تعمیر عینک در خانه

فهرست مطالب

افراد عینکی به خوبی درک می‌کنند که شکستن عینک چقدر می تواند ناخوشایند باشد. خواه به خاطر انداختن آنها روی زمین، پا گذاشتن تصادفی روی آنها یا شاید شکستن آنها در حین ورزش باشد، شکستن عینک می‌تواند دید شما را به شدت محدود کند.

بسته به شدت شکستن عینک ها ممکن است راهی برای احیای عینکتان در منزل باشد. در این مقاله روش های مختلفی در مورد نحوه تعمیر عینک شکسته یا تعمیر عینک آفتابی شکسته توضیح داده شده است. ما سناریوهای مختلفی را بررسی خواهیم کرد، مانند نحوه تعمیر بازوی شکسته عینک، فریم شکسته و پدهای بینی شکسته. همچنین متوجه خواهید شد که هرگز نباید چه کارهایی انجام دهید و چه زمانی عینک شما قابل تعمیر نیست.

بعد از شکستن عینک چه کاری را هرگز نباید انجام داد؟

قبل از اینکه شروع کنیم اگه تا الان از عثمانی اپتیک خرید داشته اید لطفا زیر پست محصولی که خریداری کردید تجربه و نظر خودتون در مورد عینک و خرید رو برامون بنویسید.

فرض کنید فریم شما می شکند، اما لنزهای شما هنوز خوب هستند. درحالیکه که سعی می کنید بهترین راه ها را برای تعمیر عینک شکسته پیدا کنید، این را در نظر بگیرید: هرگز سعی نکنید لنزهای خود را روی یک عینک با فریم جدید قرار دهید.

دلیل آن این است که لنزهای شما به طور خاص برای فریم های شما طراحی شده اند. مرکز نوری لنزهای شما باید دقیقاً با مردمک چشم شما در یک راستا باشد تا از فشار و خستگی چشم جلوگیری شود. همچنین با تلاش برای محکم کردن لنزها در فریم‌های جدید، دید خود را محدود کنید.

اگه فریم دور عدسی شکسته باشد

شکستن قاب اطراف لنز، به خصوص پل، غیر معمول نیست. اگر فریم عینکتان فلزی باشد برای تعمیر هیچ شانسی ندارید. عینک های فلزی معمولاً به جوشکاری نیاز دارند که ممکن است برای یک عینک فروشی مجهز مناسب باشد.

با قاب های پلاستیکی و کائوچویی، گاهی اوقات در راه حل های خانگی کمی آزادی عمل دارید. در اینجا یک روش برای تعمیر قاب شیشه های پلاستیکی شکسته با استفاده از چسب باندینگ آورده شده است:

  1. قسمت شکسته شده را کاملا تمیز کنید تا گرد و خاک و هیچ چیز اضافی آنجا نماند.
  2. با یک کاور عدسی های عینک را بپوشانید تا از کثیف شدن و چسبی شدن آن جلوگیری کنید.
  3. چسب را روی دو طرف شکسته شده که قرار است به هم وصل شوند بمالید.
  4. حداقل یک دقیه دو طرف چسب زده را به هم فشار دهید.
  5. حالا عینک را زمین بزارین و برای 15 الی 20 دقیقه اجازه بدید خشک بشه.

هنگام استفاده از چسب باندینگ برای تعمیر عبنک احتیاط کنید. اگر به طور تصادفی چسب روی لنز شما قرار بگیرد، جدا کردن چسب بسیار دشوار است. قبل از استفاده چسب روی عینکتان حتما آن را از قبل روی اجیام مسابه دیگری تست کنید تا از سالم بودن آن مطمئن بشوید.

دسته شکسته عینک را چگونه تعمیر کنیم؟

با گذشت زمان، بازو یا دسته عینک شما ممکن است به دلیل ساییدگی و پارگی بیش از حد بشکند یا بیفتد. به طور کلی، دلیل اصلی: افتادن پیچ لولا. نگه داشتن بازو و قاب در کنار هم وظیفه پیچ لولا است. دو روش برای تعمیر دسته‌های عینک های پلاستیکی و کائوچویی شکسته وجود دارد:

-کیت تعمیر عینک

کیت های تعمیر عینک را می توان از اپتومتریست، داروخانه یا فروشگاه های لوازم پزشکی خریداری کنید. این کیت ها دارای پیچ یدکی، پیچ گوشتی، پد دماغه و ذره بین هستند. به سادگی پیچ گم شده را با یک پیچ یدکی داخل کیت تعویض کنید.

-خلال دندان

در حالی که ما این را به عنوان اولین گزینه شما توصیه نمی کنیم، برخی از افراد این روش را امتحان کرده اند که از خلال دندان برای نگه داشتن بازو به جای پیچ استفاده می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که خلال دندان را در جایی که پیچ می رود بچسبانید و سپس خلال دندان اضافی را جدا کنید.

پدهای شکسته بینی عینک را چگونه تعمیر کنیم؟

تعمیر پدهای بینی شکسته یک فرآیند نسبتا ساده است. بالشتک های بینی برای اکثر عینک ها توسط پیچ های کوچک پد بینی کنار هم قرار می گیرند. این غیر معمول نیست که این پدها با گذشت زمان شل شوند یا بشکنند.

برای تعویض پد بینی شل یا شکسته، از پیچ گوشتی پد بینی از کیت تعمیر عینک استفاده کنید تا پیچ را باز کنید. پد بینی آسیب دیده را بردارید و آن را با پدهای بینی جدید جایگزین کنید. کیت تعمیر عینک شما باید دارای پدهای یدکی بینی باشد. همچنین می توانید پدهای بینی را از فروشگاه های اپتیکال تهیه کنید.

چه زمانی عینک شکسته غیرقابل تعمیر است؟

ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که عینک شما آنقدر آسیب دیده باشد که قابل تعمیر نباشد. به عنوان مثال، اگر قاب های پلاستیکی شما در مکان های مختلف شکسته شود، هیچ مقدار چسبی نمی تواند آن را در جای خود نگه دارد. در این مورد ممکن است عاقلانه باشد که فقط یک عینک جدید را خریداری کنید.

به همین ترتیب، اگر لنزهای شما ترک خورده، یا بدتر از آن، شکسته است، هیچ راهی برای نجات عینک شما وجود ندارد. لنزهای ترک خورده نه تنها دید شما را محدود می کنند، بلکه خطرناک هستند زیرا قطعات شیشه شکسته ممکن است وارد چشم شما شوند. شما می توانید با رفع خراش های ساده از بین برید، اما باید لنزهای ترک خورده یا آسیب دیده را جایگزین کنید.

اگر عینک خود را از عثمانی اپتیک خریداری کردهباشید می‌توانید در صورت شکستن و خراب شدن عینکتون اون رو به عثمانی اپتیک بفرستین تا براتون تعمیر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها