آیا خشکی چشم دارم؟ | شناسایی خشکی چشم

پیشگیری از خشکی چشم

فهرست مطالب

خشکی چشم یک بیماری چشمی ناراحت کننده است که تحمل آن کمی سخت است، با این حال ممکن است حتی ندانید که به آن مبتلا هستید. خشکی چشم با حساسیت چشمی ساده‌ متفاوت است و اغلب ناشی از تولید ناکافی مقدار اشک است. این موضوع می تواند منجر به سوزن سوزن شدن و سوزش شود. این در حالی است که خشکی چشم ممکن است موقعیتی باشد (مثلا فقط زمانی که به صفحه رایانه یا موبایل یا کتاب نگاه می کنید)، یا ممکن است تقریباً 24 ساعته و 7 روز هفته با آن سروکار داشته باشید. با ما تا پایان مقاله همراه باشید تا در مورد شناسایی خشکی چشم و راه های پیشگری از مبتلا شدن به آن بدانید.

خشکی چشم چیست؟

تعریف خشکی چشم: خشکی چشم وضعیتی ناراحت کننده است که زمانی ایجاد می شود که چشمان شما به اندازه کافی اشک تولید نمی کنند یا اشک کیفیت مناسبی ندارد. در زنان یائسه و افراد مسن شایع است.

اگر فکر می کنید ممکن است خشکی چشم داشته باشید، ارزیابی خود را طبق توضیحات زیر کامل کنید و اگه دارای علائم هستید حتما به اپتومتریست برای تهیه یک برنامه درمانی مراجعه کنید.

شناسایی خشکی چشم

علائم زیر را در نظر بگیرید و هر کدام را از 0 تا 10 (0: اصلا – 10: بسیار) رتبه بندی کنید. میانگین امتیاز خود را محاسبه کنید. اگر میانگین 8 یا بالاتر باشد، به احتمال زیاد از خشکی چشم رنج می‌برید.

توجه! : این خود ارزیابی کوتاه نباید برای تشخیص استفاده شود. این فقط یک راه ساده برای کمک به شناسایی علائم خشکی چشم است. صرف نظر از میانگین امتیاز شما در این ارزیابی، اگه یه سری از علائم را داشته باشید باز هم مهم است که به اپتومتریست خود مراجعه کنید که می تواند به شما در مدیریت بیماری و رسیدن به علت اصلی علائم شما کمک کند.

علائم خشکی چشم

  • خشک بودن چشم ها
  • وجود گرد و خاک
  • سوزش چشم ها
  • آبریزش چشم ها
  • خستگی چشم ها

علائمی که دارید را تیک بزنید و شدت هرکدام را از 0 تا 10 رتبه بندی کنید و میانگین را محاسبه کنید.

سوالات متداول در مورد خشکی چشم

بهبود خشکی چشم چقدر طول می‌کشد؟

برای بهبود خشکی چشم نمی‌توان زمان معینی را پیشبینی کرد مدت زمانی که شما خشکی چشم را تجربه می کنید به نوع خشکی چشمی که تجربه می کنید و علت آن بستگی دارد. خشکی چشم ممکن است خود به خود بدون درمان از بین برود یا ممکن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشد. بهترین اقدام این است که با یک متخصص صحبت کنید و از او بخواهید یک برنامه درمانی تهیه کند که به شما در مدیریت علائم خشکی چشم کمک کند.

چگونه از خشکی چشم پیشگیری کنیم؟

یکی از مهم ترین مسائل در پیشگیری از خشکی چشم استراحت و خواب کافی است. اگر در طول روز ساعات زیادی را پشت مانیتورهای مختلف می‌نشینید حتما هر یک ساعت یکبار به چشمانتان استراحت بدهید و در صورت امکان از عینک های سیستمی که بلوکات هستند و اشعه مضر صفحه نمایش را منعکس می‌کنند استفاده کنید. هرگز به صورت مستقیم به خورشید نگاه نکنید. اگر شرایط کاری شما به گونه ای است که ساعات طولانی را در معرض آفتاب می‌گذرانید بدون شک باید از عینک های آفتابی استفاده کنید. استفاده از ترکیب اسیدهای چرب امگا 3 در رژیم غذایی خود و استفاده از اشک مصنوعی برای کنترل خشکی چشم موثر هستند.

خشکی چشم درمان می‌شود؟

در زمان نوشتن این مقاله هیچ دارویی وجود ندارد که خشکی چشم را بطور دائمی از بین ببرد. با اینحال دارویی هایی وجود دارند که بصورت دوره‌ای خشکی چشم را برطرف می‌کنند و با رعایت موارد فوق می‌شود از بازگشت خشکی چشم جلوگیری کرد.

خشکی چشم می‌تواند باعث کوری شود؟

بله، خشکی چشم در صورت عدم درمان می تواند باعث کوری جزئی یا کامل شود. خشکی چشم می تواند به قرنیه آسیب برساند و منجر به کاهش بینایی شود.

فروشگاه عینک آفتابی عثمانی اپتیک از معتبرترین فروشگاه های فروش عینک در سراسر کشور می‌باشد. اگه در انتخاب عینک مشکل دارید مقاله راهنمای انتخاب عینک را بخوانید یا تصویر صورت خود را برای مشاوران ما در اینستاگرام و واتساپ ارسال کنید تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید