عمل لیزیک چشم چیست؟ مزایا و معایب عمل لیزیک چشم

عمل لیزیک چشم

فهرست مطالب

رایج ترین و محبوب ترین روش درمان بیماری های انکساری چشمی مانند نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم، عمل لیزیک چشم است. لیزیک با استفاده از جراحی لیزری قرنیه بیمار را به شکلی تغییر می‌دهد که نور به درستی به شبکیه چشم بیمار برسد و در نتیجه، دید واضح حاصل شود.

عمل لیزیک چشم کاملا بدون درد است. حدودا زمان جراحی برای هر دو چشم بیمار 15 دقیقه طول می‌کشد. نتایج تغییرات بلافاصله پس از عمل قابل مشاهده است ولی تا چند روز زمان برای بهبود و تثبیت شدن وضعیت چشم ها لازم است.

کلمه لیزیک (LASIK) مخفف “laser-assisted in situ keratomileusis” است. به معنی: کراتومیلوسیس سرپایی با کمک لیزر.

عیوب انکساری چشم

قرنیه بخشی از چشم است که به تمرکز نور برای ایجاد تصویر روی شبکیه کمک می کند. تقریباً به همان روشی عمل می کند که لنز دوربین، نور را برای ایجاد تصویر روی فیلم متمرکز می کند. کج شدن یا متمرکز کردن نور به اسم شکست نور هم شناخته می‌شود.

در مشکلات بینایی معمولاً شکل قرنیه و چشم کامل نیست و تصویر روی شبکیه به خوبی تشکیل نمی‌شود و باعث تار شدن تصویر می‌شود. به وجود مشکل در قدرت تمرکز چشم، عیوب انکساری می گویند.

سه نوع اولیه عیوب انکساری وجود دارد: نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم. افراد مبتلا به نزدیک بینی، اشیای دور را به وضوح اشیای نزدیک نمی‌بینند. افراد مبتلا به دوربینی، اشیای نزدیک را به وضوح اشیای دور نمی‌بینند. آستیگماتیسم به انحراف تصویر روی شبکیه گفته می شود که در اثر بی نظمی در قرنیه یا عدسی چشم ایجاد می شود.

عمل لیزیک چشم چگونه انجام می‌شود؟

برای شروع، جراح لیزیک یک لایه فلپ بسیار نازک را با استفاده از یک ابزار جراحی به نام میکروکراتوم یا با استفاده از لیزر فمتوثانیه ایجاد می‌کند.

سپس جراح فلپ را به عقب تا می کند تا به قرنیه زیرین (استروما) دسترسی پیدا کند و با استفاده از لیزر اگزایمر مقداری از بافت قرنیه را برمی دارد.

لیزرهای اگزایمر برای تغییر شکل قرنیه یک پرتو نور فرابنفش سرد ایجاد می‌کنند تا مقادیر میکروسکوپی بافت قرنیه را از بین ببرد. در نتیجه نور وارد شده به چشم با دقت بیشتری بر روی شبکیه متمرکز شود و وضوح بینایی بهتر شود.

هدف از عمل لیزیک چشم برای افراد نزدیک بین، صاف کردن قرنیه آن ها است. برای افراد دور بین، قرنیه زاویه دار تری مورد نظر است. لیزر اگزایمر همچنین می تواند آستیگماتیسم را با صاف کردن قرنیه نامنظم به شکل طبیعی تر اصلاح کند.

پس از عملیات لیزری که قرنیه را تغییر شکل داد، فلپ دوباره در جای خود قرار می‌گیرد و جایی را که بافت قرنیه برداشته شده می‌پوشاند. فلپ در طول دوره بهبودی پس از جراحی به قرنیه زیرین می‌پیوندد.

عمل لیزیک چشم با لیزر فقط به قطره های بی حس کننده موضعی نیاز دارد و نیازی به بانداژ و بخیه نیست.

قبل از عمل لیزیک چشم

قبل از عمل چشم پزشک باید چشم های بیمار را معاینه کاملی بکند تا مطمئن شود که چشمان بیمار به اندازه کافی برای این عمل سالم هستند. پزشک باید این موارد را بررسی کند: شکل و ضخامت قرنیه بیمار. اندازه مردمک، عیوب انکساری (نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم)، و همچنین سایر بیماری های چشمی.

لایه اشک موجود روی سطح چشم بیمار نیز ارزیابی خواهد شد و ممکن است برای احتیاط یک درمان برای کاهش خطر ابتلا به خشکی چشم پس از لیزیک توصیه شود.

اغلب از یک ابزار خودکار به نام توپوگرافی قرنیه برای اندازه گیری انحنای سطح جلوی چشم و ایجاد “نقشه” از قرنیه استفاده می شود.

چشم پزشک، همچنین از بیمار در مورد سابقه سلامت عمومی و داروهایی که مصرف می کند می پرسد تا مشخص کند آیا او شرایط مناسبی برای عمل لیزیک چشم دارد یا خیر.

بیمار حداقل تا دو هفته قبل از عمل لیزیک و حتی قبل از معاینه کامل نباید از لنزهای تماسی استفاده کند. البته توصیه چشم پزشک ممکن است متفاوت باشد ولی برای اغلب مردم حدود دو هفته در نظر گرفته می‌شود. این به این دلیل است که استفاده از لنزهای تماسی می تواند به طور موقت شکل طبیعی قرنیه را تغییر دهد.

بعد از عمل لیزیک چشم

پس از اتمام عمل لیزیک، جراح برای بیمارش مدتی استراحت تجویز می‌کند. ممکن است بلافاصله پس از انجام عمل، احساس سوزش یا خارش موقت داشته باشید. همچنین پس از جراحی ممکن است دچار تاری دید و گیجی باشید. با این حال، وضوح دید باید تا صبح روز بعد بهبود یابد.

بینایی بیمار باید در عرض چند روز تثبیت شود و به بهبود ادامه دهد، اگرچه در موارد نادر ممکن است چندین هفته یا بیشتر طول بکشد. برای اکثر افراد، بینایی بلافاصله بهبود می یابد.

بیمار ممکن است بتواند روز بعد از عمل هم به سر کار برود و به فعالیت عادی ادامه دهد. اما سرکش نباشید و توصیه پزشک خود برای استراحت را جدی بگیرید.

برای جلوگیری از خشکی چشم و تابش اشعه فرابنفش به چشمان آسیب پذیر لیزیک شده، بیمار باید حتما تا حداقل یک ماه از عینک آفتابی استفاده کند.

مزایا و معایب عمل لیزیک چشم

تصمیم گیری برای انجام عمل لیزیک نیاز به تفکر و ارزیابی دارد. در این قسمت توضیحاتی از یک چشم پزشک را می‌خوانید.

مزیت: عمل لیزیک چشم سریع و بی خطر است

لیزیک که به عنوان یک روش سرپایی انجام می شود ممکن است حدود 15 دقیقه طول بکشد. البته بیشتر این زمان صرف آماده شدن برای جراحی می شود.

جهت اطمینان، لیزر طوری طراحی شده است که اگر چشم بیمار حرکات ناگهانی انجام دهد که می تواند باعث خطا یا آسیب شود، خاموش می شود.

عیب: همه واجد شرایط نیستند

اغلب فرادی که واجد شرایط عمل لیزیک نیستند بالای 40 سال سن دارند. این به این دلیل است که آنها ممکن است پیرچشمی داشته باشند، یعنی عدسی چشم سفت می شود و دید نزدیک را مختل می کند (لیزیک قرنیه را تغییر می دهد، نه عدسی).

مزیت: نتایج به سرعت حاصل می‌شوند

مدت زیادی طول نمی کشد تا دید بیمار واضح شود. بیماران لیزیک در عرض چند ساعت متوجه تفاوت خواهند شد.

عیب: ریسک های احتمالی وجود دارند

ممکن است بعد از عمل تا سه ماه دچار خشکی چشم شوید(در این مدت باید قطره چشمی استفاده کنید). خطرات دیگر بسیار نادر هستند. برای نمونه ممکن است دچار بازتابش های خیره کننده یا هاله های نوری(مخصوصا در شب) شوید که موقتی است و با استفاده از عینک آفتابی قابل حل است.

مزیت: می‌توانید بدون عینک و لنزهای تماسی واضح ببینید

پس از عمل لیزیک، تقریبا از هر 10 نفر 8 نفر تا آخر عمر به عینک و لنز های تماسی احتیاج پیدا نمی‌کنند.

عیب: فلپ ها آسیب پذیرند

لایه های فلپ که در طول عمل روی چشم ساخته شده‌اند آسیب پذیرند. بیمار نباید در طول زمان بهبود سطح چشم خود را خراش دهد.

نتایج عمل لیزیک چشم

نتایج شما بعد از عمل لیزیک به عیب انکساری خاص شما و سری عواملی دیگر بستگی دارد. افراد با درجه پایین نزدیک بینی بیشترین موفقیت را در جراحی لیزیک دارند. افرادی که دارای درجه بالایی از نزدیک بینی یا دوربینی همراه با آستیگماتیسم هستند، نتایج قابل پیش بینی کمتری دارند.

به ندرت پیش می‌آید چشم برخی بیماران به آرامی به سطح بینایی که قبل از عمل داشتند برمی گردد. این ممکن است به دلیل شرایط خاصی مانند بهبود غیر طبیعی زخم، عدم مراقبت کافی و استفاده نکردن از عینک های آفتابی، عدم تعادل هورمونی یا بارداری اتفاق بیفتد. گاهی اوقات این تغییر در بینایی به دلیل مشکلات چشمی دیگری مانند آب مروارید است. در مورد هرگونه تغییر بینایی با پزشک خود صحبت کنید.

درصورتیکه تصمیم به ساتفاده از عینک آفتابی گرفتید فراموش نکنید کیفیت عدسی ها بسیار مهم است. دلیل فکر کردن برای عمل لیزیک این است که به فکر سلامتی چشمانتان هستید. یادتان باشد عینک آفتابی استفاده نکنید بهتر از این است که عینک آفتابی بی کیفیت استفاده کنید.

در صورتیکه برای انتخاب عینک مناسب صورتتان به مشکل برخوردید راهنمای انتخاب عینک آفتابی را مطالعه کنید. برای اطلاع از تخفیفات اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید