آیا بعد از عمل آب مروارید عینک آفتابی بزنیم؟

آیا بعد از عمل آب مروارید عینک آفتابی بزنیم؟

فهرست مطالب

استفاده از عینک‌ های آفتابی برای محافظت از چشم ها در برابر اشعه فرابنفش خورشید به همه‌ی افراد توصیه می شود اما کسانی که تحت بعضی از عمل‌های جراحی چشم قرار می گیرند بهتر است مدتی بعد از عمل حتما از عینک‌ آفتابی‌های با کیفیت استفاده کنند.

شاید بارها درباره‌ی عمل آب مروارید چشم یا عمل کاتاراکت چیزهای مختلفی شنیده باشید. بیشتر افراد فکر می کنند که این عمل، عملی برای افراد مسن است. اما افراد جوان نیز ممکن است مجبور به انجام این عمل شوند. عمل کاتاراکت از عمل های بسیار حساس چشم‌ها می باشد به همین خاطر بیشتر افراد تلاش می کنند که از مبتلا شدن به این عارضه ‌ی خطرناک پیشگیری کنند. افرادی که عمل کاتاراکت را انجام می دهند، ملزم به استفاده از عینک بعد از عمل می شوند.

آب مروارید چیست ؟

یکی از بیماری های چشمی که تقریبا برای همه آشناست کاتاراکت یا همان آب مروارید است. شاید در خانواده شما هم این بیماری مثلا برای پدربزرگ و مادربزرگ تان پیش آمده باشد. آب مروارید انواع مختلفی دارد که یکی از رایج ترین آن ها آب مروارید وابسته به سن است .

آب مروارید کدورت عدسی طبیعی داخل چشم هاست این کدورت ممکن است مادرزادی باشد یا در اثر افزایش سن به وجود بیاید البته پیدایش کدورت در عدسی چشم می تواند دلیل های دیگری هم داشته باشد مثلا بعضی از بیماری ها و یا استفاده از بعضی از دارو ها و همچنین ضربه هایی که به چشم وارد می شود می توانند باعث پیدایش آب مروارید در چشم باشند. ئر صورتی که می خواهید بیشتر در مورد آب مروارید چشم بدانید می توانید به مطلب آب مروارید چیست ؟ مراجعه کنید.

آب مروارید چیست ؟

اما چطور عدسی شفاف چشم دچار کدورت می شود؟

عدسی طبیعی چشم عمدتا از آب و پروتئین ساخته شده است بر اثر افزایش سن یا یکی از علت های گفته شده نظم برخی از این پروتئین ها تغییر می کند و در بعضی جاها به طور نامنظم تجمع پیدا می کنند که باعث می شود محیط‌های شفاف عدسی کدر شوند.

امروزه تعداد زیادی از افراد تحت عمل جراحی آب مروارید قرار می گیرند که در جریان این جراحی ها عدسی طبیعی چشم برداشته شده و به جای آن از لنز های داخل چشمی استفاده می کنند، نبود عدسی طبیعی باعث می شود که چشم ها بیشتر در معرض خطرات ناشی از اشعه‌های فرابنفش خورشید قرار گیرند.

لنزهای داخل چشمی قدیمی که به جای عدسی طبیعی در چشم استفاده می شدند درصد کمتری از اشعه فرابنفش خورشید را جذب می کردند اما بسیاری از لنزهای داخل چشمی جدید به صورت جاذب اشعه فرابنفش ساخته می شوند.

اگر در گذشته عمل آب مروارید انجام داده اید توصیه می شود حتما از عینک آفتابی استاندارد استفاده کنید و یا اگر هنگام عمل آب مروارید به هر دلیلی از لنزهای داخل چشمی جهت جایگزینی استفاده نکرده‌اند احتمال صدمه اشعه‌های فرابنفش به چشم‌ها بیشتر می شود و ضرورت استفاده از عینک های‌ آفتابی نیز بیشتر می شود.

تاثیر زدن عینک‌های آفتابی در پیشگیری از ابتلا به آب مروارید

به منظور پیشگیری از آب مروارید، متخصصان توصیه می‌کنند از سنین نوجوانی حتما از عینک‌های آفتابی استاندارد استفاده کنید. توجه داشته باشید که این بدین معنا نیست که کودکان اصلا نیازی به عینک آفتابی ندارند. در هر سنی چشم‌ها‌ی شما در معرض اشعه‌های نور خورشید قرار دارند و ممکن است که آسیب ببینند‌‌.‌‌ بنابراین در هر سنی که هستید، عینک آفتابی استاندارد را فراموش نکنید. در صورتی که تمایل به خرید عینک آفتابی را دارید می توانید روی این کلمه کلیک نمایید.

انواع عینک آفتابی بعد از عمل آب مروارید چشم

بعد از عمل آب مروارید چشم، ممکن است پزشک متخصص استفاده از عینک های طبی یا عینک های آفتابی را پیشنهاد کند. استفاده از عینک های طبی بعد از عمل آب مروارید خیلی ضروری نیست. بخاطر اینکه تنها برخی از افراد به عینک های طبی نیاز پیدا خواهند کرد . اما استفاده از عینک های آفتابی با کیفیت بعد از عمل چشم کاتاراکت امری ضروری است. بنابراین همه افرادی که این عمل را انجام داده اند، موظف به استفاده از عینک آفتابی می باشند.

عینک طبی مورد نیاز برای بعد عمل آب مروارید چشم

بسیاری از بیماران بعد از انجام عمل آب مروارید چشم ممکن است به عینک طبی و یا عینک‌های مخصوص مطالعه نیاز پیدا کنند. افرادی که دارای مشکلاتی همچون نزدیک بینی، دوربینی و یا آستیگمات هستند بعد از عمل نیز به عینک طبی نیاز پیدا می‌کنند. از طرفی دیگر بیشتر افراد مسن بعد از عمل آب مروارید چشم برای مطالعه ، به عینک مطالعه احتیاج پیدا می کنند. بیمار برای تعین دقیق نمره چشم بعد از عمل آب مروارید بهتر است یک ماه الی دو ماه صبر کند.

فواید عینک آفتابی برای جراحی این بیماری

بعد از عمل جراحی آب مروارید چشم، حساسیت چشم در برابر نور و اشعه های فرابنفش آن بیشتر می شود. در واقعیت چشم‌ها در این مرحله بسیار آسیب پذیرتر از قبل می باشند. به همین خاطر پزشکان متخصص به بیماران استفاده از عینک آفتابی‌های استاندارد را توصیه می کنند. عینک های UV400 می توانند به خوبی از ورود اشعه های مضر فرابنفش به داخل چشم جلوگیری کنند . در نتیجه روند بهبودی چشم بعد از عمل بسیار سریع تر خواهد شد.

عینک‌های آفتابی بعد از عمل آب مروارید باید دارای فریم کاملی باشند تا بتوانند چشم ها را به خوبی بپوشانند. پوشش دهی کامل فریم عینک موجب کاهش ورود نورهای اضافی به داخل چشم می شود. یکی از عینک های که می توانید از آنها استفاده کنید عینک آفتابی ریبن ویفر فانتزی است که جنس فریم آن کائوچو استات می باشد و جنس عدسی کریستال ضد خش است و محافظ اشعه یووی 400 دارد.

در صورتی که تمایل به خرید این عینک را دارید می توانید روی این عکس کلیک کنید.

پس از عمل تا چه مدتی نیاز است که از عینک آفتابی استفاده شود؟

در چند روز اول چه در محیط داخل و چه بیرون حتما از عینک آفتابی استفاده شود ولی پس از آن تا سه ماه فقط در محیط بیرون لازم است گذاشته شود. به غیر از نور آفتاب چشم‌ها در چند روز اول به گرد و غبار نیز حساس می باشند به همین خاطر باید از چشم‌ها در برابر آنها محافظت کنید.

عینک‌های مناسب از چشمان شما در برابر اشعه‌های فرابنفش و نور آبی محافظت کرده و در صورت بروز آب مروارید، روند پیشرفت را کاهش داده و عمل آب مروارید را به تاخیر خواهند انداخت. پس از عمل چشم بهتر است باز هم استفاده از عینک‌ آفتابی را به ویژه در ماه های اول فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید