استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل چشم

استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل چشم

فهرست مطالب

یکی از سوالاتی که اغلب برای بیماران بعد از عمل لیزیک پیش می آید این است که آیا استفاده از عینک آفتابی پس از عمل لیزیک ضروری است؟ آیا پس از عمل لیزیک ممکن است دید چشم در شب دچار مشکل شود؟ امروزه بسیاری از افرادی که چشمشان ضعف است، به عمل لیزیک روی آورده اند و اغلب مدعی هستند که بعد از انجام عمل جراحی لیزیک، بینایی آنها در شب دچار مشکل شده است و به خوبی نمی توانند تصاویر را با وضوح ببینند. بنابراین باید از کجا بفهمیم بعد از عمل لیزیک، آیا دید شخص در شب تغییر می‌کند یا خیر؟ در واقع باید بگوییم ضعف دید در شب به توجیه علمی ندارد و هیچ تضمینی برای عدم بروز یا بروز این مشکل نمی‌توان ارائه داد و متاسفانه پاسخ به این سوال برای پزشکان آسان نیست. اما دلایل استفاده از عینک آفتابی بعد از لیزینک چیست؟ پس از عمل لیزیک از چه عینکی استفاده کنیم؟ در ادامه مطالب به بررسی استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل چشم ( لیزیک ) می پردازیم.

دلایل استفاده از عینک آفتابی بعد از لیزینک

در واقع بروز مشکل دید در شب بعد از لیزیک یکی از مهمترین دلایل استفاده از عینک آفتابی است. برخی از افراد پس از لیزیک ممکن است با مشکلات دید در شب روبه رو شوند و همچنین پس از این عمل ممکن است فرد دچار دیدن هاله، خیرگی و کاهش دید در نورهای ضعیف شود. از مهمترین دلایل ایجاد این مشکل در افراد، التهاب قرنیه چشم است؛ اما مشکلات دید در شب ممکن است برای برخی از افراد نسبت به سایر افراد مدت زمان طولانی ادامه داشته باشد و پس از بهبود چشمانشان همچنان مشکلات دید در شب در این دسته باقی بماند و دلیل پزشکی آن هم می‌تواند با موارد زیر مرتبط باشد:

استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل چشم

گشاد شدن مردمک چشم

برای برخی از افراد پس از عمل لیزیک پیش می‌آید، مردمک چشم فرد پس از عمل گشاد شود و غالباً همین امر موجب بروز مشکل برای دید در شب در افراد خواهد بود. در بعضی از مواقع مردمک چنان بزرگ می‌شود که نور براحتی وارد چشم فرد شده و خیرگی یا هاله نور را پدید می‌آورد. از آنجا که مردمک چشم معمولا در شب و فضای تاریک بصورت کاملا عادی بزرگ‌تر می‌شود، مشکلات گشادی و دید ناواضح اغلب در شب برای افرادی که لیزیک کرده اند، اتفاق می افتد.

انقباض‌های ضعیف

در واقع انقباض‌های ضعیف تنها زمانی در افراد روی می‌دهد که عمل لیزیک آنها به درستی و در مرکز مردمک چشم انجام نپذیرفته است. البته باید بگوییم این مشکل بسیار نادر است، زیرا امروزه تمامی مراکز عمل‌های لیزیک دارای سیستم‌های پیشرفته ردیابی چشم هستند و این مشکل به ندرت در افراد پیش می آید. انقباض‌ها معمولاً در طول روز هیچگونه مشکلی برای فرد پدید نمی‌آورند، اما در فضای تاریک و هنگام شب ممکن است مشکلاتی دید را برای بیمار به دنبال داشته باشد.

مشکلات پرده قرنیه

پرده ی قرنیه گاهاً توسط لیزر بریده می شود تا بتواند عمل لیزر انجام شود؛ اینجاست که ممکن است پس از انجام عمل و با گذشت زمان پرده قرنیه بخوبی به چشم نچسبد و همچنین پرده بدرستی در مرکز اصلی چشم قرار نگرفته باشد. این مشکلات سبب می‌شود تا نور بخوبی در نقطه‌ای که باید کانونی نشود. همچنین این مشکلات اغلب در شب بسیار بیشتر از روز بوده و فرد را دچار اذیت و تاری دید خواهد کرد.

پس از عمل لیزیک چه عینکی استفاده کنیم؟

همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، چشم ها بعد از عمل لیزینک حساس می شود، بنابراین استفاده از عینک آفتابی باکیفیت در این موارد بسیار ضروری خواهد بود. سعی کنید از عینک هایی که توانایی مقابله با اشعه های ماوراء بنفش را دارند و هیچگونه حساسیتی ایجاد نمی کند را استفاده کنید . این نکته بسیار مهم است که بتوانید تشخیص دهید عینک آفتابی را که انتخاب کرده اید، بتواند از چشمانتان در برای اشعه های نور خورشید UVB و UVA تا 100 درصد محافظت کند .همچنین باید بدانید عدسی چشم ها پس از لیزیک بسیار نازک و حساس می شود، بنابراین توصیه می کنیم عینک هایی را که انتخاب می کنید، مواردی را که در ادامه به آن پرداخته ایم را داشته باشد.

دارای عدسی های پلاریزه:

پلاریزه یکی از عینک های پرفروش می باشد که امروزه توجه بسیاری از طرفداران عینک آفتابی را به خود جذب کرده است . به طور کلی عینک های آفتابی که دارای عدسی های پلاریزه هستند، سطحی صاف دارند و به خوبی تابش نور خورشید را منعکس می کنند و مانع از برخورد آن به چشم هایتان خواهد شد. اگر عمل لیزیک کرده اید با استفاده از عینک های پلاریزه می توانید روند بهبودی چشم هایتان را افزایش دهید. باید بدانید عدسی های پلاریزه معمولا دارای برچسب های مخصوصی هستند که براحتی می توانید آنها را از سایر عینک های دیگر تشخیص دهید.

 

راحتی قالب عینک:

در واقع پس از عمل لیزینک نمی توانید تا 3 الی 10 روز از خانه بیرون بروید و حتی تا چند روز پس از عمل در داخل خانه هم باید از عینک آفتابی استفاده کنید؛ همه ما می دانیم 10 روز زمان کمی نیست و بنابراین انتخاب عینکی که وزن سبک و جنس راحت داشته باشد، می تواند انتخاب مناسبی برای این دوره باشد. منظور از راحتی این عینک ها این است که هیچگونه احساس تنگی، گشادی، سبک یا سنگینی را روی چشم ها و صورت اجاد نکند و بسیار راحت بوان از آن استفاده کرد.

دارای کیفیت بالا:

کیفیت بالای عینک یکی از ویژگی های عینک های باکیفیت است. عینک آفتابی باید بتواند از چشم های ما در برابر اشعه های مضر نور خورشید ( UVB/ UAV ) محافظت کند. باید بدانید برند های معتبر عینک آفتابی اغلب در گوشه ی شیشه خود، از برچسبی UV که نشان دهنده میزان محافظت آن در برابر اشعه ماوراء بنفش می باشد، استفاده می کنند. سعی کنید عینک های یو وی 400 را برای این دوره استفاده کنید، زیرا این نوع عینک ها به راحتی می توانند از چشم در برابر اشعه های خورشید تا 100 درصد محافظت نمایند.

دارای برند معتبر :

به طور کلی بسیار مهم است که عینک هایی که انتخاب می کنید، دارای برند معتبر باشند. امروزه برند ریبن به یکی از پرطرفدارترین برند عینک آفتابی تبدیل شده است و می توانید برای انتخاب عینک آفتابی برند ریبن باکیفیت و انواع عینک های پلاریزه با قالب شیک و وزن سبک به فروشگاه عثمانی اپتیک مراجعه کنید.

چند مدت باید از عینک بعد از عمل چشم استفاده کرد؟

یکی دیگر از مهمترین سوالاتی که اغلب برای افرادی که عمل لیزینک را انجام داده اند این است که تا چه مدت باید از عینک بعد از لیزینک استفاده کرد؟ باید بگوییم پزشکان همیشه توصیه می‌کنند، افراد پس از لیزینک تا چند روز از عینک آفتابی حتی در منزل استفاده کنند. معمولا بعد از گذشت 3 الی 5 روز استفاده از عینک داخل خانه ، پزشکان متخصص چشم استفاده از این عینک را داخل خانه ضروری نمی دانند و می‌توانید در داخل خانه دیگر استفاده نکنید. حالا نوبت به مدت زمان استفاده عینک در خارج از خانه میرسد؛در واقع باید بگوییم مدت زمان عینک آفتابی در خارج از خانه به دستور پزشک بستگی دارندو آنها بهتر می توانند برای مدت زمان استفاده شما را راهنمایی کنند. اما باید بدانید اغلب پزشکان مدت زمان استفاده از عینک آفتابی پس از عمل لیزیک و حتی لازک در خارج از خانه تا حدود ۳ ماه تخمین زده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها