انواع بیماری هایی که چشم دچار آن می شوند

انواع بیماری های که چشم دچار آن می شوند

فهرست مطالب

بینایی یکی از با ارزش‌ ترین نعمت هایی است که خداوند  به هر یک از ما داده است . به احتمال زیاد بسیاری از شما در طول زندگی خود با یک بیماری چشمی یا مشکلی مربوط به بینایی روبه رو شده اید. برخی از بیماری‌های چشم جزئی می باشند ، خود به ‌خود از میان می‌ روند یا به‌راحتی در خانه درمان می‌شوند اما بعضی از این بیماری‌های چشم اذیت ‌کننده می باشند ، پس نیاز به مراقبت و مراجعه به متخصص چشم پزشک دارند.

از آنجایی که حفظ سلامت چشمان شما بسیار مهم می باشد ، در این مقاله به مهم‌ ترین بیماری های چشم اشاره کرده ایم برخی از آنان را نیز توضیح داده ایم که ممکن است با آن‌ها آشنایی داشته باشید.

اما توصیه می نماییم این مقاله عثمانی اپتیک را تا انتها بخوانید تا با علائم بیماری های شایع چشم آشنا بشوید و در مورد میزان خطر آن‌ها اطلاعاتی داسته باشید. این مقاله راهنمای خوبی برای شما می باشد اما برای تشخیص قطعی و درمان باید با چشم پزشک مشورت نمایید، به خصوص در شرایطی که علائم شما بدتر گردد یا ماندگار باشد.

در نتیجه اگر هر یک از این موارد در مورد شما صدق می ‌کند، لطفاً قبل از اینکه بیماری بینایی شما را تهدید نماید، در سریع ترین زمان ممکن به چشم پزشک مراجعه نمایید.

بیماری های چشم و آناتومی آن

آناتومی چشم پیچیده می باشد. مشکلات چشمی می تواند همه این قسمت‌ها را درگیر کند. ساختارهای اصلی چشم شامل موارد زیر می باشد :

پلک: ساختمان‌های تمايز يافته‌ای از جنس پوست و عضلات زيرپوستی می باشند كه وظيفه محافظت از چشم‌ان شما را برعهده دارند.

عصب بینایی: چشم را به مغز متصل می‌ نماید و تکانه‌های تشکیل شده توسط شبکیه را به قشر بینایی مغز حمل می نماید.

مشيميه: پرده نازك سياه رنگی كه دور شبكيه را احاطه نموده .

قرنیه: بافت شفاف در جلوی چشم می باشد.

عنبیه: قسمت رنگی چشم که مردمک را احاطه نموده .

مردمک: سوراخ تیره ‌ای در عنبیه که میزان نور وارد‌شده به چشم را تنظیم می نماید.

عدسی: دیسک شفاف کوچک داخل چشم که پرتوهای نور را روی شبکیه متمرکز می نماید .

شبکیه: لایه‌ای که پشت چشم را پوشش می دهد ، نور را حس می‌ کند و تکانه‌ هایی ایجاد می نماید که از طریق عصب بینایی به مغز منتقل می نماید .

ماکولا: ناحیه مرکزی کوچکی در شبکیه چشم که به ما این امکان را می دهد جزئیات دقیق را به وضوح مشاهده کنید.

زجاجیه: ماده شفاف و ژله ‌مانند که وسط چشم را پر می‌ نماید .

صلبيه: بخش سفيد رنگ نسبتاً محكمی كه دورتا دور كره چشم به جز قرنيه را پوشش می دهد .

عضلات چشم: حركات كره چشم به وسيله ۶ عضله كوچک كه به اطراف چشم می‌چسبد كنترل می گردد .

انواع بیماری های که چشم دچار آن می شوند

بیماری های چشم شایع کدامند؟

به گزارش مرکز بهداشت آمریکا در سال ۲۰۲۱، بیش تر از ۴.۲ میلیون آمریکایی ۴۰ سال و بالاتر به نوعی نابینا یا دارای بینایی ضعیفی می باشند. علت های اصلی نابینایی و کم بینایی در درجه اول بیماری های چشمی مرتبط با افزایش سن همانند دژنراسیون ماکولا، آب مروارید، رتینوپاتی دیابتی و گلوکوم می باشد. سایر اختلالات شایع چشم شامل تنبلی چشم و استرابیسم می باشد .

این مشکلات رایج چشم در صورت تشخیص به موقع توسط یک متخصص چشم قابل درمان یا حداقل کاهش می باشد. مراجعه منظم به چشم پزشک بهترین راه برای اطمینان از بینایی سالم می باشد .

در ادامه مهم‌ترین بیماری های چشم را می‌خوانید و با علت ایجاد و روش‌ های درمان آن‌ها آشنا خواهید شد :

عیوب انکساری

عیوب انکساری شایع ترین مشکلات چشمی می باشند یا به‌عبارتی شایع ترین علت مشکلات بینایی می باشند. انکسار در چشم زمانی شکل می گیرد که نور از قرنیه و عدسی عبور نماید. خطاها قادر اند در نتیجه طول کره چشم، تغییر شکل قرنیه یا پیری طبیعی عدسی پیش بیایند.

عیوب انکساری شامل نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی است که بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی شکل می گیرد . بیشتر این مشکلات با عینک، لنز تماسی یا در برخی موارد جراحی قابل اصلاح می باشند .

نزدیک بینی چشم

در نزدیک بینی توانایی دیدن اجسام نزدیک به وضوح بیشتر از اجسام دور می باشد، یعنی افراد قادر نیستند اشیاء دور را ببینند اما اشیاء نزدیک را به وضوح مشاهده می کنند. علت نزدیک ‌بینی انحنای بیش از حد قرنیه و بزرگتر بودن طول کره‌ی چشم نسبت به حالت عادی می باشد که نقطه کانونی عدسی روی شبکیه قرار نمی‌گیرد و در جلوی آن تشکیل می گردد.

ژنتیک، نگاه کردن مداوم به اشیا از نزدیک، کار زیاد با موبایل و کامپیوتر و یا کارهای ظریف مثل خیاطی و بافندگی دلایل اصلی نزدیک بینی می باشند.

نزدیک بینی بسیار شایع می باشد و به راحتی با عینک، لنز تماسی یا عمل لیزیک اصلاح می گردد .

دوربینی چشم

دوربینی یا هایپروپیا مشکل در تمرکز بر روی اشیاء نزدیک می باشد. دوربینی هم بسیار شایع می باشد و با افزایش سن هم بروز آن بیشتر می شود. علت دوربینی قرنیه غیرطبیعی تخت یا کوچکتر بودن کره‌ی چشم نسبت به حالت عادی می باشد که نقطه کانونی عدسی روی شبکیه قرار نخواهد گرفت و در پشت آن تشکیل می‌شود.

علائم رایج در دوربینی سردرد، دید تار به خصوص در شب یا تاریکی و چشم درد مداوم و خستگی چشم می باشد.

گاهی اوقات دوربینی با پیر چشمی اشتباه گرفته می‌شود چرا که هر دو بیماری در دیدن اجسام نزدیک مشکل  برایتان   بوجود می اورد. ولی علت بیماری دوربینی با پیرچشمی متفاوت می باشد.

برای اصلاح دوربینی امکان دارد از عینک، لنز یا جراحی استفاده شود . تشخیص دوربینی و نزدیک بینی قادر است توسط چشم پزشک و یا بینایی سنج انجام گردد.

آستیگماتیسم

یکی دیگر از علل شایع مشکلات بینایی آستیگماتیسم می باشد که در آن تصاویر به دلیل نامنظم بودن قرنیه یا عدم یکنواختی عدسی تار می گردند. آستیگماتیسم در نهایت بیشتر افراد را به عنوان بخشی از پروسه پیری تحت تاثیر قرار می ‌دهد.

آستیگماتیسم یا کژ بینی با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی لیزریک، لازک و یا دیگر عمل های چشم قابل درمان می باشد.

پیر چشمی

پیرچشمی از دست دادن توانایی دیدن واضح اجسام نزدیک یا چاپ ریز می باشد. پیرچشمی، بخشی از روند طبیعی پیری چشم می باشد.بعد از ۵۰ سالگی یا بیشتر، امکان دارد مجبور شوید کتاب یا سایر مطالب خواندنی را دورتر از چشمان خود نگه دارید تا خواندن آن آسان ‌تر  گردد .

 

دیدگاهتان را بنویسید