علت قرمزی چشم چیست؟

علت قرمزی چشم چیست؟

فهرست مطالب

به هیچ وجه نباید قرمزی چشم‌ها را نادیده و حتماً باید برای درمان آن اقدامات مورد نیاز را انجام داد. معمولاً قرمزی چشم‌ علائم خاصی را با خودش به همراه ندارد و فرد هیچ دردی را در چشمش احساس نمی‌کند. در چنین وضعیتی عروق چشمی متورم، گشاد و قرمز می‌شوند و بعضی اوقات نیز امکان دارد که قرمزی چشم‌ها با عوارض دیگری مانند تورم، اشک و خارش چشم همراه باشد.

برای اینکه بتوان قرمزی چشم را درمان کرد اول باید علت به وجود آمدن آن را پیدا کرد و سپس با توجه به آن درمان را شروع کرد. ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر به قرمزی چشم مبتلا شده‌اید و مشکلتان با استراحت حل نشده است به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

علت قرمزی چشم

قرمز شدن چشم خطرات خاصی را با خودش به همراه دارد که خیلی از افراد خبری از آنها ندارند. این عارضه را باید بسیار جدی گرفت و به دنبال راهی برای درمان باشید. برای درمان کردن آن اول از همه باید علت بروز این عارضه را بررسی کرد و سپس بر اساس آن درمان مناسب با آن را شروع کنید. در ادامه علت‌ های شایع مبتلا شدن به قرمزی چشم را برایتان شرح می‌دهیم:

"</p

خشکی چشم

یکی از شایع‌ ترین دلایلی که قرمزی چشم با خودش به همراه دارد خشکی چشم است. در چنین مواقعی چشم‌ها به التهاب و قرمزی دچار می‌شوند و در خیلی از مواقع خشکی چشم به خاطر هوای گرم برای افراد به وجود می‌آید ولی دلایل خیلی زیاد دیگری مانند نگاه کردن طولانی مدت به رایانه نیز منجر به بروز خشکی چشم می‌شوند.

برای درمان قرمزی چشم‌ که به خاطر خشکی چشم به وجود آمده است باید از اشک مصنوعی استفاده کرد. به علاوه روش‌های متعدد دیگری موجود هستند که به راحتی با انجام دادن آنها در منزل می‌توانید خشکی چشم‌هایتان را درمان کنید. اگر می خواهید بیشتر در مورد خشکی چشم بدانید می توانید به مطلب علائم خشکی چشم چیست؟ مراجعه کنید.

حساسیت و آلرژی

یک موضوع دیگری که منجر به قرمزی چشم‌ها می‌شود آلرژی و حساسیت است. بروز حساسیت امکان دارد که به خاطر عوامل متعددی به وجود آید برای مثال خیلی از افراد نمی‌دانند که وجود حیوانات خانگی از سری دلایل مهم در بروز آلرژی و حساسیت هستند. خیلی مواقع ممکن است که قرمزی چشم‌ها به خاطر آلرژی داشتن به انواع خاصی از گیاهان و یا گل‌ها رخ دهد.

کسانی که به حساسیت و آلرژی مبتلا هستند باید از هرگونه گرده گیاه، گرد و غبار و حیوانات خانگی دوری کنند. این افراد همواره باید در محیط تمیز قرار گیرند تا دچار حساسیت نشوند. کسانی که مبتلا به آلرژی هستند گذشته از قرمز شدن چشم‌هایشان ممکن است که به عوارض دیگری مانند تورم، خارش و آبریزش چشم‌ها نیز مبتلا شوند. برای کم شدن این عوارض شما می‌توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

مصرف بعضی داروهای حساسیت زا

بعضی از داروها منجر به وجود آمدن حساسیت و قرمزی چشم می‌شوند. داروهایی مانند داروی خواب آور، انواع مسکن‌ها، آنتی هیستامین و… منجر به قرمزی و خستگی چشم‌ها می‌شوند. بعضی از داروهای دیگر مانند ایبوپروفن منجر به خشکی چشم و در نهایت کاهش جریان خون در چشم می‌شود. در استفاده از این داروها باید دقت زیادی داشته باشید و اگر بعد از استفاده کردن از آنها دچار خارش، تورم و قرمزی شدید چشم شدید باید به پزشک مراجعه کنید.

یائسگی

با افزایش سن خانم‌ها و سپس یائسگی هورمون‌های بدن تعادلشان را از دست می‌دهند، و سپس چشم‌ها به خشکی و در نتیجه قرمزی مبتلا می‌شوند. این دسته از افراد برای اینکه خشکی و قرمز چشم‌هایشان را درمان کنند باید از قطره‌های اشک مصنوعی و یا آب گرم استفاده کنند.

استفاده از لنز

لنزها به خاطر تماس مستقیمی که با چشم‌ها دارند می‌توانند باعث به وجود آمدن قرمزی و حساسیت در چشم شوند. اگر چشم‌ها به طور مداوم در تماس با لنز باشد مشکلات متعددی مانند قرمزی و خشکی برای چشم‌ها به وجود می‌آیند. در بعضی از مواقع کثیف بودن لنز ها منجر به عفونت چشمی و سپس بروز مشکلات بزرگتری مانند کوری چشم خواهد شد. اگر بعد از استفاده از لنز به مشکلاتی مانند تورم، قرمزی چشم، عفونت و… مبتلا شدید ما به شما توصیه می‌کنیم که به یک پزشک مراجعه کنید.

خستگی چشم‌ها

هر کس در طول یک شبانه روز بین ۷ تا ۸ ساعت باید خواب داشته باشد و استراحت کند. اگر یک نفر در طول شبانه روز به اندازه کافی استراحت نکند امکان دارد که به مشکلاتی مانند قرمزی چشم مبتلا شود که برای درمان آن باید به اندازه کافی استراحت کند و همچنین از قطره‌های چشمی استفاده کند.

عفونت چشم

یکی از اصلی‌ترین دلایل موتور شدن چشم‌ها عفونت چشم است. عفونت چشم در بین کسانی که بچه کوچک دارند و یا اینکه به صورت مداوم از لنز استفاده می‌کنند خیلی بیشتر است. عفونت چشم با عواملی مانند خروج ترشحات چشمی و درد بسیار زیاد همراه است که شما باید برای درمان آن فوران اقدام کنید.

عفونت چشم

ترکیدن رگ‌های خونی چشم

اگر فشار بسیار زیادی به چشم وارد شود ممکن است که مویرگ‌ های چشمی بترکند و سپس چشم‌ ها قرمز و موتور شوند‌. اکثر اوقات ترکیدن مویرگ‌ های چشمی فقط در یک چشم اتفاق می‌افتد و شما می‌توانید خیلی راحت آن را تشخیص دهید. اگر به چشمانتان فشار زیادی وارد شود و یا اینکه چشم‌ هایتان دچار تورم و قرمزی شود برای درمان آن باید به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

بلفاریت

بلفاریت عارضه ای است که به خاطر نداشتن بهداشت مناسب چشم به وجود می‌آید و در آن چشم‌ ها به قرمزی، خارش و تورم دچار می‌شوند. شایع‌ ترین دلایل به وجود آمدن بلفاریت انگل‌ ها و یا باکتری‌ های موجود روی پلک، واکنش‌ های آلرژیک و همچنین غدد روغنی پلک‌ها هستند. کسانی که مبتلا به عارضه بلفاریت هستند گذشته از قرمز شدن چشم‌ هایشان به عوارض دیگری مانند سوزن در چشم‌ ها، تورم و التهاب و آبریزش چشم نیز مبتلا می‌شوند.

این بیماری جای نگرانی ندارد و خطرناک نیست و منجر به به وجود آمدن مشکلات دائمی نمی‌شود. برای درمان این عارضه باید بهداشت چشم‌ هایتان را به درستی رعایت کنید، ولی اگر انجام این کار نتواند به درستی جواب دهد باید برای درمان دارویی به یک پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید