تفاوت عدسی بلوکات و بلوکنترل در چیست؟

تفاوت عدسی بلوکات و بلوکنترل در چیست؟

فهرست مطالب

تفاوت عینک بلوکات و بلوکنترل چیست؟ آیا کاربرد های متنوعی دارند؟ چگونه تشخیص دهیم کدام یک برای ما مناسب تر می باشد ؟ در این بخش به بررسی تفاوت عینک بلوکات و بلوکنترل می پردازیم . با ما تا پایان این مقاله همراه باشید .

عدسی بلوکنترل چیست؟

خورشید منبع اصلی نور آبی می باشد. اگر در فضای آزاد حضور داشته باشید، در معرض تابش این نور قرار خواهید گرفت. اما ، این تنها منبع نور آبی نمی باشد. دستگاه‌های الکترونیکی همانند رایانه، گوشی تلفن همراه، تلویزیون،لامپ‌های ال‌ای‌دی و فلورسنت این نور را تولید می نمایند .

خیلی از افراد به دنبال عدسی بلوکنترل یا بلوکات می باشند تا از میزان آسیب نور آبی کم کنند. عدسی بلوکنترل نوعی فیلتر می باشد که در عدسی قرار می ‌گیرد.هدف از تعبیه آن مانع شدن از عبور نور آبی می باشد که از صفحه‌های دیجیتالی تولید می ‌شود.

اگر در طول روز از دستگاه‌های الکترونیکی نامبرده زیاد استفاده می ‌کنید، عدسی بلوکنترل کمک می‌کند دید بهتری داشته باشید .همچنین چشم شما خسته کمتری را تجربه می کند و از فشار زیاد بر آن جلوگیری می شود .

عدسی بلوکات چیست؟

پوشش ضد نور آبی یا عدسی بلوکات همان‌ گونه که از نامش پیداست، از رسیدن نور آبی به صورت کامل جلوگیری می‌ نماید .

سه نور قرمز آبی و زرد به عنوان رنگ‌های اصلی در طیف رنگی نور مرئی تقسیم می شوند. رنگ آبی در طول موج بین ۴۰۰ الی ۵۰۰ نانومتر قرار می‌ گیرد و معمولاً تجهیزات الکترونیکی مثل صفحه کامپیوتر، صفحه گوشی هوشمند و حتی نور محیط در ایجاد چنین نوری نقش زیادی دارند. قرار گرفتن چشم در معرض این نور آبی قادر است سبب خستگی و خواب آلودگی شود و حتی در برخی از تحقیقات بیماری‌هایی مانند دژنراسیون ماکولا به این نور ربط داده می شود .

این در حالی می باشد که وجود عدسی بلوکات سبب ایجاد یک سد محکم در برابر ورود نور آبی می شود و در نتیجه چشم تحت تأثیر آن واقع نمی گردد. این لنزها هم برای شب و هم برای روز مناسب می باشند و از صدمه دیدن چشم جلوگیری به عمل می آورد .

به صورت تقریبی از 380nm تا 480nm نور قابل مشاهده با چشم را نور آبی تشکیل میدهد! هنگامی که شما نور آبی با هر محدوده ای را روی عدسی بلوکات بیاندازید متوجه می شوید، عدسی به طور کامل اونو فیلتر می کنه. ولی وقتی شما همان عدسی را استفاده می کنید هیچ تغییری در دیدن احساس نخواهید کرد چرا که رنگ های دیگر همچنان سرجای خود می باشند و فقط نور آبی مضر فیلتر می شود .

تفاوت عینک بلوکات و بلوکنترل نه تنها در کاربرد آنها بلکه در ساختارشان نیز قابل مشاهده می باشد. این دو نوع عدسی­ در ساخت عینک‌های طبی کاربرد زیادی دارند. آگاهی نسبت به تفاوت‌های اساسی عدسی­ های بلوکات و بلوکنترل در انتخاب آنها برای کسانی که لازم است از عینک استفاده نمایند، ضروری می باشد.

تفاوت عدسی بلوکات و بلوکنترل در چیست؟

نور آبی اصلی ترین دلیل استفاده از عدسی ­های بلوکات و بلوکنترل

نور آبی در پرتوهای نور خورشید و البته نورهای ساطع شده از لوازم الکتریکی و دیجیتالی موجود می باشد. بنابراین می‌توان گفت که چه در محیط‌ های سر باز و چه در حریم امن درون خانه نور آبی سلامت چشم شما را تهدید می‌ کند.

به خصوص با افزایش ساعات استفاده از تلفن‌های همراه، ابزارهای دیجیتالی و اینترنتی شدن بیشتر امور روزانه، روز به روز این تهدید بزرگ و بزرگتر می‌ گردد. این نور دارای طول موج کوتاه و انرژی بالایی می باشد. نور آبی جلوی شبکیه تجمع می کند و به تدریج وارد آن می­ شود.

در نهایت این اتفاق فشار مضاعف به چشم اعمال می کند . اگر چشم شما مدام در معرض تابش نور آبی قرار بگیرد، دچار عوارضی همانند آب مروارید، خشکی چشم و بیماری دژنراسیون ماکول می شود. عدسی­های بلوکات و بلوکنترل عدسی­هایی هستند که مانع رسیدن این نور به چشم می گردند.

تفاوت عینک بلوکات و بلوکنترل

عدسی بلوکنترل

عدسی های بلو کنترل دارای فیلتر نور آبی می باشند، دارای پوشش شفاف بر روی دو سطح عدسی می باشد ،که مانع از بازتاب نور و بازتاب آن به درون چشم می گردد ،این عدسی ها طول موج ( ۳۸۰ الی ۴۵۰ ) نانومتر را به داخل چشم راه نمی دهند ، و در عین حال نورهای آبی با طول موج ( ۴۵۰ الی ۵۰۰ ) نانومتر که برای سلامتی لازم و ضروری،می باشد را به داخل چشم هایتان هدایت می کند.

عدسی بلوکات

بین ۹۳ الی ۹۷ درصد مانع رسیدن طیف های مختلف نور آبی به داخل چشم می گردد ،که در نهایت سبب مختل شدن ریتم شبانه روزی بدن می گردد ، مواد بازدارنده در داخل بافت عدسی موجود می باشد و UV این عدسی ها ۴۲۰ می باشد.

تفاوت عینک بلوکات و بلوکنترل از نظر کاربرد

کاربرد عدسی­های بلوکات

عدسی­های بلوکات مانع ایجاد سوزش، خستگی و قرمزی چشم می شود و در نتیجه از ایجاد سردرد در کاربر جلوگیری می نماید . این نوع عدسی قادر است نورهای خیره کننده را کاهش و کنتراست را بیشتر کند. عدسی بلوکات سبب بهبود بینایی و حفظ سلامت چشم می­ گردد.

کاربرد عدسی بلوکنترل

استفاده از عدسی­های بلوکنترل علاوه برکنترل عوارضی مثل خستگی چشم مانع از ایجاد حالت تهوع ناشی از استفاده بیش از حد از دستگاه های دیجیتال می گردد. از دیگر کاربردهای عدسی­های بلوکنترل ایجاد کنتراست بالا و افزایش قابل توجه کیفیت دید کاربر می باشد.

تفاوت عینک بلوکات و بلوکنترل از نظر کیفیت متریال

عدسی­ های بلوکات

عدسی­های بلوکات نوع مونومر باکیفیتی دارند. مونومر مشخصه­ مولکولی می باشد که سبب ایجاد استحکام در شیشه و پلاستیک خواهد شد .

عدسی بلوکنترل

عدسی­ های بلوکنترل عدسی­ هایی معمولی می باشند ، البته با کوتینگ یا پوشش بلوکنترل همراه می باشند . کوتینگ لایه رنگی و ضد انعکاسی است که روی لنز را پوشش می­ دهد. از مشخصه­ های فنی این عدسی ایجاد کنتراست بالا، شفافیت عالی، داشتن کوتینگ آبی رنگ و ته رنگ زرد می باشد .

تفاوت عدسی بلوکات و بلوکنترل در چیست؟

برای من بلوکات بهتر است یا بلوکنترل؟

کاربران عینک‌ با عدسی بلوکات

استفاده از عینک‌هایی که دارای عدسی­های بلوکات می باشند به اشخاصی توصیه می گردد که
مجبور می باشند در طول شبانه روز بیشتر از 6 الی 8 ساعت با دستگاه ­هایی مانند کامپیوتر، لپ تاپ، نمایشگر تلفن همراه و دیگر وسایل دیجیتالی کار کنند.

کاربران عینک‌هایی با عدسی بلوکنترل

اشخاصی که طی شبانه روز 2 الی 3 ساعت با کامپیوتر و دیگر دستگاه ­های دیجیتالی کار دارند و بیشتردر فضای باز و در معرض نورآبی خورشید قرار می ­گیرند ، بهتر است از عدسی‌های بلوکنترل استفاده نمایند . برای اشخاصی که در زمینه کارهای گرافیکی فعال می باشند، عدسی بلوکنترل انتخاب بهتری می باشد. کاربرانی که مشخصاً عینکی می باشند و طی شبانه روز عینک به چشم دارند نیز، بهتر می باشد از عدسی­های بلوکنترل استفاده نمایند .

برندهاي با كيفيت عدسي بلوكنترل

من تا حالا عدسی چینی و کره ای ندیدم که بلوکنترل باشد و اکثرا بلوکات هستند که کوتینگ روی سطح عدسی سبز رنگ می باشد. بلوکنترل ها بیشتر در عدسی های تحت لیسانس و باکیفیت دیده می شوند.

خرید عینک آفتابی از فروشگاه عثمانی اپتیک

عینک های آفتابی از اهمیت ویژهای برای حفظ سلامت چشم های برخوردارند.این عینک‌ها با جلوگیری از تابش‌های خیره‌کننده و نفوذ اشعه‌های مضر UV، خطر بروز مشکلات چشمی را کاهش می‌دهند و به افزایش راحتی و عملکرد روزمره کمک می‌کنند.فروشگاه عثمانی اپتیک انواع مختلفی از عینک های آفتابی را مطابق با هر سبک و سلیقه شخصی در اختیار مشتریان قرار داده است و شما می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی این فروشگاه و مشاهده طراحی های متنوع و شیک با خرید عینک آفتابی  ظاهری منحصر به فرد و مدرن داشته باشید.

یک پاسخ

  1. من بعنوان برنامه نویس روزانه بیشتر از 7 ساعت رو پشت سیستم میشینم و هر دو چشمم خیلی کم آستیگمات دارن (0/5 و 0/75) دکتر برام عینک با “بلو کات” تجویز کرده، میخوام بدونم آیا “بلو کات” بعد از مدتی استفاده کردن کور رنگی میاره برای رنگ آبی؟ و اینکه کدوم یکی رو ترجیحا تهیه و استفاده کنم؟؟
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها