عینک مخصوص کامپیوتر چیست؟

عینک مخصوص کامپیوتر چیست؟

فهرست مطالب

عینک های کامپیوتری عینک هایی هستند که برای مشاهده صفحه کامپیوتر، تبلت و گوشی های هوشمند طراحی شده اند. این مدل از عینک‌های کامپیوتر فقط برای کارهای نزدیک در نظر گرفته شده است و نباید از آن برای رانندگی یا استفاده‌های عمومی استفاده شود.

عینک های کامپیوتری استرس تمرکز ناشی از استفاده از کامپیوتر را که می تواند باعث خستگی چشم دیجیتال شود، کاهش می دهد. برخی از عینک های کامپیوتری نیز از چشم‌های شما در برابر نور آبی ساطع شده از صفحه‌های نمایش دستگاه های دیجیتالی محافظت می کنند.

عینک مخصوص کامپیوتر یا لپ تاپ چیست؟

به طور کلی همه‌ی عینک ها در دسته بندی‌های گوناگونی نظیر ( طبی، آفتابی، جوشکاری و…) طراحی و ساخته می‌شوند و هر کدام از آنها مشتری های خاص خود را دارند به عنوان مثال افرادی که دید خوبی ندارند از عینک های طبی استفاده می‌کنند، و یا افراد برای جلوگیری از پرتوهای اضافی نور خورشید لازم است عینک های آفتابی بزنند.

دقیقا به همین خاطر است که دسته بندی عینک های کامپیوتری برای افرادی که بیش از حد در مقابل مانیتور کامپیوتر یا گوشی قرار می‌گیرند ساخته شده اند.

در واقع عینک کامپیوتر به شکلی طراحی شده است که می‌تواند جلوی نور آبی و پرتوهای رنگی اضافی که از مانیتور ساطع می‌شود و به مرور زمان بر روی دید شما تاثیر می‌گذارد را به خود جذب کند و مانع از ورود آنها به درون چشم شما شود.

عینک مخصوص کامپیوتر چیست؟

چرا باید از عینک کامپیوتر استفاده کنید؟

دلیل استفاده از عینک کامپیوتر چیست ؟ یکی از عمده دلایل نگاه کردن به نمایشگر های مختلف، مشکلات بینایی است، طبق بررسی های انجام شده، حدود ۹۰ درصد مردم ایران اطلاعاتی در مورد پرتوهای نمایشگر های گوشی موبایل، تبلت، لپ تاپ یا تلویزیون و… ندارند و از چشمان خوددر برابر این موارد محافظت نمی‌کنند.

به همین خاطر است افراد‌ی که در طولانی مدت به نمایشگر های وسایل الکترونیکی خیره می‌شوند به مرور دچار بیماری های مانند ( کشیدگی عضلات چشم، خشک‌شدن یا قرمزی، سردرد، درد پشت، درد گردن یا خشکی گردن، خصوصا تاری دید) می‌شوند.

عینک کامپیوتر چگونه کار میکند و چه کاربردی دارند؟

به طور کلی، عینک های کامپیوتر فقط مخصوص این کار ساخته شده اند و موادی که درون قسمت شیشه ای آن استفاده می‌شود، از جنس موادی است که باعث می‌شوند طول موج های رنگی و مضر و اضافی مانیتور های امروزی را تا حد امکان از خود عبور ندهند.

همین ویژگی باعث می‌شود تا چشمانتان در طولانی مدت دچار مشکل نشوند و بتوانید ساعت های طولانی از دستگاه‌های دیجیتالی خود استفاده کنید.

اجزای تشکیل دهنده‌ی عینک های کامپیوتر از چیست؟

۱ . جنس فریم دور عینک های کامپیوتر

به دلیل این که افراد زیادی درون خانه یا محل کار خود از این عینک ها استفاده می‌کنند، رنگ و شکل آنها تقریبا بسیار ساده طراحی می‌شوند و جنس آنها اغلب از مُشتقات پلاستیک با فلز است.

همچنین رنگ بندی آنها علاوه بر رنگ سفید و سیاه هستند، تعداد کمی در طرح ها و رنگ ها ی فانتزی تولید می‌شوند.

۲ . پوشش ضد انعکاسی (AR) عینک مخصوص نمایشگر

بخشی از قسمت رویی شیشه های این گونه عینک ها را با مواد خاصیت ضد انعکاسی می‌کنند تا میزان نور ساطع شده از نمایشگر دستگاه شما کاهش پیدا کرده و به اندازه کافی وارد دریچه‌ی دیافراگم چشم های شما شود.

در  واقع جنس اصلی شیشه عینک های کامپیوتر از طَلق های ساده تشکیل شده که سطح آن با پوشش ضد انعکاس بر روی آن سوار شده، وگرنه اگر این پوشش را حذف کنید انگار وارد یک فروشگاه خرید عینک ساده شده اید و یک عینک ساده بر روی چشمان خود زده اید.

عینک‌های قدیمی‌تر معمولا پوشش‌های انعکاسی ارزان‌تری دارند و همین موضوع یکی از دلایل خستگی چشم‌ها و مشکلات بینایی افراد است اما امروزه به لطف تکنولوژی‌های جدید این‌ گونه شیشه های عینک توسط کمپانی قدرتمند Gunnar و Ambr Eyewear ساخته می‌‎شوند و در زمان اسمبل کردن درون عینک قرار می‌گیرند.

۳ . رنگ شیشه عینک مخصوص لپ تاپ و کامپیوتر

طبق تحقیقات انجام شده، حدود ۴۰ درصد از افراد در طول شب تا صبح از کامپیوتر یا گوشی خود استفاده می‌کنند و چون شب همه جا تاریک است و صفحه نمایش بیشتر با رنگ های آبی و سفید همه چیز را به شما نمایش می‌دهد، قرنیه چشم به شدت اذیت می‌شود.

به همین خاطر در شیشه‌ی عینک‌های کامپیوتری که امروزه طراحی می‌شوند از یک رنگ خاصی استفاده می‌کنند تا باعث افزایش کنتراست رنگ ها شود.

اغلب این شیشه ها به رنگ زرد یا قهوه ای روشن است، اما ممکن است رنگ های دیگر آن را در فروشگاه‌ها مشاهده کنید. با این کار شیشه رنگی، طیف های رنگ سفید و آبی را به دیگر رنگ ها تغییر می‌دهد تا باعث افزایش کیفیت و مشاهده بی عیب همه جزئیات شود (دقیقا همان کاری که عینک دودی با نور خورشید انجام می‌دهد). در این با عینک مخصوص کامپیتور به طور کامل آشنا شدید اگر می خواهید با دیگر مطلب های عثمانی اپتیک همچون تفاوت عینک آفتابی زنانه و مردانه دیدن کنید می توانید به بخش بلاگ مراجعه نمایید.

اجزای تشکیل دهنده‌ی عینک های کامپیوتر از چیست؟

آیا همه‌ی افراد نیازمند استفاده از عینک های مخصوص کامپیوتر هستند؟

البته که نه، نیازی نیست همه افراد از این گونه عینک ها استفاده کنند مثلا افرادی که در طول روز کمتر از ۳ ساعت با گوشی کار می‌کنند یا خیلی کم به تماشا تلویزیون یا کامپیوتر می‌نشینند، الزامی به داشتن این گونه عینک ها ندارند.

اما اگر کار اصلی شما با کامپیوتر یا موبایل است و زمان زیادی از آنها استفاده می‌کنید (بیش از ۷ ساعت در طول روز) پیشنهاد می‌شود حتما از عینک های مخصوص کامپیوتر استفاده کنید تا در طولانی مدت با مشکلاتی مانند (تاری دید، سردرد، خشکی چشم و….) روبرو نشوید.

عینک های مخصوص کامپیوتر معمولاً مانند عینک های معمولی به نظر میرسند اما کارهای خارق العاده ایی انجام می دهند. آن ها نورهای‌ آبی مضر را به خوبی فیلتر می کنند در حالی که هنوز به شما امکان دید طبیعی در اطراف‌تان را می دهند. عینک های مخصوص کامپیوتر، نور آبی مضر را فیلتر کرده و چشمان شما را ایمن نگه می دارند، آن ها خستگی چشم را کاهش می دهند، از چشم درد جلوگیری می کنند و سردرد را نیز به خوبی کنترل می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید