سوالات متداول در مورد پیر چشمی

سوالات متداول در مورد پیر چشمی

فهرست مطالب

با بالا رفتن سن و ورود به دوران میان سالی باید بیشتر به چشم اهمیت داد و بیشتر برای معاینه چشم به چشم پزشک مراجعه کرد. در این مطلب ما به مشکلات چشم که در میانسالی به وجود می آیند و همچنین به پیر چشمی می پردازیم.

پیر چشمی

به از دست دادن برگشت ناپذیر تدریجی توانایی چشم در تمرکز کردن بر روی اجسام نزدیک پیر چشمی میگویند که بخاطر افزایش سن رخ میدهد و بخشی طبیعی و خیلی آزار دهنده از پیری است. به هنگام مطالعه و یا دیدن اشیاء از نزدیک عدسی با تغییر انحنای خودش این امکان را ایجاد میکند که اجسام نزدیک را به خوبی ببینیم.

با گذر زمان و از سن 40 سالگی به بالا قدرت تغییر شکل عدسی برای تمرکز تصاویر روی پرده شبکیه کاهش خواهد یافت و بخاطر همین پیر چشمی صورت میگیرد و تا حدود 60 سالگی کم کم بدتر میشود. حتی افرادی که هیچ گونه بیماری و مشکل چشمی ندارند ممکن است در این سن با تغییراتی در بینایی مواجه شوند. برای مثال تشخیص دادن دو جسمی که کنار یکدیگرند و هم رنگ هستند برایشان سخت است مثل یک فنجان سفید روی یک میز سفید.

به علاوه برای افراد پیر توانایی خوب دیدن در نور های مختلف ممکن است سخت باشد، مثلا وقتی از یک اتاق با نور کافی به یک اتاق تاریک میروند تنظیم و تمرکز چشم بیشتر طول میکشد و یا به خوبی تنظیم نمیشود.

راه های پیشگیری از پیر چشمی

1. به ساعات خوابتان در طول روز توجه کنید ( حتما باید در طول روز 8 ساعت خواب داشته باشید ).

2. مصرف بعضی از میوه جات و سبزی جات و مرکبات به مبتلا نشدن به پیر چشمی کمک میکند.

3. به طور مداوم در برابر نور خورشید از عینک آفتابی استفاده کنید.

4. از کشیدن سیگار پرهیز کنید.

علائم پیری چشم

1. فرد در انجام بیشتر کارها مانند خیاطی، مطالعه و یا کار با کامپیوتر به نور مستقیم و روشن نیاز پیدا میکند.

2. خستگی زیاد چشم

3. سرگیجه گرفتن

4. زود خواب آلود شدن چشم در هنگام مطالعه طولانی مدت

5. دید فرد مبتلا به آن در نقطه نزدیک تار و ناواضح میشود.

دلایل بروز پیر چشمی

1. بالا رفتن سن

2. فشار خون بالا

3. سوء تغذیه

4.دیابت

5. عیوب انکساری مانند دوربینی امکان دارد باعث شود پیش از 40 سالگی موجب این اختلال شود.

6. سخت شدن پوسته عدسی چشم

7. بی خوابی و خستگی

8. کاهش قدرت عضلات جسم مژگانی

علت پیر چشمی زودرس چیست؟

در واقع اصطلاح پیر چشمی درست نیست و به این معنا نیست که مریض پیر شده و یا چشم هایش پیر شده. این عوارض مجموعه تغییراتی هستند که با بالا رفتن سن در داخل بدنمان به صورت طبیعی رخ میدهند.

سوالات متداول در مورد پیر چشمی

چه قرصی برای پیر چشمی مناسب است ؟

عارضه پیر چشمی قرص و یا درمان خاصی ندارد و بیشتر آن را به وسیله ابزارهای کمکی درمان میکنند.

پیر چشمی دقیقا چگونه اصلاح میشود؟

در صورت بروز این مشکل شما میتوانید با استفاده از عینک های نزدیک بین مشکل دید نزدیکتان را اصلاح کنید.

پیر چشمی دقیقا چیست ؟

پیر چشمی به زمانی گفته میشود که شما کم کم توانایی دیدن اجسام را از نزدیک از دست میدهید و این یک بخش طبیعی از پیری به شمار میرود و ممکن است به تدریج از 40 سالگی به بعد متوجه پیر چشمی شوید، اصطلاح پیر چشمی از یک کلمه یونانی که به معنای چشم پیر است گرفته شده است.

دلیل به وجود آمدن پیر چشمی چیست؟

میتوان گفت که پیر چشمی بخاطر تغییرات طبیعی در عدسی چشم اتفاق می افتد که باعث عدم انعطاف پذیری خواهد شد.

از کدام عدسی برای پیر چشمی استفاده میکنند؟

افرادی که مبتلا به پیر چشمی هستند به یک عینک با عدسی محدب نیاز دارند. برای خرید عینک خوب و مناسب در مرحله اول باید به یک چشم پزشک و یا اپتومتریست ماهر برای تعیین نمره عینک مراجعه کرد و بعد از انجام این کار برای سفارش دادن عینک باید کار را به یک عینک ساز ماهر بسپارید، به علاوه بعضی وقت ها لنز های تماسی نزدیک میتوانند به دیدتان کمک کنند.

چگونه پیر چشمی تشخیص داده میشود؟

پیر چشمی را میتوان با معاینه اولیه چشم تشخیص داد، تست بینایی و معاینه چشم این را تعیین میکند که آیا شما نزدیک بین هستید یا دوربین، آستیگماتیسم دارید یا پیر چشمی.

آیا با انجام تمرینات چشم میتوان پیر چشمی را بهبود بخشید؟

اگر زمان زیادی را در جلوی صفحه نمایش دیجیتال و کامپیوتر بگذرانید، انجام تمرینات چشم یک عادت هوشمندانه است اما تمرینات چشم نمیتواند پیر چشمی را بهبود ببخشد.

آیا همه ی افراد به پیر چشمی مبتلا میشوند؟

پیر چشمی به طور مساوی هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قراد میدهند و از جایی که در طول زندگی شما پیر چشمی ادامه خواهد داشت باید بدانید که میتواند سایر شرایط رایج بینایی مثل نزدیک بینی، دور بینی و یا آستیگماتیسم را پیچیده کند. کارشناسان و متخصصان چشم این شرایط متداول فوکوس چشم را عیوب انکساری نام گذاری کرده اند.

سوالات متداول در مورد پیر چشمی

آیا پیر چشمی میتواند باعث نابینا شدن شود؟

پیر چشمی میتواند با گذر زمان کم کم کیفیت دید شما را تغییر دهد ولی به یاد داشته باشید که در پیر چشمی بینایی کامل خودتان را از دست نمیدهید و کور نخواهید شد.

علت احتمالی پیر چشمی چیست؟

در اثر سفت شدن عدسی چشم، پیر چشمی ایجاد میشود که با بالا رفتن سن رخ میدهد. با کم شدن انعطاف پذیری لنز دیگر نمیتوان روی تصاویر نزدیک تمرکز کرد و یا نمیتوان شکل آن را تغییر داد و بخاطر همین این تصاویر خارج از فوکوس ظاهر خواهند شد.

 

پیر چشمی چقدر سریع رشد میکند؟

تاثیرات پیر چشمی اکثرا به تدریج از اول تا آخر معمولا در یک دوره 10 ساله اتفاق می افتد. و بخاطر همین هر 2 تا 3 سال یکبار برای حفظ بینایی صحیح بین سن های 40 تا 55 سالگی ایجاد تغییر در عینکتان ضروری است.

افرادی که هم دوربین هستند و هم نزدیک بین باید از چه عدسی استفاده کنند؟

این افراد میتوانند از یک عینک برای دید دور و یک عینک برای دید نزدیک استفاده کنند، ولی برای راحت تر شدن کارشان و استفاده فقط از یک عینک میتوانند از یک عدسی دو دید و یا عدسی تدریجی استفاده کنند. یک نکته مهم در استفاده از عینک های مخصوص پیر چشمی یا نزدیک بین و یا مطالعه این است که از مصرف عینک های آماده مطالعه برای زمان طولانی در طول روز خودداری کنید و سعی کنید یک عینک با عدسی با کیفیت برای خودتان انتخاب کنید زیرا که عدسی نامرغوب میتواند باعث آسیب به چشمانتان شود.

آیا میتوان پیر چشمی را توسط طب سنتی انجام داد؟

درمان پیر چشمی با استفاده از طب سنتی تایید شده نیست و باید تحت نظر پزشک باشید و درمان شوید.

خرید عینک آفتابی از فروشگاه عثمانی اپتیک

عینک های آفتابی نقش موثری در بهبود بینایی ،شخصیت ، استایلی جذاب و متفاوت ایفا می کنند.انتخاب عینک مناسب می‌تواند تأثیر بسزایی بر روی سلامتی چشمان شما داشته باشد، از خستگی چشم جلوگیری کرده و محافظت لازم در برابر اشعه‌های مضر خورشید را فراهم آورد.در فروشگاه عثمانی اپتیک مجموعه ای گسترده از عینک های آفتابی زنانه ، مردانه با طراحی های مدرن و متنوع وجود دارد که می توانید با مراجعه به صفحه رسمی این فروشگاه نسبت به خرید عینک آفتابی با  بهترین قیمت اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها