آشنایی با عینک های مناسب کوهنوردی

آشنایی با عینک های مناسب کوهنوردی

فهرست مطالب

امروزه عینک های مناسب کوهنوردی یکی از اصلی ترین و مهم‌ترین تجهیزاتی است که در خرید تجهیزات کوهنوردی باید به آن توجه ویژه کرد. نور خورشید یکی از عواملی است که با تابش مستقیم آن باعث دید ضعیف و اذیت چشم ها در هنگام کوهنوردی می شود، از این رو اغلب افرادی که بیشتر وقت خود را به کوهنوردی اختصاص می دهند ، ب دنبال عینک هایی مناسب با کوهنوردی هستند؛ اما عینک کوهنوردی کدام است؟ چقدر با عینک های کوهنوردی آشنا هستید؟ عینک کوهنوردی باید دارای چه لنزهایی باشد؟ ما در این مقاله تلاش کردیم تا مطالب بسیار مفید را برای شما بازگو کنیم تا بتوانید از این مطلب به عنوان راهنمای خرید عینک کوهنوردی خود قرار دهید . در انتهای مطالب شما را با انواع عینک های مناسب کوهنوردی برند آشنا خواهیم کرد ، همراه عثمانی اپتیک باشید.

عینک کوهنوردی

در واقع هریک از تجهیزاتی که امروزه در کوهنوردی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از ما در هنگام صعود و فرود در کوه ها محافظت خواهند کرد.  به عنوان مثال: کفش های استاندارد کوهنوردی دارای  یک کفی مقاوم هستند که معمولا از پا و مچ در برابر زخم شدن و حتی پیچ‌خوردگی ناگهانی محافظت می کنند. از دیگر وسایلی که اغلب در کوهنوردی لازم است تا همراه داشته باشید شامل کرم ضد آفتاب ،  کیسه خواب، باتون، انواع لباس‌های گرم و سرد و از مهم‌ترین آنها داشتن عینک آفتابی مخصوص کوهنوردی است.

باید بدانید عینک آفتابی نقش مهمی در هنگام کوهنوردی ایجاد می کنند، زیرا از چشم های ما در برابر اشعه های مضرنور خورشید محافظت خواهند کرد . به طور کلی عینک آفتابی نه تنها از چشم های ما در برابر آفتاب محافظت می کنند، بلکه دید بهتری را نیز از فضای اطراف برای ما میسازد.

در چند سال اخیر با تغیرات بسیار زیادی که در سبک زندگی ما ایجاد شده و همچنین با نازک شدن لایه ی اوزون، سلامت ما در برابر اثرات جبران ناپذیر نور خورشید در امان نیست. متاسفانه با نازک شدن لایه اوزون ، اشعه‌های ماورابنفش خورشید براحتی به لایه ی اتمسفر نفوذ می کنند و می توانند اثرات جبران ناپذیری را بر سلامتی ما داشته باشند؛

آشنایی با عینک های مناسب کوهنوردی

اما باید توجه داشت باشید که اثرات این اشعه ها معمولا در  ارتفاعات شدیدتر خواهد بود و اغلب عینک‌های آفتابی معمولی توان مقابله با ماورابنفش در ارتفاعات کوهستان ها را نخواهد داشت.  از این رو خرید یک عینک آفتابی استاندارد و مناسب کوهنوردی برای محافظت از چشم ها در برابر امواج خطرناک نور خورشید در اوقات کوهنوردی توصیه می‌شودباید بدانید اشعه ماورابنفش برای عدسی و شبکیه چشم بسیار زیان‌آور بوده، بنابراین انتخاب فریم مناسب تقریبا به اندازه انتخاب لنز در عینک آفتابی مهم خواهد بود. فریم استات و پلیمر کاستوت، فلزی و نایلون از مواد اصلی تشکیل دهنده فریم‌های عینک هستند. به این نکته مهم توجه داشته باشید، عینک مناسب کوهنوردی باید قاب نسبتاً سبکی داشته باشند که براحتی بتوان وزن آن را بر روی صورت تحمل کرد.

با انواع لنز عینک آفتابی مناسب کوهنوردی آشنا شوید !

پلاریزه

یکی از مهمترین شاخص هایی که باید هنگام خرید عینک آفتابی مناسب کوهنوردی و رانندگی به آن توجه کرد، استفاده از لنزها پلاریزه است. پلاریزه مانند یک لایه ی محافظتی عمل می کند و به کاهش تابش نور به چشم ها جلوگیری خواهد کرد. به عنوان مثال در ورزش‌های آبی که معمولا بازتاب نور می‌تواند بسیار برای چشم ها آزاردهنده باشد، این لنز یک گزینه فوق العاده است. این نکته بسیار مهم را فراموش نکنید که پلاریزه بهترین گزینه برای زمان کوهنوردی است و می تواند دید بهتری را در هنگام کوهنوردی برای شما بسازد.

فتوکرومیک

از دیگر لنزهایی که می تواند برای زمان کوهنوردی مناسب باشد، لنزهای فتوکرومیک است، این لنز طوری طراحی شده که با تغییر جهت تابش نور واکنش سریع نشان می‎‌دهد. اگر بخواهیم عملکرد این عینک را به گونه ای دیگر توضیح دهیم باید بگوییم، این لنز در روزهای روشن، تیره‌تر و با تاریک شدن هوا، روشن‌تر می‌شود.

بهترین برندهای عینک مناسب برای کوهنوردی

باید بدانید برند اوکلی Oakley یکی از پرطرفدارترین برند عینک در بین کوهنوردان است . عینک کوهنوردی برند اوکلی نه تنها از چشم ها در برابر نور آفتاب محافظت می کنند و دید بهتری را در هنگام کوهنوردی میسازند، بلکه جذابیت خاصی به استایل شما می بخشند. در اینجا ما سعی داریم 3 مدل عینکی که اغلب کوهنوردان از آن در اوقات کوهنوردی استفاده می کنند را به شما معرفی کنیم.

عینک آفتابی اوکلی مدل oakley OA5020

به جرعت می توان گفت عینک آفتابی اوکلی مدل OA5020 یکی از انواع عینک آفتابی هایی است که نه تنها کوهنوردها، بلکه برای کسانی که بیشتر اوقات خود را به دوچرخه سواری می پردازند ، از این عینک استفاده می کنند. جنس فریم این مدل عینک آلومینیوم بوده و درهنگام استفاده هیچگونه احساس سنگینی روی صورت ایجاد نخواهد کرد.

عینک ورزشی صددرصد مدل S3

این مدل عینک تمامی اطراف چشم ها را پوشش می دهد و تابش نور را به حداقل می رساند . این مدل عینک در انواع رنگ فریم سفید با عدسی آتشی، شیشه ای طوسی با عدسی آینه ای نقره ای، سفید و طلایی با عدسی طلایی و غیره را براحتی می توانید در فروشگاه عثمانی اپتیک پیدا کنید.

عینک ورزشی اوکلی مدل OAKLEY RADAR EV

از دیگر عینک های برند اوکلی که می توانید برای کوهنوردی از آن استفاده نمایید، عینک ورزشی مدل OAKLEY RADAR EV است. این عینک بسیار سبک و راحت است و هیچگونه احساس سنگینی روی صورت ایجاد نمی کند . عینک دارای فریم مشکی دسته قرمز, فریم مشکی دسته آبی, فریم قرمز دسته مشکی, فریم سفید با دسته مشکی, فريم مشكي عدسي قرمز بوده و مناسب دوچرخه سواری نیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها