تفاوت عدسی بلو کنترل و آنتی رفلکس

تفاوت عدسی بلو کنترل و آنتی رفلکس

فهرست مطالب

با وجود تنوع بسیار زیاد عینک‌های موجود در بازار انتخاب یک عینک با کیفیت و مناسب می‌تواند کار بسیار سختی باشد مثلاً بسته به موقعیت و همچنین زمانی که از عینک استفاده می‌کنید امکان دارد که عینکی را ترجیح دهید که میزان نور بازتابی به چشمانتان را کاهش می‌دهد و یا عینکی را ترجیح دهید که پوششی برای فیلتر کردن مقدار قابل توجهی از نور آبی را داشته باشد.

ولی شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کدام یک از این عینک‌ها برای شما مناسب‌ تر است؟ در ادامه این مطلب چند تفاوت مهم عدسی بلو کنترل و آنتی رفلکس را برای شما توضیح می‌دهیم برای اینکه بتوانید در هنگام خرید آنها بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید پس تا انتهای این مطلب عثمانی اپتیک با ما همراه باشید.

تفاوت‌های بین عدسی بلو کنترل و آنتی رفلکس چیست؟

سوالی که معمولاً با آن روبرو می‌شویم این است که چه تفاوتی در بین عدسی بلو کنترل و آنتی رفلکس وجود دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوالتات پاسخ دهیم.

عدسی‌ های آنتی رفلکس یا ضد بازتاب نور می‌توانند وضوح دید را بهبود ببخشند:

عدسی آنتی رفلکس و یا همان ضد انعکاس نور می‌تواند با کاهش فشار و همچنین استرس بر روی چشم‌ها به بینایی شما کمک زیادی کند. در اصل این عدسی‌ها برای پیشگیری از تابش خیره کننده در نظر گرفته شده‌اند، البته که این حالت، زمانی به وجود می‌آید که نور به پشت عینک بتابد و در چشمان شما منعکس شود. در حقیقت این عدسی ها با یک نواخت کردن شدت نوری که از سطح داخلی و یا خارجی عدسی منعکس می‌شود کار می‌کنند.

زمانی که نور از جلوی لنز منعکس می‌شود شما زیاد متوجه آن نمی‌شوید، به خاطر اینکه از شما دور است ولی زمانی که نور از پشت عینک شما منعکس شود، به طور مستقیم به چشمانتان منعکس می‌شود و منجر به خیرگی می‌شود. این اثر معمولاً از چراغ‌های جلوی ماشین‌ها در شب، از صفحه نمایش رایانه و همچنین بر روی عینک‌های شماره بالا بسیار قابل توجه است. در کل همان طور که ذکر کردیم عدسی آنتی رفلکس اثر خیرگی را کم می‌کند.

تفاوتی که در بین عدسی بلو کنترل و آنتی رفلکس وجود دارد این است که عدسی‌های آنتی رفلکس و یا همان ضد انعکاس نور که برای کم کردن تابش خیره کننده و یا انعکاس نور ساخته شده‌اند، برعکس عینک‌هایی که عدسی بلو کنترل دارند به طیف کامل نور مرئی از جمله نور آبی نیز اجازه عبور را می‌دهند. این عدسی ها در درجه اول برای بهبود دادن وضوح دید ساخته شده‌اند به خاطر اینکه منجر به کاهش تابش خیره کننده نور می‌شوند. عینک‌هایی که عدسی آنها آنتی رفلکس است می‌توانند برای چندین فعالیت، مانند استفاده از صفحه نمایشگر وسایل دیجیتال و یا رانندگی کردن در شب بسیار فوق العاده باشند.

عدسی‌ های آنتی رفلکس

عدسی‌های بلو کنترل می‌توانند نور آبی را مسدود کنند:

نور آبی را می‌توانید به عنوان نور مرئی با انرژی بالایی نیز بشناسید. به طور طبیعی نور خورشید نور آبی را از خود ساطع میکند ولی مانند نور فرابنفش مقدار خیلی کمی از آن برای سلامتی ما مفید است. در حالی که مقدار زیاد آن می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. مشکلاتی که به خاطر نور آبی به وجود می‌آیند، در واقع به خاطر این به وجود می‌آیند که امروز خیلی از ما ساعت‌ها وقتمان را در مقابل دستگاه‌های دیجیتالی مانند تلفن‌های همراه تلویزیون و یا رایانه و… می‌گذرانیم که این موضوع می‌تواند باعث خستگی چشم و مشکلات دیگری مانند اختلالات خواب شود.

عدسی‌های بلوکنترول به صورتی طراحی شده‌اند که در بین ۱۰ تا ۹۰ درصد نور آبی را جذب می‌کنند. نور آبی و همچنین نور مرئی با انرژی زیاد در محدوده ۳۸۰ نانومتر تا ۴۹۵ نانومتر است. البته به یاد داشته باشید که این نوع عدسی به گونه‌ای طراحی شده است که این اجازه را می‌دهد مقدار نور آبی از آن عبور کند تا از اعوجاج رنگ پیشگیری کند.

عدسی‌هایی که در عینک‌های بلو کنترل به کار رفته‌اند این کارایی را دارند که بلافاصله علائم خستگی چشم را که به خاطر استفاده از وسایل‌های دیجیتالی ساطع کننده نور آبی به وجود می‌آیند کاهش دهند مخصوصاً در هنگام کار با تلفن همراه و یا لپ تاپ در طول شب. به علاوه کم کم با گذر زمان استفاده کردن از این عینک‌ها در هنگام کار بر روی دستگاه‌های دیجیتال امکان دارد که باعث عادی‌ سازی ریتم شبانه روزی شود.

نوع ساخت عدسی‌های بلوکنترول با آنتی رفلکس گوناگون است

یک تفاوت دیگر در بین عدسی بلو کنترل و آنتی رفلکس نوع ساخت این دو عدسی است. عدسی‌های ضد انعکاس نور معمولاً همواره یک پوشش سخت در دو طرف لنز را دارند. این پوشش برای این نوع از عدسی‌ها که ضریب شکست بالایی را دارند بیشتر مهم است، زیرا این لنزها مقدار نور خیلی بیشتری را نسبت به لنزهای پلاستیکی منعکس می‌کنند. ولی لنزهای بلو کنترل بسته به برند و شرکت سازنده آن امکان دارد که دارای زیر لایه‌ها و یا پوشش‌های مسدود کننده نور آبی باشند. بعضی از لنزهای مسدود کننده نور آبی دارای ملانینی هستند که می‌توانند تا ۹۸ نور آبی را فیلتر کنند.

بسته به اینکه برای شما دقت رنگ مهمتر باشد و یا شفافیت نوری امکان دارد که ترجیح دهید یکی از این مدل عینک‌ها را سفارش دهید. برای مثال اگر می خواهید که واضح‌ تر ببینید و فشار بر روی چشمتان را کاهش دهید ما به شما توصیه می‌کنیم که خرید عینک را با عدسی ضد انعکاس نور انتخاب کنید. ولی اگر اولویت اصلی شما مسدود کردن مقدار زیادی از نور آبی که از دستگاه‌های دیجیتال با نور پس زمینه آبی ساطع می‌شود، است عینک‌هایی با عدسی بلو کنترل می‌توانند بهترین انتخاب برای شما باشند.

نوع ساخت عدسی‌های بلوکنترول با آنتی رفلکس گوناگون است

عینک آنتی رفلکس بهتر است یا عینک بلو کنترل؟

در کل عینک‌های ضد انعکاس نور و یا همان آنتی رفلکس برای کاهش میزان تابش نور بسیار زیادی که فرد در زمان استفاده از عینک‌های معمولی تجربه می‌کند در نظر گرفته شده‌اند. به خاطر همین این عینک ها توانایی این را دارند برای هر کسی که زمان زیادی را در فضای باز و در محیط‌ های روشن و به علاوه رانندگی در شب را می‌گذرانند مفید و کاربردی باشند به خاطر اینکه تابش خیره کننده ممکن است منجر به، به وجود آمدن مشکلاتی در توانایی دید شود.

اما عینک‌های آنتی رفلکس اکثراً برای پیشگیری از نور آبی ساخته نمی‌شوند به خاطر همین اگر دنبال عینکی هستید که به شما در رفع این مشکل کمک کند ما به شما توصیه می‌کنیم که گزینه‌های دیگر یعنی عینک‌های بلو کنترل را مورد توجه قرار دهید. این مورد را به یاد داشته باشید که هر زمانی که از دستگاه‌های دیجیتال استفاده کردید بهتر است که عینکی را مورد استفاده قرار دهید تا از تابش نور آبی جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

عثمانی اپتیک

مرجع آنلاین و مستقیم انواع عینک آفتابی

آدرس شعبه تهران

تجریش - میدان قدس - کوچه محوی - پلاک دو - واحد ۲۱ - طبقه ۵

ساعت فعالیت

هر روزه از ساعت ۱۲ الی ۲۰

جشنواره فروش ویژه عثمانی اپتیک

تا ۷۰ درصد تخفیف همه محصولات به همراه یک پک نگه‌دارنده عینک هدیه از شنبه ۵ اسفند تا جمعه ۱۱ اسفند