آیا کودکان هم باید از عینک آفتابی استفاده کنند؟

آیا کودکان هم باید از عینک آفتابی استفاده کنند؟

فهرست مطالب

استفاده از عینک آفتابی برای همه فصول مهم و ضروری می‌باشد و با آمدن فصل تابستان و تابش مستقیم خورشید حتماً باید عینک آفتابی زده شود. همانطور که گفتیم داشتن عینک آفتابی برای همه فصول ضروری می‌باشد اما اکثریت افراد سوالی را می‌پرسند که آیا کودکان هم باید از عینک آفتابی استفاده کنند؟ ما در این مقاله می‌خواهیم جواب این سوال را به شما بدهیم پس با ما همراه باشید.

آیا کودکان هم باید از عینک آفتابی استفاده کنند؟

یکی از مهمترین دوره‌های زندگی هر شخصی دوران کودکی یعنی دهه ی اول زندگی اوست برای همین در این دهه انواع آزمایش‌های پزشکی و واکسیناسیون کودک انجام می‌شود این دهه برای چشمان و مراقبت از آن هم بسیار مهم است. حال می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا کودک هم باید عینک آفتابی بزند یا خیر؟ جواب این است که بله کودکان هم باید از عینک آفتابی استفاده کنند چون عینک آفتابی کودکان مانند کلیدی برای والدین است که می‌خواهند از چشم کودک خود در برابر اشعه مضر یووی محافظت کنند. حتی استفاده از عینک برای کودکان باعث می‌شود که در تفریح در فضای بیرون بیشترین لذت را ببرند پس استفاده از عینک آفتابی هم برای نوزادان، کودکان، نوجوانان و جوانان ضروری می‌باشد.

دلیل نیاز کودکان به عینک آفتابی

طبق گزارشات و گفته سازمان بهداشت جهانی تا ۸۰ درصد از زندگی یک فرد در معرض اشعه ماورا بنفش قبل از ۱۸ سالگی رخ می‌دهداین مسئله مشکلاتی را در کوتاه مدت و بلند مدت برای کودک به وجود می‌آورد از جمله این مشکلات می‌توان به تباهی لکه زرد و ضعف چشمان و آب مروارید در جوانی اشاره کرد.چشم کودکان هم نسبت به بزرگسالان در برابر اشعه ماورا بنفش حساس تر است. پس همین امر باعث شده است که استفاده از عینک، چشم را در برابر اشعه مضر خورشیدمحافظت می‌کند.مطالعات و تحقیقاتی روی کودکان انجام شده که به این نتیجه رسیدند کودکانی که به طور منظم از عینک آفتابی استفاده می‌کنند خیلی کمتر از کودکانی که زمان بیشتری را بدون محافظت مناسب از چشم در بیرون می‌گذارند دچار عوارضی مانند نزدیک بینی و مشکلات دیگر چشم هستند.حتماً تا اینجا به اهمیت عینک آفتابی برای کودکان مطلع شده‌اید حالا می‌خواهیم در ادامه این مطلب عثمانی اپتیک انواع عینک آفتابی برای دوره‌های سنی کودکان را به شما پیشنهاد کنیم پس تا آخر با ما باشید.

دلیل نیاز کودکان به عینک آفتابی

انواع عینک آفتابی برای سنین مختلف

عینک آفتابی نوزاد

نوزاد در این دوره سنی حتماً چشم آن بیشتر از بزرگسالان یا کودک بزرگتر در معرض آسیب‌های اشعه ماورا بنفش هستند پس حتماً باید برای محافظت از چشم‌های حساس و در حال رشد نوزاد از عینک آفتابی استفاده کنید.عدسی چشم عینک آفتابی نوزاد با بزرگسالان فرق دارد و عدسی آنها به طور قابل توجهی شفاف‌تر از عدسی بزرگسالان می‌باشد. به این معنی است که اشعه ماورا بنفش بیشتری می‌تواند به شبکه نوزاد نفوذ کند. وقتی که می‌خواهید برای نوزاد عینک آفتابی تهیه کنید باید به دنبال عینک‌هایی باشید که برای صورت‌های کوچک نوزاد طراحی شده‌اند و نیز ۱۰۰ در۱۰۰ چشم نوزاد را در برابر اشعه ماورای بنفش محافظت کند. و در زمان خرید فریب شکل و ظاهری عینک‌ها را نخورید بلکه عینک‌هایی که برای نوزاد مناسبند و کارایی دقیق‌تری دارند بخرید.

عینک آفتابی برای کودکان نوپا

استفاده از عینک و انتخاب آن برای کودکان در سنین متفاوت با هم مختلف می‌باشد. کودکان نوپا هم مانند بزرگسالان و نوزادان باید از عینک آفتابی برای محافظت چشم استفاده کنند. اگر در این زمان کودک زیاد در معرض اشعه ماورا بنفش قرار بگیرد احتمال خطر ابتلا به آب مروارید و سایر مشکلات چشمی را افزایش می‌دهد. تولید کنندگان عینک این را در نظر گرفته‌اند که باید عینک آفتابی کودکان از مواد انعطاف پذیر با دوام ساخته شده باشد پس نباید نگرانی در مورد شکستن عینک‌ها در هنگام بازی داشته باشید. به این دقت کنید که عینک آفتابی مطابق صورت‌های کوچک باشد. در این سن معمولاً استفاده از عینک آفتابی باعث ایجاد عادت مثبت می‌شود. یعنی در بزرگسالی خود به خود از عینک استفاده میکند و به آن وابسته می‌شود و این کار بسیار عالی است.

ویژگی‌های یک عینک آفتابی برای کودک

ویژگی‌های یک عینک آفتابی برای کودک

۱.لنز مستحکم و محافظ در برابر یو وی ای و یووی بی

هنگام خرید عینک آفتابی عینک‌هایی را انتخاب کنید که صددرصد چشم را در برابر اشعه ماورای بنفش محافظت کند به این معناست که لنزها هر دو تابش uvb و uva را که دو نوع اشعه مضر هستند مسدود کنند. توجه به کیفیت لنز بسیار مهم است باید عدسی‌هایی را انتخاب کنید که با کیفیت باشند ضد خش و نشکن باشند. چون باعث می‌شود که از آسیب جلوگیری کند و دوام بیشتر عینک را باعث شود.

۲.ماندگاری بالا

ماندگاری عینک هم یکی از مهمترین فاکتورها به حساب می‌آید چون کودکان معمولاً نسبت به وسایل خود حساس هستند و خشن برخورد می‌کنند. پس عینکی را انتخاب کنید که در برابر سایش و شکستگی مقاوم باشد.
فریم و عدسی‌هایی را انتخاب کنید که از مواد با دوام مانند پلی آمید و پلی کربنات( این مواد سبک وزن و در عین حال سخت هستند) ساخته شده باشند.
استفاده از این مواد در عینک آفتاب کودکان بسیار عالی می‌باشد. لنزهای مقاوم در برابر خط و خش می‌تواند در حین بازی در برابر افتادن یا خراش‌های تصادفی مقاومت کند.

۳. راحتی عینک آفتابی

راحت بودن یک عینک آفتابی برای کودک بسیار مهم است، چون استفاده از عینک ناخوشایند و نامناسب باعث ایجاد آسیب و ناراحتی در کودک می‌شود
و اگر این چنین باشد استفاده مداوم از عینک آفتابی برای کودک سخت می‌شود. به دنبال فریم‌های سبک وزن با پدهای بینی نرم باشید که روی پوست ساییده نشود. تسمه‌های قابل تنظیم هم تناسب ایمن و راحت‌تری را ایجاد می‌کند. و اینکه لنزهایی را انتخاب کنید که اندازه و شکل مناسبی برای صورت کودک داشته باشد.

۴.استایل و ظاهر عینک آفتابی کودک

درست است که کارایی و عملکرد عینک آفتابی از استایل و ظاهر آن مهمتر است. اما نمی‌توان استایل عینک را هم نادیده گرفت. چون تنوع در عینک بسیار زیاد است به راحتی می‌توانید عینکی را پیدا کنید که مناسب استایل فرزندتان باشد. بعضی از سبک‌های محبوب برای کودکان عبارتند از فریم‌های کلاسیک مسافرتی برای ظاهری جاودانه، فریم‌های اسپرت و فریم‌های رنگارنگ و سرگرم کننده. حتماً در انتخاب عینک با فرزندتان مشورت کنید.

در این مطلب عثمانی اپتیک با آیا کودکان هم باید از عینک آفتابی استفاده کنند شدید اگر می خواهید از دیگر مطلب های عثمانی اپتیک همچون مطلب راه های نگهداری از عینک دیدن کنید می توانید به قسمت بلاگ مراجعه کنید.

و در آخر می‌خواهیم این نکته را بازگو کنیم که استفاده از عینک به سن و زمان خاصی مربوط نمی‌شود بلکه همه افراد در همه سنین و اوقات مختلف باید از عینک‌های مناسب سن واستایل خود استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها