اجزای عینک آفتابی و طبی کدام اند؟

اجزای عینک آفتابی و طبی کدام اند؟

فهرست مطالب

شناخت اجزای اصلی عینک به شما کمک می‌ کند تا عینک متناسب با فرم و اندازه صورت و رنگ پوست را خریداری نمایید. برای این منظور، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

خرید عینک را می‌ توان یک هنر تمام عیار نام برد. به این دلیل که شما باید مدلی را انتخاب نمایید که علاوه بر کاربردی بودن، زیبا و سبک نیز باشد و قیمت مناسبی هم داشته باشد. همچنین باید مدل‌ های متنوع عدسی عینک را بشناسید تا متناسب‌ ترین گزینه برای خرید را برای خودتان یا عزیزتان که می خواهید برای او به عنوان کادو تهیه نمایید ، انتخاب کنید .

همه این موارد به دانش و اطلاعات زیادی نیاز دارد که ما در مقاله‌های مختلف در بلاگ فروشگاه اینترنتی عثمانی اپتیک آموزش‌های لازم را در اختیار شما قرار داده‌ ایم. اما ساده‌ ترین مساله‌ ای که در مورد عینک مطرح می شود ، آشنایی با بخش‌های گوناگون بدنه‌ ی عینک می باشد .

اجزای اصلی عینک

حلقه فریم عینک (Rims)

عینک‌ها با فریم و بدون فریم می باشند. برخی نیز فقط نواری باریک در بخش بالایی از عدسی برخوردار می باشند و بخش پایینی آن آزاد می باشد. فریم در واقع قابی یا حلقه ‌ای می باشد که به عینک شخصیت و شکل می‌ دهد . البته نقش نگهدارنده عدسی را هم دارد و به شما کمک می‌کند لنز عینک در جای خود ثابت باشد. طراحی گوناگون عینک‌ها در اصل بر اساس شکل‌ های مختلف و مواد مختلف فریم صورت می ‌گیرد و مثلا وقتی می ‌گوییم عینک خلبانی می باشد ، یعنی فریم آن به حالت خلبانی ساخته شده و عدسی نیز بر اساس شکل فریم، تراش داده می‌ شود.

اجزای عینک آفتابی و طبی کدام اند؟

لبه‌ی فریم (End pieces)

در محل اتصال عدسی با دسته عینک یک بخش برآمده وجود دارد که آن را لبه‌ی فریم می‌ نامند. نقش این قسمت پیوند دادن فریم و عدسی به دسته‌ی عینک می باشد .

از اجزای عینک | پل عینک (Bridge)

پل عینک همان‌گونه که از نامش پیداست در وسط و جایی که عینک روی بینی قرار می گیرد ، قرار گرفته است . وظیفه این بخش اتصال دو بخش مجزای فریم عینک به همدیگر می باشد .

لولای دسته‌ی عینک (Hinges)

بین لبه‌ی انتهایی فریم عینک و دسته‌ی آن لولایی قرار گرفته با پیچ در جای خود ثابت شده و به شما اجازه این کار را می‌دهد تا دسته‌ی عینک را باز و بسته نمایید.

عدسی‌های عینک (Lenses)

عدسی یا لنز عینک معمولا از جنس شیشه یا پلاستیک شفاف و با کیفیت ساخته می‌ شود و درون حلقه ‌ی فریم جا خوش می کند . عدسی همیشه بر اساس نمره‌ ی چشم بیمار طراحی می ‌شود. همچنین اگر چشم فرد مشکل دیگری همچون آستیگماتیسم هم داشته باشد در روند ساخت عدسی لحاظ می‌ گردد. شکل لنز هم بر اساس فریم تراش داده می‌ شود تا به درستی درون فریم ها جای بگیرد.

پیچ لولای فریم عینک (Screws)

ماهیت پیچ که مشخص می باشد و به توضیح اضافی نیازی ندارد، پیچ درون لولای فریمِ عینک جا می‌ گیرد و دسته و فریم را به هم وصل می نماید .

از اجزای عینک | پد عینک (Nose pads)

در بخش داخلی فریم عینک، در زیر پل دو قطعه پلاستیکی موجود می باشد که عینک را روی بینی نگه می ‌دارند، این قطعات پد عینک نامیده می ‌شوند. بینی موظف است عینک را ثابت روی خود نگه دارد و پدهای عینک این کار را ساده و راحت می ‌کنند.

پایه پد عینک (Pad arms)

برای اتصال پد عینک به فریم آن، یک قطعه کوچک روی حلقه ‌ی فریم نصب گردیده تا پد را نگه دارد. این قطعه قابل تنظیم می باشد و فرد قادر است بر اساس اندازه و شکل بینی آن را تنظیم نماید تا پد در بهترین حالت روی صورت خود را به نمایش بگذارد .

دسته عینک (Temples)

دسته‌های عینک، بازوهای بلندی در دو طرف فریم می باشند که تا پشت گوش هم ادامه دارند و فریم را روی صورت فرد ثابت نگه می ‌دارند. اگر انتهای دسته عینک پلاستیک داشته باشد یا حالتی خمیده  داشته باشد ، عینک خیلی راحت ‌تر پشت گوش قرار می ‌گیرد و به هیچ عنوان سبب اذیت شدن فرد نمی‌شود. توجه داشته باشید که جهت جلوگیری از کج شدن و تغییر شکل دادن دسته‌های عینک، همیشه وقتی قصد دارید عینک را از چشم بردارید ، هر دو دسته را با هم بگیرید. به این صورت عمر عینک بیشتر می شود .

فواید عینک آفتابی چیست؟

از اصلی‌ترین فواید عینک آفتابی باید به سلامت چشم‌ها اشاره نمود. وقتی روزهای گرم تابستان که از راه می‌ رسد ، بسیاری از افراد ترجیح می ‌دهند از عینک آفتابی استفاده نمایند. اشعه ‌هایی که در نور خورشید موجود می باشند ، امکان دارد سبب آسیب رساندن به چشم شود.

شما در کوتاه ‌مدت یا طولانی ‌مدت متوجه آسیب ‌های نور خورشید می شوید . آسیب‌ هایی که به چشم وارد می‌ شود ، باعث پیدایش بیماری ‌های خطرناکی در بدن انسان می‌ گردد. دو اشعه  UVA و UVB  نام دو اشعه مضر می باشند که از دل اشعه فرا بنفش خورشید خارج می شوند .

از فواید عینک دودی این است که همانند سپری در برابر حملات اشعه نور خورشید از چشمان شما حفاظت می‌ کند.

وقتی عینک آفتابی زنانه یا مردانه فقط شیشه‌های تیره و رنگی داشته باشند ، قادر نیستند از رسیدن پرتوهای مضر فرابنفش به چشم جلوگیری نمایند. این امر سبب می گردد مردمک چشم زیر نور خورشید تا قطر ۵ الی ۶ میلی ‌متری گشاد گردد .

مزایای استفاده از عینک طبی

عینک در برابر وزش باد و گرد و خاک از چشم مراقبت می کند.

قیمت خرید عینک طبی بسیار کمتر از خرید لنزهای طبی تماسی می باشد و به نوعی به صرفه تر است.

استفاده از عینک چشم به دلیل اینکه خارج از چشم استفاده می گردد ، در برابر عوامل عفونت قرار نمی گیرد یا خیلی کمتر این اتفاق می افتد .

استفاده از عینک در مدت زمان طولانی تری انجام می شود زیرا استفاده از لنز باید پس از مدتی تعویض گردد و لنز جدید خریداری نمود اما استفاده از عینک اگر آسیبی نبیند برای سال ها قادراست مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از عینک برای بیمار خشکی چشم را به دنبال ندارد و اگر از آن دسته از افرادی می باشید که دچار خشکی چشم شده اید استفاده از عینک بلامانع می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

عثمانی اپتیک

مرجع آنلاین و مستقیم انواع عینک آفتابی

آدرس شعبه تهران

تجریش - میدان قدس - کوچه محوی - پلاک دو - واحد ۲۱ - طبقه ۵

ساعت فعالیت

هر روزه از ساعت ۱۲ الی ۲۰