب سوختگی چشم

آفتاب سوختگی چشم مانند نوع پوستی نمی‌باشد، نمی‌توانیم به آسانی و در مدت زمان کم آن را متوجه شویم چون علائم آفتاب سوختگی پوست بر روی پوست نمایان می‌شود اما در چشم چنین نیست.
 
وقتی مدت زمان طولانی در معرض انواع منابع نوری مانند مشعل جوشکاری و انواع چراغ‌های خورشیدی قرار بگیریم ممکن است دچار این عارضه شویم که با علائمی مانند احساس درد در چشم، انقباض مردمک چشم، لرزش پلک، از دست رفتن بینایی به طور موقت، تاری دید، چشم‌های قرمز و متورم، اشک ریزی و چشم‌های اشک آلودو غیره خودش را نشان می دهد.
 
اگر مشکوک هستید که دچار فتوکراتیت شده‌اید یا علائم مربوط به آن را گرفته‌اید پس برای تشخیص و درمان چشم به چشم پزشک مراجعه کنید. چشم پزشک با انجام تست‌های فیزیکی شما را از ابتلا به آفتاب سوختگی چشمی مطمئن می‌کند. همانطور که گفتیم اگر زود متوجه این عارضه شدید می‌توانید در منزل خودتان را درمان کنید اما اگر موارد شدیدتر شد حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید.
شما شاید این موارد را تجربه کرده باشید اما به آفتاب سوختگی چشم مبتلا نشده‌اید چون این علائم با اختلالات چشمی دیگر هم مشابه است و همیشه با تجربه این علایم نمی‌توان به طور صددرصد گفت که دچار فتوکراتیت شده‌اید.
 
علایم و نشانه‌های آفتاب سوختگی چشم

عوامل و علت ابتلا به آفتاب سوختگی چشم

  • خیره شدن به بازتاب خورشید از برف یا آب
  • استفاده از دستگاه‌های جوشکاری
  • قرار گرفتن در معرض لامپ‌های آفتابی که برای مثال در سالن‌های برنزه کننده وجود دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • خیره شدن به پروژکتورهای نوری عکاسی و دیگر چراغ‌های روشن پر نور
  • قرار گرفتن زیاد در زیر نور خورشید
  • مصرف بعضی از داروها هم می‌تواند خطر ابتلا به آفتاب سوختگی چشم را به وجود آورد .پس حتماً قبل از مصرف یک دارو عوارض آن را مطالعه کنید. بدانید که با استفاده از آن دارو اگر در معرض آفتاب قرار بگیرید دچار این مشکل می‌شوید یا نه.
  • داروهایی که خطر ابتلا به فتوکراتیت را افزایش می‌دهند عبارتند از آنتی هیستامین‌ها، آنتی بیوتیک‌ها، ایبوپروفن‌ها، داروهایی که مقادیر زیادی ویتامین ای دارند، داروهای کاهش کلسترول، داروهایی که برای روان پریشی و افسردگی تجویز می‌شوند، داروهای خوراکی جلوگیری از بارداری

حالا می‌خواهیم روش درمان خانگی فتوکراتیک را توضیح بدهیم

گفتیم که اگر به این عارضه مبتلا شده‌اید و از آن مطمئن هستید می‌توانید به آسانی در منزل آفتاب سوختگی چشم را درمان کنید.  اگر از لنزهای چشمی استفاده می‌کنید در مرحله اول آنها را از چشم‌ها بیرون بیاورید، این کار باعث می‌شود سوزش چشم کمتر آزاردهنده باشد.
 
لنزها را وقتی از چشم خارج کردید داخل جالنزی بگذارید و مانند همیشه آنها را با مایع لنز شست و شو دهید، و تا وقتی که چشم‌ها به طور کامل بهبود نیافته‌اند نباید از لنز چشمی استفاده کنید و عینک را جایگزین آن نمایید.
باید به چشم‌ها استراحت دهید پیشنهاد می‌کنیم که به منزل بروید، اتاقی را انتخاب کنید چراغ را خاموش کنید و پرده‌ها را بکشید، با این کار تورم ناشی از آفتاب سوختگی کاهش پیدا می‌کند.
اما اگر نمی‌توانید به منزل بروید جایی را انتخاب کنید که کم نور باشد از عینک آفتابی و کلاه‌های آفتابگیر پهن استفاده کنید تا نور با چشمایتان کمتر برخورد کند.
 
روی چشم یک کمپرس آب سرد قرار بدهید و می‌توانید یک دستمال تمیز را بر روی چشم بگذارید بعد کمپرس آب یخ را روی آن بگذارید، این کار سوزش و درد چشم را کمتر می‌کند.
اگر یخ در دسترس نیست دستمالی تمیز را با آب سرد خنک کنید بخوابید و آن دستمال را بر روی چشم بگذارید چندین بار این کار را تکرار کنید تا چشم به آرامش برسد.
بعد از آن می‌توانید از قطره‌های اشک مصنوعی استفاده کنید چون با مرطوب نگه داشتن چشم از سوزش چشم ناشی از آفتاب سوختگی در امان می‌مانید. می‌توانید چند بار در روز اشک مصنوعی را استفاده کنید.
 
برای کمتر کردن درد چشم از قرص مسکن استفاده کنید. اما اگر استفاده از قرص درد را کمتر نکرد حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید شاید برای شما مسکن‌های قوی‌تری تجویز کند.
به عنوان یک نکته این را در نظر بگیرید که خانواده ایبوپروفن‌ها حساسیت به نور را افزایش می‌دهند اگر باید از منزل بیرون بروید مسکن‌های دیگری را انتخاب کنید.
 
تا وقتی که چشم سلامتی کامل را به دست می‌آورد سعی کنید که کمتر از موبایل و لپ تاپ استفاده کنید، چون نور آبی و وسایل الکترونیکی برای چشم‌ها مضرند چشم را تحریک می‌کند.

در این مطلب عثمانی اپتیک با مطلب آفتاب سوختگی چشم چیست و چگونه درمان می‌شود؟ آشنا شدید اگر می خواهید از دیگر مطلب های عثمانی اپتیک همچون مطلب عینک مناسب صورت کشیده دیدن کنید می توانید به قسمت بلاگ مراجعه کنید.

 
حالا می‌خواهیم روش درمان خانگی فتوکراتیک را توضیح بدهیم

دارو درمانی

اگر این اقدامات را در منزل انجام دادید و آفتاب سوختگی بهبود نیافت پس باید به پزشک مراجعه کنید به احتمال زیاد چشم پزشک با معاینه چشم شما قطره‌هایی را تجویز کند.شاید چشم پزشک برای شما چشم بند یا پانسمان تجویز کند. یکی از مراحل درمان آفتاب سوختگی استراحت دادن به چشم می‌باشد. اگر یکی از چشم‌ها درد بیشتری یافت حتماً از پانسمان محافظ یا چشم بند استفاده کنید این کار تا حد زیادی به التیام درد چشم کمک می‌کند.
در صورت لزوم پزشک ممکن است برای جلوگیری از عفونت چشم قطره و پماد آنتی بیوتیک را تجویز کند اما حتماً از پزشکتان در خصوص دستورالعمل آنتی بیوتیک‌ها و دوز مورد نیاز راهنمایی بگیرید چون اگر بیش از میزان تجویز شده استفاده شود ممکن است برای شما درد سر ساز باشد.
 
اگر این راهکارها را در نظر بگیرید این عارضه ممکن است در چند ساعت یا نهایتاً سه روز بهبود کامل یابد. اگر بعد از سه روز در شما همچنان علایم وجود داشت حتماً با پزشک خود ارتباط بگیرید تا داروها یا روش دیگری را جایگزین کند.
 
در کل آفتاب سوختگی چشمی برای همه ممکن است پیش نیاید و اختلال رایجی نیست اما این اتفاق زمانی می‌افتد که مدت زمان طولانی و بدون استفاده از عینک و کلاه آفتابگیر در معرض آفتاب و سایر منابع نوری قرار بگیرید پس همیشه استفاده از عینک های دودی یکی از موارد مهم برای سلامتی چشم‌های شما می‌باشد و در هر زمان و هر مکانی تا آن جایی که می‌توانید از عینک‌های دودی و کلاه‌های آفتابگیر استفاده کنید.

خرید عینک آفتابی از فروشگاه عثمانی اپتیک

عینک های آفتابی نقش موثری در بهبود بینایی ،شخصیت ، استایلی جذاب و متفاوت ایفا می کنند.انتخاب عینک مناسب می‌تواند تأثیر بسزایی بر روی سلامتی چشمان شما داشته باشد، از خستگی چشم جلوگیری کرده و محافظت لازم در برابر اشعه‌های مضر خورشید را فراهم آورد.در فروشگاه عثمانی اپتیک مجموعه ای گسترده از عینک های آفتابی زنانه ، مردانه با طراحی های مدرن و متنوع وجود دارد که می توانید با مراجعه به صفحه رسمی این فروشگاه نسبت به خرید عینک با  بهترین قیمت اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها