تفاوت میان بینای سنج و چشم پزشکی چیست ؟

تفاوت میان بینای سنج و چشم پزشکی چیست ؟

فهرست مطالب

یکی از ضروری ترین کارهایی که برای سلامت چشمتان باید انجام دهید، مراجعه به بینایی سنجی یا چشم پزشکی است هنگامی که چشمتان نیاز به معاینه دارد، باید به فرد درست و با تجربه برای معاینه مراجعه کنید. چشم پزشک ها و بینایی سنج ها در این خصوص به شما کمک می کنند که هر کدام نقش بسیار مهمی در زمینه مراقبت های پزشکی و بینای سنجی دارند.

انتخاب یک چشم پزشک برای سلامت خیلی مهم است پس باید به او اعتماد کامل داشته باشید تا بتواند به دقت بینایی شما را بسنجد و کمک کند که در طول زندگی بینایی خوبی داشته باشید. و مرحله اول این است که باید بدانید که دو نوع چشم پزشک وجود دارد: بینایی سنج و چشم پزشک البته نفر سومی هم  وجود دارد آن هم عینک ساز است که بعضی از مردم به او مراجعه می کند.

تفاوت میان بینایی سنجی و چشم پزشکی چیست ؟

افراد زیادی در مورد تفاوت میان بینایی سنجی و چشم پزشکی سردرگم هستند. هر دوی آنها با مراقبت از چشم سروکار دارند، چشم پزشک و بینا سنجی هر دو نقش مهمی در ارائه مراقبت از چشم دارند اما سطح  تخصص آنها بسیار متفاوت است.

چشم پزشک کیست ؟

چشم پزشک در واقعیت پزشک متخصصی است که مشکلات بینایی را بررسی، تشخیص و درمان می کنند. این پزشکان با انجام جراحی های میکروسکوپی جراحی های بسیار ریز و دقیق که مرتبط با بیماری های چشم است را دارند و به طور کلی در زمینه درمان پزشکی مشکلات چشم تخصص دارند و می‌توان در این زمینه به چند موارد اشاره کرد.

انجام معاینه اعصابی چشم

درمان کردن نقص های چشم و بیماری های آن با دارو

بررسی نقص ها و تشخیص دادن بیماری های چشم.

در صورت نیاز انجام عمل های لازک و لیزیک

تشخیص و درمان عفونت های مربوط به چشم.

فرق بینایی سنجی و چشم پزشکی

بینایی سنج ها و چشم پزشک ها هر دو نقش بسیار مهمی در سلامت و مراقبت‌های چشمی دارند ولی هرکدام تخصص‌های خود و مهارت خاص خود را دارند و آموزش‌های متفاوتی دیده‌اند. پس می‌توان گفت که بینایی سنجی و چشم پزشکی برخلاف تصور عموم یکی نیستند و فرق‌هایی با هم دارند.

بینایی‌سنج‌ها، پزشک متخصص نیستند و فقط چهار سال دوره دیده‌اند. ولی چشم‌پزشک‌ها، دوره تخصصی چشم را هم پشت‌سر گذاشته‌اند. تشخیص دقیق چشم و تجویز دارو از جمله کارهای عهده آنهاست. افراد زیادی تفاوت ما بین بینایی سنجی و چشم‌پزشکی را نمی‌دانند و اکثریت این دو شاخه را باهم اشتباه می‌گیرند. با وجود اینکه هر دوی آنها با چشم و سلامت آن سر و کار دارند، بینایی سنجی و چشم پزشکی دو مهارت متفاوت از هم هستند. پزشکان چشم دوسته اند چشم پزشکی و بینا سنجی.

بهداشت جهان بینایی سنجی را مراقبت از بینایی می‌داند و مراقبت بهداشت چشم مسئولیت حفظ و سلامت بینایی را در اختیار دارد. بینایی سنج‌ها در کار تجویز عینک مهارت زیادی  دارند و تخصص چشم پزشکان در کار درمان و تجویز دارو و جراحی بیماری‌های چشمی است. اگر چه چشم پزشکان نیز می‌توانند عینک و لنز تجویز کنند، ولی هر کسی در زمینه‌ی کاری خودش تجربه و مهارت بیشتری را دارد پس بهتر است جهت خرید عینک ابتدا به بینایی سنج ها مراجعه کنید.

تعیین نمره چشم از چه روش‌هایی انجام می‌شود

تعیین نمره چشم به دو روش خاص خود یعنی سیستم مدرن و سنتی است در سیستم سنتی یک جعبه عینک داریم که شامل  شماره‌های مختلف است که تک به تک روی چشم بیمار گذاشته می‌شود و با استفاده از تابلو معاینه چشم بیمار انجام می شود که در این روش امکان خطا وجود دارد.

اهمیت شناخت بینایی سنجی و چشم پزشکی

اهمیتی دیگری که می‌توان به آن توجه کرد خدمات بینایی سنجی و چشم پزشکی است که مشابه هستند. شاید الان در ذهن شما سؤال ایجاد شود که  تفاوت آن‌ها چه اهمیتی دارد؟ پس برای پاسخ این سؤال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. بدون‌شک هزینهٔ مربوط به اپتومتریست یا بینا سنجی نسبت به یک چشم‌پزشک کمتر است، خب اگر شما بتوانید تفاوت بینایی سنجی و چشم پزشکی را تشخیص دهید و برای حل مشکل خود به موقع بهترین انتخاب را داشته باشید، در هزینه‌های شما صرفه‌جویی خواهد شد.

چه کسانی و چگونه به چشم پزشک مراجعه می کنند ؟

در اینجا به چند موارد آشنا می شوید.

افرادی که بیماری هایی مانند فشار خون بالا و دیابت دارند که چشم ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

در صورت آسیب دیدن چشم ها همراه با درد و عفونت چشم

کسانی که بینایی شان به صورت جزئی یا کاملاً از بین رفته باشد.

در صورت داشتن  آب سیاه

تفاوت میان بینای سنج و چشم پزشکی چیست ؟

جراحی های مرتبط با اختلالات چشمی

جراحی چشم برای از بین بردن سرطان های چشمی

انجام جراحی با لیزر

جراحی آب مروارید چشم.

جراحی چشم برای ترمیم آسیب های مختلف چشمی

 جراحی چشم برای درست کردن ناهماهنگی در چشم

 چشم درد، بینایی سنجی یا چشم پزشکی

اگر دچار چشم درد هستید باید چه کاری انجام بدهید واقعیت این است که هم بینایی سنج و هم چشم پزشک می‌توانند کمک‌تان کنند تا دلیل علت درد چشم‌های‌تان را پیدا کنید. افراد زیادی  به بینایی سنج مراجعه می کنند، چون می‌دانند اگر لازم باشد، بینایی سنج آن‌ها را به چشم پزشک انتقال خواهد داد. عده‌ای دیگر نیز نگران هستند درد چشم‌های‌شان ناشی از مشکلی جدی باشد و فکر می‌کنند بهتر است هر چه زودتر به یک جراح چشم مراجعه کنند.

چند وقت یک بار نیاز به بینایی سنجی داریم ؟

اینکه هر چند وقت یک بار لازم است به بینایی سنج مراجعه شود این بستگی به وضعیت سلامت بینایی‌تان دارد. اگر از عینک یا لنز‌های تماسی استفاده نمی‌کنید، پس می‌توانید هر چند سال یک بار جهت معاینه به بینایی سنج مراجعه کنید. کسانی که از لنز‌های اصلاحی استفاده می‌کنند بالای ۶۰ سال سن دارند باید هر سال به بینایی سنج مراجعه کنند.

خرید عینک آفتابی مردانه از فروشگاه عثمانی اپتیک

عینک های آفتابی از اهمیت ویژهای برای حفظ سلامت چشم های برخوردارند.این عینک‌ها با جلوگیری از تابش‌های خیره‌کننده و نفوذ اشعه‌های مضر UV، خطر بروز مشکلات چشمی را کاهش می‌دهند و به افزایش راحتی و عملکرد روزمره کمک می‌کنند.فروشگاه عثمانی اپتیک انواع مختلفی از عینک های آفتابی را مطابق با هر سبک و سلیقه شخصی در اختیار مشتریان قرار داده است و شما می توانید با مراجعه به وب سایت رسمی این فروشگاه و مشاهده طراحی های متنوع و شیک با خرید عینک آفتابی ظاهری منحصر به فرد و مدرن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

دسته‌بندی نوشته‌ها