تاریخچه عینک آفتابی

تاریخچه عینک آفتابی

فهرست مطالب

عینک آفتابی نوعی عینک محافظ است که مانع از رسیدن نور خورشید به چشم می شود و نیز انرژی زیاد ناشی از نور مرئی که باعث آسیب و ناراحتی چشمی می شود را دفع می‌کند . قدمت عینک آفتابی به دوران ماقبل تاریخ و اینو‌ئیت ها برمی گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با تاریخچه عینک آفتابی آشنا کنیم.

ویژگی محافظتی عینک آفتابی

عینک دودی در مقابل تابش شدید نور خورشید شامل اجزای مرئی و نامرئی، از چشم ها محفاظت خواهد کرد. محافظت گسترده‌تر آن در مقابل اشعه ماوراء بنفش است. زیرا این اشعه می‌تواند باعث ایجاد مشکلات کوتاه مدت و بلند مدت چشم مانند فوتوکراتیت، آب مروارید، پتریژیوم و انواع مختلف سرطان چشم شود.

کارشناسان پزشکی به اهمیت استفاده از عینک‌های دودی به منظور حفاظت چشم از UV تاکید می‌کنند. تاریخچه عینک آفتابی هم نشان می‌دهد این محصولات برای محافظت از چشم اختراع شده‌اند. برای داشتن حفاظت کافی کارشناسان توصیه می ‎کنند که عینک آفتابی حداقل باید 99 درصد نورهای UVB و UVA، با طول موج‌هایی تا 400 نانومتر را فیلتر کنند.

تاریخچه عینک آفتابی در ایران

تاریخچه عینک آفتابی در ایران در دوره قاجاریه و همچنین با شروع سفرهای برون مرزی ناصرالدین شاه به ایران وارد شد و می‌ توان از او به عنوان اولین فرد دارای عینک آفتابی در ایران نام برد. عینک آفتابی در سال های بعد و در دوران پهلوی و همچنین پس از هجوم متفقین به ایران رواج زیادی پیدا کرد.

در سالهای اخیر با تغییر فرهنگ مردم ایران و علاوه بر این ورود انواع عینک‌های آفتابی به کشور حجم استفاده کردن از این آن رواج بسیاری پیدا کرده و همانوطر که می دانید به غیر از موارد پزشکی در صنعت مد و فشن هم جای خود را باز کرده‌ است. با ورود نمایندگی‌ها و واسطه‌های برندهای مختلف موجب آشنایی بیشتر مردم با عینک آفتابی شده‌ و قسمت های مختلف بازار را تحت تاثیر قرار داده‌ است.

تاریخچه عینک آفتابی در جهان

اما تاریخچه عینک آفتابی در جهان به اوایل قرن 20 میلادی برمی گردد. جالب است بدانید که در آن زمان این عینک‌ ها به عنوان sun cheaters شناخته می‌شدند. (cheater یک اصطلاح عامیانه برای عینک در میان مردم آمریکاست.)

عینک آفتابی نوعی عینک محافظ محسوب می‌شود. این نوع عینک از رسیدن نور آفتاب به چشم و انرژی بالای ناشی از نور مرئی که می‌تواند موجب آسیب‌ها و ناراحتی‌های چشمی شود، جلوگیری می‌کند.

در عصر تاریخ و پیش از تاریخ مردمان اینو‌یت (Inuit) عاج‌های صاف شده شیر ماهی را به عنوان عینک استفاده می‌کردند. این عاج‌ها دارای سوراخ‌هایی بودند که قابلیت دیدن را ممکن می‌ساختند و به این ترتیب چشم‌هایشان را از اشعه‌های مضر خورشید محافظت می کردند.

گفته شده که امپراتور رم، نرو (Nero) به تماشای جنگ گلادیاتور با زمرد سبز که مانند آینه عمل می‌کرد، علاقه داشت. عینک آفتابی هم از جام‎ های مسطح شیشه‌ای با کوارتز دودی ساخته شده بود که قدرت اصلاحی نداشت ولی چشم‌ها را از تابش خیره‌کننده خورشید محافظت می‎ کرد. این عینک‌ها در قرن 12 و یا پیش از آن در چین مورد استفاده قرا می گرفت.

"</p

تحولات مدرن در ساختار عینک آفتابی

در اوایل دهه 1920 استفاده از عینک آفتابی به خصوص در بین ستاره‌ های فیلم وسعت یافت. بر اساس ادعای آنها کرده اند، برای اینکه ناشناخته بماند از طرفدارانشان از عینک استفاده می‌ کردند، ولی در حقیقت چیز دیگری بود. اغلب این بازیگران به دلیل قرار گرفتن زیر نورهای بالا در زمان فیلم‌ برداری، به قرمزی چشم مبتلا می‌شدند و برای پوشاندن قرمزی چشم‌ها از عینک بهره می گرفتند.

عینک‌ های آفتابی ساخته شده از سلولوئید در ابتدا توسط شخصی به نام سام فوستر در سال 1929 ساخته شد. فوستر مغازه‌ای در سواحل آتلانتیک، نیوجرسی بازگشایی کرد و در آن عینک‌های آفتابی با نام فوستر به فروش رساند.

فروش این عینک‌ها به طوری بود که بیش از نیاز مردم عینک دودی فروخته ‌شد. تا سال 1938 عینک‌ های آفتابی به ابزار مورد علاقه مردم تبدیل شده بود و در حال حاضر Xiamen چین، بزرگ‌ ترین تولید کننده عینک آفتابی در جهان می باشد و همه ساله 120 میلیون عینک به نقاط مختلف دنیا صادر خواهد کرد.

موارد استفاده از عینک دودی در دنیای مدرن و باستان

از گذشته تا به امروزه عینک آفتابی در موارد زیادی مورد استفاده قرار گرفته در زیر به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد:

  1. استفاده از عینک آفتابی در هنگام قرارگیری در آفتاب توصیه خواهد شد. این عینک‌ها برای حفاظت چشم از اشعه ماوراء بنفش و نور آبی که می‌تواند صدمه‌های فراوانی به چشم وارد سازد، طراحی شده‌اند. این عینک‌ها با پیشگیری از تابش اشعه، بینایی را بهبود می ‎بخشند.
  2. استفاده از عینک آفتابی بعد انجام جراحی‌های چشمی مانند لیزیک، اجباری است. علاوه بر این انواع مختلفی از عینک‌های آفتابی وجود دارد که برای افرادی که مورد معاینه چشمی قرار خواهند گرفت، تجویز خواهد شد.
  3. لنزهای عینک آفتابی پلاریزه شده، از ورود اشعه‌های بازتابیده شده از سطوح غیر فلزی درخشان مثل آب به چشم، پیشگیری خواهند کرد. پس در صورت استفاده از عینک دودی می ‎توان داخل آب را دید. در غیر این صورت تنها درخشش سطحی از آب مشاهده خواهد شد.
  4. در محیط‌هایی که گرد و غبار زیاد چشم را تهدید می‌کند، استفاده از این نوع عینک می‌تواند چشم را از عفونت و حساسیت برهاند.
  5. در هنگام تماشای تلویزیون و یا لپ‌تاپ می‌توان از عینک دودی استفاده کرد تا از نور اذیت‌کننده آنها جلوگیری کند.
  6. برای پنهان کردن هویت، عینک آفتابی گزینه مناسبی می باشد. اکثر شخصیت‌های مشهور دنیا و بازیگران فیلم و سریال برای اینکه شناخته نشوند، از عینک دودی استفاده می‌کنند.
  7. عینک‌های آفتابی همچنین به عنوان یک اکسسوری، برای داشتن چهره‌ای زیباتر و متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عینک‌های آفتابی در دهه ۱۹۲۰

اولین بار تولید عینک آفتابی در سال ۱۹۲۹ آغاز شد. در آن زمان شخصی به نام تام فاستر در ساحل جرسی عینک‌ های محافظ در برابر آفتاب را به افراد فروخت. طی این جریان ستارگان سینمای هالیوود به نام فاستر گرنتس و افراد دیگر از عینک‌ هایی که فریم گرد داشتند استقبال زیادی کردند. در جریان این اتفاق کم کم همه افراد جهان تمایل بسیاری به استفاده از این عینک‌های جذاب از خود نشان دادند.

عینک‌های آفتابی در دهه ۱۹۲۰

دهه ۱۹۶۰

رنسانس فرهنگی موجب شد تا سبک مد تغییرات اساسی به خود بگیرد که یکی از تغییرات ها در زمینه ترند عینک آفتابی بود. در این دوره این عینک در اندازه‌ های بزرگ‌تر با قاب‌های مربع رواج پیدا کرد. رنگ این عینک‌ها از نئون‌های روشن بود. فریم عینک آفتابی برای زنان در این دوره به علت ضخیم بودن کمی خسته‌کننده به نظر می‌ آمد. به همین علت به سرعت این‌‌ ترند عینک آفتابی جای خود را به مدل‌های سبک‌تر داد.

دهه ۱۹۷۰ و اشکال پاستلی

به مرور زمان و گسترش صنعت مد، تغییرات اساسی در تهیه عینک‌های آفتابی رخ داد. در این دوره عینک‌ها را در شیشه‌های رنگی و همچنین پاستلی تولید می کردند. اندازه این عینک‌ ها کماکان بزرگ بود. ولی ظاهر و شکل نرم‌ تری به خود گرفت. این عینک‌ها با شفافیت خود دعوت‌کننده صلح و عشق بیشتر در جهان بودند.

عینک‌های آفتابی دهه ۱۹۸۰

حاکمیت قدرت و توجه به حداکثر گرایی در این دوره موجب شد تا فرم عینک‌ها تغییرات اساسی را به خود بگیرد. به همین علت عینک‌های تولید شده در این دوره با لنزهای تیره و شکل‌های هندسی مشخصی راهی بازار شد. بازیگرانی مانند تام کروز و مدونا با این سبک به شهرت بسیار زیادی رسیدند. بهتر است بدانید که ترند عینک ری بن در این دوره به اسم سایه زمانه شناخته شد.

تغییر در فریم عینک آفتابی در دهه ۱۹۹۰

با گذشت چند دهه از تغییرات عینک آفتابی، فرم کلی عینک‌ها در این دوره تغییرات زیادی پیدا کرد. فریم‌ها از نوع بزرگ و غول‌پیکر خود به انواع کوچک آن تبدیل شدند. در واقع این نوع از عینک‌ها در هر عرصه‌ای از ورزش گرفته تا بازیگری و سینما استفاده می‌شدند. رنگ لنز این عینک‌ ها زیاد تاریک و فریم آنها به رنگ نئون ساخته شده بود. از جمله افرادی مثل برد پیت و گوینت پالترو به رونق این نوع از ترندهای عینک کمک زیادی کردند .

دهه ۲۰۰۰

سبک جدید و متنوعی از ترند عینک آفتابی در ۲۰۰۰ رونق پیدا کرد. در این مدت زمان عینک‌ها در رنگ‌ های متنوع و همچنین سایه‌دار با اندازه‌های بزرگ تولید رسیده اند. جالب است بدانید این نوع سبک در هیپ‌هاپ به سرعت مورد توجه علاقه مندان قرار گرفت. افراد بسیار معروف مثل بریتنی اسپیرز، جی لو و بسیاری از هنرمندان دیگر از این عینک‌ها به وفور بهره می گرفتند.

تاریخچه عینک آفتابی

طراحی عینک‌های آفتابی در دهه ۲۰۱۰

در این دوره تفاوت در تنوع رنگ و فریم عینک‌ها به وضوح مشاهده خواهد شد. در حقیقت هیچ مرزی در نوع و رنگ این عینک‌ها وجود نداشت. از انواع آیینه‌ای آن گرفته تا اینکه رنگ‌های تیره توسط بسیاری از افراد معروف مورد استفاده قرار می گرفت. جالب است بدانید که ترندها قدیمی مانند چشم گربه‌ای و خلبانی در این زمان باز هم خود را به عرصه ظهور گذاشتند. با این وجود بیشتر از لنز های آیینه‌ای در این دوره برای تولید عینک آفتابی استفاده می‌ کردند.

تاریخچه عینک آفتابی از دیرباز تاکنون دچار تغییرات و تحولات اساسی شده است. امروزه از عینک‌های آفتابی سبک‌تر با انواع طرح و رنگ بسیار استفاده خواهند کرد. به همین علت با هر گونه تیپ و استایلی می‌توانید نوع مناسبی از عینک آفتابی را تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید