چرا معاینه چشم اهمیت دارد؟

چرا معاینه چشم اهمیت دارد؟

فهرست مطالب

چشم یکی از اجزای مهم و کاربردی برای هر انسانی می باشد. شناختن آن و اهمیت دادن به سلامتی آن باید بسیار مهم باشد. اگر برای چشم مشکلی ساده هم به وجود آید شما باید حتماً به دنبال راهکار برای حل آن باشید. چون زندگی بدون چشم بسیار سخت است.

چرا معاینه سالانه چشم پر اهمیت است؟

اگر شما معاینه چشم را با اهمیت بدانید می‌توانید اگر برای چشم مشکلی هم پیش آمد به آسانی آن را تشخیص دهید و درمان کنید. به طور معمول لازم است تا هر سال دو بار چشمان خود را معاینه کنید تا از سلامتی آن اطمینان حاصل نمایید. ما می‌خواهیم در این مطلب عثمانی اپتیک به معرفی شاخه ای از علم پزشکی و مراحل معاینه چشم و علت اهمیت آن بپردازیم.

معاینه چشم چیست؟

معاینه چشم به یک سری از آزمایش‌ها برای ارزیابی میزان دید و بررسی انواع بیماری‌های چشمی گفته می‌شود. در این مورد چشم پزشک به مدت نیم ساعت تا یک ساعت یک پروسه را طی می‌کند در آن ارزیابی‌های متفاوتی را در رابطه با عملکرد طبیعی بخش‌های مختلف چشم لحاظ می‌کند. در آن به طور دقیق هرگونه عفونت و بیماری چشمی و معاینه اعصاب چشمی مورد توجه قرار می‌گیرد.

و پزشک موظف است تا با انجام انواع آزمایش‌ها و درمان‌های متناسب با نوع اختلال و بیماری به صورت دارو درمانی یا جراحی در بهبود کامل چشمان بپردازد.

معاینه چشم چیست؟

اهمیت معاینه سالیانه برای همه سنین

معاینه چشم برای همه افراد در هر سنینی باید مهم باشد چون توسط این عضو از بدن است که می‌توانیم بیشتر از ۸۰ درصد از اطلاعات پیرامون خود را دریافت کنیم. سنین ۴۰ تا ۶۵ باید دو سال یک بار معاینه چشم انجام دهند و سنین بالای ۶۵ به طور سالیانه باید به چشم پزشک مراجعه کنند. اگر افراد دارای دیابت باشند حتماً باید سالانه یک بار چشمان خود را پیش چشم پزشک معاینه کنند. بعضی از افراد که بیماری‌های چشمی خاص یا سیستمیک دارند باید معاینات بیشتری انجام دهند.

از ۶ ماهگی تا ۶ سالگی یک دوره حساس برای افراد است و در این مورد هم باید سالانه چشم‌ها مورد معاینه قرار گیرند. همچنین پیر چشمی از سنین ۳۸ تا ۴۰ سالگی می‌تواند بروز کند در ۵۰ سالگی بسیاری از افراد به آن دچار می‌شوند. آب مروارید نیز در سن ۵۲ تا ۶۴ سالگی امکان دارد بروز کند تا سن ۸۵ سالگی درصد ابتلای زیادی را دارد در ایران نیز گلوکم یا آب سیاه که وجود آن یکی از دلایل مهم نابینایی به شمار می‌آید اکثراً در سن بالای ۴۰ سالگی اتفاق می‌افتد. این مورد اول بدون نشانه است و اگر معاینه سالیانه چشم را انجام دهید می‌توانیداز ابتلا به این بیماری‌ها مطلع شوید به آسانی آن را درمان کنید.

مراحل معاینه چشم پزشکی

انجام این مراحل به آسان قابل انجام بوده است و اهمیت معاینه سالانه ی چشم باعث شده تا متخصصان و چشم پزشکان از پروسه با دقت بسیار بالا و در مراحل مختلف استفاده نمایند که عبارتند از گرفتن شرط حال در مورد سابقه بیماری‌ها و آخرین زمانی که چشم را معاینه کرده‌اید و نیز بیماری‌های احتمالی چشمان شما از شما سوال می کند، همچنین سرگرمی‌ها و تفریحات و سابقه خانوادگی و حتی شغل شما را از شما ممکن است بپرسد.

سنجش بینایی اولین آزمایشی که برای فهمیدن دقت و قدرت بینایی شما از شما گرفته می‌شود استفاده از چارت اسنلن است که شامل حروف در اندازه‌های مختلف می‌باشد. در این مرحله باید در فاصله ۶ متری از چارت بایستید، دکتر بعد از ایستادن در این فاصله جهت حروف را که به تدریج کوچکتر می‌شوند را از شما می‌پرسد، کوچک‌ترین ردیفی که توسط چشم شما قابل دیدن می‌باشد میزان دید را مشخص می‌کند.

اگر گزارش دید شما ۲۰‌/ ۲۰ باشد به این معناست که از یک دید طبیعی برخوردار هستید. اما اگر شما دچار کاهش دید شده باشید عدسی‌های مختلفی را برای تعیین عیوب انکساری و تعیین نمره عینک جلوی چشمان شما قرار می‌دهد تا عدسی مناسب برای تصحیح این عیب را انتخاب کند.

سنجش حرکات چشمی

در این آزمایش قابلیت حرکت چشمان شما ارزیابی می‌شود. به این گونه که چشم پزشک از شما می‌خواهد تا به انگشتان یا یک شی نزدیک نگاه کنید و حرکت آن را دنبال کنید. که اگر دارای اختلالات اعصاب چشمی باشید آن را بیابد اگر دچار اختلال در حرکات باشید از آن معلع می شوید.

ارزیابی مردمک چشم

در این مرحله یک منبع نورانی به چشم شما تابیده می‌شود و واکنش مردم به نور مورد بررسی قرار می‌گیرد تست بررسی تطابق برای این کار از شما می‌خواهند تا به یک شی نزدیک نگاه کنید سپس این هدف را به بینی شما نزدیک می‌کند. از شما می‌خواهند تا وقتی که این شئ را به صورت دو شی دیدید به آنها گزارش بدهید. فشار خون بالا، ام اس، التهابات ویروسی و دیابت و غیره از جمله بیماری‌هایی هستند که باعث کاهش تداوم چشمی می‌شوند.

تست پوشاندن چشم

این آزمایش برای سنجش کارکرد همزمان دو چشم با یکدیگر می‌باشد. اگر دچار عیوب انکساری هستید از شما می‌خواهند که از عینک خود استفاده کنید و به یک نقطه روی چارت نگاه کنید یکی از چشمان شما را می‌پوشانند، اگر چشم شما جهت ثابت ماندن روی نقطه مد نظر حرکت کند یعنی از آن چشم استفاده نشده و این نشانه تنبلی چشم یا لوچی می‌باشد. بعد از برداشتن پوشش این تست را برای چشم دیگر نیز انجام می‌دهند.

سنجش با slit lamp

در این تست چشم پزشک از یک بیومیکروسکوپ استفاده می‌کنند، با این میکروسکوپ تمام اجزای درونی چشم بزرگنمایی می‌شود و با استفاده از یک منبع نورانی همه بخش‌های چشم مانند پلک، قرنیه، عنبیه و غیره با وضوح بالایی دیده می‌شود و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

ارزیابی فوندوس با مردمک گشاد شده:

در این تست چشم پزشک از گشادسازی مردمک استفاده می‌کند تا به خوبی بخش‌های داخلی‌تر چشم را مورد بررسی قرار دهد این آزمایش بخش اساسی معاینات چشم پزشکی می‌باشد در تشخیص انواع بیماری‌ها بسیار کاربرد دارد. آزمون کوررنگی و بررسی میدان بینایی در یافتن انواع بیماری‌های عصب چشم معاینات را تکمیل می‌کند.

ارزیابی فوندوس با مردمک گشاد شده

تونومتری‌

در این مرحله چشم پزشک از یک قطره بی‌حس کننده استفاده می‌کند و سپس چند قطره فلئورسئین را به داخل چشمان می‌ریزد و با استفاده از یک دستگاه کوچک که روی قرنیه قرار می‌دهد فشار چشم‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر فشار چشم بالاتر از حد معمول باشد، ریسک ابتلا به آب سیاه افزایش می‌یابد.

در این مطلب عثمانی اپتیک با مطلب چرا معاینه چشم اهمیت دارد آشنا شدید اگر می خواهید از دیگر مطلب های عثمانی اپتیک همچون مطلب علائم خشکی چشم دیدن کنید می توانید به قسمت بلاگ مراجعه کنید.

علایم برخورداری از سلامتی چشم

دید ۲۰/۲۰ و توانایی تشخیص طیف رنگی عدم ابتلا به گلوکم یا اختلال شبکه‌ای و غیره از جمله نشانه‌های سلامتی چشم است.

اهمیت معاینه سالانه چشم

شما اگر به موقع به چشم پزشک مراجعه کنید علاوه بر سلامتی چشم‌ها می‌توانید از وجود بعضی از بیماری‌ها مانند فشار خون بالا، بالا بودن کلسترول، دیابت حتی سرطان را از طریق معاینات چشمی مطلع شوید. چون اکثر بیماری‌ها به طور مستقیم با سلامتی چشمان در ارتباطند اگر مشکلی در بدن شما باشد روی چشم‌ها هم تاثیر می‌گذارد.

نابینایی و کوری از عوارض چشم دیابتی می‌تواند باشد پس افرادی که دارای دیابت هستند باید حتماً معاینات چشمی را به درستی و با دستور پزشک انجام دهند.

خرید عینک آفتابی از فروشگاه عثمانی اپتیک

عینک های تنها به عنوان یک اکسسوری جذاب و شیک مورد استفاده قرار نمی گیرند.استفاده از عینک از خستگی چشم جلوگیری می کند و کمک می کند تا وضوح بیشتری در بینایی داشته باشید.همچنین عینک های آفتابی از چشم ها در برابر آسیب های ناشی از اشعه های مضر خورشید محافظت می کنند.فروشگاه عثمانی اپتیک  طیف گسترده ای از عینک های متنوع را با بهترین قیمت در اختیار مشتریان خود قرار می دهد.شما می توانید با خرید عینک آفتابی اصل علاوه بر سلامت چشم، استایل شیک و منحصر به فرد مطابق با سلیقه خود به نمایش بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها