مشخصات عینک آفتابی خوب چیست؟

مشخصات عینک آفتابی خوب چیست؟

فهرست مطالب

چشم‌های زیبای شما یکی از حساس‌ترین عضوهای بدن شما است که برای داشتن چشم‌های سالم، زیبا و درخشان لازم است که از چشم‌های خود به خوبی محافظت کنید. خرید عینک آفتابی استاندارد یکی از روش‌های اصلی برای محافظت از چشمهامی باشد. خرید عینک آفتابی استاندارد علاوه بر حفظ سلامتی چشم‌های شما، در جوان ماندن پوست شما نیز تأثیر زیادی دارد.

مشخصات عینک آفتابی خوب زمانی برای شما اهمیت پیدا میکند که مراقبت از چشمانتان برای شما مهم باشد. اشعه فرابنفش خورشید برای عدسی و قرنیه چشم مضر است و احتمال ابتلا به بیماری آب مروارید را افزایش می دهد. پس باید به خوبی از چشمان خود در مقابل آن محافظ ت کنیم. معیار اصلی ما در خرید عینک باید ویژگی های استاندارد آن و محافظت از چشم باشد نه فقط قیمت و شکل ظاهری آن تحقیقات نشان میدهد که تعداد بسیاری از افراد در هنگام خرید عینک آفتابی به ویژگی های فنی آن هیچ توجهی نمی کنند. متخصصان چشم پزشکی توصیه میکنند که عینک هایی استاندارد و با کیفیت فنی بالا را برای محافظت از چشمان خود استفاده کنید.

عینک آفتابی خوب چیست؟

داشتن زیبایی ظاهری و شیک بودن فریم عینک از جمله معیار مهم برای انتخاب و خرید عینک آفتابی است، اما مهم‌ترین هدف برای خرید یک عینک دودی خوب، محافظت از چشم‌های در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید یا همان اشعه UV است. این اشعه یووی می‌تواند در طولانی مدت سلامتی چشم‌های شما را به خطر بیندازد و شما را دچار بیماری‌هایی مانند آب مروارید بکند.

فریم مناسب عینک آفتابی

متخصصان توصیه می کنند که فریم عینک آفتابی زیاد باریک نباشد زیرا این عامل خود باعث عبور دادن اشعه های مضر از اطراف به چشم می شود. با توجه به این نکات و البته در نظر داشتن قیمت عینک آفتابی ها، که به راحتی تشخیص جنس استاندارد و اصل را از فیک ممکن می کند.

فریم مناسب عینک آفتابی

طرح فریم عینک

عدسی عینک غیر از آن که مراقب چشمان ما است، از پوست دور چشم ما هم محافظت می کند. پوست دور چشم بسیار حساس است و اشعه های مضر خورشید روی آن تأثیر گذار است. پس، در عامل طرح فریم عینک و تأثیر آن در سلامت چشم ما؛ هر چه عدسی عینک بزرگ تر باشد، سطح بیشتری از صورت ما را پوشش می دهد، در نتیجه اشعه های مضر خورشید شانس عبور از عدسی را برای برخورد با چشم و پوست دور چشم ما ندارد.

پس در انتخاب طرح فریم عینک خود دقت کنید. اگر بیشتر از بقیه در معرض نور خورشید و اشعه های مضر آن هستید، حتما از عینک هایی که در طرح فریم آن ها مدل خلبانی یا دایره ای هست استفاده کنید که محافظت بیشتری برای شما به همراه داشته باشد.

مقاومت و دوام مؤثر در عمر مفید عینک آفتابی

مقاومت و دوام تأثیر مستقیم بر عمر مفید عینک زنانه و مردانه دارد. فریم‌هایی از مواد مقاوم مانند فلز، نایلون، تیتانیوم یا پلی‌کربنات ساخته می‌شوند، به خوبی می‌توانند در برابر ضربه‌ها، خراش‌ها و زنگ‌زدگی‌ها مقاومت کنند. بنابراین، یک عینک آفتابی خوب با این خصوصیت می‌تواند تا مدت‌ طولانی کاربردی بماند.

عینک پلاریزه

فیلترهای پلاریزه در عینک مردانه و زنانه، نور را تصفیه می‌کنند و انعکاس‌های ناشی از نور را کاهش می‌دهند. این ویژگی، برای محافظت از چشمان شما در برابر نور خورشید و کاهش تابش‌های ناشی از انعکاس نور از سطوح مختلف مانند آب، برف، جاده و آسفالت به کار می‌رود. یک عینک آفتابی خوب با خاصیت پلاریزه، معمولاً برای فعالیت‌هایی مثل رانندگی، اسکی و تعطیلات آفتابی مفید است.

محافظ UV

خیلی از مردم صرفا از عینک های آفتابی برای زیبایی استفاده می‌کنند و اهمیتی به کیفیت آن نمی‌دهند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عینک آفتابی استاندارد، محافظ UV داشتن آن است. بیشتر عینک های آفتابی ارزان تنها یک تکه پلاستیک بر روی صورت شما هستند و در برابر نور خورشید هیچ حفاظتی ارائه نخواهند داد.

پس اگر به کیفیت عینک ها اهمیت می‌دهید، باید به دنبال لنزهایی باشید که 99 % اشعه ماورا بنفش را مسدود می‌کند. چرا که رنگ لنز به محافظت آن ارتباطی ندارد. یکی از عینک هایی که محافظت 100 درصد از چشم ها دارد و دارای ویژگی UV400 می‌باشد.

پوشش روی لنز عینک

از ویژگی های عینک آفتابی خوب، داشتن پوشش های مناسب می‌باشد. هرچه عینک آفتابی گران‌تر باشد، احتمال اینکه چندین لایه پوشش داشته باشد، بیشتر می‌شود. این پوشش ها ممکن است شامل پوشش ضد آب برای دفع آب، یک پوشش ضد خش برای بهبود دوام و یک پوشش ضد بخار، برای شرایط مرطوب یا فعالیت های شدید باشد. پوشش آینه ای نیز بر روی سطوح خارجی برخی از عدسی های عینک آفتابی اعمال می شود. آنها با انعکاس بیشتر نوری که به سطح لنز برخورد می کند، نور شدید را کاهش می دهند.

پوشش روی لنز عینک

رنگ عدسی عینک آفتاب

رنگ عدسی از این جهت شامل اهمیت است که هر رنگ اجازه عبور برخی از رنگ ها را نمی دهد که روی سلامت چشم برخی افراد، خصوصا افرادی که چشم خود را به دستان جراح سپرده اند، تأثیر گذار است. شاید حتی برای مدتی لازم باشد غیر از اینکه بیرون از منزل و محل کار خود عینک می زنید در داخل محیط های بسته هم از عینک استفاده کنید تا چشم شما سلامتی خود را به دست آورد.رنگ عدسی عینک آفتابی در باور همه به یک موضوع سلیقه ای تبدیل شده؛ در علم اپتیک نور سفید تشکیل شده از ۷ رنگ است، همان هفت رنگی که هنگام تشکیل رنگین کمان می بینیم. دلیل این پدیده شکست نور است.

چرا شکست نور اتفاق می افتد؟

به این دلیل که هر رنگی طول موج خاص خودش را دارد و هنگام که از بین قطرات ریز آب که در هوا معلق هستند عبور می کند اتفاق متفاوتی برای آن ها می افتد. حال که به این موضوع آگاه شدیم. چشم بسیار مهم است. در این خصوص حتما با پزشک خود مشورت کنید.

چرا خرید یک عینک آفتابی استاندارد می‌تواند مهم باشد.؟

شما با خرید عینک آفتابی مردانه و زنانه استاندارد و زیبا می‌توانید هم ظاهری زیبا داشته باشید و هم از سلامتی چشم و پوست خود در برابر عوامل بیماری زا مطمئن شوید. در آخر نیز به برخی روش‌های تشخیص یک عینک آفتابی استاندارد اشاره کردیم که می‌توانید از یووی بودن عینک خود مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها