آیا به عینک مطالعه نیاز داریم؟

آیا به عینک مطالعه نیاز داریم؟

فهرست مطالب

یکی از انواع عینک‌هایی که معمولا اکثر افراد در هنگام مطالعه از آن استفاده می‌کنند، عینک مطالعه است . کسانی که عاشق مطالعه هستند، باید بدانند اگر در سنین بالاتر هم مطالعه را ادامه دهند، باید از الان به فکر خودشان بوده و عینک مطالعه برای حفاظت از چشمانشان خریداری نمایند. چرا که وقتی شما در حال کتاب خواندن هستید، بیشترین فشار بر چشمان شما وارد می شود. بنابراین باید به فکر راحتی و کارآیی مفید چشمانتان باشید. این درحالیست که اگر چشمتان نزدیک بین، دوربین، آستیگمات و… نباشد، به عینک مطالعه نیاز دارید

قبل از خرید عینک مطالعه پیشنهاد می کنیم انواع عینک را بشناسید تا انتخاب درستی انجام دهید. عینک مطالعه همان نزدیک بین طبی است. عدسی های طبی این مدل از عینک بدون رنگ و نمره دار است. برای خرید عینک مطالعه می توانید به فروشگاه های فروش عینک حتی بدون ارائه نسخه پزشک مراجعه کنید.عینک مطالعه بدون نسخه یا با نسخه پزشک ، توانایی خواندن و بینایی شخص را هنگام مطالعه مطالب از نزدیک ، مانند مطالعه کتاب یا استفاده از رایانه بهبود می بخشد.

قدرت لنز عینک مطالعه بدون نسخه، به طور معمول از 1+ تا 4+ است.

چه کسانی باید از عینک مطالعه استفاده کنند؟

همه افرادی که اهل مطالعه هستند و همینطور دانش آموزان باید از عینک مطالعه استفاده کنند. چرا که این عینک فشار وارد شده به چشم را کاهش می دهد و شما دید واضح تری دارید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر چشم‌‌تان دوربین یا نزدیک بین است، با نظر پزشکتان‌ عینک مطالعه استفاده کنید. چرا که استفاده از عینک مطالعه بدون تجویز پزشک اثرات جبران ناپذیری برای تان خواهد داشت. در واقع عینک طبی مطالعه برای افرادی توصیه می شود که از هیچ عینکی استفاده نمی کنند.

چه کسانی باید از عینک مطالعه استفاده کنند؟

چگونه عینک مطالعه مناسب خود را انتخاب کنیم؟

حتما در هنگامی که متوجه ضعف در بینایی خود می شوید به متخصص مراقبت از چشم مراجعه کنید ، حتی اگر قصد خرید عینک مطالعه بدون نسخه را دارید باز هم معاینه چشمی می تواند از مشکلاتی مانند آب سیاه، آب مروارید و دژنراسیون ماکولا جلوگیری کند .

برای کار با رایانه، اکثر افراد می توانند با عینک مطالعه دارای قدرت کم (1.25+ تا 1.5+) کنار بیایند. برای خواندن چیزهایی که نزدیکتر هستند، ممکن است نیاز به عینک های قوی تری باشد (2+ تا 2.5+). با افزایش سن، شماره عینک ها افزایش پیدا می کند.

پزشکان هشدار می دهند که سردرد، خستگی چشم و حتی حالت تهوع می تواند ناشی از قرار دادن عینک های مطالعه باشد که قدرت لنز مناسبی ندارند. آن ها توصیه می کنند پس از تعیین قدرت مناسب، بر روی عینک هایی با لنزهای با کیفیت بالا و قاب های محکم، تمرکز کنید

عدسی و شماره عینک مطالعه

انتخاب عدسی و شماره عینک مطالعه برای داشتن مطالعه‌ای بی‌دغدغه و راحت بسیار مهم است. عینک مطالعه که بدون نسخه پزشک هم معمولا می‌توان آن را تهیه کرد، توانایی دیدن اجسام نزدیک و کار‌هایی که نیاز به تمرکز دارند، مانند خواندن کتاب یا صفحه نمایشگر کامپیوتر را بهبود می‌بخشد.

امکان خرید بدون نسخه این نوع عینک، استفاده از آن را به طور چشمگیری افزایش داده است. همچنین انتخاب نادرست و روش استفاده اشتباه هم ضرر و آسیب‌های زیادی به چشمان افراد وارد کرده است.

این عینک‌ها به منظور استفاده برای کوتاه مدت طراحی و تولید شده‌اند. از طرفی برای افرادی که دارای قدرت بینایی یکسانی در هر دو چشم خود هستند و عارضه‌هایی نظیر آستیگماتیسم را ندارند، مناسب است. پس بررسی شرایط خود قبل از اقدام به تهیه آن بسیار مهم است.

طبق استاندارد، قدرت و در واقع شماره عدسی‌های این نوع عینک از ۱ تا ۳ متغیر خواهد بود که بر حسب شدت، باید انتخاب شود.

خرید عینک مطالعه بدون نسخه پزشک، ریسک‌هایی به همراه دارد که برخی افراد آن را به جان می خرند. بعضی از بیماری‌های چشمی ممکن است علامتی نداشته باشند و فقط توسط پزشک تشخیص داده شوند و اگر شما عینکی نامناسب برای خود انتخاب کنید، وضع را بدتر خواهید کرد.

نحوه مراقبت از چشم در زمان مطالعه

راه‌هایی وجود دارد که اگر آن‌ها را به درستی انجام دهید چشم شما در هنگام مطالعه کمتر آسیب می‌بیند از جمله این راه‌ها می‌توان به:

  • پلک زدن به صورت دائمی
  • چشم را بسته و با کف دست چند ثانیه چشم را لمس کنید.
  • چشم‌ها را در ۳ تا ۵ دقیقه محکم روی هم فشار دهید و بعد باز کنید.
  • راست بنشینید و چشم‌ها را موافق عقربه‌های ساعت بچرخانید و بعد به سمت مخالف عقربه‌های ساعت بچرخانید.
  • اگر هر روز با مدت زمان زیادی مطالعه دارید، بایستی این مراحل را چندین بار تکرار کنید.

فواید استفاده از عینک مطالعه

  • زمانی که شما از یک عینک مطالعه استاندارد برای خواندن مطالب استفاده کنید، آسیب بسیار کمی به چشم وارد می‌شود و چشم‌ها خیلی دیرتر خسته می‌شوند.
  • عینک مطالعه متناسب با نمره چشمی می‌تواند از روند پیشرفت بیماری‌های چشمی کم کند و یا حتی جلوگیری کند.
  • عینک مطالعه از سر درد گرفتن و کلافگی هنگام مطالعه جلوگیری می‌کند.
  • عینک مطالعه آسیب به چشم را بسیار کم می‌کند.

"فواید

آیا هنگام خرید عینک مطالعه نسخه پزشک الزامی است؟

در بسیاری از فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها شاهد وجود عینک‌های طبی آماده هستیم. این عینک‌ها از لحاظ قیمتی در مقایسه با سایر عینک‌های مطالعه که به‌ طور سفارشی برای هر فرد مجزا طراحی می‌شود، دارای قیمت بسیار کمتری بوده که برخی از پزشکان استفاده از آن را به بیمار پیشنهاد می‌دهند.

پیشنهاد می‌کنیم برای خرید عینک حتی الامکان از عینک‌های آماده استفاده نکنید؛ چرا که این عینک‌ها ساختاری یکسان داشته و تمامی نمره‌های چشمی را شامل نمی‌شود. برای خریداری این نوع عینک نیازی به نسخه پزشک نبوده و شما می‌توانید به راحتی آن را خریداری کنید.

نکته قابل توجه آن است که به علت تفاوت ساختار چشم انسان‌ها با یکدیگر، متخصص چشم پزشکی یا اپتومتریست‌ باید هر فرد را به طور جداگانه معاینه کرده و با توجه به شرایط وی نسخه مورد نیاز فرد را تجویز کند.

لازم به ذکر است این عینک‌های آماده برای کاربرد‌های خاصی چون استفاده کوتاه مدت ساخته شده‌اند؛ همچنین اگر چشم‌های یک فرد دارای نمره‌های یکسانی است، استفاده از عینک طبی آماده برای وی مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

عوارض ناشی از استفاده عینک‌های غیر استاندارد

برخی از افراد پس از کسب اطلاعات پیرامون ابتلا به پیرچشمی به‌طور خودکار و بدون توجه به دستور متخصص چشم پزشکی، ممکن است از عینک‌های غیر استاندارد استفاده نمایند. استفاده از این عینک‌ها نه تنها باعث سلامت چشمان شما نمی‌شوند بلکه آسیب بسیار زیادی را به آنان نیز وارد می‌کنند.

هنگام خرید عینک علاوه‌ بر توجه به نکات مهم، باید تمامی شرایط و قوانین استفاده از آنان را نیز رعایت کنید تا به هیچ عنوان به عوارض ذیل دچار نشوید. عدم خرید عینک طبی مناسب می‌تواند عوا‌‌رضی چون عدم تعادل عصبی، سردرد‌های مزمن، دو بینی‌‌ و سرگیجه را برای شما پدید آورد.

همان طور که متوجه شده‌اید خرید عینک مطالعه به هیچ عنوان کاری ساده نبوده و باید پس از بررسی شرایط بینایی، عینکی متناسب با فرم چشمان شما خریداری شود.

عینک مطالعه با فریم فلزی

از قدیم الایام فریم فلزی بین افرادی که از عینک استفاده می کنند، محبوبیت زیادی دارد. فریم فلزی وزن سبکی دارد و قابلیت انعطاف پذیری بالایی در برابر شکستگی دارد. این جنس عینک استحکام بالایی داشته و به آسانی آسیب نمی بیند.

یکی از وسایل طبی مربوط به چشم که موجب حفظ سلامتی و جبران آسیب‌های وارده به آن می‌شود، عینک است. از آنجایی که عینک مسئولیت بسیار زیادی در نگهداری و مراقبت از چشم‌ها دارد، باید حین خرید عینک از نکاتی پیرامون فرم چشم‌ها و نحوه استفاده از عینک آگاه شد.

دلیل این دقت به خاطر این است که چشم‌ها بسیار حساس بوده و عدم توجه به برخی نکات نه تنها باعث حفظ سلامتی چشم‌های شما نمی‌شود بلکه چشمان شما را به آسیب‌های مختلفی دچار خواهند کرد. یکی از عینک‌های رایج که مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد، عینک مطالعه است که درواقع تفاوتی با عینک طبی نداشته و همان عینک نزدیک بین محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید