عینک آفتابی مخصوص دریا

عینک آفتابی مخصوص دریا

فهرست مطالب

فصل تابستان که شروع می‌شود تفریحات آبی نیز آغاز می شود. استخر و دریا و ساحل جزء جدا ناپذیر تفریحات تابستانی هستند. ما برای رفتن به ساحل همیشه به یک سری لوازم  نیاز داریم.  یکی از این ملزومات خیلی مهم عینک آفتابی است. عینک آفتابی برای چشم، مانند ضدآفتاب برای پوست است. همانطور که در تمام روزهای سال از ضدآفتاب استفاده می‌کنید تا از پوستتان در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت کنید، توصیه می‌شود که  حتی در روزهایی که آفتاب شدید نیست هم از عینک آفتابی استفاده کنید و اما تعریف عینک آفتابی…

عینک آفتابی

عینک های آفتابی یک دیوار دفاعی مهم برای چشم است که در مقابل اشعه فرابنفش خورشید از چشم‌هایتان مراقبت می‌کند چرا که قرار گرفتن طولانی مدت در آفتاب سبب ایجاد بیماری های چشمی مختلفی می‌شود از جمله:

آب مروارید : کدر شدن عدسی چشم

تخریب ماکولا : به وجودآمدن لکه‌های زرد در چشم

ناخونک چشمی: از بین رفتن لاله شفاف روی سفیدی چشم و باعث کم بینایی فرد

فتوکرومیک: آفتاب سوختگی و برف کوری در چشم افراد

پس ما به همه افراد حتی کودکان پیشنهاد می‌کنیم از عینک های ضدآفتاب استفاده کنند البته این عینک ها باید مشخصه‌های داشته باشد که برای چشم افراد مفید باشد در غیر این صورت استفاده کردن یا نکردن آن تفاوتی برای فرد ندارد و حتی بیشتر وقتها استفاده کردن از عینک های آفتابی غیر استاندارد خود نیز باعث آسیب های جدی به چشم افراد می شود.

ویژگی‌های یک عینک آفتابی استاندارد چیست ؟

 یو وی عینک

عینکی را انتخاب کنید تا عدسی آن 99 تا 100 درصد مانع عبور اشعه فرابنفش خورشید  به چشم شما شود به عبارتی دیگر یو وی عینک باید 400 باشد این عدد 400 به معنای  آن است که عینک شما از تابش اشعه خورشید تا 400 نانومتررا خودداری می کند.

یو وی یک کوتین بسیار گران قیمت است که دلیل ارزان و گران قیمت بودن عینک های آفتابی  به همین دلیل است چرا که هر چقدر یو وی عینکی ماندگارتر باشد آن عینک آفتابی گران‌تر است خیلی وقتها که عینک های آفتابی  قیمت های پایینی دارد به این دلیل است که یو وی این عینک ها ماندگاری ندارد و به مرور زمان  از بین می رود در حالی که در عینک های باکیفیت تا سالیان سال این یووی بر روی عینک های شما باقی می ماند. تفاوت عینک های اورجینال و فیک در داشتن یو وی همین امر می باشد .

 رنگ عدسی عینک

دومین ویژگی‌ای که باید به آن توجه کنیم شیشه یا همان عدسی های عینک های آفتابی می باشد رنگ عدسی های عینک باید متناسب باشد رنگ عدسی عینک های آفتابی در صورت رنگی بودن نباید باعث تغییر رنگ در اجسام شود زیرا در هنگام رانندگی و دیدن علائم و اجسام دچار مشکل می شوید .

عینک آفتابی مخصوص دریا

کیفیت عدسی عینک های آفتابی

علاوه بر رنگ عدسی عینک وزن عینک ها هم بسیار حائز اهمیت است از عینک‌هایی که از متریالهای سنگین درشیشه عینک و دسته ها و قسمت‌های نگهدارنده آن ساخته شده است استفاده نکنید چرا که این عینک‌ها در مدت زمان کوتاه باعث ایجاد خستگی در چشم و صورت می شود .

علاوه بر رنگ ، وزن و یو وی عینک های آفتابی ، کیفیت عدسی های عینک هم بسیار با اهمیت است . برای بررسی عینک آفتابی می توانید یک تست آسان انجام دهید تا خیالتان راحتر شود . برای انجام این تست عینک آفتابی مورد نظرتان را به چشمتان بزنید سپس به یک نقطه خیره  شوید و سرتان را به اطراف  بچرخانید بالا ، پایین و چپ ، راست سپس دوباره به همان نقطه نگاه می کنید اگر آن نقطه را در جای خود ثابت مشاهده نکردید و احساس سرگیجه کردید می‌توانید نتیجه بگیرید که عدسی عینک آفتابی شما عدسی مناسبی نیست.

مناسب‌ترین سایز عینک های آفتابی

بهتر است عینک آفتابی شما سایز آن دور تا دور چشم را بگیرد تا علاوه بر این محافظت از چشم بتوانید از پوست اطراف چشم هم محافظت کند زیرا پوست اطراف چشم بسیار نازک است و به مرور زمان دچار چروک می شود و سبب پیری زود رس می شود

 عینک های پلاریزه

به طور کلی بهترین عینک آفتابی برای دریا و ساحل و ورزش های آبی عینک های پلاریزه هستند. چرا که درخشش نور خورشید را کاهش می‌دهند . پس مناسب افرادی است که در کشتی یا قایق کار می کنند و یا اسکی روی آب انجام می دهند همچنین ، عدسی پلاریزه کنتراست بیشتری را در طول روز ایجاد می کند. و به نوبه خود، آسمان را آبی عمیق تر نشان می دهد.

چه عدسی رنگی برای کنار آب ( کنار ساحل )  بهتر است؟

اگر  تمام روز را بیرون از آب هستید، از لنزهای خاکستری پلاریزه استفاده کنید. این نوع لنز همچنین برای آب های عمیق آبی مناسب است، تابش خیره کننده را مسدود می کند و به شما کمک می‌کند تا آب را بهتر ببینید.

+ نحوه‌ی شنا کردن در دریا با عینک

عینک را اندازه صورت خود انتخاب کنید تا به طور کامل از چشم های ما محافظت کند.

از بندهای مخصوص عینک که برای ورزشهای آبی و عینک را روی آب نگه می دارد استفاده کنید.

+ آیا آب دریا  به عینک آفتابی آسیب  می‌رساند؟

آب نمک می‌تواند به هر عدسی عینک آفتابی، به ویژه عینک های آینه ای آسیب جدی وارد ‌کند. بیشتر پوشش‌های آینه روی لنزها از فلز ساخته شده‌اند، بنابراین لنزها در مواجهه با آب نمک بیشتر مستعد آسیب می‌شوند. یون های موجود در آب نمک می توانند زمان تجزیه بسیاری از فلزات، پوشش ها و لاک ها را تسریع کنند. حتما بعد استفاده عینک در کنار دریا و یا در داخل دریا، عینک خود را بشویید.

+ نحوه‌ی تمیز کردن عینک آفتابی بعد از ساحل

عینک آفتابی خود را زیر یک جریان آب تمیز و گرم قرار دهید و سپس آن را با یک پارچه تمیز و بدون پرز خشک کنید تا از ایجاد لکه روی آن‌ها جلوگیری شود. در غیر این صورت، آن ذرات ریز شن می توانند باعث خراش عینک شما شوند. کلر نیز در آسیب رساندن به عینک شما تاثیرگذار است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

عثمانی اپتیک

مرجع آنلاین و مستقیم انواع عینک آفتابی

آدرس شعبه تهران

تجریش - میدان قدس - کوچه محوی - پلاک دو - واحد ۲۱ - طبقه ۵

ساعت فعالیت

هر روزه از ساعت ۱۲ الی ۲۰