در مورد عینک رانندگی آگاه باشید!

در مورد عینک رانندگی آگاه باشید!

فهرست مطالب

رانندگی در هنگام غروب یا در شبانگاه می‌تواند برای بسیاری از افراد پر استرس باشد. میزان نور وارد شده به چشم، همراه تابش خیره کننده ترافیک از مسیر مستقیم تان، قادر است دید را سخت کند و اختلال در بینایی قادر است ایمنی شما و دیگران را در جاده کم کند. برای رفع این مشکل، بسیاری از تولیدکنندگان، عینک رانندگی در شب را به بازار عرضه نموده و به فروش می‌رسانند. اما، آیا آنها موثر واقع می گردند؟

عینک رانندگی در شب چیست؟

عینک‌های رانندگی در شب دارای عدسی‌های غیر تجویزی و زرد رنگ می باشند که از رنگ زرد روشن تا کهربایی متغیر می باشد. برخی از عینک‌های رانندگی در شب دارای پوشش ضد بازتابش هم می باشند.

عینک‌های رانندگی در شب با پراکندگی و فیلتر کردن نور آبی، تابش خیره کننده نور را به شدت کم می کنند . نور آبی بخشی از طیف نور می باشد که کوتاه ‌ترین طول موج و بیشترین مقدار انرژی را دارا می باشد. بر خلاف انواع نور با طول موج‌های بلندتر، نور آبی به احتمال خیلی بالا در هنگام ورود به چشم سبب ایجاد تابش خیره کننده می گردد.

عینک رانندگی در شب چندین دهه می باشد که تولید می گردد. این عینک زرد رنگ در اصل به عنوان عینک تیراندازی در اختیار شکارچیان قرار می گرفت. آنها در بین شکارچیان هم بسیار محبوب می باشند زیرا در شرایط ابری تضاد پرندگان در حال پرواز را در برابر آسمان تشدید می کنند .

آیا عینک رانندگی در شب موثر می باشد؟

لنزهای زرد مقدار نور وارد شده به چشم را کم کنند که سبب کاهش دید در شب می شوند. در نهایت این عینک‌ها قادر هستند مضر باشند، نه مفید.

عینک رانندگی در شب در رنگ‌های گوناگون زرد و کهربایی موجود می باشد. تاریک‌ ترین لنزها بیشترین تابش و همچنین بالا ترین مقدار نور را فیلتر می نمایند و در شرایط تاریک به سختی دیده می ‌شوند .

بعضی از افرادی که از عینک رانندگی در شب استفاده می نمایند، گزارش می‌ دهند که در صورت استفاده از عینک در شب قادر هستند بهتر اجسام دوروبر خویش را مشاهده کنند. با این حال، آزمایش‌های بصری نشان دهنده این است که عینک‌های رانندگی در شب، دید در شب را بهتر نمی کند و به رانندگان کمک چندانی نمی کند که عابران پیاده را سریع‌ تر مشاهده کنند.

در واقع، یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۹ ثابت کرد که عینک‌های رانندگی در شب در واقع بازتابش بینایی را تا کسری از ثانیه کم می کند و دید در شب را کمتر می کنند.

عینک‌های رانندگی در شب دارای عدسی‌های غیر تجویزی و زرد رنگ می باشند.

در مورد عینک رانندگی آگاه باشید!

راه حل‌های دیگری که امکان دارد دید رانندگی در شب را بهتر کنند:

هر چیزی که تاری یا خیرگی را کم کند به دید رانندگی در شب کمک می کند . چیزهایی که باید آن ها را امتحان کنید عبارتند از:

 • با انجام معاینات منظم، نسخه عینک خود را حتما بروز نگه دارید.
 • از اپتومتریست یا چشم پزشک خود در باره موضوع  استفاده از پوشش ضد انعکاس بر روی عینک‌های تجویزی سوال فرمایید.
 • لکه‌ها قادر هستند تابش خیره کننده را تقویت کنند، پس قبل از رانندگی، عینک خود را با یک پارچه عینک پاک نمایید.
 • اطمینان حاصل نمایید که شیشه جلوی خودرو هم از داخل و هم از بیرون تمیز می باشد، زیرا رگه‌های خاک و گرد و غبار قادرند  تابش خیره کننده را به شدت تقویت کنند.
 • برف پاکن‌های شیشه جلو خودرو را به صورت مرتب تعویض نمایید.
 • برای جلوگیری از خستگی چشمان در هنگام رانندگی در شب، چراغ‌ های داشبورد را تاریک نگه دارید.
 • چراغ‌های جلو را تمیز و بدون هرگونه آلودگی نگه دارید.

اگر دید شما در شب تغییر نماید یا ضعیف‌تر می گردد به چشم پزشک مراجعه نمایید.

چرا عینک رانندگی در شب را برای آستیگماتیسم انتخاب کنیم؟

آستیگماتیسم یک وضعیت بینایی می باشد که سبب  تاری، تحریف یا دوبینی می گردد. این وضعیت قادراست در اثر ضربه به چشم یا قرنیه نامنظم ایجاد گردد.

عینک رانندگی در شب برای آستیگماتیسم

بعضی از افراد مبتلا به آستیگماتیسم زمانی متوجه مشکل خود می گردند که پزشک چشم آن‌ها را معاینه می نماید. این افراد امکان دارد زمان معاینه متوجه این مشکل شوند که چشم چپ و راست آنها دقیقاً یکسان نباشند. این قادر است منجر به مشکلاتی در بینایی گردد ، از جمله تاری دید و مشکل در دیدن اشیاء دور  یا اشیاء نزدیکتان به صورت همزمان.

این وضعیت به طور معمول با استفاده از عینک یا لنزهای تماسی اصلاح می گردد. با این حال، این لنزهای اصلاحی امکان دارد برای بعضی افراد زیاد مناسب نباشد از جمله افرادی که به نور حساس می باشند و مشکل خواب دارند.

آیا عینک رانندگی در شب به آستیگماتیسم کمک می‌کند؟

عینک رانندگی در شب یک راه حل جایگزین برای افراد مبتلا به آستیگماتیسم می باشد که  قادر است در شب رانندگی کنند بدون اینکه تابش خیره کننده چراغ‌های جلو بر دید آنها تأثیر گذار باشد. عینک‌های رانندگی در شب را می ‌توان روی عینک ‌های اصلاحی معمولی قرار داد و به شیوه ای به طراحی رسیده اند که تابش نور چراغ‌ های جلوی خودروهای جلویی و البته چراغ‌های خودروهای روبروی تان و چراغ‌های خیابان را (که امکان دارد سبب ناراحتی هنگام رانندگی در شب گردد) مسدود نماید. آنها همچنین از چشم‌ها در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت نمایند که قادر است سبب آب مروارید و تخریب بینایی گردد.

عینک رانندگی در شب یک راه حل جایگزین برای افراد مبتلا به آستیگماتیسم می باشد.

رانندگی با آستیگماتیسم در مقابل عادی

فرد مبتلا به آستیگماتیسم دنیا را متفاوت از فرد بدون آستیگمات مشاهده می کند. آستیگماتیسم  دید محیطی و توانایی تمرکز بر روی اجسام نزدیک تأثیر گذار است .

افراد مبتلا به آستیگماتیسم امکان دارد هنگام رانندگی در شب با مشکل مواجه گردند زیرا قادر نیستند جلو یا پشت خود را به وضوح مشاهده کنند.

اگر آستیگمات داشته باشیم قادر هستیم  رانندگی کنیم ؟

رانندگی با آستیگماتیسم در صورتی امکان پذیر می باشد که آن را تحت کنترل قرار دهید. باید نسخه عینک یا لنز تماسی داشته باشید و هنگام رانندگی از قانون کلی پیروی نمایید.

قانون کلی این می باشد که شما باید حداقل ۲۰ فوت از هر جسم بزرگ (که در کنار چشم غالب قرار دارد) فاصله بگیرید .

رانندگی با آستیگماتیسم چگونه می باشد؟

اگرچه علائم کمی وجود دارد، اما همه افراد رانندگی در شب را به یک شکل تجربه نمی نمایند. وضعیت چشم و آناتومی فرد بر شدت آستیگماتیسم در بینایی شما تأثیر گذار است. در اینجا برخی از علائم رایج بیان شده است:

 • میدان دید کوچکتر
 • مشاهده نورهای اطراف با هاله
 • تاری دید و بینایی مبهم
 • تابش شدید چراغ‌های جلو

 

دیدگاهتان را بنویسید