عینک پلاریزه چیست؟ دلایل اهمیت آن

عینک پلاریزه چیست؟ دلایل اهمیت آن

فهرست مطالب

قطعا شما هم اگر برای خرید به فروشگاه عینک فروشی مراجعه کرده باشید ، با اصطلاحی همچون عدسی پلاریزه یا پلاریزه مواجه شده اید، اما ممکن است تاکنون در مورد این اصطلاح چیزی نشنیده باشید و با کاربردهای آن آشنا نیستید. این اصطلاح در واقع روزانه از چشم ها در مقابل بسیاری از عوامل آسیب رسان جلوگیری می کند. عینک پلاریزه چیست؟و چرا اهمیت دارد؟ در این مقاله سعی داریم شما را با اهمیت های عدسی پلاریزه برای سلامتی چشم ها آشنا کنیم تا آخر مطالب همراه ما باشید.

عینک پلاریزه چیست؟

ممکن است شما هم برای یکبار در رابطه با اهمیت و کاربردهای عینک های آفتابی پلاریزه کنجکاو شده باشید و برای پیدا کردن جواب سوالات خود مقالات بسیار زیادی را مطالعه کرده باشید؛ اما عینک پلاریزه چیست؟

در واقع محبوبیت اصلی این نوع از عینک های آفتابی اغلب در میان افرادی که مدت زمان طولانی را در کنار رودخانه و دریاچه سپری می کنند، بیشتر از سایرین است؛ چراکه موجب کاهش بازتاب نور آب شده می گردد. لنزهای پلاریزه استفاده شده در این نوع عینک ها بسیار عالی تر از سایر عینک های آفتابی بوده و این نور خیره کننده و در عین حال اذیت کننده را به راحتی مسدود نموده و قادر به فراهم نمودن دید واضحتر و بهتری از سطح آب می باشند.

باید بدانید که کاربرد عینک پلاریزه غالباً تنها برای افردی که اکثر وقت خود را در کنار رودخانه و ساحل گذرانده و علاقه بسیار زیادی به ماهیگیری و قایق رانی و حتی موج سواری دارند، نبوده و تمامی افرادی که چشمان آنها به بازتاب نور حساسیت نشان می دهد و احساس ناراحتی می کنند، می توانند از عینک های آفتابی با لنز های پلاریزه استفاده نمایند.

عینک پلاریزه چیست؟ دلایل اهمیت آن

در واقع عینک آفتابی با لنز پلاریزه به علت تاثیر خارق العاده ای که در کاهش میزان نورهای منعکس شده از سطوح براق در سطح خیابان ها و سطح آب را دارند، به بسیاری از رانندگان کمک بسزایی می نمایند. قطعاً برخی از اشخاصی که عمل جراحی آب مروارید داشته و چشمان آنها به نور بسیار حساس می باشند، می توانند با خیال راحت و بدون استرس از عینک های پلاریزه باکیفیت استفاده کنند.

همه ما به خوبی می دانیم که نور خورشید در همه جهت ها پخش می شود، اما هنگام برخورد به سطوح مسطح تمایل به منعکس شدن خواهند داشت؛ پلاریزه از این رو به معنی بازتاب در یک جهت مشترک و به صورت افقی بوده و به همین دلیل اغلب موجب ایجاد انعکاس شدید نور آزاردهنده می شود که معمولا دارای درخشندگی بسیار زیادی می باشد.

در برخی از افراد انعکاس نور خورشید موجب افت دید بخصوص در زمان رانندگی و موج سواری می گردد. باید بگوییم لنزهای پلاریزه به دلیل داشتن خاصیت کنترل و فیلتر نور در تمامی جهات ، از عبور هرگونه نور شدید منعکس شده به راحتی جلوگیری نموده و دید بهتری را برای استفاده کنندگان این عینک فراهم می کند. متخصصان چشم اعتقاد دارند که چشم افراد در سنین 35 تا 50 سال حساس می شود و بنابراین برای جلوگیری از هرگونه بیماری چشم توصیه می کنند در خارج از منزل از عینک های آفتابی استاندارد استفاده نمایید.

لنز پلاریزه دارای ویژگی هایی بسیار منحصر به فردی است که می توان آنها را با لنز های فتوکرومیک هم ترکیب کرد. همچنین برای اشخاصی که از عینک طبی استفاده می کنند، لنزهای پولاریزه توصیه می شود؛ اما دلایل اهمیت استفاده از عینک آفتابی پلاریزه چیست؟ در ادامه بیشتر در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.

دلایل اهمیت استفاده از عینک پلاریزه

  1. عینک های پلاریزه به راحتی میزان بینایی شما را در فضای باز تقویت می کنند.
  2. لنزهای پلاریزه وضوح و کنتراست بینایی را به خوبی افزایش می دهند.
  3. میزان فشار بر عضلات اطراف چشم را کاهش می دهند.
  4. زیر سطح آب دید بهتری را برای شنا زیر آب ایجاد می کند.
  5. پلاریزه می توانند تاثیر مضر UVA / UVB را کاهش دهند

عدسی های پلاریزه چگونه عمل می کنند؟

همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، نور آفتاب در تمامی جهات و به صورت افقی منتشر می شود، اما هنگامی  که از سطوح صاف منعکس می شوند، اغلب پلاریزه خواهند شد. در ساختار لنزهای پلاریزه اغلب از ماده شیمیایی بسیار خاصی برای فیلتر کردن نور آفتاب روی این لنزها اعمال می کنند.

مولکول های این ماده به طور کاملا خاصی برای ممانعت از عبور برخی از نورها از طریق عدسی در یک صف قرار گرفته اند. در عینک های پلاریزه، فیلترها اغلب دهانه های عمودی را برای نور ایجاد می کنند؛ این بدان معنا است که تنها پرتوهای نوری که به صورت عمودی به چشمان شما نزدیک می شوند، اجازه دارند از آن دهانه ها عبور کنند.

به عنوان مثال ساده ،عدسی های پلاریزه تمامی امواج نور که به صورت افقی از سطحی صاف یا سطح کاپوت براق اتومبیل میتابد را تا حد بسیار زیادی مسدود می کند. این موضوع اغلب باعث آزار چشمان و گاها شدت تابش نور کاهش وضوح دید و خیرگی می شود. عدسی های عینک پلاریزه دارای فیلتر بسیار خاصی می باشد که شدت نور به خوبی کنترل کرده و تابش نور به چشم را کاهش می دهد. عینک های آفتابی پلاریزه به طور کلی میزان شفافیت و دید را بیشتر می کنندو علاوه بر این عدسی های عینک پلاریزه باعث کاهش وضوح تصاویر نمایش گرهای LCD یا LED  هم تبعیه شده که در داشبورد اکثر ماشین ها یا صفحه های نمایش دیجیتالی دیگر مثل: نمایش گرهای پمپ بنزین و صفحه های دستگاه های خودپرداز خواهد شد.

قطعاً با عدسی های پلاریزه( لنز پلاریزه) می توان رانندگی و موج سواری را تجربه کرد . به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید، همانقدر که عینک آفتابی اصل و استاندارد میتواند از چشمان شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند،استفاده از یک عینک آفتابی فیک و نامناسب می تواند به چشم شما آسیب برساند. متاسفانه امروزه به علت تنوع بالای عینک ها شما به خوبی نمی توانید اصل و فیک بودن عینک ها را تشخیص دهید به همین دلیل اگر به چشم های خود اهمیت می دهید و بدنبال خرید عینک پلاریزه باکیفیت هستید، پیشنهاد ما به شما فروشگاه معتبر عثمانی اپتیک است.

دیدگاهتان را بنویسید