راهنمای خرید عینک برای افراد مسن

راهنمای خرید عینک برای افراد مسن

فهرست مطالب

دوران سالمندی یکی از دوره‌های زندگی هر انسانی است که علاوه بر تاثیرات در زیبایی‌ با مشکلات پیچیده ای نیز همراه است. برخی از اتفاقات کوچک در این دوره می تواند تاثیرات زیادی در زندگی ایجاد کند. ضعیف شدن استخوان ها، بیماری های چشمی و سایر مشکلات دیگر در این دوران بیشتر دیده می شود. زمانی که سن بالا می رود، استخوان ها استحکام اولیه خود را از دست می دهند و در نتیجه ممکن است در حین افتادن به زمین، شکستن دست یا پاها بشکند. یکی از دلایل عدم تعادل در دوران سالمندی، اختلال در بینایی است. در ادامه مطالب به راهنمای خرید عینک برای افراد مسن می پردازیم.

به چه دلایلی سالمندان به عینک نیاز دارند ؟

همانطور که گفتیم، در دوران سالمندی مشکلات بسیار زیادی برای ما پیش می آید که از مهمترین آنها اختلال در بینایی است. یکی از دلایل اصلی بیماری های چشمی در دوران سالمندی، استفاده نکردن از عینک آفتابی در دوران نوجوانی و جوانی است. بسیاری از افراد استفاده از عینک آفتابی در دوران جوانی جدی نمی گیرند و همین دلیل باعث اختلالات چشمی در دوران سالمندی می شود. اشعه های نور آفتاب یا همان یو وی به سرعت به عدسی چشم ها نفوذ می کند و معمولا تاثیرات خود را از سنین 25 سال آغاز خواهد کرد. اما برخی از افراد نیز هستند که این سوال برایشان پیش می آید که چرا سالمندان باید از عینک استفاده کنند؟

مهمترین دلایل استفاده از عینک آفتابی عبارتند از:

نزدیک‌بینی

یکی از بیماری های شایع که از سنین 50 سالگی آغاز میشود، نزدیک بینی است. در واقع نزدیک‌بینی تنها زمانی تشخیص داده می شود که افراد براحتی می‌تواند اشیائی که در نزدیک آنها است را ببینند، اما نمی توانند اشیائی که در فاصله دور قرار دارد را ببینند. این وضعیت می تواند در هنگام رانندگی بسیار خطرناک باشد و حتی ممکن است فردی در خواندن مجله و یا صفحه تلویزیون دچار مشکل شود. پزشکان متخصص چشم می گویند، نزدیک بینی زمانی اتفاق می افتد که کره چشم دچار انحنا شده باشد.

آب مروارید

از دیگر بیماری های شایع در سنین بالا، آب مروارید است. آب مروارید مستقیما در عدسی چشم ایجاد می شود و از مهمترین دلایل ایجاد این بیماری در چشم، استفاده نکردن از عینک آفتابی است. همچنین آب مروارید ممکن است در اثر انباشتگی پروتئین‌ها در چشم ایجاد شود و مانع از فرستادن تصاویر واضح به شبکیه چشم توسط عدسی میشود. متاسفانه تنها راه درمان آب مروارید در دوران سالمندی، عمل جراحی است و برای مراقبت از چشم پس از عمل به عینک آفتابی باکیفیت احتیاج خواهید داشت.

پیرچشمی

پیرچشمی از دیگر دلایل استفاده نکردن عینک بوده که در دوران 5. تا 55 بیشتر مشاهده میشود. زمانیکه فرد دچار پیرچشمی می شود، براحتی نمی تواند مطالب ریز چاپ شده را ببیند و دیدن اجسام حتی در نزدیک برای این دسته از افراد دشوار خواهد بود. احساس خستگی در چشم ها، تمرکز کردن برای دیدن بهتر اجسام و سردرد های مزمن از اصلی ترین دلایل بیماری پیرچشمی هستند.

آسیتگماتیسم

آستیگماتیسم یک نوع اختلال در بینایی است که معمولا به دلایل مختلف و به علت غیر عادی بودن قرنیه چشم اتفاق می افتد. نور به طور یکنواخت در سطح قرنیه افراد مبتلا به آستیگماتیسم پخش نمی شود و به همین دلیل تصاویر اجسم اطرافشان ممکن است بصورت تار یا کشیده بنظر برسند. در واقع این بیماری تنها مختص دوران سالمندی نبوده و در هر سنی ممکن است برای ما اتفاق بیفتد. یکی دیگر از مهمترین سوالاتی که ممکن است پیش بیاید این است که آیا اگر سالمندان از عینک استفاده نکنند، بیماری چشمی آنها تحریک خواهد شد؟ در ادامه به جواب سوال مطرح شده میپردازیم.

آیا استفاده نکردن از عینک در افراد مسن باعث پیشرفت مشکلات چشمی می شود؟

بسیاری از افراد استفاده از عینک را در دوران سالمندی جدی نمیگیرند و این سوال برایشان پیش می آید که آیا استفاده نکردن از عینک در سالمندی باعث پیشرفت بیماری چشمی می شود؟ باید بگوییم بله، استفاده نکردن از عینک در دوران سالمندی یکی از بدترین تصمیم هایی است که می توانیم بگیریم.

زمانی که سن بالا میرود، قطعی عدسی چشم ها ضعیفتر می شوند و مقاومت کمتری را در برابر تشعشات خورشید خواهند داشت. پزشکان متخصص چشم اغلب توصیه می کنند که استفاده از عینک را در دوران جوانی و از سن 25 سالگی آغاز کنید تا بتوانید از بیماری های چشم در دوران سالمندی در امان بمانید. کاهش قدرت بینایی یکی از تغییرات شایع در دوران سالمندی بوده و به همین دلیل افراد را وادار می کند که بصورت مرتب به پزشک مراجعه کنند.

اما بهترین عینک برای دوران سالمندی کدام است؟ برای خرید عینک آفتابی برای سالمندان باید به چه نکاتی در هنگام انتخاب عینک توجه کنیم؟ در ادامه به مهمترین نکات برای خرید عینک آفتابی می پردازیم.

نکات مهم هنگام خرید عینک برای افراد مسن را به یاد داشته باشید!

در واقع عینک دوران سالمندی با سایر عینک های متفاوت است که باید در هنگام خرید به مهمترین نکاتی که عینک آفتابی باید داشته باشد، توجه کنید. مهمترین نکات خرید عینک برای سالمندان عبارتند از:

دسته‌های عینک برای سالمندان

یکی از نکات بسیار مهم که باید در زمان انتخاب عینک برای افراد مسن به آن دقت کنید، دسته عینک است.  عینک مناسب برای سالمندان باید طوری باشند که خمیدگی انتهای آن در ناحیه ی پشت گوش‌ها زیاد باشد و طوری روی چشم قرار بگیرد که با خم کردن سر به پایین، عینک از روی صورت نیفتد.

فریم‌هایی با جنس سبک و مستحکم

یکی دیگر از ویژگی هایی که عینک مناسب سالمندان باید داشته باشد، عینک هایی با فریم سبک و در عین حال مستحکم و با دوام است. سبک بودن عینک از مهمترین فاکتورهای در انتخاب عینک برای سالمندان است. اگر سن شما باعث شده که فراموش کار شده اید و حرکات شما کمی کندتر از قبل شده است ویا دوست ندارید وزن عینک را روی صورت خود احساس کنید، پیشنهاد ما خرید عینک آفتابی برند ریبن است. فریم‌هایی که معمولا از جنس تیتانیوم ساخته شده‌اند، بسیار سبک و راحت هستند و هیچگونه سنگینی با استفاده طولانی مدت روی صورت ایجاد نمی کنند.

ضدخش بودن شیشه‌های عینک

در واقع امروزه هیچ نوع شیشه عینک آفتابی یافت نمی شود که کاملاً ضدخش باشد، اما برندهای معتبر برای عینک آفتابی خود از یک روکش ضدخش استفاده میکنند تا بتواند حدالمکان صدمات وارد شده را به شیشه عینک را به حداقل برساند . از روش هایی مانند پاک کردن شیشه عینک با دستمال کاغذی خودداری کنید، چرا که دستمال کاغذی باغت نسبتاً خشنی دارد و مکن است خش های ریزی را با مرور زمان روی شیشه عینک ایجاد کند.

سبک بودن شیشه‌ها یا لنز عینک

از دیگر ویژگی هایی که عینک مناسب دوران سالمندی باید داشته باشد، سبک بودن لنز عینک است. عینک های آفتابی با لنزهای پلاستیکی می تواند یک گزینه عالی برای سالمندان باشد. باید بدانید لنزهای پلاستیکی بسیار مقاومتر و بادوامتر از سایر لنزهای عینک هستند و مقاومت بالاتری در برابر ضربه نشان میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید