برای تقویت چشم چه بخوریم؟

برای تقویت چشم چه بخوریم؟

فهرست مطالب

مردم معمولاً بر این باور هستند که ضعف بینایی نتیجه جدایی ناپذیر پیری و یا فشار چشم است. در حقیقت داشتن یک سبک زندگی سالم می‌تواند خطر مشکلات سلامت چشمی را خیلی کاهش دهد. در سال ۲۰۰۱ مطالعه بیماری‌های چشمی که با سن مرتبط هستند منتشر شدند و این را نشان دادند که در بعضی از مواد غذایی مانند ویتامین c، مس، روی، ویتامین e و همچنین بتاکاروتن خطر کاهش یافتن سلامت چشم که به خاطر افزایش سن به وجود می‌آید را تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهند.

این مطالعه همچنین در سال ۲۰۱۳ برای آزمایش نسخه‌ های گوناگون فرمول اصلی به روز شد. تغییرات آن شامل زیگزانتین، اسیدهای چرب امگا سه و همچنین بتاکاروتن بود. انجام این مطالعه نشان داد که این ترکیبات منحصر به فرد می‌توانند خیلی بهتر از سایرین کار کنند.

همچنین مطالعات انجام شده بیشتر نیز این را نشان دادند که چربی‌های چرب امگا ۳، مس، لوتئین و همچنین زاگزانتین برای سلامتی چشم‌ها بسیار مهم و حیاتی هستند. در ادامه این مطلب عثمانی اپتیک به موضوع اینکه برای تقویت چشم چه بخوریم می پردازیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا این موضوع مهم آشنا شوید.

مواد غذایی مغذی برای سلامت و تقویت چشم‌ها

 ماهی ها

خیلی از ماهی‌های موجود منابع غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. ماهی‌ های روغنی نوعی از ماهی هستند که درون روده و همچنین بافت بدنشان روغن دارند در نتیجه خوردن آنها باعث می‌شود که میزان بیشتری از امگا ۳ در بدن فراهم شود. در ادامه ماهی هایی را نام می‌بریم که دارای مفیدترین مقدار امگا ۳ هستند.

 ماهی ها
 1. ماهی سالمون
 2. ماهی قزل آلا
 3. ماهی تن
 4. ماهی خال ماخالی
 5. آنچوی
 6. شاه ماهی
 7. ساردین

بعضی از مطالعات انجام شده نشان داده اند که روغن ماهی می‌تواند عوارضی مانند خشکی چشم از جمله خشکی چشمی که به خاطر صرف زمان زیادی با کامپیوتر به وجود می‌آید را معکوس کند.

آجیل و حبوبات

آجیل در ترکیبات خودش دارای مقدار بسیار زیادی از اسیدهای چرب امگا سه است. به علاوه آجیل دارای میزان خیلی زیادی از ویتامین e نیز است که می‌تواند از چشم‌ها در مقابل آسیب‌هایی که به خاطر افزایش سن به وجود می‌آیند محافظت کند. آجیل در خیلی از فروشگاه‌های مواد غذایی و یا همچنین به صورت آنلاین موجود هستند و شما می‌توانید از این راه آنها را تهیه کنید. در ادامه مغزها حبوباتی که برای سلامتی چشم‌ها مفید هستند را نام می‌بریم.

 1. گردو
 2. آجیل برزیلی
 3. بادام زمینی
 4. عدس
 5. بادام هندی

دانه ها

دانه‌هایی مثل آجیل و یا حبوبات دارای مقدار بسیار زیادی از امگا ۳ و همچنین منبع غنی از ویتامین e هستند. شما می‌توانید دانه‌ها را در بیشتر خواربار فروشی‌ها و همچنین به صورت آنلاین تهیه کنید. دانه‌هایی که در ترکیباتشان سرشار از امگا ۳ هستند را در ادامه نام می‌بریم.

 1. دانه های چیا
 2. دانه شاهدانه
 3. دانه های کتان

مرکبات

مرکبات مقدار خیلی زیادی ویتامین سی دارند. دقیقاً مانند ویتامین ای ویتامین سی نیز یک آنتی اکسیدان به حساب می‌آید که برای مبارزه با آسیب‌های چشمی که به خاطر افزایش سن به وجود می‌آیند بسیار مناسب هستند. مرکباتی که در ترکیباتشان مقدار زیادی ویتامین سی دارند شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. پرتقال
 2. لیمو
 3. گریپ فروت

سبزیجات دارای برگ سبز

سبزیجات دارای برگ سبز دارای مقدار خیلی زیادی از لوتئین و زآگزانتین و همچنین منبع خیلی خوبی از ویتامین سی هستند. در ادامه چند مورد از سبزیجات برگدار معروف را نام می‌بریم.

 1. کلم پیج
 2. کلم برگ
 3. اسفناج

هویج

هویج مقدار خیلی زیادی ویتامین آ و بتاکاروتن دارد. بتا کاروتن می‌تواند به هویج رنگ نارنجی بدهد. ویتامین آ نقش خیلی مهمی در بینایی دارد. این نوع ماده جزو پروتئینی به نام رودوکسین است که می‌تواند به شبکیه چشم در جذب نور کمک کند. تحقیقات در مورد نقش بتاکاروتن در بینایی متفاوت است هرچند که بدن برای ساخت ویتامین آ به این ماده نیاز دارد.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینه شیرین مثل هویج در ترکیباتش مقدار بسیار زیادی بتاکاروتن دارد. به علاوه آنها منبع خیلی خوبی از اکسیدان‌ها و ویتامین e هستند.

سیب زمینی شیرین

گوشت گاو

گوشت گاو مقدار خیلی زیادی روی دارد که این ماده در دراز مدت با سلامت چشم مرتبط است. روی باعث به تاخیر افتادن از دست دادن بینایی مرتبط با بالا رفتن سن و دژنراسیون ماکولا می‌شود. خود چشم‌ها مخصوصاً در شبکیه و بافت عروقی دور و بر شبکیه دارای سطح بالایی از روی هستند. گوشت‌هایی مثل گوشت خوک و سینه مرغ نیز در ترکیباتشان روی دارند ولی نسبت به گوشت گاو میزان کمتری دارند.

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ منبع خیلی عالی از لوتئین و همچنین زآگزانتین است که می‌تواند خطرات کاهش بینایی مرتبط با بالا رفتن سن را کم کند. همچنین تخم مرغ منبع بسیار خوبی از ویتامین c ،e و روی است.

آب

هیچ جای تعجبی نیست که این مایع ضروری برای زندگی و همچنین برای سلامت ماندن چشم‌ها نیز بسیار مهم و ضروری است. نوشیدن آب به مقدار کافی می‌تواند از کم آبی بدن که امکان دارد باعث خشکی چشم شود پیشگیری کند.

مصرف روزانه توصیه شده مواد مغذی برای چشم‌ها

 • ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین e
 • ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین سی
 • ۱۰ میلی‌گرم لوتئین
 • دو میلی‌گرم زآگزانتین
 • ۸ میلی‌گرم اکسید روی
 • دو میلی‌گرم اکسید مس

ما در این مطلب در مورد برای تقویت چشم چه بخوریم صحبت کردیم اگر می خواهید از دیگر مطلب های عثمانی اپتیک همچون تاثیر آفتاب روی ضعیف شدن چشم ها دیدن کنید می توانید به بخش بلاگ ما مراجعه کنید.

آب

بقیه نکات در مورد بهداشت چشم

استراتژی‌ هایی که در زیر آنها را شرح می‌دهیم می‌توانند به اطمینان از سلامت چشم کمک کنند:

 • استفاده کردن از عینک آفتابی در بیرون به خاطر قرارگیری در معرض زیاد از حد در زیر خورشید می‌تواند منجر به آب مروارید شود.
 • ترک سیگار
 • معاینه منظم چشم بسیار مهم است مخصوصاً اگر سابقه خانوادگی بیماری چشمی داشته باشید.
 • استفاده کردن از محافظ چشم هنگام کار کردن با محرک‌های احتمالی چشم‌های و یا مواد شیمیایی.
 • شستشوی دست ها قبل از استفاده کردن از لنز تماسی.
 • استفاده کردن از لنز فقط برای زمانی که پزشک یا سازنده آن به شما توصیه می‌کند.
 • در مورد فشار چشمی که به خاطر کار زیاد با کامپیوتر به وجود می‌آید ما به شما توصیه می‌کنیم که هر ۲۰ دقیقه یک بار به چیزی که در فاصله ۲۰ فوتی شما قرار دارد نگاه کنید تا از چشم‌هایتان محافظت شود.

در واقع یکی از دلایل اصلی نابینایی دیابت است، کسانی که مبتلا به دیابت هستند باید با دقت خیلی زیادی سطح قند خونشان را کنترل کنند و همچنین داروها را درست مانند تجویز پزشک استفاده کنند. مصرف کربوهیدراتشان را مدیریت کنند و همچنین در خوردن غذاهایی با شاخص گلیسمی کم تمرکز کنند.

درمان زود هنگام مشکلات سلامتی چشم می‌تواند باعث شود که از بدتر شدن چشم‌ها پیشگیری شود. به خاطر همین کسانی که متوجه تغییراتی در بیناییشان هستند باید به وسیله چشم پزشک معاینه شوند.

خرید عینک آفتابی از فروشگاه عثمانی اپتیک

استفاده از عینک های آفتابی نه تنها از نظر ظاهری جذاب و شیک هستند بلکه با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و مواد اولیه با کیفیت، راحتی و دوام بالا را نیز تضمین می کنند.محافظت از چشم ها در برابرنورخورشید و اشعه های مضرUV  از دیگر قابلیت های عینک های آفتابی است.فروشگاه عثمانی اپتیک دارای عینک های آفتابی با طراحی‌های متنوع و رنگ‌های جذاب، برای هر سلیقه و نیازی است. شما می توانید با خرید عینک افتابی از فروشگاه عثمانی اپتیک تجربه‌ی دیداری بهتر و استایلی منحصر به فرد را به نمایش بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها