مهمترین تجهیزات و لوازم جانبی برای کوهنوردی چیست؟

مهمترین تجهیزات و لوازم جانبی برای کوهنوردی چیست؟

فهرست مطالب

همانطور که میدانید نکته‌ی اولی که در کوهنوردی بسیار حائز اهمیت مهم است، داشتن تجهیزات کامل کوهنوردی میباشد، از این رو در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم یک چک لیست کامل و جامع از وسایل کوه و کوهنوردی را به شما عزیزان معرفی کنیم.

کوهنوردی یکی از بهترین راه‌ها برای فرار از یکنواختی زندگی و روزمره‌گی های تکراری و بهبود سلامت روحی و جسمی‌تان است. به لطف فعالیت‌های هوازی و مقاومتی درگیر در کوهنوردی، این ورزش به کاهش استرس و اضطراب نیز کمک می‌کند. البته پیاده‌روی‌های ساده تا بالای هر تپه و کوهنوردی دو چیز کاملا متفاوت هستند. در واقع زمانی که شیب‌ها و سختی‌های زمین مستلزم نوعی صعود و استفاده مداوم از تجهیزات فنی باشد، معمولا به آن کوهنوردی می‌گویند. به همین خاطر یک کوهنورد حرفه‌ای اغلب نیازمند استفاده از تجهیزات خیلی ویژه و متنوعی است.

مهمترین تجهیزات کوهنوردی

کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی یکی از مهم ترین تجهیزات کوهنوردی است که باید دارای ویژگی‌هایی مانند ضدآب بودن، مقاومت در برابر سایش، ضربه، خم شدن و شکستن و دارای پایه‌ی محکم و سازگار با سطح کوهستان باشد. همچنین، در انتخاب کفش کوهنوردی باید به اندازه‌ی کفش و جوراب که درون آن است نیز توجه کرد.

کفش کوهنوردی

کوله پشتی

کوله پشتی نیز یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات کوهنوردی به شمار می‌رود که باید دارای حجم مناسب و وزن کمی باشد و قابلیت حمل تمامی تجهیزات کوهنوردی را به خوبی داشته باشد. همچنین، باید دارای سیستم‌های نفس‌گیر مناسب برای کاهش فشار بر روی پشت باشد.

لباس کوهنوردی

لباس کوهنوردی باید دارای ویژگی‌هایی مانند ضد آب بودن، ضد باد و دارای پوشش‌های جانبی برای حفاظت در برابر باد و باران باشد. همچنین، باید دارای لایه‌ی اول، دوم و سوم برای کنترل دما و تعریق باشد.

جوراب کوهنوردی

جوراب یکی دیگر از لباس‌های مهم و ضروری برای کوهنوردی و طبیعت گردی‌های همه‌ی افرادی است که به کوه می روند. توصیه می‌کنیم هنگام کوهنوردی از پوشیدن جوراب‌هلی نخی حتما خودداری کنید. در عوض پشم‌های ضخیم یا ترکیبات پشم‌های مصنوعی انتخاب مناسب‌تری برای شما خواهد بود. فراموش نکنید که گرم نگه داشتن پاهایتان در یک کوهستان برفی، شاید مهم‌ترین عامل برای حفظ توانایی و حرکت شما باشد.

دستکش کوهنوردی

هنگام کوهنوردی حرفه‌ای بر روی یخچال‌های طبیعی و به‌طور کلی نقاط سرد و سخت، دستکش‌های سبک را ترجیح دهید. همچنین دستکش‌های متوسط نیز گزینه‌ی مطلوبی برای آب و هواهای گرم هستند.

دستکش کوهنوردی

پانچو کوهنوردی

پانچو کوهنوردی، یکی دیگر از لباس‌های اساسی کوهنوردی است که برای محافظت از بدن در برابر باران و باد طراحی شده است. این لباس با استفاده از مواد مقاوم در برابر آب، باد و سرما، به شما کمک می‌کند تا در شرایط سخت کوهستان، بدنتان را گرم و خشک نگه دارید.

پیراهن و شلوار آندره

پیراهن و شلوار آندره، لباس‌های پایه کوهنوردی هستند که برای محافظت از بدن در برابر سرما و باد طراحی شده‌اند. پیراهن و شلوار آندره با استفاده از مواد مقاوم در برابر آب، باد و سرما، به شما کمک می‌کنند تا در شرایط سخت کوهستان، بدنتان را گرم نگه دارید. همچنین، این لباس‌ها دارای طراحی مناسبی هستند که به شما اجازه می‌دهند تا به راحتی حرکت کنید و با حفظ حرارت بدن، از خستگی کمتری رنج ببرید.

تجهیزات فنی کوهنوردی و طبیعت گردی

در این بخش به معرفی تجهیزات فنی مورد نیاز برای کوهنوردی و طبیعت گردی می‌پردازیم. این تجهیزات تنوع بسیار زیادی دارند؛ و ممکن است برخی از آنها را در این نوشته نبینید.

انواع بادگیر کوهنوردی

بادگیر کوهنوردی، یکی دیگر از وسایل مهم کوهنوردی است که برای محافظت از بدن در برابر باد طراحی شده است. این وسیله‌ی کاربردی می‌تواند به صورت جداگانه یا به عنوان یکی از لایه‌های لباس کوهنوردی تان استفاده شود. بادگیر کوهنوردی با استفاده از مواد مقاوم در برابر باد، به شما کمک می‌کند تا در شرایط بادی، بدنتان را گرم نگه دارید.

کرامپون یا یخ شکن

وظیفه اصلی این وسیله، ایمن نگه داشتن شما در هنگام عبور از مسیرهای یخ زده است. یخ شکن‌ها در زیر کفش‌های کوهنوردی نصب می‌شوند و بسیار عالی و کاربردی هستند. مدل‌های فولادی اگرچه استحکام بیشتری نسبت به آلومینیوم دارند ، اما وزن آنها نیز سنگین‌تر است. در حالی که آلومینیوم علی‌رغم سبک بودن، از استحکام مناسبی نیز برخوردار است. به همین دلیل در اغلب موارد، مدل‌های آلومینیومی گزینه محبوب‌تری هستند.

طناب کوهنوردی

طناب یکی دیگر از تجهیزات خیلی ضروری هنگام کوهنوردی و کمپینگ‌های شما است. حتی داشتن طناب‌های غیرتخصصی نیز می‌تواند در برخی شرایط برایتان موثر و کارا باشد. دنیای طناب‌های کوهنوردی بسیار گسترده است. به عنوان مثال طناب خشک و ضد آب، برای حرکت در مسیرهای برقی و یخچال‌ها مناسب است؛ چرا که رطوبت برف را جذب نمی‌کند. همچنین طول چنین طناب‌هایی بسته به تعداد اعضای گروه‌ها متفاوت است. از سویی طناب‌های کششی قابلیت کشسانی دارند؛ که کمک می‌کند بار روی آنها خنثی شود.

عینک آفتابی

در صورتی که هوا ابری نباشد، لازم است عینک آفتابی استفاده نمایید، مخصوصا در شرایط برفی. با توجه به اینکه هوای کوه تمیزتر است و به علت خشک‌تر بودن هوا، آفتاب تیزتر می‌تابد و علاوه بر این در شرایط برفی هم انعکاس نور آفتاب روی برف‌ها، چشم را دچار آسیب خواهد کرد، استفاده از عینک آفتابی ضروری می باشد. پس در هر فصلی که سفر می‌کنید، همراه داشتن عینک آفتابی استاندارد را نباید فراموش از یاد ببرید.

کارابین

کاربین یا قلاب فنری، خلاصه شده واژه آلمانی Karabinerhaken است. وجود این ابزار در کوله‌ی کوهنوردی شما به احتمال زیاد برای اتصال طناب‌ها و مهار ها به یک‌دیگر بسیار ضروری خواهد بود.

تجهیزات نجات

یکی از حیاتی‌ترین لوازم کوهنوردی کیت‌های نجات هستند. کیت‌های خاصی در این زمینه وجود دارند که راه‌اندازی یک سیستم صعودی نجات‌بخش با طناب را در صورت افتادن در یک شکاف عمیق یا فضاهای مشابه با دسترسی‌های سخت، امکان‌پذیر می‌کند.

چادر، کیسه خواب و پد خواب

چادر، کیسه خواب و پد خواب از جمله ملزومات ضروری برای خوابیدن در کوهستان هستند. شما به احتمال زیاد یک کیسه خواب را برای سفرهای کوهنوردی شبانه‌ی خود انتخاب کنید. این در حالی است که وجود یک تشک یا پد خواب نگرانی‌های شما را در مورد سطوح سخت و اذیت‌کننده از بین می‌برد. همچنین کسانی که قصد سفر کردن بیشتر از یک روز را دارند می‌توانند چادرهای کوهنوردی را انتخاب کنند. در حالی که یک چادر مسافرتی در اغلب مواقع به خوبی کار می‌کنند؛ چادرهای چهار فصل می‌توانند بادهای شدید و بارش‌های نسبتا سنگین برف را تحمل کنند.

وسیله مهم دیگر برای کوهنوردی

تجهیزات مسیریابی

چراغ پیشانی

وسایل محافظت در برابر آفتاب

وسایل کمک‌های اولیه

چاقو

کاور

غذای اضافی

آب اضافی

لباس اضافی

دیدگاهتان را بنویسید