انواع لنز های عینک کوهنوردی

انواع لنز های عینک کوهنوردی

فهرست مطالب

کوهنوردی علاوه براینکه یک ورزش پرطرفدار بوده ، امروزه به عنوان یکی از تفریحات مورد علاقه تبدیل شده است و ضروری دارد زمانیکه به کوهنوردی می روید وسایل مورد نیاز را همراه داشته باشید . یکی از مهمترین این وسایل ها ، عینک آفتابی مناسب کوهنوردی است. تابش نورآفتاب به چشم ها اغلب برای همه می تواند آزار دهنده باشد و به همین دلیل ضروری است زمانیکه به کوهنوردی میروید، عینک مناسب کوهنوردی را همراه خود داشته باشید؛ عینک آفتابی دارای چه لنزهایی است؟ باید بدانید لنز عینک های آفتابی با سایر عینک های دیگر متفاوت است و در ادامه مطالب به بررسی انواع لنز های عینک کوهنوردی می پردازیم .

عینک آفتابی مناسب کوهنوردی

امروزه در واقع تمامی فعالیت های ورزشی اغلب نیازمند تجهیزات و وسایل متناسب با نوع محیط آن ورزش هستند. کوهنوردی یک ورزش بسیار پرطرفدار بوده که گاهاً نداشتن تجهیزات مناسب کوهنوردی، می تواند به یک فعالیت خطرناک تبدیل شود. همچنین انتخاب عینک مناسب کوهنوردی کار ساده یی نبوده و در انتخاب آن باید وسواس و دقت خاصی به خرج داد.

باید بگوییم با شناخت انواع عینک های مناسب کوهنوردی و لنزهای آن می توانید انواع عینک های کوهنوردی را متناسب با نوع فعالیت هایی که در محیط کوهستان انجام میدهیم را براحتی و بدون دغدغه انتخاب و استفاده کنیم. به طور کلی، انتخاب عینک با لنز مناسب کوهنوردی جزو اصلی ترین و مهم ترین انتخاب های یک کوهنورد است. یک کوهنورد با سابقه و در عین حال حرفه ای بخوبی میداند که محافظت از چشم ها یکی از مهم ترین مواردی است که باید در نظر داشته داشته باشد.

قطعا همانگونه که انتخاب عینک آفتابی مناسب با فرم صورت مهم است، انتخاب لنز عینک مناسب مناسب با محیط ورزش از اهمیت بالایی برخوردار است . ممکن است برخی از کوهنوردان با لنزهای عینک آفتابی آشنایی نداشته باشند و اغلب زمان خرید عینک آفتابی کوهنوردی به مشکل بر می خورند. اگر شما هم با انتخاب عینک مناسب کوهنوردی به مشکل بر می خورید ، باید بگوییم این مقاله برای شماست. در این مقاله میخواهیم شما را با انواع لنز عینک های کوهنوردی آشنا کنیم تا بتوانید انتخاب بهتری زمان خرید عینک کوهنوردی داشته باشید.

لنز عینک های کوهنوردی

لنز فتوکرومیک

لنز‌های فتوکرومیک به طور کلی در محیط‌های داخلی بسیار شفاف هستند و زمانیکه در معرض نور خورشید قرار می گیرند ، لنزهای آن به رنگ تیره تغییر رنگ می دهند. باید بدانید مولکول‌هایی که موجب تغییر رنگ و تیره شدن لنز‌های این عینک ها می‌شوند، توسط اشعه ماورابنفش فعال می گردد. همچنین این لنز‌ها را با نام هایی مانند لنز هوشمند، لنز تطبیق‌دهنده نور و لنز‌های رنگی متغیر نیز می شناسند و عملکرد آنها به گونه ای است که به سادگی می‌تواند از چشمان شما در مقابل اشعه‌های مضر ماورابنفش محافظت نماید.

فرقی ندارد هوا آفتابی باشد یا ابری ، در هر حال مضرات نور خورشید باعث آسیب به چشمانتان خواهد شد؛ بنابراین می توانید از عینک هایی با لنز فتوکرومیک در روز‌های آفتابی و ابری در هنگام کوهنوردی استفاده نماید.

جالب است بدانید لنز فتوکرومیک از چشمان شما در برابر نور‌های آبی نیز محافظت می‌کند. نور آبی معمولا به نور صفحه نمایش لپ تاب، تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های دیجیتال گفته می شود و نور آبی نیز همانند نور آفتاب می تواند تاثیرات مخربی را برای چشم هایتان به همراه داشته باشد.

لنز های پلاریزه

پلاریزه یکی از اصلاحاتی است که هنگام خرید عینک به شما پیشنهاد می شود که از لنزهای پلاریزه استفاده کنید. در واقع باید بدانید لنز پلاریزه از هر نوعی که باشد می‌تواند تابش خیره‌کننده نور خورشید را از سطح صاف منعکس نماید. این نوع لنز ها در عینک کوهنوردی محبوبیت زیادی در بین افرادی که بیشتر وقت خود را در حال رانندگی در جاده هستند، دارد. همچنین برای آن دسته از افرادی که به ورزش های موج سواری و قایق رانی نیز علاقه مند هستند، می توانند از این نوع عینک استفاده نمایند.

انواع لنز های عینک کوهنوردی

لنز Zebra

لنز های زبرا معمولا مناسب برای اسکی، کوهنوردی، دوچرخه سواری و همچنین پیاده روی و دویدن در کوهستان است . از سری مزایای لنز zebra  میتوانیم به قابلیت دید عالی که به چشمان شما میدهد اشاره کنیم.  به طور کلی وزن این لنز سبک و با دوام بوده و از ماندگاری بالایی برخوردار هستند. یکی دیگر از مزایای این لنزها، پوشش ضد خش و ضد بخار آن بوده و قابلیت تغییر تیرگی در زمان 22 الی 28 ثانیه را از سطح 2 به 4 را دارند. لنز zebra  معمولا نسبت به سایر لنزهای دیگر روشن تر هستند و معمولا دید وسیعی از منطقه را به کاربر ارائه میکند .

لنز zebra light

زبرا لایت مناسب یکی دیگر از مناسبترین نوع لنزها در زمان کوهنوردی یا پیاده روی در کوهستان است.  این مدل لنز دارای وزن سبک و دوام بالا بوده و لایه nxt  این لنز امکان دید با کیفیتر را در هر شرایط را به شما میدهد. مدل های فتوکرومیک این نوع لنز 16 الی 80 درصد تابش نور خورشید را از خود براحتی عبور میدهند که قابلیت تغییر از cat1  به cat 3 را دارد. غالبا این تغییر خودکار سطح تیرگی و پوشش فتوکرومیک باعث میشود که عواملی همچون شرایط آب و هوا روی تغییر تیرگی لنز تاثیری نگذارد.

آیا عینک پلاریزه برای چه زمانی مناسب است؟

عینک های پلاریزه یکی از لنزهایی هستند که امروزه در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته اند . کوهنوردان این نوع عینک ها را معمولا در زمان کوهنوردی استفاده می کنند تا بتوانند دید بهتری از اطراف محیط داشته باشند. همچنین استفاده از این عینک در دوچرخه سواری ، موج سواری و قایق رانی نیز به وضوح دیده می شود. اما باید بدانید زمانی این نوع عینک می تواند کاربردهای فوق العاده خود را داشته باشد که اصل باشد. متاسفانه امروزه تشخیص اصل و فیک بودن عینک ها بسیار دشوار شده است و اغلب بدنبال فروشگاه های معتبر هستیم تا بتوانم از هزینه هایی که بابت اصل بوده عینک صرف می کنیم ، نهایت رضایت را داشته باشیم . اگر شما هم بدنبال فروشگاه های معتبر برای خرید عینک آفتابی هستید، می توانید آن را از فروشگاه معتبر عثمانی اپتیک خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها