دلایل اهمیت یو وی 400 و راه های تشخیص آن

دلایل اهمیت یو وی 400 و راه های تشخیص آن

فهرست مطالب

در واقع عینک UV400 یک محافظ همیشه آماده و شیک است با برچسب فیلتر 100% قرار است تا از چشم های شما که مهمترین دارایی‌های شما هستند در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت نمایند. باید بدانید اشعه ی ماورابنفش نور خورشید بسیار ساده از لایه اوزون عبور می کند و وارد زمین می شود؛ این اشعه ها براحتی و در هر شرایطی خودش را به چشم های شما میرساند، این قضیه از مهمترین دلایل استفاده از عینک آفتابی برای محافظت در برابر آفتاب است.

اما آیا تا به حال به این قضیه مهم توجه کرده اید که چرا بیشتر افراد مراقب چشمان خود نیستند؟ آسیب‌های جبران ناپذیری که اشعه ماورابنفش به چشم های ما میرساند در مقایسه با چروک پوست و آفتاب سوختگی، اغلب کمتر مورد توجه برخی از افراد قرار می گیرند؛ متاسفانه اکثر افراد جامعه بیشتر به مسائلی که بیشتر قابل دید هستند ، اهمیت میدهند تا عبور نورهای مضر از قرنیه به شبکه ی عدسی. آسیب هایی که اشعه نور خورشید به چشم ها وارد می کند، معمولا در سنین 40 سال بیشتر نمایان می شود و این آسیب ها اغلب از سن 20 سالی شروع می شود. بنابراین توصیه می کنیم قبل از اینکه دیر بشه، استفاده از عینک آفتابی را از سن 20 سالگی شروع کنید. دلایل اهمیت یو وی 400 و راه های تشخیص آن ، UV 400 چیست؟ در ادامه مقاله عثمانی اپتیک دلایل استفاده از عینک یو وی 400 و با نحوه عملکرد این عینک ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

یو وی 400 چیست؟

لنز یو وی 400 امروزه به عنوان یک اصطلاح مهم در هنگام خرید عینک آفتابی به کار می رود و اغلب با اهمیت استفاده از آن برای چشم ها آگاه نیستند. باید بگوییم UV به تابش شدید نور خورشید گفته میشود که معمولا تا 400 نانونتر طول دارد. اشعه ماورا بنفش با چشم قابل دیدن نیستند، اما به راحتی به لایه ی اوزون نفوذ می‌کنند و به صورت امواج UAV و UVB به پوست و چشم های ما آسیب جدی میرسانند.

این اشعه‌های مضر قطعا می‌توانند در هر چهار فصل سال و در هر شرایطی به چشمهای ما آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کنند و متاسفانه در هیچ جایی از کره زمین نمی توانید از این اشعه در امان باشید. برای پیشگیری از  این آسیب‌های خطرناک به عدسی چشم، از عینک‌های آفتابی یو وی 400 با لنزهای محافظ استفاده کنید. عینک یو وی 400 با مقاومت بسیار بالایی که دارد از هر نوع آسیبی به چشک ها و پوسط اطراف آن جلوگیری می کند.

دلایل اهمیت یو وی 400 و راه های تشخیص آن

امروزه با نازک شده لایه اوزون ، اشعه ها بیشتر از قبل به سلامتی ما آسیب میزنند و به همین دلیل پزشکان متخصص چشم استفاده از عینک آفتابی در طول روز را ضروری می دانند . بسیار مهم است که بدانید عینک آفتابی دارای لنز هایی هستند که می توانند از چشم ها محافظت کنند و عینک های فیک و ارزان قیمت تنها برای جلوه ی زیبایی به کار می روند. عینک باید دارای لنزهایی باشد که بتواند 75 تا 90 درصد اشعه را با طول 400 تا 700 نانومتر را فیلتر کنند. عینک آفتابی محافظ یو وی چیست؟ چگونه یو وی 400 بودن عینک را تشخیص دهیم؟ در ادامه مطالب به بررسی دقیقتر عینک یو وی می پردازیم.

چرا عینک آفتابی محافظ یو وی را استفاده کنیم ؟

در واقع عینک آفتابی جدا از جنبه‌های ظاهری و مد و فشن، به عنوان یک محافظ چشم برای چشمان شما بوده و از چندین قابلیت مهم برخوردار است.  یکی از مهمترین ویژگی های عینک های آفتابی  جلوگیری از 100% ورود اشعه ماورا بنفش خطرناک به چشم است.

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم اشعه های نور خورشید به راحتی به عدسی چشم ها آسیب وارد می کنند و اغلب در دراز مدت باعث بروز انواع بیماری‌های چشمی مانند: آب مروارید و دژنراسیون ماکولا و غیره می شود. از مهمترین ویژگی ها برای خرید عینک آفتابی بررسی خاصیت یو وی  400عینک است. چراکه عینک آفتابی با این لنزها باید بتواند تا 90 درصد از نور مرئی را فیلتر کنند و از ورود دو اشعه ی UVB و UVA به طور صد در صد محافظت کنند.

به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که همه عینک های آفتابی فیک که دارای دارای لنزهای تیره باشد با عینک های با لنز تیره یو وی 400 متفاوت است و عینک های تیره و فیک این توانایی را ندارند که بتواند از ورود اشعه‌های مضر به چشم ها جلوگیری کنند؛ در واقع لنز های تیره شرایط را بدتر کرده و اغلب با گشاد کردن مردمک چشم، باعث آسیب رسانی بیشتری به این عدسی چشم ها می گردد.

چگونه یو وی 400 بودن عینک را تشخیص دهیم؟

تیرگی لنز

عینک یو وی 400 دارای تیرگی لنز می باشد، اما نه به اندازه ای که دید ما را از اطراف ضعیف کند . این نوع عینک به مردمک چشم آسیب وارد نمی کند و به دلیل بنز تیره ای که دارد ، از تابش نور آفتاب به چشم ها تا 90 درصد جلوگیری خواهد کرد. در هنگام انتخاب، عینک را روی صورت قرار دهید و به اطراف نگاه کنید و تیرگی لنز را برسی نمایید.

برچسب

یکی دیگر از راه های تشخیص یو وی 400 بودن عینک ، برچسب روی عینک است. در ابتدا قبل از انتخاب عینک توصیه می شود برچسب UV400 را بررسی کنید. برچسب UV نشان دهنده این است که این عینک تا چند درصد می تواند از چشم ها در برابر اشعه ها محافظت نماید. چه مقدار از هر نوع محافظتی را در برابر اشعه ماورا بنفش ارائه میدهد. اگر این نوع برچسب روی عینک وجود نداشته باشد، کاملاً مشخص است که عینک انتخاب شده قادر به محافظت در برابر اشعه‌های نور خورشید را ندارد.

دستگاه UV سنج

در برخی از مطب های چشم پزشکی و مراکز سنجش بینایی، دستگاهی استفاده می شود که با استفاده از آن به راحتی می‌توانند میزان محافظت لنز عینک را در مقابل اشعه مضر آفتاب بطور دقیق اندازه گیری نمایند. جالب است بدانید انجام این کار در چند دقیقه انجام می شود و وقت شما را نمیگیرد و معمولا هزینه ای نیز ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها