عینک شب‌ چیست و چه کاربردی دارد؟

عینک شب‌ چیست و چه کاربردی دارد؟

فهرست مطالب

استفاده از عینک های خوب و استاندارد برای محافظت از چشم‌ها در روز و شب بسیار ضروری است، زیرا چشم ها همواره در روز در معرض اشعه‌های مضر خورشید و در شب نیز در معرض نورهای ماشین ها هنگام رانندگی و… قرار می‌گیرند که همه‌ی این‌ها باعث آسیب های جدی و جبران ناپذیری می‌شوند .

عینک شب چیست ؟

دید ضعیف و تار در شب هنگام رانندگی یکی از مشکلات رایجی است که همه‌ی افراد را با هر سنی درگیر خود کرده است . عینک رانندگی شب دارای عدسی‌های غیر طبی و رنگ زرد است که از زرد روشن تا رنگ کهربایی می‌تواند متغیر باشد که پرتوهای نور را حذف و نورهای آبی اطراف را کاهش داده، سپس کنتراست تصاویر را بالا برده و شما دید بهتری نسبت به اطراف پیدا می کنید.

کاربرد عینک دید در شب

این عینک‌ها معمولا با دو هدف استفاده می‌شوند.

  • فعالیت‌هایی نظیر رانندگی در شب برای جلوگیری از خیرگی حاصل از نور های مزاحم و دید واضح تر در مسیر‌های کم نور.
  • برای استایل و یا استفاده در محیط های بسته و جاهایی که شدت نور زیاد است .

انواع عینک شب

عینک‌های دید در شب به دلیل رنگ عدسی که دارند باعث دید بهتر با وضوح بیشتر می شوند به همین خاطر توصیه می‌شود اگر دید شما در شب مختل و کم می شود، ازعینک های شب استفاده کنید. عینک های دید در شب انواع مختلفی دارد که در ادامه به‌ طور جداگانه به توضیح هر کدام پرداخته ایم.

انواع عینک شب

عینک شب با شیشه های روشن

عینک های دید در شب معمولا عینک هایی با رنگ شیشه های روشن می باشند که جزو پرطرفدارترین عینک های شب می باشند این عینک ها می توانند در آب و هوای ابری و مه آلود و تاریک وضوح زیادی ایجاد کند و دید بیننده را بهتر نماید.

عینک شب پلاریزه

یکی از انواع عینک آفتابی دید در شب، عینک های پلاریزه می باشند. لنزعینک شب پلاریزه دارای فیلترهای شیمیایی خاصی است که مانع از ورود نورهای منعکس شده مانند لامپ ، نور چراغ های ماشین ، چراغ های خیابان و … به چشمان شما شده و به دلیل لنز مخصوصی که دارند دید شما را در شب واضح تر می کند . در کل این عینک ها به خوبی می توانند باعث دید شفاف با وضوح زیاد در مکان های کم نور و تاریک شوند .

عینک دید در شب ضد تشعشعی

یکی دیگر از انواع عینک های شب، عینک دید در شب ضد تشعشعی می باشد. ویژگی ضد تشعشعی عینک شب ، میدان دید شخص را افزایش داده و دید فرد را تقویت می کند. در این عینک‌ها لنزهای روشن با کیفیت بسیار بالا به‌کاررفته و علاوه بر آن جنس بدنه عینک فلزی بوده که موجب ماندگاری و دوام بالاتر عینک شب خواهد شد. این مدل عینک دید در شب ظاهری زیبا و شیک دارد که باعث شده افراد بتوانند در شرایط و محیط‌ های مختلف به‌راحتی از آن در شب استفاده کنند

بهترین مارک های عینک دید در شب کدام ها هستند؟

عینک شب مردانه و عینک شب زنانه مدل ها و تنوعی زیادی دارند و بهتر است بدانید عینک های شب در مارک های بی شمار و معروفی وارد بازار می شوند و شما گزینه‌های زیادی در انتخاب بهترین مارک عینک شب دارید. عینک آفتابی دید در شب در مارک های معروف عبارتند از :

عینک دید در شب گوچی (GUCCI)

عینک دید در شب مارک پلیس (POLICE)

عینک دید در شب مارک بولگاری (BVLGARI)

عینک دید در شب مارک چنل (CHANEL)

عینک دید در شب جنتل مانستر (GENTLE MONSTER)

عینک دید در شب ری‌ بن (RAY BAN)

عینک آفتابی

در طول روز عینک های آفتابی علاوه بر اینکه با تعدیل نور باعث دید راحتتر محیط اطراف می شوند بلکه از آسیب به شبکیه و عدسی چشم ها نیز جلوگیری کرده و باعث می‌شوند تا در وجود نور زیاد نیز چشم ها دیرتر احساس خستگی کنند. از مزایای دیگر آنها میتوان به جلوگیری از آب مروارید، ناخنک چشم و … نیز اشاره کرد زیرا قرار گرفتن طولانی مدت چشم در معرض نور شدید خورشید احتمال ابتلا به آسیبهای چشمی را افزایش می دهد.

انواع عملکرد شیشه های آفتابی

عینک های آفتابی در انواع مختلفی برای مصارف و عیوب چشم ها ساخته میشوند تا همه‌ی افراد با مشکلات چشمی نیز بتوانند بهترین بهره را از این عینک ها ببرند. انواع لنزهای عینک های آفتابی با توجه به عملکردشان عبارتند از:

شیشه های فتوکرومیک

لنزهای فتوکرومیک برای افرادی مناسب است که چشمانی ضعیف دارند و نیاز دارند تا از شیشه های طبی استفاده کنند. لنز های فتوکرومیک طوری طراحی شده اند که علاوه بر طبی بودن خود نقش عینک آفتابی را نیز ایفا می کنند ، طوری که با قرار گرفتن در برابر نور خورشید رنگ آنها تیره شده و جلوی ورود اشعه های زیانبار ماورای بنفش (UV) را می گیرند و در محیط خانه رنگ آنها دوباره روشن می شود.

شیشه های پلاریزه ، عینک هایی مناسب برای رانندگی

نور بازتاب‌شده از آب، برف یا سطوح هموار می‌تواند درخشندگی ناخواسته‌ای را ایجاد کند. لنزهای پلاریزه دارای فیلترهای شیار‌شیار ظریفی هستند که می‌تواند این نورهای بازتاب ‌یافته از پرتوی خورشید از سطوحی چون آب، برف و سطوح هموار را کاهش دهد که برای کاربردهایی چون رانندگی و ورزش مفید هستند. این لنزها همچنین تصاویر کریستالی مایع روی داشبورد ماشین‌ها را محو می‌کنند و بهترین عینک های آفتابی برای رانندگی هستند.

عینک شب‌ چیست و چه کاربردی دارد؟

انتخاب فریم عینک

1. از انتخاب فریم های سنگین خودداری کنید. فریم های سنگین در قسمتهایی که با گوش و قسمت فوقانی بینی در تماس هستند می توانند باعث ایجاد بریدگی، زخم و حساسیت های پوستی شوند.

2. فریم عینک‌تان باید محکم و مقاوم باشد و اگر از شیشه دودی طبی استفاده می کنید باید به گونه ای باشد که ضخامت شیشه را به خوبی مخفی کند.

3. رنگ و فرم فریم عینک را متناسب با فرم و رنگ پوست خود انتخاب کنید.

4. فریم عینک را متناسب با شخصیت خود انتخاب کنید. اگر شخصی مقتدر و جدی هستید از فریم های کلاسیک استفاده کنید و اگر شخصیتی شوخ  صمیمی دارید سراغ فریم های رنگی و طرح های گرد و فانتزی بروید.

دیدگاهتان را بنویسید