عمر مفید عینک چقدر است؟

عمر مفید عینک چقدر است؟

فهرست مطالب

وقتی بحث عمر مفید عینک می‌شود، باید بدانید که عوامل متعددی در آن نقش دارند اما به طور معمول، یک عینک بین ۱ تا ۳ سال عمر می‌کند. انتخاب یک عینک باکیفیت، سرمایه‌‌ای برای سلامت چشم شماست و دید بهتری برای شما به ارمغان می‌آورد. لنزهای تماسی ممکن است قیمت کمتری داشته باشند اما خرید یک عینک باکیفیت، به دلیل عمر طولانی‌تر، در دراز مدت مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

طول عمر عینک

عوامل زیادی در مورد مدت زمان ماندگاری یک عینک نقش دارند. به عنوان مثال، کیفیت قاب ها را در نظر بگیرید. در حالی که یک عینک ساده و کاربردی ممکن است هزینه زیادی نداشته باشد، سرمایه گذاری در قاب ها و لنزهای بادوام تر در دراز مدت می تواند ارزشش را داشته باشد. هرچه کیفیت عینک شما بالاتر باشد، به طور کلی دوام بیشتری خواهد داشت.

نکته دیگر، برای خرید عینک طبی، نسخه چشم شما است. با بالا رفتن سن، چشمان شما تغییر می کند و نیاز به یک عینک جدید دارد. چشم پزشکان به ما توصیه می کنند که سالی یک بار برای معاینه جامع چشم و بررسی بینایی خود به آنها مراجعه کنیم.

 چگونه عمر مفید عینک را بیشتر کنیم؟

  • هرروز با استفاده از محلول تمیز کننده، عینکتان را به خوبی تمیز کنید. اگر به محلول تمیز کننده دسترسی ندارید، می‌توانید از مایع ظرفشویی بدون نرم کننده استفاده کنید. با حرکات آهسته دست، عینک را تمیز کنید. همچنین به قسمت‌های بالشتک‌های بینی و شقیقه‌ها نیز توجه داشته باشید ، چرا که محل تجمع کثیفی هستند. در مرحله بعد عینک را با آب ولرم بشویید و با یک پارچه میکروفایبر تمیز آن را خشک کنید.
  • پیچ و مهره‌های عینک‌تان را در صورت نیاز تعویض و یا محکم کنید. محکم کاری کردن و یا تعویض پیچ‌های عینک می‌تواند میزان عمر مفید عینک شما را بیشتر کند.
  • عینک را در ماشینتان نگه ندارید. تغییر دمای شدید سرد و گرم داخل ماشین می‌تواند عدسی و قاب عینک‌تان را به راحتی خراب کند، بنابراین بهتر است عینک را در قاب مخصوص خود و در خانه نگه دارید.
  • فریم مناسب خود را انتخاب کنید. سن، میزان فعالیت و کاری که انجام می‌دهید بر میزان ماندگاری و عمر مفید عینک شما تاثیر می‌گذارد. قبل از انتخاب عینک، از یک اپتومتریست بهره مند شوید. تیم خانه عینک، می‌تواند قبل از خرید عینک به شما کمک کند تا بهترین عینک را برای خود برگزینید.

عوامل موثر بر عمر مفید عینک

دوام فریم و عدسی عینک

قاب‌ها و عدسی‌های باکیفیت در مقایسه با انواع ارزان آن‌ها، می‌توانند در برابر سایش، شکستگی و خش، مقاومت و طول عمر بیشتری داشته باشند. ممکن است شما هم متوجه شده باشید که عینک‌های ارزان قیمت و بی‌کیفیت با کوچک‌ترین فشاری می‌شکنند؛ بنابراین یک عینک باکیفیت عمر مفید بیشتری دارد و در هزینه‌های شما صرفه جویی می‌کند.

عمر مفید عینک چقدر است؟

نسخه چشمانتان

با مرور و گذشت زمان، نسخه چشمان شما می‌تواند تغییراتی داشته باشد، بنابراین برای داشتن وضوح دید بهتر، باید یک عینک جدید برای خود بگیرید. توصیه می‌شود که برای ارزیابی بینایی‌تان، به صورت سالانه برای معاینه چشم، به پزشک مراجعه کنید. در معاینه منظم چشم‌ها، پزشک می‌تواند بیماری های چشمی مختلف را تشخیص دهد و این امر برای مراقبت از سلامت چشم شما ضروری است.

همچنین در معاینات چشم پزشکی، ممکن است متوجه شوید نسخه چشم شما براساس عواملی مختلف مانند سبک زندگی تغییر کرده است. برای نمونه گذراندن زمان زیادی مقابل صفحه نمایش کامپیوتر، می‌تواند باعث خستگی چشم‌‌تان شود و ممکن است شما به یک عینک مخصوص نور آبی و لنز قوی‌تر نیاز داشته باشید.

پوشش عدسی

پوشش‌های مخصوص روی عدسی عینک، مثل پوشش ضد بازتاب، ضد خش، ضد بخار، ضد اشعه فرابنفش UV  و… می‌توانند در گذر زمان فرسوده شوند. عدم مراقبت صحیح از عینک، عمر مفید عینک و این پوشش‌ها را کاهش می‌دهد.

بهتر است عینک‌تان را در کیف یا کیسه‌ای که از مواد میکروفیبر با کیفیت و خوب ساخته شده قرار دهید، همچنین از آن‌ها در برابر ضربات محافظت کنید.

میزان مراقبت شما

تمیز نکرد‌ن عینک نیز می‌تواند از میزان طول عمر مفید عینک شما کم کند و باعث فرسودگی و از بین رفتن پوشش‌های مخصوص روی عدسی عینک شود. مراقبت و تمیز کردن صحیح، نه تنها دیدی واضح‌تر به شما می‌بخشد بلکه تضمینی برای عمر بیشتر عینکتان هم هست.

از الکل هنگام تمیز کردن عینک استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است با پوشش‌های عدسی تداخل داشته باشد و باعث فرسودگی آن‌ها بشود. یکی دیگر از مواردی که باید هنگام پاک کردن عینکتان از آن خودداری کنید، استفاده از آستین پیراهن و دستمال کاغذی است.

پارچه‌های میکروفایبر یک انتخاب عالی برای تمیز کردن عینک‌تان است. همچنین به همراه داشتن یک کیف محکم عینک نیز، می‌تواند ضربات محکم به عینک را خنثی کند.

خوب است یک کیت مخصوص تمیز کردن عینک، شامل محلول پاک کننده عدسی عینک بدون الکل، پیچ گوشتی مخصوص برای سفت کردن پیچ و مهره‌های عینک و یک دستمال میکروفایبر، داشته باشید.

عمر مفید عینک چقدر است؟

عینک چقدر باید دوام بیاورد؟

میانگین طول عمر یک عینک یک تا سه سال است، اما مدت زمان ماندگاری عینک می تواند از یک سری فریم به فریم دیگر متفاوت باشد. فریم‌های بادوام‌تر و لنزهای باکیفیت‌تر می‌توانند بیشتر دوام بیاورند. همچنین، اگر نسخه چشمی شما از آخرین ملاقات چشمی شما تغییر کند، ممکن است به عینک جدید نیاز داشته باشید. اپتومتریست به شما اطلاع می دهد که چه زمانی زمان مناسب برای ارتقای عینک است.

استفاده و خرید عینک‌ آفتابی برای محافظت از چشم ها در برابر اشعه‌های ‌فرابنفش و مضر خورشید بسیار ضروری است ‌. اما این عینک ها نیز طول عمر مشخصی دارند که باید برای محافظت بهتر از چشم ها به آن توجه شود و هنگامی که متوجه شدید که عمرشان تمام شده است اقدام به تعویض و خرید عینک جدید کنید‌.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها