آیا عینک آفتابی برای کوررنگی مناسب است؟

آیا عینک آفتابی برای کوررنگی مناسب است؟

فهرست مطالب

کوررنگی یک اختلال و نقص ارثی و ژنتیکی است که فرد مبتلا به آن در تشخیص برخی رنگ ها عاجز است. افرادی که دارای کوررنگی هستند معمولا زمان زیادی را برای تشخیص رنگ و بیان کردن آن صرف می‌کنند. عینک کوررنگی برای آن دسته از افرادی مناسبی است که در تشخیص رنگ ها دچار مشکل هستند. به همین دلیل عینک کوررنگی یکی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین عینک طبی است ‌.

اختلال کوررنگی نوعی نقص در زمینه بینایی محسوب می‌شود و با استفاده از انواع عینک‌های اصلاح کننده درمان می‌شود. شما می‌توانید، در راستای رفع اختلال کوررنگی بر اساس نوع بیماری یکی از فرم‌های عینک‌های طبی مربوطه را تهیه نمایید.

کور رنگی

کور رنگی ارثی که کمبود نقص دید نیز نامیده می شود، امروزه درمان ندارد. اما برای بعضی از افرادی که دارای نوع خفیف تر، رنگ سبز و رنگ قرمز هستند، عینک های مخصوص اصلاح رنگی می توانند با کنتراست بیشتر بین برخی رنگ ها را دید آن را بهبود ببخشند. نتایج بسته به نوع و میزان کمبود دید فردی متفاوت است.

یک فرد دارای کوررنگی، جهان را متفاوت‌تر از افراد عادی می‌بینند. در چشم آن‌ها رنگ سبز و قرمز هم‌پوشانی بسیار زیادی داشته و نمی‌توانند به درستی این دو رنگ را از یکدیگر تشخیص دهند. تنها راه برطرف کردن این مشکل استفاده از عینک‌های مخصوص کوررنگی است که در ساخت آن‌ها از فیلترهای مخصوصی استفاده می‌شود تا در تصحیح و تشخیص رنگ به آن‌ها کمک کند.

عینک‌های آفتابی مخصوص کوررنگی

تولید عینکهای آفتابی برای افرادی که دچار کوررنگی هستند، با فیلتر کردن طول موجهای مختلف این امکان را فراهم می کند که دید این افراد نسبت به رنگ قرمز و سبز اصلاح شود. ۸ درصد مردان و حدود نیم درصد زنان دچار اختلالات رنگ یا همان کوررنگی هستند. اکثریت افرادی که به عنوان کوررنگ توصیف می شوند می توانند رنگها را به صورت عادی ببینند اما آنها به سختی می توانند میان سبز و قرمز تمایز قائل شوند. آن‌ها بسته به نوع اختلال دید خود باید رنگ خاصی را برای عدسی عینک آفتابی خود انتخاب کنند.

یک شرکت مستقر در کالیفرنیا آمریکا تحت عنوان EnChroma اقدام به ارائه عینکهای Cx کرده که به این افراد کمک می‌کند دید خود را اصلاح کنند، این عینک با کاهش انتخابی انتقال برخی طول موج نورها، به فرد این امکان را می دهد تا رنگ سبز و قرمز را تشخیص دهد.

کلید عملکرد این عینک به علت لایه های پوشش روی لنزهای آن است که گفته می شود در مقایسه با سایر عینکها نسبت به خراش مقاوم و محکم تر است و می توان هنگام تولید آن را به نوعی تنظیم کرد که طول موجهایی که موجب اشتباه تلقی کردن رنگها می شوند را فیلتر کند. نتیجه این لنزها نسبت اصلاح شده سیگنال به پارازیت در درک رنگها است و از شیشه آن رنگ سبز و قرمز برای این افراد مشخص است و این طیف رنگها صرفا به نظر طیف رنگی زرد تا قهوه ای نیست.

کاربران بسته به نوع مشکل تشخیص رنگ خود می توانند بین دو مدل عینک ارائه شده که با هدف فیلتر طول موجهای مختلف نور ارائه شده، یکی را انتخاب کنند. مدل دیگر این عینکها شدت رنگها را افزایش داده و مانع رسیدن اشعه ماورا بنفش به چشم می شود. افرادی که به طور کامل نمی توانند هیچ رنگی را ببینند نمی توانند از هیچ کدام از مدلها استفاده کنند. همچنین از آنجا که این عینکها در طبقه عینکهای آفتابی هستند اصلاح رنگی با افزودن اندکی رنگ قهوه ای همراه است.

آیا عینک آفتابی برای کوررنگی مناسب است؟

برخی دیگر از عینک‌ های آفتابی مناسب کور رنگی

عینک آفتابی خاکستری رنگ

این رنگ شدت نور را در تمامی طیف رنگ ها به طور یکنواخت کاهش می‌دهد و کمترین اختلال را در بینایی ما ایجاد می‌کند. در بین عینک‌های آفتابی بیشترین کاربرد را دارد.

عینک آفتابی سبز و قهوه‌ای

عینک‌های آفتابی سبز و قهوه‌ای را به ترتیب برای افرادی که به رنگ‌های سبز و قرمز کور رنگی دارند مناسب است. بهتر است افراد علاوه بر استفاده از عینک آفتابی در ساعات روز برای حفاظت هرچه بیشتر از پوست و چشم خود از کلاه‌های لبه دار نیز استفاده کنند.

عینک آفتابی زرد

استفاده و خرید عینک‌ آفتابی زرد رنگ برای افرادی که نیاز به انجام کارهای دقیق در محیط بیرون دارند توصیه می‌شود، زیرا استفاده از رنگ زرد عینک آفتابی به علت افزایش قدرت بینایی در لکه زرد چشم موجب افزایش بهتر دید افراد در محیط بیرون خواهد شد.

عینک‌های کوررنگی چگونه عمل می‌کنند؟

عینک کوررنگی اختلال ناشی از عدم هم‌پوشانی چشم‌ها را تا حدی برطرف می‌کند. شما میتوانید، این عینک‌ها را برای شناسایی طیف وسیعی از رنگها به کار ببرید و تا حدی در درمان این بیماری تاثیر گذار باشید. این عینک‌ها قابلیت فیلتر برخی رنگها را دارند. در ساخت و تولید هر یک از آنها از برخی مواد معدنی استفاده شده که کیفیت کار را به طرز قابل توجهی افزایش داده و سبب ایجاد قابلیت‌های منحصر به فرد این عینک خواهند شد.

فیلتر شدن نور و رنگها با استفاده از این عینک‌ها، مغز انسان را فریب می‌دهد و در راستای شناسایی برخی از رنگها تاثیر گذار خواهد بود. این عینک‌ها از ورود رنگهای مختلف جلوگیری نمی‌کنند؛ آنها شرایطی ایجاد خواهند کرد که طول موج‌های مربوط به رنگ‌های سبز و قرمز با هم تفاوت داشته باشند. استفاده از این عینک‌ها، سبب ایجاد سیگنال‌هایی در مغز می‌شود. مغز این سیگنال‌ها را دریافت می‌کند و تمایز میان رنگها را به درستی درک خواهد کرد.

آیا عینک آفتابی برای کوررنگی مناسب است؟

نکات مهم در مورد خرید عینک کوررنگی

عینک کوررنگی بر اساس برخی نکات مهم خریداری شده و برای بیماران مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این زمینه پیش از هر چیز باید نظر کارشناسان مربوط به عرصه بینایی را جویا شوید. مخترعان این عینک‌ها فیزیک بصری و کمبود رنگها در سیستم بینایی برخی افراد را به درستی می‌شناسند. همچنین درک کامل از فیزیک اپتیک، برای ساخت و تولید این عینک‌های درجه یک موثر واقع شده است.

برای خرید عینک کوررنگی لازم است به پزشک مراجعه نمایید و تحت نظارت پزشک و با توجه‌ به توصیه‌های وی، اقدام به خرید عینک نمایید. در صورتی که خرید عینک مخصوص کوررنگی تحت نظارت پزشک مربوطه انجام نشود، ممکن است این عارضه به‌خوبی بررسی نشود و خرید شما باعث رفع اختلال بینایی شما نشود. باتوجه‌ به قیمت بالای عینک‌های مخصوص کوررنگی، پیشنهاد می‌شود تا بدون نظر پزشک متخصص اقدام به خرید عینک ننمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها