اهمیت عینک آفتابی در زمستان | چرا عینک آفتابی در زمستان واجبه

عینک آفتابی در زمستان

فهرست مطالب

احتمالا اغلب شما از مضرات اشعه UV آگاه هستین و تابستونا از عینک آفتابی استفاده می‌کنید. جالبه بدونید اشعه UV در فصل زمستان هم به همان اندازه خطرناک است به همین دلیل عینک آفتابی در زمستان واجب است. در صورت قرار گرفتن در معرض اشعه UV در فصل زمستان ممکنه دچار مشکلاتی بشید:

  1. آب مروارید
  2. رشد غده سرطانی در چشم
  3. فتوکراتیت ها(آفتاب سوختگی قرنیه) مثل برف کوری

قرار گرفتن در مقابل آفتاب به مدت طولانی احتمال ابتلای شما به یکی از بیماری های چشمی را به شدت افزایش می‌دهد. اما آسیبی که به سطح چشم وارد می‌شود و اصطلاحا برف کوری نامیده می‌شود متفاوت است چون بسیار سریع اتفاق می‌افتد. البته که برف کوری بسیار خطرناکه و یکدفعه رخ می‌دهد ولی به سادگی با استفاده از عینک آفتابی و عینک های ورزشی می‌توان جلوی آن را گرفت.

جلوگیری از برف کوری

قرار نیست درد و آسیب ناشی از برف کوری را تجربه کنید. قرن هاست انسان ها راه های هوشمندانه ای برای محافظت از خود پیدا کرده اند. با فناوری امروزی آسان تر از همیشه است. عینک‌های آفتابی یا عینک‌هایی که حداقل 99 درصد از اشعه‌های فرابنفش را مسدود می‌کنند و از جلوی باد خشک و یخ‌زده را می‌گیرند، از برف‌کوری جلوگیری می‌کنند. اگر ورزش زمستانی‌تان اسکی یا اسنو برد نباشد، عینک‌های آفتابی به خوبی جلوی آفتاب و باد را می‌گیرند. هنگام اسکی یا اسنوبورد، عینک هایی با لنزهای پلی کربنات از آسیب های ناشی از آفتاب و دیگر آسیب های چشمی نیز محافظت می کنند. آنها به طور کلی دید محیطی بهتری را نسبت به عینک های آفتابی به شما می دهند.

راه حل اسکیمو ها برای جلوگیری از برف کوری

قبل از عینک های مدرن امروزی، مردم راه هایی برای ایمن ماندن در روزهای سرد و آفتابی زمستان پیدا کرده اند. اسکیموهای آلاسکا برای جلوگیری از مضرات اشعه ماوراء بنفش، عینک برفی را از شاخ، استخوان، سم یا چوب تراشیده‌اند. این عینک دارای شکاف باریکی بود که روشنایی آن را محدود می کرد. آنها یک میدان دید افقی کامل را می‌دادند، اما نوری را که به صورت عمودی از یخ و برف منعکس می‌شد، مسدود می‌کردند.

علائم برف کوری وحشتناک هستند

برف کوری نوعی فوتوکراتیت است. یک بیماری چشم دردناک که در اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) منعکس شده از یخ و برف ایجاد می شود. خطر ابتلا به ویژه در ارتفاعات بالا زیاد است: سرمای شدید و خشکی می تواند به ابتلا کمک کند.

مانند زمانی که دچار آفتاب سوختگی می‌شوید، ممکن است تا زمانی که به چشمانتان آسیب جدی نرسد متوجه برف کوری نشوید. علائم برف کوری می تواند بسیار نگران کننده و ناخوشایند باشد. برخی از علائم برف کوری عبارتند از: درد شدید، تاری دید، تورم و آبریزش چشم.

موشر در طول مسابقه سورتمه سواری برف کور شد

یک مورد معروف برف کوری در Iditarod در سال 2004 رخ داد. مسابقه‌دهنده داگ سوینگلی فقط برای لحظه ای عینک‌های خود را برداشت تا دید بهتری داشته باشد، درحالیکه باد سرد شدیدی به صورتش می‌خورد. در عرض چند دقیقه دید او به شدت تار شد. سوینگلی قهرمان چهار دوره از مسابقات سورتمه سواری بود ولی از مسابقه کنار کشید و سریعا تحت معالجه قرار گرفت.

اشعه منعکس شده از سطح برف و یخ به خودی خود بسیار خطرناک است. وزش باد شدید و خشکی چشم این مساله را سرعت می‌بخشد. هدف از محافظت از چشم در مقابل برف کوری فقط جلوگیری از اشعه UV نیست، بلکه جلوگیری از خشکی چشم هم هست.

چهار دلیل اهمیت عینک آفتابی در زمستان|چرا عینک آفتابی در زمستان ضروریه

برف یا یخ روی زمین می تواند نور را به چشمان شما منعکس کند و باعث خیرگی، خستگی چشم، اختلال بینایی و سایر مسائل ناخوشایند شود. اما، شما به راحتی می توانید در طول زمستان با عینک آفتابی که احتمالا در ماشین یا کیف خود دارید مشکل را حل کنید.

1. درخشندگی خیره کننده را کاهش می‌دهد

تابش خیره کننده چیست؟ این نور خورشید است که دید روبرویی شما را در ساعات طلوع یا غروب خورشید مسدود می‌کند و دیدن آنچه را که در مقابل شماست دشوار می‌کند.

تابش خیره کننده در پاییز و زمستان در واقع بدتر است. هنگامی که خورشید در افق پایین تر است، با زمین برخورد می کند و با زاویه کمتر (و روشن تر) منعکس می شود. برف، یخ، آینه‌های دید عقب و چراغ‌های راهنمایی همگی بازتاب‌های روشنی را ایجاد می‌کنند. در حالی که یک سرزمین عجایب زمستانی زیبا است، تابش خیره کننده آن می تواند توانایی دیدن شما را هنگام پیاده روی، اسکی یا رانندگی مختل کند.

اما وقتی از عینک آفتابی استفاده می کنید، به طور قابل توجهی از تابش خیره کننده در هنگام رانندگی کاسته می شود و از خود و اطرافیان خود محافظت می کنید. به علاوه، چشمان شما بسیار راحت تر خواهد بود!

2. از شما در مقابل اشعه UV محافظت می‌کنند

به احتمال زیاد خودتان هم می‌دانید که اشعه‌های UVA و UVB دو نوع پرتو فرابنفش (UV) خورشید هستند که می‌توانند باعث آسیب پوست شوند. قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض اشعه‌های فرابنفش – حتی در فصل زمستان – احتمال مشکلات چشمی را نیز افزایش می‌دهد، مشکلاتی مانند:

  • دژنراسیون ماکولا وابسته به سن یا AMD
  • آب مروارید، کدر شدن عدسی طبیعی چشم
  • آفتاب سوختگی قرنیه (فتوکراتیت)
  • ناخنک، رشد آن ممکن است به قرنیه گسترش یابد و دید را مسدود کند
  • سرطان پوست، که می تواند در اطراف پلک ها ایجاد شود

3. باد و گرد و غبار را دفع می‌کنند

خشکی چشم، آبریزش چشم و سوزش چشم از گلایه های رایج در طول زمستان است. وقتی هوای سرد به چشم‌های ما برخورد می‌کند، اشک‌های واکنشی تشکیل می‌دهند، اشک‌های اضافی زمانی که چشم‌هایتان تحریک می‌شوند، ایجاد می‌شوند. لایه اشک جلوی چشم شما به سرعت در باد شدید تبخیر می شود و چشمان شما به طرز دردناکی خشک می شود.

استفاده از عینک آفتابی در زمستان می تواند تبخیر اشک و رطوبت طبیعی چشمان شما را کاهش دهد. همچنین می تواند از خشک شدن لنزهای تماسی در باد جلوگیری کند.

در روزهایی که باد می‌وزد، ذرات گرد و غبار می‌توانند در چشم‌های شما فرود بیایند و سطح چمانتان را زخمی کنند یا حتی باعث ساییدگی قرنیه شوند. اما، عینک آفتابی می تواند از شما در برابر گرد و غبار محافظت کند.

4. کاهش فشار روی چشم ها و سردرد

در نور شدید، مردمک چشم شما به طور خودکار منقبض می شود. در نور کم، مردمک ها به طور خودکار گشاد می شوند. فشار چشم در نور بسیار روشن یا ناکافی زمانی اتفاق می‌افتد که مردمک چشم شما نتواند راحت با میزان روشنایی تنظیم شود.

شبکیه‌های پشت چشم شما به نور حساس هستند و با آفتاب بسیار درخشان زمستانی یا درخشندگی برف، مردمک‌های شما نمی‌توانند به اندازه کافی منقبض شوند تا قرار گرفتن در معرض نور را کاهش دهند. این امر باعث می شود که چشمانتان را به حالت چروک در بیاورید که منجر به خستگی چشم و حتی سردرد می شود.

عینک آفتابی به شما کمک می کند تا میزان نوری که به چشمان شما می رسد را به شدت کاهش دهید. یکی از گزینه‌های مؤثر، عینک های دارای عدسی فتوکرومیک هستند: لنزهایی که در معرض نور شدید خورشید یا بازتاب‌ها به‌طور خودکار تیره می‌شوند.

فکر کردن به آسیب چشم می تواند ترسناک باشد، اما می توانید به راحتی با استفاده از عینک آفتابی خود در زمستان از بینایی خود محافظت کنید. جلوگیری از تابش خیره کننده، جلوگیری از خستگی چشم و سردرد، و جلوگیری از آسیب اشعه ماوراء بنفش و مواد زائد، همگی دلایل خوبی برای استفاده از عینک هستند. این زمستان، سلامت و ایمنی چشم خود را در اولویت قرار دهید!

اگر برای خرید شک دارید و نمی‌دونید عینکی که میخاید بهتون میاد یا نه اول باید شکل فرم صورتتونو بدونید و تصمیم بگیرید به فرم صورت شما میاد یا نه. اگه فرم صورتتونو نمی‌دونید، تشخیص فرم صورت رو بخونید.

دیدگاهتان را بنویسید