نشان CE و UKCA در عینک آفتابی چیست؟

نشان CE و UKCA در عینک آفتابی چیست؟

فهرست مطالب

امروزه با افزایش سطح اطلاعات و آگاهی از تاثیرات مخرب پرتوهای نور خورشید، بسیاری از ما خرید عینک آفتابی را جزو ضروری ترین اکسسوری ها برای محافظت از چشم ها می دانیم. در هنگام خرید، زمانیکه دانش کافی و اطلاعات کامل در مورد محصول مورد نطر را داشته باشیم، قطعا می توانیم با اطمینان بیشتر و راحت تر به شمت خرید محصول موردنظر می رویم. در مورد عینک های طبی و آفتابی باید بگوییم اطلاعات و علایم داخل دسته ویا زیر دسته عینک نوشته می شود که نشان دهنده اطلاعات جامعی از ویژگی های عینک هستند. شاید در زمان انتخاب عینک آفتابی زیاد بریاتان پیش آمده باشد که با حروف هایی مانند UKCA و CE برخورده باشید، اما آیا نشان CE و UKCA در عینک آفتابی چیست؟ این حروف به چه معنا هستند؟ تفاوت میان UKCA و CE چیست؟ در این مقاله به طور کامل به شما توضیح داده شده است.

CE چیست و UKCA به چه معناست؟

در واقع علامت CE نمادی است که اغلب روی دسته عینک  در داخل درج می شود.  CE یک واژه فرانسوی بوده که به معنای سازگار اروپایی می باشد. جالب است بدانید در همان اوایل CE در ابتدا با علامت EC روی دسته عینک درج می شد. امروزه اصطلاحاً نشان CE علامتی است که سازندگان آن را برای معرفی ویژگی های عینک با معیارها و قوانین بهداشتی،ایمنی و حفاظت از محیط زیست اروپا درج می کنند  که انطباق محصول با الزامات مربوطه را ثابت کند.

اتحادیه اروپا کلمه CE که مخفف کلمه Conformite Europeenne  است را بر روی بسیاری از محصولات تولیدی خود با معیار اروپایی بودن آن بر روی اسباب بازی ها، لوازم الکترونیکی و ماشین آلات و همچنین تجهیزات پزشکی خود که عینک نیز جزئی از آن است، استفاده می کند.

حالا که با CE به صورت کامل آشنا شدید، بهتر است درک دقیقتری از UKCA داشته باشید. UKCA مخفف واژه لاتین UK Conformity Assessment می باشد که نشان دهنده مطابقت محصول با معیارهای بریتانیا است. در واقع بسیاری از کالاهایی که در بریتانیا، ولز، اسکاتلند و انگلیس تولید می شوند، حاوی عبارت UKCA هستند.

درج عبارت UKCA در 1 ژانویه 2021 اجباری شد و به بسیاری از کسب و کار ها مجوز داده شد که از این علامت بر روی محصولات بریتانیایی استفاده کنند. احتمالا در زمان خرید عینک آفتابی عبارت UKCA را مشاهده کرده باشید و جالب است بدانید زمانیکه این عینک تولید بریتانیا باشد و بخواهند آن را داخل این کشور عرضه کنند، لزومی بر درج کلمه UKCA نیست. مردم بریتانیا می توانند بدون استفاده از این نشان تمامی محصولات خود را در داخل کشور خود عرضه کنند، اما برای معامله محصولات خود به خارج از کشور، درج نشان UKCA از سال 2023  ضروری شد. اما تفاوت میان CE و UKCA در چیست؟ آیا ضروری است تا علائم CE و UKCA روی عینک آفتابی باشد؟

نشان CE و UKCA در عینک آفتابی چیست؟

تفاوت UKCA با CE چیست؟

تا اینجا مطالب و با توضیحات کلی از UKCA و CE توانسته اید درک دقیقتری از این دو کلمه پیدا کنید.  در واقع UKCA همانطور که در مطالب بالا هم گفته شد که مخفف کلماتی مانند: مطابقت با معیارها و استاندارد های بریتانیا می باشد و اغلب برای عینک هایی استفاده می شوند که شرکت های معتبر تولید کننده آن موظف هستند تا این نشان یا علامت را برای معامله و فروش کالاهای خود روی دسته و در داخل عینک ها درج کنند.

در همان اوایل تنها نشان CE برای این معیارهای محصول کفایت می کرد، اما امروزه به دلیل خارج شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا این علامت ها به دو علامت مختلف CE به UKCA تغییر کرده است. یکی از تفاوت هایی که ارزش این دو کلمه را از هم تفکیک میکند، قیمت ارزش سهام این دو علامت است.  باید بدانید عینک هایی که فقط دارای علامت CE هستند، امروزه در داخل بازار انگلستان به راحتی خرید و فروش می شوند. تا زمانیکه این عینک ها داخل اتحادیه اروپا و بریتانیا فروخته شوند، ضرورتی بر درج این علامت بر محصولات نیست، اما وقتی بخواهند این کشور در خارج فروخته شوند و برای فروش های بین المللی به هر دو نشان ها احتیاج دارند.

آیا ضروری است تا علائم CE و UKCA روی عینک آفتابی باشد؟

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم، عینک آفتابی یکی از اصلی ترین و ضروری ترین محصولات برای محافظت از چشم ها است. برای انتخاب و خرید عینک تنها نباید به زیبایی و قالب جذاب آن توجه کنید و باید به علامت هایی که روی دسته عینک نیزدرج می شود، دقت کافی داشته باشد.

یکی از مهمترین سوالاتی که ممکن است بپرسید این است که آیا ضروری است تا علایم CE و UKCA روی عینک باشد؟ در جوابی کوتاه به این سوال باید بگوییم خیر، این علائم لزوماً نباید روی خود محصول یا فریم عینک باشد، چراکه برخی از عینک ها دارای دسته هایی باریک و نازک هستند و به همین دلیل غیر ممکن است که بتوان بر روی آن علامت CE و UKCA درج شود. اما چطوری می توانید در زمان خرید عینک آفتابی ، اروپایی بودن عینک را تشخیص دهیم؟ باید بدانید در عینک هایی که نمی توان این علامت ها را درج کرد، اغلب در جلد عینک و یا لوازم جانبی که اصالت و اطلاعات عینک در آن نوشته می شود، می توان به دنبال این علامت باشید.

باید این نکته مهم را به یاد داشته باشید که قرار است تا UKCA تا ژانویه 2023 به این علائم هم اضافه گردد و تا آن زمان تمامی تولید کنندگان اجازه دارند تا برای این کسب این نشانه اقدام کنند. دفترچه هایی که همراه عینک آفتابی عرضه می شوند، نشان دهنده توضیحات کلی از ویژگی ها و استانداردهای عینک می باشند و به همین دلیل در زمان خرید عینک می توانید درک کلی از محصولی که قصد دارید خریداری کنید را به شما می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها