چه زمانی عینک آفتابی بزنیم؟

چه زمانی عینک آفتابی بزنیم؟

فهرست مطالب

همه ما بدون توجه به سن خود، از پیر تا کودک، نیاز به عینک آفتابی داریم. اشعه ماورا بنفش مضر خورشید می تواند باعث آسیب به پوست و چشم شود و بیماری های مزمنی مانند آب مروارید و گلوکوم را به وجود بیاورد. خوشبختانه محافظت از چشمان شما یک راه حل ساده و کم هزینه دارد، یعنی عینک آفتابی. با این حال، این محافظت از چشمان شما به نظم و قوانینی نیاز دارد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با با این سوال که چه زمانی عینک آفتابی بزنیم آشنا کنیم ؟

چرا باید از عینک‌های آفتابی استفاده کنیم ؟

با نزدیک شدن به فصول گرم، تمایل افراد به استفاده کردن از عینک آفتابی بیشتر می شود، از آنجا که شدت تابش نور خورشید در فصل تابستان به صورت مستقیم است در نتیجه سبب آزار چشم می شود. در واقع آنچه که در نور خورشید برای چشمان ما ضرر دارد، اشعه ماورا بنفش در نور خورشید است، که البته اشعه ماورا بنفش خورشید در تمام ماه های سال یکسان است.

به این معنی که اگر قرار است از عینک آفتابی استفاده کنید باید برای تمام فصل‌های سال باشد چه تابستان و چه زمستان. حتی در هوای ابری هم هیچ تفاوتی وجود ندارد و مقدار اشعه های ماورابنفش نور خورشیدی که به زمین میرسد متفاوت نیست، ابرها تنها از شدت نور مرئی کم می کنند و نمی توانند مانع اشعه ماورا بنفش نور خورشید شوند، در نتیجه در روز های ابری همانقدر چشمان ما در معرض اشعه ماورا بنفش نور خورشید است، که در روز های آفتابی می باشد .

چه زمانی باید عینک آفتابی بزنیم؟

از آنجایی که هیچ زمان ایمنی در طول روز برای قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش وجود ندارد، استفاده از عینک آفتابی در تمام روز ضروری است. چه آفتاب باشد و چه نباشد.

حتی زمان‌هایی که هوا ابری است هم حتما باید از عینک آفتابی استفاده کنید، بخاطر اینکه بیش از ۹۰% اشعه‌های ماورا بنفش، می توانند از ابرها رد شوند.

اشعه‌های ماورا بنفش در ساعات ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر، در بالاترین مقدار خود قرار دارند. در این ساعات روز باید خیلی بیشتر به سلامت چشم ها و پوست خود توجه کنید.

استفاده از عینک‌های آفتابی باکیفیت، میزان آسیب به چشم ها را تا حد زیادی کاهش می دهند و به شما اجازه میدهند که از فعالیت‌هایتان در فضاهای باز لذت ببرید. علاوه بر این، آن ها استایل شما را شیک تر هم می کنند. در صوتی که تمایل به خرید عینک آفتابی باکیفیت دارید می توانید روی این کلمه کلیک کنید.

چه زمانی باید عینک آفتابی بزنیم؟

در هنگام طلوع و غروب خورشید هم باید عینک آفتابی استفاده کنیم؟

بسیاری از مردم، به غیر از شما که این مطلب را خو‌اندید، فکر می کنند مهم ترین زمان برای استفاده از عینک آفتابی، در وسط روز است، یعنی هنگامی که خورشید در بالاترین جای خود در آسمان قرار دارد. باید بدانید که استفاده از عینک در صبح زود و عصر هم به همان اندازه اهمیت دارد.

در صبح خیلی زود، خورشید پایین تر بوده و بسیار به چشم ها نزدیک تر از ظهر است و این به این معنا است که چشمان شما بیشتر از هر زمان دیگری در معرض تشعشعات UV یا فرابنفش بیشتری هستند. در هنگام طلوع و غروب خورشید درفصل‌های بهار، تابستان و پاییز، چشمان ما دو برابر بیشتر از زمان‌های  وسط روز در معرض تشعشعات UV هستند ، بنابراین هرگز عینک آفتابی تان را در هنگام طلوع یا غروب فراموش نکنید .

استفاده از عینک‌های آفتابی در روزهای ابری و بارانی

استفاده از عینک آفتابی در روزهای ابری و بارانی نیز همانند روزهای آفتابی بسیار ضروری است. اشعه UV (فرابنفش) حتی در روزهای ابری نیز می‌تواند از ابرها عبور کند و عوارض خود را روی بدن انسان‌ها جای بگذارد. به همین خاطر، توصیه می‌شود حتی در روزهای ابری نیز از عینک آفتابی برای محافظت از چشم‌ها‌ی خود در برابر این اشعه استفاده شود.

به گفته متخصصان چشم پزشکی، افراد باید بین ساعا‌ت 10 صبح تا 4 بعدازظهر حتما از عینک آفتابی استفاده کنند زیرا در این ساعات شدت تابش نور خورشید بسیار زیاد است.

در روزهای بارانی به علت برخورد نور با قطرات باران در هنگام رانندگی ، معمولا اختلال دید برای رانندگان به وجود می آید. به همین خاطر رانندگان باید در روزهای ابری بیشتر از روزهای آفتابی از عینک آفتابی استفاده کنند.

آیا در روزهای زمستانی هم استفاده از عینک آفتابی ضروری است؟

باید بگوییم که کاهش دما، دلیلی برای از بین رفتن اشعات فرابنفش نیست . استفاده از عینک‌های آفتابی در زمستان هم بسیار مهم است، زیرا اشعات مضر همچنان قوی هستند.

پرتوهای فرابنفش در هر فصلی که باشد، به زمین می رسند. حتی در زمان هایی که در نزدیک آب، برف یا یخ هستید، مقدار بیشتری از آن ها به چشم شما میرسد؛ بنابراین به همان اندازه که در کنار ساحل در یک روز آفتابی به عینک محافظ نیاز دارید، در یک روز سرد برفی هم نباید عینک آفتابی خود را کنار بگذارید.

کجا و چه زمانی باید عینک آفتابی بزنیم ؟

در محیط‌هایی مانند کنار دریا، استخر، فضاهای باز و در بیشتر شهرهایی که آفتاب شدید دارند استفاده از عینک آفتابی مناسب برای همه افراد ضروری است.

پرتوهای مضر آفتاب می‌توانند باعث پیری زودرس پوست و برخی سرطان‌های پوستی نیز شوند. پوست اطراف چشم به علت نازک‌ بودن، بیشتر از بقیه اعضای بدن در معرض عوارض نور خورشید قرار دارد. یکی از عینک آفتابی های با کیفیت که می توانید از آن استفاده کنید عینک آفتابی زنانه و مردانه ریبن Ray Ban RB2132 new wayfarer می باشد. این عینک جنس فریم آن کاچو استات فوق سبک است و همچنین جنس عدسی آن کریستال ضدخش و کاملا نشکن می باشد و از ویژگی محافظ اشعه یووی ۴۰۰ آفتاب برخوردار است.

در صورتی که تمایل به خرید این عینک را دارید می توانید روی این عکس کلیک کنید.

کدام رنگ عینک آفتابی بهتر است؟

رنگ خاکستری بهترین رنگ عینک آفتابی است. باید توجه داشته باشید که بهترین عینک آفتابی، عینکی است که جاذب قوی UV باشد. یعنی بین 90 تا 100 درصد ضد اشعه فرابنفش باشد.

همه افراد می‌توانند با استفاده از عینک‌های آفتابی استاندارد از سلامت چشم‌های خود محافظت کنند. توجه داشته باشید که عینک‌های ارزان که دست‌فروش‌ها می‌فروشند یا عینک آفتابی غیر استاندارد به دلیل کیفیت نامناسبی که دارند باعث می‌شوند تا میزان بیشتری از نور خورشید به داخل چشم‌ها وارد شود. به همین خاطر حتما از عینک آفتابی های با کیفیت استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید