عدسی پلاستیکی یا عدسی شیشه‌ای کدام بهتر است؟

عدسی پلاستیکی یا عدسی شیشه‌ای کدام بهتر است؟

فهرست مطالب

در خرید عینک علاوه بر فریم مهمترین نکته، خرید عینکی است که عدسی خوب و باکیفیت دارد . مهم است عدسی که انتخاب می کنید نیاز های چشم شما رو برطرف کند و برای شما دید خوبی به نمایش بگذارد. زیبایی و محافظت از چشم هم از علت های نیاز به عینک می باشد. مهمترین جزء عینک لنز آن است.

امروزه عدسی های متفاوت با پوشش های مختلف و جنس های متفاوت در بازار موجود هستند. به طور کلی عدسی عینک ها به دو دسته‌ی شیشه ای و پلاستیکی تقسیم می شوند. اگر چه در طول دهه های گذشته مواد گوناگونی در ساخت عدسی های عینک به کار گرفته شده است، تنوع این مواد همچنان رو به گسترش است.

در این مطلب عثمانی اپتیک می خواهیم برای شما از عدسی های شیشه ای و پلاستیکی صحبت کنیم و به شما بگویم هر کدام چه ویژگی هایی دارند.

عدسی شیشه‌ای عینک

یه زمانی بود که در جهان فقط عدسی شیشه‌ای برای ساخت عینک‌ها وجود داشت. اما گذر زمان همه چیز را متحول کرد و دوران حکمرانی عدسی‌ شیشه‌ای تمام شد. به طوری که بر اساس آمار، امروزه فقط 6 درصد از مجموع تولیدات عینک در جهان از جنس شیشه هستند.

با اینکه عدسی شیشه‌ای همچون گذشته‌های دور محبوب و رایج نیست، اما همچنان وضوح دید فوق‌العاده‌ای دارد. یعنی در واقع از نظر کیفیت و خوب بودن ، عدسی شیشه‌ای بسیار بهتر از دیگر جنس‌های عینک است. تصاویر را کاملا واضح نشان می‌دهد و وضوح و شفافیت آن نسبت به پلاستیک برای مدت زمانی طولانی‌تری باقی خواهد ماند و برای دیدن جزئیات با دقت بالا هم گزینه‌ی بسیار مناسب‌تری است.

اما از آنجا که احتمال شکستن و ترک برداشتن شیشه بالاست، انتخاب مناسبی برای عینک کودک محسوب نمی‌شود. در عین حال، برای بزرگسالانی که نمره چشم بالایی دارند، عدسی شیشه‌ای بهتر است. چون می‌توان در ضخامتی باریک‌تر از پلاستیک و همچنین با دقت بیشتری از آن، عدسی شیشه‌ای را نمره‌دار کرد.

عدسی پلاستیکی یا عدسی شیشه‌ای کدام بهتر است؟

علت استفاده از عدسی شیشه‌ای چه می‌باشد ؟

واضح شفاف و بی رنگ

مقاومت در برابر خراش

شاخص بالاتر، لنز نازک تر

دو کانونی و سه کانونی بودن

فوق العاده مقرون به صرفه

معایب عدسی شیشه ای

زمان ساختنش بیشتر طول می کشد.

سنگین تر از نوع پلاستیکی می باشد.

برای استفاده روزمره خسته کننده است.

مقاومت پایین هنگام ضربه دیدن.

انتخاب مناسبی برای کوکان و ورزشکاران نیست.

برای عینک های نیم فریم زیاد مناسب نیستند.

عدسی پلاستیکی عینک

اولین بار در سال 1947 میلادی، کمپانی Armor Lite Lens در کالیفرنیا عدسی پلاستیکی را تولید و عرضه‌ی بازارها کرد. با اینکه پس از آن تاریخ پیشرفت‌های بسیار زیادی در حوزه تولید عدسی پلاستیکی شده است، اما پلاستیک CR-39 همچنان برای کیفیت اپتیکی، دوام و قیمت پایین مورد توجه قرار دارد.

اولین و مهمترین ترین مزیت عدسی‌های پلاستیکی این است که می‌توان هر روشی را روی آن‌ها پیاده‌سازی کرد ، از رنگ کردن عدسی گرفته تا افزودن پوشش‌هایی همچون پوشش ضد UV ، همچنین عدسی های پلاستیکی را می‌توان ضد خراش نیز کرد. به همین دلیل است که عدسی های پلاستیکی صد در صد ضد خراش هستند. اما عدسی‌های شیشه‌ای به آسانی دچار خراشیدگی می‌شوند.

دوام و استحکام عدسی پلاستیکی نیز بسیار بالاست و از آنجایی که خطرات کمی به‌دنبال دارد، برای ساخت عینک کودکان معمولا سراغ عدسی‌های پلاستیکی می‌روند. عدسی‌ های پلاستیکی همچنین بسیار ارزان‌تر و سبک‌تر از عدسی شیشه‌ای هستند .

مزایای عدسی های پلاستیکی

هر روش و نوعی را می شود روی آن پیاده کرد.

نوع ضد خراش هم دارند.

دوام و مقاومت بالایی دارد .

برای کودکان و ورزشکاران انتخاب خوب و مناسبی است .

سبک تر از شیشه است.

معایب عدسی های پلاستیکی

از شیشه ای گران تر می باشند.

طول عمرش از شیشه ای کمتر است.

عدسی پلاستیکی یا عدسی شیشه ای

در این قسمت از مطلب عدسی‌هاس پلاستیکی و عدسی های شیشه ای عینک را با هم مقایسه می‌کنیم:

عدسی پلاستیکی یا عدسی شیشه‌ای کدام بهتر است؟

وزن

عدسی پلاستیکی نصف وزن عدسی شیشه‌ای را دارد و برای استفاده طولانی‌مدت گزینه‌ی مناسب‌تری است.

قیمت

عدسی شیشه‌ای بسیار ارزان‌تر از عدسی‌های پلاستیکی است.

وضوح اپتیکی

عدسی‌ شیشه‌ای وضوح تصویر بسیار بالاتری نسبت به عدسی پلاستیکی دارد و هیچ‌ نوع کج‌ و کولگی هم ندارد.

ضد UV

عدسی‌های پلاستیکی به طور معمول ضد UV هستند اما به آن یک لایه‌ی پوشش ضد اشعه‌ی فرابنفش هم اضافه می‌کنند تا 100 درصد ضد UV شود.

طول عمر

عدسی شیشه‌ای به خاطر ساختارش، طول عمر بیشتری نسبت به پلاستیک اپتیکی دارد.

مقاومت در برابر ضربه

عدسی شیشه‌ای همیشه در معرض شکستن و ترک برداشتن است. اما عدسی پلاستیکی در برابر ضربه و خراش  مقاوم تر است.

در دسترس بودن

عدسی پلاستیکی و عدسی شیشه ای هر دو همیشه به آسانی در دسترس هستند. اما عدسی‌های پلاستیکی با فریم‌های بیشتری تطابق دارند.

کارایی

عدسی های پلاستیکی در رنگ‌ها، طرح‌ها و قابلیت‌های متنوعی عرضه‌ی بازار می‌شوند. همچنین برای عینک‌های آفتابی گزینه‌ی مناسب‌تری هستند زیرا تنوع پوشش و رنگ زیادی دارند.

علت تفاوت قیمتی عدسی‌ها در چیست ؟

معروف‌ترین عدسی‌های دنیا متعلق به کشورهای ژاپن و آلمان است که بسته به نوع و کارایی عدسی، قیمت آن هم متفاوت است، قابلیت آنتی رفلکس بودن عدسی، آنتی اُویل بودن (چربی را به خود جذب نکند)، آنتی هیستاتیک بودن (گرد و خاک را جذب نکند) و حالت فیدرو فوبیک بودن عدسی (بخار نگیرد و آبگریز باشد) بر تعیین قیمت عدسی تأثیرگذار است.

اگر قصد خرید عدسی‌های شیشه ای یا پلاستیکی را دارید، به شما توصیه می کنیم که این کار را به صورت اینترنتی و از فروشگاه های معتبر کشور انجام دهید. در این صورت علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه‌ی خود به راحتی می توانید عدسی استاندارد خود را نیز با اطمینان خاطر تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید