چگونه هنگام استفاده از ماسک از بخار گرفتن عینک جلوگیری کنیم؟

فهرست مطالب

تا قبل از شیوع همه گیری کرونا، افراد کمی از ماسک صورت استفاده می کردند، مگر برای پروژه های تعمیر خانه خود یا زمانی که در بیمارستان بودند. الزامات پوشاندن پاندمی کووید-19 و شواهد مؤثر بودن آن، پوشش صورت را به یک مراسم روزانه برای مردم در سراسر جهان تبدیل کرده است. مشکلی که در این مدت همه عینکی ها تجربه کردن مه گرفتن شیشه عینک بود.

عینک های مه گرفته یا بخار کرده فقط یک موضوع ناراحت کننده نیستند. بخار کردن عینک در حین رانندگی می‌تواند منجر به تصادف شود و عینک بخار گرفته هنگام راه رفتن می‌تواند منجر به لیز خوردن و افتادن شود.

اگر هر روز ازعینک استفاده می‌کنید و می‌خواهید ناراحتی‌های رایج را از بین ببرید، اینجا راه‌هایی را برای کاهش بخار کردن شیشه عینک مطالعه کنید. امتحان کردن بیشتر اینها آسان است و هزینه کمی دارند.

ماسک متناسب صورتتان را پیدا کنید

ماسک‌هایی که به خوبی روی صورت شما نمی‌آیند، اجازه می‌دهند تا نفس گرم و مرطوب خارج شود. آن نفس به عینک شما برخورد می کند و فورا مه ایجاد می کند.

به دنبال ماسکی باشید که تناسب بیشتری داشته باشد. در حالی که ماسک‌های تک سایز مناسب هستند، اما همیشه بهترین تناسب را ندارند، به خصوص در اطراف بینی.

اگر خیاطی بلد نیستید، می‌توانید به دنبال ماسک‌هایی باشید که برخی از ویژگی‌ها مانند پل بینی یا کش‌های قابل تنظیم را دارند.

صابون، شامپو بچه یا خمیر اصلاح

یک بررسی تحقیقاتی در سال 2015 نشان داد که شستن عینک با آب گرم و صابون می تواند به پوشندگان ماسک کمک کند تا از مه گرفتن عینک جلوگیری کنند. موارد زیر می توانند یک لایه روی عینک به جای بگذارند که به عنوان مانعی در برابر رطوبت عمل می کند:

 • صابون
 • شامپو بچه
 • بعضی از خمیرهای اصلاح

سعی کنید این مراحل رو دنبال کنید:

 • عینک خود را با یک نوع صابون و آب گرم بشویید.
 • بگذارید خودشون خشک بشن.
 • سپس، آنها را با یک دستمال میکروفایبر خشک، پاک کنید.

اخطار!! از هر پاک کننده‌ای برای این کار استفاده نکنید. ممکن است عدسی های عینک خود را برای همیشه خراب کنید. شامپو بچه و صابون‌های معمولی ایمن ترین گزینه هستند.

قسمت بالای ماسک را با عینکتان ببندید

اگر بتوانید ماسک خود را به اندازه کافی بالا بکشید، می توانید عینک خود را پایین بیاورید تا یک مهر و موم ایجاد کنید که مانع از خروج هوا شود. برخی از ماسک‌های طراحی‌شده خاص بدون اینکه مانع دید شما شوند، بالاتر روی صورت شما قرار می‌گیرند.

قسمت بالای ماسک را به بینی خود بچسبانید

اگر یک ماسک مناسب جلوی مه گرفتن عینک را نمی گیرد، در نظر بگیرید که جریان تنفس از بالای ماسک خود را با چسب قطع کنید.

می توانید از موارد زیر برای محکم کردن ماسک روی بینی و گونه ها استفاده کنید تا خروج هوا از عینک شما دور شود:

 • چسب و نوار پزشکی
 • چسب و نوار ورزشی
 • انواع چسب زخم

یک پل بینی به ماسک خود اضافه کنید

بسیاری از ماسک های آماده دارای پل بینی داخلی هستند. اینها می توانند به خوبی به شما کمک کنند تا ماسک را به تناسب صورت خود شکل دهید.

اما اگر ماسک های شما پل را ندارند، می توانید یکی اضافه کنید. اگر مهارت خیاطی دارید می توانید زیر پارچه رویه ماسک ها یکی بدوزید.

اگر خیاطی بلد نیستید، می توانید یک پل را در بینی ماسک خود بچسبانید یا حتی نوار چسب بزنید. مصالح پل ایده آل عبارتند از:

 • لوله پاک کن
 • ورقه ی آلومینیومی
 • گیره کاغذ
 • کراوات پیچشی

برخی از فروشگاه های صنایع دستی و سرگرمی نیز عناصر پل بینی را برای استفاده مردم در ماسک های دست دوخته می فروشند.

فاصله بین بالای ماسک و بینی را با دستمال ببندید

اگر به یک راه حل ضد مه گرفگی سریع نیاز دارید، یکی از موارد زیر را دنبال کنید:

 • دستمال کاغذی
 • حوله کاغذی
 • پارچه

سپس این مراحل رو دنبال کنید:

 • دستمال را به صورت یک تکه بلند و باریک تا کنید و آن را مستقیماً زیر لبه بالایی ماسک قرار دهید.
 • ماسک خود را محکم ببندید تا دستمال در جای خود بماند.

مایع ظرفشویی

مانند صابون دست و کرم اصلاح، صابون ظرفشویی می‌تواند لایه‌ای از خود در برابر تجمع رطوبت از خود به جای بگذارد. در واقع، غواصان و غواصان معمولاً از محلول صابون ظرف رقیق شده برای جلوگیری از مه آلود شدن در زمانی که زیر آب هستند استفاده می کنند.

این مراحل ممکن است به کاهش مه کمک کند:

 • لیوان های خود را با صابون ظرفشویی و آب گرم تمیز کنید.
 • صابون را بشویید و بگذارید خشک شود.
 • هر نقطه ای را با یک پارچه میکروفیبر پاک کنید.

محصولات اسپری و پاک کننده استفاده کنید

عینکیا از انواع دستمال‌ها و اسپری‌هایی استفاده می‌کنند که مخصوصاً برای مقابله با بخار کردن عینک طراحی شده‌اند. این محصولات یک لایه یا روکش را از خود به جای می گذارند که در برابر مه به جا مانده از نفس گرم و مرطوب مقاوم است.

چه چیزی را نباید استفاده کرد

اینترنت نکات و ترفندهای زیادی برای جلوگیری از مه آلود شدن عینک دارد. برای هر پیشنهادی که کار می کند، احتمالاً مواردی را خواهید یافت که این کار را نمی کنند.

بهتر است از این استراتژی های مه زدایی صرف نظر کنید. توضیح خواهیم داد که چرا

خمیر دندان

بسیاری از خمیردندان ها با مواد ساینده مانند جوش شیرین ساخته می شوند. این مواد دانه‌دار می‌توانند عینک را خراش دهند، که می‌تواند یک خسارت گران قیمت باشد.

تُف

شناگران و غواصان نیز ممکن است به این روش سوگند یاد کنند، اما در یک بیماری همه گیر، استفاده از مایعات پر از باکتری به دلایل زیادی ایده خوبی نیست. بنابراین، علاوه بر بدیهی، تف مانع از بخار گرفتن نمی شود.

سرکه

در حالی که سرکه می تواند یک پاک کننده کاملا طبیعی در اطراف خانه شما باشد، اما به عینک شما ربطی ندارد. محتوای اسیدی بالای این محلول می تواند به پوشش روی عینک شما آسیب برساند.

چرا عینک ها مه می گیرند؟

هنگامی که هوای گرم و مرطوب از دهان و بینی شما از شکاف های اطراف ماسک خارج می شود، به سطح خنک عینک شما برخورد می کند. در آنجا به لایه ای از رطوبت تبدیل می شود.

اگر تا به حال در یک روز گرم در حالی که عینک آفتابی زده اید، وارد یک ساختمان سرد شده اید، ممکن است این را تجربه کرده باشید. رطوبت به سرعت جمع می شود و لایه ای از مه را پشت سر می گذارد.

وقتی از ماسک صورت گشاد یا نامناسب استفاده می‌کنید، فضای بیشتری برای فرار آن نفس گرم و مرطوب ایجاد می‌کنید. به همین دلیل است که هدف از جلوگیری از مه کاهش تعداد مکان هایی است که هوای مرطوب و گرم می تواند از آن خارج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

عثمانی اپتیک

مرجع آنلاین و مستقیم انواع عینک آفتابی

آدرس شعبه تهران

تجریش - میدان قدس - کوچه محوی - پلاک دو - واحد ۲۱ - طبقه ۵

ساعت فعالیت

هر روزه از ساعت ۱۲ الی ۲۰