لنز فصلی چیست؟

لنز فصلی چیست؟

فهرست مطالب

لنز ها را میتوان به چند دسته لنز روزانه، لنز ماهانه، لنز فصلی و لنز سالانه تقسیم بندی کرد. اگر از استفاده کنندگان لنز باشید قطعا میدانید که بعضی از لنز ها فقط جنبه ی زیبایی دارند ولی بعضی دیگر علاوه بر جنبه ی زیبای عملکرد دید شما را نیز بهبود میبخشند. لنز فصلی نوعی از لنز موجود در بازار است که طول عمر و دوام آن سه ماه است، لنز فصلی به این دلیل که فقط مخصوص برای استفاده ی یک فصل می باشد نامگذاری نشده بلکه بخاطر این نامگذاری شده که میتوان از آن به مدت 90 روز یعنی یک فصل کامل استفاده کرد.

این لنزها دارای نمره مثبت و منفی هستند یعنی دارای یک سری منافذ اند که قرینه چشم میتواند با استفاده از آن نفس بکشد و اکسیژن رسانی خیلی خوب انجام میشود ولی برخی لنز ها مانند لنز ماهانه و سالانه این ویژگی را ندارند و این یک عیب بزرگ برای لنز است زیرا باید به طور مرتب به چشم ها اکسیژن رسانی شود.

مزایای لنز فصلی

لنز طبی را همان طور که از اسمش مشخص است باید برای ضعف بینایی استفاده کرد پس اول باید نزد یک اپتومتریست و یا چشم پزشک بروید برای اینکه لنز مخصوص چشمانتان را به شما تجویز کند.بیشتر لنز های طبی فصلی از نوع نرم هستند که یک مزیت خیلی خوب برای آن است. لنز نرم لنزی است که خاصیت انعطاف پذیری زیادی دارد، خیلی راحت و ایمن است و با آخرین تکنولوژی اپتیکی روز ساخته شده است. این لنز ها نفوذ پذیری زیادی نسبت به اکسیژن دارند و برای همین میتوان برای مدت طولانی تری آن را در چشم نگه داشت.

لنز فصلی نرم یکی از انواع لنز هایی است که بخاطر نرم بودن، فصلی بودن، توانایی اکسیژن رسانی و قرار گیری درست بر روی قرینه و تامین دید کافی برای بیمار جایگاه خوب و ویژه ای در بازار دارد.

پزشکان زیادی مردم را به استفاده از این لنز تشویق میکنند زیرا که قابلیت های زیادی دارد و بیماری های شایع را خیلی کاهش میدهد البته تمامی این مواد در صورتی است که شخص مصرف کننده نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت کند.

لنز فصلی چیست؟

معایب لنز فصلی

در عین حال استفاده از لنز ها، چه ماهانه و چه روزانه و چه سالانه و فصلی همه میتوانند بسیار مضر باشند. لنز ممکن است بر روی قرینه چشم خراش ایجاد کند و محل خراش مکان مناسبی برای میکروب است و در نهایت موجب آسیب قرینه و ضعف آن میشود و حتی در بعضی مواقع کار به پیوند قرینه میکشد.

لنز های فصلی هم در این قضیه مستثنی نیستند و این لنز ها فقط عمری به طور 90 روز دارند و نه بیشتر. بعضی از افراد این لنز ها را بیشتر از 90 روز مصرف میکنند و یا به صورت ثابت و مداوم از آن استفاده میکنند و آن را در نمی آورند و فکر میکنند که اشکالی ندارد ولی این باور کاملا غلط است و با این کار به چشم ها آسیب وارد میشود.

اول از همه باید طرز گذاشتن لنز طبی و یا غیر طبی را به خوبی یاد بگیرید و نکات بهداشتی را حتما رعایت کنید در این صورت اتفاق خاصی نمی افتد. هر چند که لنز خطرات خودش را همیشه دارد و بخاطر این است که پزشکان اول خرید عینک را برای بیمار ها توصیه میکنند و برای بعضی از افراد استفاده ی همیشگی آن را اصلا توصیه نمیکنند زیرا میتواند آسیب زا باشد.

همچنین توصیه میشود که اگر از لنز فصلی سخت استفاده میکنید آن را به مدت 90 روز کامل به هیچ وجه استفاده نکنید زیرا خاصیت اکسیژن رسانی و انعطاف پذیری آن کمتر است و در انتخاب لنز های فصلی خود دقت داشته باشید.

نحوه ی مراقبت از لنز های فصلی

قبل از استفاده از هر لنزی باید دستانتان را به خوبی بشویید و هنگام گذاشتن و برداشتن لنز به تمیز بودن محیط دقت کنید پس دستانتان را به خوبی تمیز کنید و سعی کنید در هنگام استفاده از لنز ناخن هایتان بلند نباشند. دقت داشته باشید که نباید لنز و جای لنزتان را با آب بشویید و فقط با محلول لنز باید آنها را بشویید.

نحوه استفاده از لنز فصلی

لنز فصلی باید به صورت روزانه استفاده شود، یعنی در صورت لازم باید در چشم گذاشته شود و وقت خواب آنها را بیرون آورید. البته وقتی در طول روز میخوابید وجود این لنز ها درچشم مانعی ندارد. طبق نظر بعضی از پزشکان این لنز ها میتوانند تا یک هفته در چشم بمانند ولی بعد از این مدت حتما باید آنها را بیرون آورد تا چشم ها استراحت کنند.

تفاوت لنز فصلی با لنز سالانه

-مدت زمان استفاده از لنز فصلی از لنز سالانه کمتر است و تقریبا حدود 90 روز است.

-لنز های فصلی خاصیت اکسیژن رسانی یشان بیشتر از لنزهای دیگر است.

-لنز های فصلی جنسشان منعطف تر و نرم تر از لنز سالانه است.

-قیمت لنز فصلی نسبت به لنز سالانه کمتر و به صرفه تر است.

-لنز فصلی از لحاظ آبرسانی از لنز سالانه بهتر است.

ضررهای استفاده بیش از حد از لنز فصلی

همان طور که میدانید حداکثر استفاده از این لنز سه ماه است و استفاده بیش از حد از آن میتواند باعث رسوب پروتئین و چربی در لنز شود و همچنین باعث خشک شدن لنز شود و در نتیجه باعث نرسیدن درست اکسیژن به چشم می شود. گذشته از اینها استفاده ی زیاد از لنز فصلی باعث میشود که عفونت و باکتری در چشم به وجود آیند.

اگر از لنز ها کمتر استفاده کنیم آیا میتوانم به طول عمر آن بیفزاییم؟

با گذاشتن لنز در چشم ها مقداری از چربی و پروتئین موجود در اشک چشم ها بر لنز قرار میگیرد، برای پاک کردن آن از محلول شست وشوی لنز استفاده میشود ولی با این حال هم این محلول فقط میتواند 40 درصد از این رسوبات را پاک میکند و رسوبات باقی مانده کم کم فاسد میشوند بخاطر همین بهتر است از لنز فقط تا زمانی استفاده کرد که تاریخ مصرفش نگذشته باشد.

در صورتی که لنز به موقع تعویض نشود چه مشکلاتی پیش می آید؟

نشستن و تعویض نکردن به موقع لنز باعث میشود که بعد از مدتی شفافیت قرینه کاهش یابد و باعث درد و عفونت و نارحتی در چشم میشود.

علت محبوب تر بودن لنز فصلی نسبت به لنز سالانه چیست؟

جنس بهتر لنز فصلی یکی از دلایل محبوب تر بودن آن نسبت به سایر لنز ها است، همچنین چون این لنز ها زودتر نیاز به تعویض دارند رسوبات چشم و آلودگی های هوا فرصت کمتری برای آسیب رساندن به چشم پیدا میکنند.

از دلایل دیگر محبوب بودن این لنز ها هزینه کمتر آنها است و مواقعی که لنز خراب شود و یا گم شود ضرر کمتری میبینید.

شیوه ی نگهداری درست لنز فصلی چیست؟

اگر از نوع نرم باشد به هیچ وجه نباید به آن آب بزنید و فقط باید از محلول شست و شوی لنز استفاده کنید ولی اگر لنز از جنس سخت باشد میتوانید آن را با آب و شامپو بچه هم بشویید. همچنین لنز فصلی نرم را باید کم کم، 8 ساعت درون محلول ضد عفونی بگزارید و در صورت استفاده نکردن از محلول باید در جعبه و مایع مخصوص خودش آن را نگهداری کنید.

علت به وجود آمدن حالتی چسبندگی در لنز چیست؟

یکی از عوامل به وجود آمدن حالت چسبندگی در لنز فاسد شدن محلول شست و شوی لنز است. تاریخ انقضای بیشتر این محلول ها از زمان باز شدن به مدت یک ماه است و اگر از آن بیشتر استفاده کنید حالت چسبندگی در لنزها به وجود می آید.

چشم ها حساس ترین نقطه بدن هستند و باید خیلی خوب از آنها مراقبت شود و حتما باید به استفاده درست و رعایت نکات استفاده از لنز توجه داشته باشید. باتوجه به تمامی نکاتی که در این مقاله خواندید میتوانید بفهمید که استفاده از لنز های کوتاه مدت بهتر از استفاده از لنز های بلند مدت است.

خرید عینک آفتابی از فروشگاه عثمانی اپتیک

عینک های آفتابی نقش موثری در بهبود بینایی ،شخصیت ، استایلی جذاب و متفاوت ایفا می کنند.انتخاب عینک مناسب می‌تواند تأثیر بسزایی بر روی سلامتی چشمان شما داشته باشد، از خستگی چشم جلوگیری کرده و محافظت لازم در برابر اشعه‌های مضر خورشید را فراهم آورد.در فروشگاه عثمانی اپتیک مجموعه ای گسترده از عینک های آفتابی زنانه ، مردانه با طراحی های مدرن و متنوع وجود دارد که می توانید با مراجعه به صفحه رسمی این فروشگاه نسبت به خرید عینک آفتابی اصل با  بهترین قیمت اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها