دلایل ضعیف شدن چشم

دلایل ضعیف شدن چشم

فهرست مطالب

کی از مهمترین اعضای حساس بدن چشم ها می باشند که نیاز به مراقبت زیادی دارد.کم شدن دید چشم و ضعف بینایی به عوامل مختلفی وابسته است . برای داشتن چشمانی سالم و زیبا تا آخر عمر بهتر است دلایل ضعیف شدن چشم را بشناسید و با اگاهی از این علت ها از چشم هایتان در برابر خطرات مراقبت کنید .در ادامه این مطلب عثمانی اپتیک با ما همراه باشید تا با معرفی دلایل ضعیف شدن چشم هایتان به آگاهی کامل در این موارد برسید

عدم محافظت از چشم در برابر نور خورشید

فوتوکراتیت یک آفتاب سوختگی در سطح چشم می باشد. ولی آفتاب سوختگی چشم تنها یکی از مشکلات بزرگی است که وقتی به اندازه کافی از عینک آفتابی بهره نمی گیرید به وجود می آید. کسانی که از چشمان خود در برابر نور خورشید راقبت نمی کنند، بیشتر در معرض ابتلا به دژنراسیون ماکولا، سرطان و آب مروارید قرار می گیرند.

کار برای مدت طولانی در نور کم

همانطور که خیره شدن به صفحه نمایش در طول شبانه روز قادر است به چشمان شما آسیب برساند، کار در نور کم نیز می تواند مشکلات مشابهی را ایجاد کند. در شرایط کار در نور کم چشمانتان باید با تمرکز بیشتر کار کنند که می تواند آنها را خسته نماید و منجر به خستگی چشم ها شود. اما همانگونه که نور کم برای بینایی شما مضر می باشد، نور زیاد نیز به هیچ عنوان مناسب نیست. محل کار و خانه خود را بررسی نمایید و تغییرات لازم را برای کمک به تسکین چشمان خود را  انجام دهید .

بیماری ها

برخی از بیماری ها قادراند با مشکلات چشمی ارتباط داشته باشند یا در نهایت منجر به ایجاد مشکلات چشمی مضمن شوند. اگر سابقه خانوادگی یا سابقه شخصی هر یک از شرایطی که در زیر ذکر شده اند را دارید ، باید با اپتومتریست خود در مورد اقدامات پیشگیرانه که باید برای محافظت از بینایی خود انجام دهید مشورت نمایید. شرایط زیر ممکن است منجر به بدتر شدن بینایی شما شود:

  • دیابت
  • میگرن
  • سکته
  • پره اکلامپسی
  • پسوریازیس

سردرد

ابتلا به سردرد می تواند زنگ خطری برای ضعیف شدن چشم هایتان باشد، ضعیف شدن این عضو در افرادی که درجاتی از دوربین بودن و آستیگماتیسم دارند، با سردرد همراه می باشد. معمولاً این افراد، با انجام کارهایی همانند مطالعه، تماشای تلویزیون ، کار با کامپیوتر ، رانندگی ، خیاطی و انجام کارهای هنری به سردرد مبتلا می شوند. سردردهایی که ناشی از ضعف بینایی می باشند، با سردردهای میگرنی و عصبی تفاوت دارند. سردردهای ناشی از ضعیف شدن چشم ها در ناحیه پیشانی شکل می گیرد ، و معمولا پس از انجام کارهای ظریف یا سخت فرد را دچار می کنند،این نوع سردرد شدید نیست و با استراحت خوب می شود .

دلایل ضعیف شدن چشم

نشستن طولانی مدت پشت میز کامپیوتر

پلک زدن به جریان آب در چشم کمک بسزایی می کند. اما زمانی که فرد به مانیتور کامپیوتر خیره می گردد، کمتر از حد معمول عمل پلک  زدن را انجام می دهد. در حالی که هر فردی 12 تا 15 بار در دقیقه به طور معمول پلک می زند. پس با خیره شدن به صفحه مانیتور تعداد دفعات پلک زدن کم و در این صورت آب چشم تبخیر می شود ، چشم آلوده و دچار سوزش و آبریزش نیز می شود. اگر فردی به مدت طولانی مشغول به خواندن متنی با فونت ریز شود یا مطلبی را روی موبایل خود مرور نماید ، چشمش آسیب دیده یا به نزدیک بینی دچار خواهد شد .

استفاده طولانی از لنز

استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی به معنای جذب کثیفی، گرد و غبار، مخاط، مواد معدنی و پروتئین  به کار رفته شده در آن توسط چشم می باشد که علاوه بر آلوده کردن چشم ها به آنها صدمه می زند و موجب خشک شدن نیز میگردد . یک راه ساده  برای اینکه متوجه وجود مشکل در لنزهایتان شوید این است که آنها را روی شیشه عینکتان بگذارید. اگر با عینک  دیدتان روشن تر شد، به احتمال زیاد لنزتان کثیف است. حتی اگر بدانید که لنزها آلودگی هم ندارند باز هم حداقل یک بار در روز باید آنها را تمیز نمایید و یا طبق دستورالعمل روی جعبه لنزها، آن را جایگزین نمایید. اغلب لنزهایی که امروزه در بازار موجود می باشند قابلیت جایگزینی روزانه، دو هفته یک بار و ماهانه  را دارند.

لنزهایی که قابلیت جایگزینی روزانه دارند امن ترین لنزها می باشند .

آیا می توانید بینایی خود را بهبود بخشید؟

هیچ راه حل سریعی برای بهبود بینایی کشف نشده است . اما، می توانید رژیم غذایی خود را  نسبتا تغییر دهید تا ویتامین A و لوتئین بیشتری مصرف نمایید که هر دو برای بینایی مفید می باشند. سعی کنید سیب زمینی شیرین ،هویج، کلم بروکسل، و اسفناج را به برنامه غذایی خود بیافزایید. رژیم غذایی شبه تغییراتی ایجاد نمی کند، اما به مرور زمان می تواند به دیدن در نور کم و در شب کمک کننده باشد. بهترین راه برای بهبود بینایی، استفاده از لنزهای اصلاحی می باشد ، نه عینک یا لنزهای تماسی. در حال حاضر، 11 میلیون آمریکایی با سن بالای  12 سال می توانند از اصلاح انکساری بهره مند بشوند.

ضعیف شدن بینایی را چگونه درمان کنیم؟

نحوه بهبود بینایی یا ضعیفی چشم ها به دلیل مشکل بینایی شما وابسته است. عیوب انکساری به راحتی با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی اصلاحی بینایی درست می شود . با این حال، آمبلیوپی را می توان با بهره گیری از چسب چشم غالب درمان کرد تا مغز را وادار به تمرکز روی چشم بسیار ضعیف تر کند. در موارد شدید، جراحی نیز می تواند آمبلیوپی را درمان کند .

آب مروارید را می توان با جراحی صلاح نمود که در آن عدسی کدر با یک لنز مصنوعی داخل چشمی  جایگزین  می گردد جراحی آب مروارید یک راه حل بسیار موفق و تقریبا بدون درد می باشد .

ضعیف شدن بینایی با افزایش سن امری طبیعی به شمار می رود که اغلب افراد به آن دچار می شوند اما چه بهتر که هر چه دیر تر به این عارضه دچار شویم . در موارد ذکر شده در بالا ما به شما انواعی از دلایل ضعیف شدن چشم ها را توضیح دادیم تا با رعایت آنان سالم ترین چشم هارا داشته باشید .

دیدگاهتان را بنویسید