آیا عینک آفتابی تاریخ انقضا دارد؟

آیا عینک آفتابی تاریخ انقضا دارد؟

فهرست مطالب

یکی از سوالات بسیار عجیبی که ممکن است شما هم یکبار آن را شنیده باشید این است که  آیا عینک آفتابی تاریخ انقضا دارد؟ یا خیر؛ این سوال بسیار عجیب بنظر می رسد، اما باید بدانید که عینک آفتابی تاریخ انقضا دارد و این مساله کاملا درست است. عینک آفتابی نه تنها تاثیرات بسیار زیادی بر شیک پوشی و استایل ما می گذارد، بلکه از چشم ها و پوست اطراف آن نیز محافظت می کند. اینجا یک سوال پیش می آید و این سوال این است که اگر عینک آفتابی تاریخ انقضا دارد، پس از چه مدت زمانی کارایی خود را به کل از دست می دهد؟ پوشش UV در عینک آفتابی چیست؟ آیا رنگ عینک آفتابی تاثیری در کیفیت عینک آفتابی دارد ؟

پوشش UV در عینک آفتابی چیست؟

یکی ازمهمترین سوالاتی که اغلب برای استفاده کنندگان عینک های آفتابی پیش می آید که، پوشش UV به چه معناست؟ قبل از اینکه بخواهیم به تاریخ انقضای عینک آفتابی بپردازیم، بهتر است با پوشش یو وی در عینک آفتابی آشنا شویم. همه ما می دانیم چشم انسان یکی از نازکترین و حساس ترین اعضای بدن به شمار میرود. اما برای مراقبت از چشم هایمان باید چه اقدامی انجام دهیم؟

اشعه های نور خورشید یکی از عوامل بیماری زا برای چشم ها است که اگر نتوانیم محافظتی برای آن ایجاد کنیم، قطعاً در سنین 40 سال و بالاتر با عوارض آن روبه رو خواهیم شد. با نازک شدن لایه اوزون اغلب پزشکان متخصص به ما اخطار می دهند که استفاده از عینک آفتابی را جدی بگیریم. زیرا اشعه فرابنفش با طول موج ۴۰۰ نانومتر یا کمتر می باشد و به همین دلیل ضروری است از عینک آفتابی یو وی 400 استفاده نماییم.

بسیاری از دانشمندان پس از مطالعات انجام شده که نور خورشید تا چه اندازه می تواند برای سلامتی چشم ها مضر باشد، به این نتیجه رسیده اند، افرادی که از عینک های آفتابی برای محافظت از چشم هایشان استفاده نکرده اند و مدت زمان طولانی را در معرض نور آفتاب بوده اند، در سنین 35 تا 40 سالی با مشکلاتی همچون ناخنک، ماکولا و آب مروارید دچار شده اند. همچینی افرادی که شغل آنها به گونه ای است که مدت زمان زیادی را در معرض نور آفتاب هستند، بیشتر به این بیماری های چشم مبتلا شده اند. به طور کلی عینک آفتابی یکی از ضرورت هایی است که باید برای محافظت از چشم ها به صورت مرتب استفاده شود. اما آیا تاریخ انقضا عینک آفتابی به لایه یو وی در عینک آفتابی ارتباط دارد؟ در ادامه به بررسی بهتر لایه یو وی و ارتباط آن با تاریخ انقضای عینک می پردازیم.

تاریخ انقضا عینک آفتابی

همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم تمامی عینک های آفتابی تاریخ انقضا دارند.در واقع این تاریخ به ما اطلاع می دهد که مدت زمان استفاده از عینک به اتمام رسیده است و باید عینک آفتابی جدید و با کیفیت تر انتخاب کنیم. بیشتر ما با روند تاریخ انقضا و اتمام استفاده از محصولات آگاه نیستیم و بخوبی نمی دانیم که چگونه می توان یک محصول بهتر را جایگزین آن نماییم.

همانطور که در مقالات قبلی به آن اشاره کردیم، عینک آفتابی یک اکسسوری لاکچری بوده که تاثیر بسیار زیادی در خاص بودن استایل شما دارد؛ اما باید بدانید عینک آفتابی فقط یک اکسسوری زیبا و شیک برای استایل شما نیست وهمه ما میدانیم اشعه ماورا بنفش می تواند صدمات جبران ناپذیری به چشم ما وارد کند؛ بنابراین یک عینک باکیفیت باید بتواند از چشم های شما در برابر اشعه های مضرنور خورشید محافظت نماید. به طور کلی زمانی عینک آفتابی می تواند از چشم های ما محافظت کند که تاریخ انقضای آن تمام نشده باشد.

آیا عینک آفتابی تاریخ انقضا دارد؟

قطعا تمامی عینک آفتابی های اصل باید دارای لایه UV باشند. لایه یو وی یکی از ویژگی هایی است که از چشم های ما در برابر نور آفتاب محافظت می کند و مانع از تابش نور به چشم های ما خواهد شد. روزانه با استفاده مداوم از عینک آفتابی، لایه یو وی مدام در برابر اشعه ها قرار می گیرد و اشعه ها را منعکس می کند؛ اما آیا تا چند وقت این لایه اثرات اولیه را خواهد داشت. در واقع لایه یو وی تنها در عینک آفتابی تاریخ انقضا دارد و پس از اتمام تاریخ انقضا دیگز اثرات اولیه خود را نخواهد داشت. باید بگوییم اگر به طور مداوم و روزمره از عینک آفتابی استفاده می کنید، احتمالاً اثرات لایه یو وی تنها برای یک یا دو سال دوام می آورد و پس از گذشت این مدت زمان، نیاز به جایگزینی خواهد داشت.

زمانیکه می خواهید عینک آفتابی جدید را خریداری کنید و جایگزین عینک آفتابی قدیمی نمایید، بهتر است به برچسب عینک که در گوشه لنز قرار دارد، توجه کنید. تمامی عینک هایی که دارای لایه محافظتی UV هستند، در گوشه لنز عینک دارای برچسب یو وی می باشند. برای اطمینان از باکیفیت بودن عینک بهتر است آن را از فروشگاه های معتبر مانند عثمانی اپتیک خریداری نمایید.

آیا رنگ عینک آفتابی تاثیری در کیفیت عینک آفتابی دارد؟

در واقع پس از بررسی لایه ی یو وی و مزایای آن برای محافظت از چشم ها ، نوبت به رنگ لنز عینک افتابی می رسد. باید بگوییم رنگ لنز یا درجه تیرگی عینک شما هیچ ارتباطی به محافظت از چشم ها در برابر اشعه ماورا بنفش ندارد. به طور کلی اگر لنز عینک شما از پوشش UV برخوردار باشد به این معنا است که می تواند به عنوان یک محافظت کننده برای چشمانتان عمل کند. عینک های آفتابی رنگی در حقیقت که فاقد لایه ی محافظتی یو وی بوده و تنها مانند یک اکسسوری ساده عمل می کند.

بسیاری از افراد احساس می کنند عینک های تیره برای محافظت از چشم ها در برابر آفتاب بهتر است، اما باید بدانید عینک های تیره و بی کیفیت نه تنها دید ما را از اطراف کم می کند، بلکه باعث سرگیجه و سردرد نیز خواهد شد. عینک های یو وی 400 دارای درجه تیرگی مناسب بوده و زمانیکه از آن استفاده می کنید، دید واضحی را از محیط اطراف خواهید داشت. همچنین باید بدانید عینک یو وی 400 از چشم ها تا 99% محافظت کرده و مانع از تابش نور به چشم و عوارض مخرب آن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید