راه های جلوگیری از بخار کردن عینک

راه های جلوگیری از بخار کردن عینک

فهرست مطالب

یکی از محصولات پر استفاده عینک است، افراد عینکی با مشکلاتی مثل بخار کردن عینکشان روبه رو هستند مخصوصا وقت هایی که ماسک میزنند میزان بخار کردن عینکشان بیشتر می شود در کل وقتهایی که هوای گرم به یک سطح سرد برخورد می کند و یا برعکس، بخار به وجود می آید، تنفس شما که یک هوای گرم است به شیشه عینکتان که سرد است برخورد میکند و در نتیجه عینکتان بخار می کند. ولی این موضوع اصلا جای نگرانی نیست و با ترفندهایی ساده می توانید مانع از این امر شوید و آن را به حداقل برسانید.

علت بخار کردن شیشه عینک چیست ؟

علت آن خیلی ساده است، وقتی که حرارت و رطوبت با همدیگر ترکیب شوند و بعد با شیشه و یا فلز و یا پلاستیک تماس داشته باشد بخار تشکیل میشود که به این فرایند میعان میگویند، برای همین است که وقتی در سرمای زمستان دهانتان را با شال می پوشانید و یا وقتی سر قابلمه یک غذای گرم را در مکانی سرد باز میکنید و سرتان را به غذا نزدیک می کنید عینکتان بخار می کند. دلیل بخار کردن شیشه عینکتان هنگام ماسک زدن هم همین موضوع است، وقتی که ماسک میزنید حرارت تنفس شما بخاطر وجود ماسک روی دهان به اطراف پخش نمی شود و به سمت بالا حرکت می کند و باعث بخار کردن شیشه عینکتان می شود.

راهکارهایی برای جلوگیری از بخار کردن عینک

همان طور که گفتیم درصد زیادی از مردم از عینک استفاده می کنند پس بخار کردن آن مشکلی رایج است و در ادامه راهکارهایی را برای جلوگیری از این وضعیت به شما پیشنهاد می کنیم.

1. سفت کردن قسمت بالای ماسک

اگر ماسک را طوری بر روی صورت قرار دهیم که هوای کمتری از بالای آن خارج شود شیشه عینکتان کمتر بخار می کند. برخی از ماسک های موجود در داروخانه در قسمت بالای خود یعنی روی بینی یک نوار شکل پذیر از جنس آلومینیوم دارند که علاوه بر ثابت نگه داشتن ماسک از خروج هوا هم به بیرون جلوگیری میکنند. یا اگه ماسکتان را در منزل تهیه می کنید میتوانید از یک کش و یا یک نوار آلومینیومی یا هر چیز دیگری که ماسک را ثابت نگه میدارد برای ثابت نگه داشتن ماسکتان استفاده کنید.

2. استفاده از صابون و آب برای جلوگیری از بخار کردن عینک

یکی از راه هایی که برای بخار نکردن شیشه عینک استفاده میشود این است که عدسی عینک را به وسیله آب و صابون بشویید و بعد آن را با استفاده از یک پارچه نرم و یا پارچه مخصوص عینکتان خشک کنید. با انجام دادن این کار باعث این می شوید که یک لایه ی خیلی نازک روی عدسی عینکتان به وجود آید و این لایه مانع از بخار کردن عینک می شود. توجه داشته باشید که عدسی بعضی از عینک ها بسیار حساس هستند و قبل از انجام این کار حتما با کسی که عینک را از او خریده اید مشاوره بگیرد.

3. استفاده از کف ریش برای جلوگیری از بخار کردن شیشه عینک

شاید کمی مسخره به نظر برسد ولی واقعیت این است که اگر مقداری از کف ریش را روی شیشه عینک بریزید و بگذارید خشک شود و بعد از خشک شدن آن را با یک دسمال نرم پاک کنید دیگر شیشه عینکتان بخار نمیکند البته به این نکته توجه کنید که کف ریش همانند صابون ممکن است به عدسی عینک آسیب برساند پس قبل از انجام دادن آن حتما در مورد آن جست و جو کنید.

4. گذاشتن عینک روی ماسک

شما میتوانید با کمک گرفتن از عینکتان مانع بخار کردن شیشه عینکتان شوید تنها کافی است که ماسک را کمی به سمت بالا بیاورید و عینکتان را روی آن قرار دهید و با این کار ماسک سفت میشود و از بیرون آمدن تنفس جلوگیری میکند و در نتیجه شیشه عینک بخار نمی کند.

 

راه های جلوگیری از بخار کردن عینک

5. نفس کشیدن به سمت پایین

شاید برایتان سخت باشد ولی نفس کشیدن به سمت پایین یک راه آسان برای جلوگیری از بخار عینک است. باید لب بالایتان را روی لب پایین قرار دهید و از بالا به پایین نفس بکشید.

6. چسباندن بخش بالایی ماسک

انجام برخی از روش های بالا به این نیاز دارد که ماسکتان را هر از چند گاهی تنظیم کنید زیرا که ماسکتان تکان میخورد ولی اگر میخواهید که ماسکتان تکان نخورد و نیازی به تنظیم آن نداشته باشید میتوانید از چسب ورزشی و یا پزشکی کمک بگیرید، با استفاده از آنها در بخش بالایی ماسک، ماسک به قوس بینیتان میچسبد و حرکت نمی کند. اگر پوستتان حساس است توصیه میشود که این چسب را اول در جای دیگری مانند بازویتان امتحان کنید و اگر بعد از گذشت چند ساعت دیدید که به آن حساسیت ندارید و دچار التهاب و قرمزی نشده اید میتوانید برای ماسکتان از آن استفاده کنید. در صورت بروز حساسیت میتوانید از چسب های ضد آلرژی کمک بگیرید.

7. استفاده از دسمال ضد بخار برای جلوگیری از بخار کردن شیشه عینک

یکی از ساده ترین و بهترین روش برای بخار نکردن شیشه عینک استفاده از دسمال ضد بخار است، خرید دسمال های ضد بخار و تمیز کردن عینکتان به وسیله آن موجب جلوگیری از بخار کردن عینکتان میشود. البته توجه کنید که این دسمال ها اکثرا یک بار مصرف هستند و بعد از یک بار استفاده از آنها خاصیتشان را از دست میدهند.

8. قرار دادن عینک روی پایین بینی

پایین آوردن عینک و نزدیک کردن آن به نوک بینی باعث میشود که فضای بیشتری در پشت شیشه به وجود آید و به این ترتیب هوا راحت تر رد و بدل میشود و شیشه عینک بخار نمیکند.

9. اسپری ضد بخار شیشه عینک

اسپری ضد بخار هم میتواند یک راهکار خوب برای جلوگیری از بخار کردن شیشه شود. برای این کار کافی است که اسپری را به عینکتان بزنید و بگزارید خشک شود و سپس با یک دسمال نرم آن را پاک کنید.

10. عینک را از چشمهایتان فاصله دهید

عینکی بخرید که نیاز نباشد آن را به چشم و صورتتان بچسبانید، عینک هایی که با کمی فاصله از صورت در جای خود روی بینی ثابت میمانند قابلیت این را دارند که هوا در میان آنها جریان پیدا کند. این امر برای روزهای پاییزی و زمستانی خیلی حائز اهمیت میشود و هر چه عینک به صورتتان نزدیک تر باشد دمای تنفس و صورتتان بیشتر روی آن تاثیر میگذارد و بخار بیشتری تولید میشود، بخاطر همین در مواقعی که عینک دورتر است جریان هوا باعث میشود که بخار زودتر از بین رود و اگر قصد خریدن عینک جدید را به این زودی ها ندارید میتوانید در چنین مواقعی عینک را در آورید و وقتی بخار روی آن تمام شد آن را با کمی فاصله روی چشم قرار دهید و وقتی شیشه ی آن با دمای محیط سازگار شد آن را دوباره به چشمتان نزدیک کنید.

 

راه های جلوگیری از بخار کردن عینک

11. استفاده از دسمال کاغذی

 یکی دیگر از راهکارها برای بخار نکردن شیشه عینک این است که یک دسمال کاغذی را در قسمت بالایی ماسک قرار دهید تا از خروج هوای بازدم جلوگیری کند.

12. مصرف شامپو بچه برای جلوگیری از بخار کردن شیشه عینک

برای این کار باید یک یا دو قطره از شامپو بچه را روی شیشه عینک بریزید و بعد از گذشت 15 دقیقه آن را آبکش کنید و بعد عینکتان را با یک پارچه نرم خشک کنید جالب است که بدانید شامپو بچه مانند اسپری ضد بخار عمل میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

عثمانی اپتیک

مرجع آنلاین و مستقیم انواع عینک آفتابی

آدرس شعبه تهران

تجریش - میدان قدس - کوچه محوی - پلاک دو - واحد ۲۱ - طبقه ۵

ساعت فعالیت

هر روزه از ساعت ۱۲ الی ۲۰